Poniedziałek, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Myśliwski Żbik ze Złomem (zdjęcia)


Koło Łowieckie Żbik zostało nagrodzone najwyższym możliwym myśliwskim odznaczeniem – Złomem. To wyróżnienie nadało szczególną rangę obchodom 65-lecia działalności koła. Główne uroczystości odbyły się w kościele parafii Świętego Krzyża w Szczytnie.  Ale to nie jedyne wyróżnienie, które trafiło tego do myśliwych ze Żbika.- Na podstawie dokumentów i wspomnień najstarszych kolegów ustalono, że Koło Łowieckie „Żbik” powstało we wrześniu 1953 roku przy Komendzie Powiatowej MO w Szczytnie – mówi Bolesław Woźniak, myśliwy ze „Żbika”.

 

Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie o łącznej pow. 13,5 tys. ha, w tym powierzchni leśnej 3,5 tys. ha. Poluje się głównie na zwierzynę grubą jelenie, dziki, sarny - najliczniej występujące. Ze zwierzyny drobnej dominującym gatunkiem są lisy oraz coraz liczniejsze zające. Koło uczestniczy w odnowie populacji kuropatwy, co roku w obwody jest wypuszczane ok. 100 szt. ptactwa.

 

Członkowie Koła postawili sobie za cel uprawianie prawidłowego łowiectwa, postępowanie ściśle wg statutu PZŁ, prawa łowieckiego, etyki myśliwskiej oraz zwyczajów i tradycji łowieckich. W celu utrzymania oraz podniesienia aktywności członków i nagradzania za pracę – Zarząd Koła w 2011 r. wprowadził medal Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno, z biegiem czasu odznaczenie nadawano nie tylko myśliwym w kole, ale równie osobom spoza koła. Drugim znaczącym wyróżnieniem dla członków koła, ustanowionym w 2014 roku, jest Honorowy Kordelas. Nie samymi polowaniami i odznaczeniami Żbik żyje. Na pewno warta podkreślenia jest wieloletnia już współpraca ze szkołą podstawową w Klonie, na której korzystają dzieci i myśliwi, ale przede wszystkim zwierzyna i przyroda.

 

Niewątpliwie wszystkie odznaczenia, zarówno rangi krajowej, jak i wojewódzkiej cieszyły ich nowych posiadaczy. Jednakże szczególny ceremoniał i wartość dla myśliwych ma pozornie zwykły kordelas. Jego przyznanie to dowód najwyższego uznania ze strony myśliwskiej braci. Zwyczaj ten nawiązuje do tradycji rycerskich, a kordelas pełni tutaj rolę miecza.


 

Tak jak rycerzy obowiązywał rycerski kodeks honorowy, tak i myśliwy powinni kierować się kodeksem etycznym w stosunku do przyrody, zwierzyny i braci myśliwskiej. W oczach członków KŁ Żbik w swoim łowieckim życiu tym zasadom wierni byli Czesław Przychodko, Kazimierz Samojluk oraz Henryk Wichowski. I ich właśnie, zgodnie z całym ceremoniałem, uhonorowano kordelasami.

 

Pozostałe odznaczenia otrzymali:

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej: Jan Balicki, Kazimierz Kiedrowski, Krzysztof Buła.

Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej: Adam Domian, Janusz Tabęcki.

Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej: Stanisław Gąska, Mirosław Buła, Krzysztof Drężek, Łukasz Grzyb, Stefan Grzyb.

Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur: Jan Balicki, Henryk Białczak, Adam Domian, Tadeusz Tomaszek.

Medal Zasłużony dla Okręgu Ostrołęckiego: Łukasz Różański, Zbigniew Różański, Dariusz Domian, Tadeusz Domian, Bolesław Woźniak.

Zasłużony dla Koła Łowieckiego Żbik: Klaudiusz Woźniak.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54