Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Myśliwski Żbik ze Złomem (zdjęcia)


Koło Łowieckie Żbik zostało nagrodzone najwyższym możliwym myśliwskim odznaczeniem – Złomem. To wyróżnienie nadało szczególną rangę obchodom 65-lecia działalności koła. Główne uroczystości odbyły się w kościele parafii Świętego Krzyża w Szczytnie.  Ale to nie jedyne wyróżnienie, które trafiło tego do myśliwych ze Żbika.


  • Data:

- Na podstawie dokumentów i wspomnień najstarszych kolegów ustalono, że Koło Łowieckie „Żbik” powstało we wrześniu 1953 roku przy Komendzie Powiatowej MO w Szczytnie – mówi Bolesław Woźniak, myśliwy ze „Żbika”.

 

Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie o łącznej pow. 13,5 tys. ha, w tym powierzchni leśnej 3,5 tys. ha. Poluje się głównie na zwierzynę grubą jelenie, dziki, sarny - najliczniej występujące. Ze zwierzyny drobnej dominującym gatunkiem są lisy oraz coraz liczniejsze zające. Koło uczestniczy w odnowie populacji kuropatwy, co roku w obwody jest wypuszczane ok. 100 szt. ptactwa.

 

Członkowie Koła postawili sobie za cel uprawianie prawidłowego łowiectwa, postępowanie ściśle wg statutu PZŁ, prawa łowieckiego, etyki myśliwskiej oraz zwyczajów i tradycji łowieckich. W celu utrzymania oraz podniesienia aktywności członków i nagradzania za pracę – Zarząd Koła w 2011 r. wprowadził medal Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno, z biegiem czasu odznaczenie nadawano nie tylko myśliwym w kole, ale równie osobom spoza koła. Drugim znaczącym wyróżnieniem dla członków koła, ustanowionym w 2014 roku, jest Honorowy Kordelas. Nie samymi polowaniami i odznaczeniami Żbik żyje. Na pewno warta podkreślenia jest wieloletnia już współpraca ze szkołą podstawową w Klonie, na której korzystają dzieci i myśliwi, ale przede wszystkim zwierzyna i przyroda.


Reklama

 

Niewątpliwie wszystkie odznaczenia, zarówno rangi krajowej, jak i wojewódzkiej cieszyły ich nowych posiadaczy. Jednakże szczególny ceremoniał i wartość dla myśliwych ma pozornie zwykły kordelas. Jego przyznanie to dowód najwyższego uznania ze strony myśliwskiej braci. Zwyczaj ten nawiązuje do tradycji rycerskich, a kordelas pełni tutaj rolę miecza.

 

Tak jak rycerzy obowiązywał rycerski kodeks honorowy, tak i myśliwy powinni kierować się kodeksem etycznym w stosunku do przyrody, zwierzyny i braci myśliwskiej. W oczach członków KŁ Żbik w swoim łowieckim życiu tym zasadom wierni byli Czesław Przychodko, Kazimierz Samojluk oraz Henryk Wichowski. I ich właśnie, zgodnie z całym ceremoniałem, uhonorowano kordelasami.

 

Pozostałe odznaczenia otrzymali:

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej: Jan Balicki, Kazimierz Kiedrowski, Krzysztof Buła.

Reklama

Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej: Adam Domian, Janusz Tabęcki.

Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej: Stanisław Gąska, Mirosław Buła, Krzysztof Drężek, Łukasz Grzyb, Stefan Grzyb.

Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur: Jan Balicki, Henryk Białczak, Adam Domian, Tadeusz Tomaszek.

Medal Zasłużony dla Okręgu Ostrołęckiego: Łukasz Różański, Zbigniew Różański, Dariusz Domian, Tadeusz Domian, Bolesław Woźniak.

Zasłużony dla Koła Łowieckiego Żbik: Klaudiusz Woźniak.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama