Reklama


Reklama

Muzyczna uczta z okazji niepodległości


Przed nami kolejny wyjątkowy koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. Zaplanowano go na wtorek, 12 listopada. Będzie on poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości.Usłyszymy - TRIO GDAŃSKIE: Anna Prabucka- Firlej – fortepian, Adam Bruderek – skrzypce, Krzysztof Sperski – wiolonczela.

 

W programie pojawią się utwory polskich kompozytorów między innymi: FRYDERYKA CHOPINA, KAROLA KURPIŃSKIEGO, FRANCISZKA MIRECKIEGO, EMANUELA KANI, LUDOMIRA MICHAŁA ROGOWSKIEGO.

 

Koncert rozpocznie się o godz. 17.30. Wstęp bezpłatny. Polecamy.

 

 

 

 

P R O G R A M

 

 
Karol Kurpiński - Nokturn

(1785 – 1857) opr. na trio fort. K. Sperski

Andante

Andantino con Variazioni

Adagio, Tempo di Mazurka

 

Franciszek Mirecki - Trio F-dur op. 22

(1791 – 1862)

Cz. II Andante sostenuto

Cz. III Finale – Allegro vivace

 

Fryderyk Chopin - Trio g-moll op.8

(1810 – 1849)

Cz. I Allegro con fuoco

Cz. III Adagio

 

Emanuel Kania - Trio g-moll

(1827 – 1887)

Cz. IV Finale – Allegro con fuoco

 

 

Ludomir Michał Rogowski - Suite rapsodique

(1881-1954)

Cz. V Berceuses et chansons d’amour

Cz. VI Chant d’adieu et de la victorie

 

 

TRIO GDAŃSKIE

ANNA PRABUCKA-FIRLEJ – fortepian

ADAM BRUDEREK – skrzypce

KRZYSZTOF SPERSKI – wiolonczela

 

 


 

 

ANNA PRABUCKA-FIRLEJ

 

 

jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Zadebiutowała w wieku 11 lat grając z orkiestrą Koncert D-dur J. Haydna. Ma na swoim koncie występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) i kameralne w większości ośrodków muzycznych w kraju i za granicą: Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Islandia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Rosja, Czechosłowacja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania, Francja, Chile, Peru, Tajlandia i Iran. Jest członkiem Tria Gdańskiego, z którym brała udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych. Wielokrotnie nagradzana za wyróżniający akompaniament w konkursach krajowych i międzynarodowych. Towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego – m.in.: Eduard Melkus (Austria) i Thomas Zehetmair (Francja) – skrzypce, Peter Damm (Niemcy) – róg, Maria Czajkowska (Rosja), Peter Leisegang (Szwajcaria), Siegfried Palm (Niemcy) – wiolonczela, William Bennett (Wielka Brytania) – flet. W VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Zwickau wyróżniono ją Dyplomem Honorowym. Jest profesorem zwyczajnym, w macierzystej Uczelni prowadzi klasę muzyki kameralnej, od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Zespoły kameralne z jej klasy zdobyły ponad 160 nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i krajowych. Anna Prabucka-Firlej jest inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa, który od roku 1997 odbywa się w Gdańsku co trzy lata oraz Międzynarodowych Festiwali Duetów Fortepianowych. Od lat zapraszana na kursy mistrzowskie i seminaria w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Litwie, Białorusi, Finlandii, Chile i Peru. Juror konkursów krajowych i międzynarodowych. Nagrała szereg audycji radiowych, telewizyjnych i płyt CD. Odznaczono ją Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, a także Medalami: Komisji Edukacji Narodowej , Za Długoletnią Służbę i Gloria Artis.


Reklama

 

 

KRZYSZTOF SPERSKI

 

 

– wiolonczelista – studia ukończył w klasie prof. Romana Sucheckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Doskonalił swą sztukę wykonawczą w kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Laszlo Mezö (Węgry) i prof. Arto Norasa (Finlandia). Jako solista i kameralista koncertował w większości ośrodków muzycznych w kraju, a także w Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, Austrii, Islandii, Rosji, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Białorusi, Ukrainie, Mołdawii, Litwie, Chorwacji, Holandii, Belgii, we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Grecji, Francji, Chile, Peru, Tajlandii i Iranie. Wraz z pianistką Anną Prabucką-Firlej i klarnecistą Markiem Schillerem przed ponad 30 laty założył Trio Gdańskie, aktywnie działające po dzień dzisiejszy, od dłuższego czasu ze skrzypkami Pawłem Kuklińskim lub Adamem Bruderkiem. Uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach muzycznych, m.in.: Kołobrzeskie Wieczory Wiolonczelowe, Międzynarodowy Festiwal Oraganowy i Kameralny w Kamieniu Pomorskim, Poznańska Wiosna Muzyczna, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Płowdiw, Warneńskie Lato, Mousikis Imeres w Salonikach, Music for Visitors w Helsinkach, Nordelbische Sommerkonzerte, Mattheiser Herbstkonzerte, International Music Festival Fadjr w Teheranie. Dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych, nagrał 4 płyty CD. Jako pedagog prowadzący w Akademii Muzycznej w Gdańsku klasę wiolonczeli przeszedł przez wszystkie szczeble akademickiej kariery, od asystenta do profesora zwyczajnego. W swojej macierzystej uczelni pełnił funkcje dziekana i prorektora i Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Jest zapraszany jako wykładowca kursów mistrzowskich i seminariów w Grecji, Finlandii, Białorusi, Szwajcarii, Chile i Peru, a także jako juror krajowych i międzynarodowych Konkursów muzycznych.

 

 

 

Adam Bruderek

 

 

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczytnie w klasie skrzypiec mgr Iwony Malinowskiej-Bartko. W 2010 roku zakończył naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie skrzypiec mgr Doroty Obijalskiej oraz został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. W 2015 roku z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej i dr Anny Wandtke-Wypych oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Jest laureatem licznych krajowych konkursów skrzypcowych, m.in. III nagroda na V Konkursie Skrzypcowym Polski Północnej w Gdyni (2004 r.), I nagroda na III Regionalnym Konkursie Skrzypcowym Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Olsztynie (2007 r.). Swoje umiejętności gry na skrzypcach kształcił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem znamienitych osobistości sceny muzycznej: Zakhar Bron, Pierre Amoyal, Tomasz Tomaszewski, Michael Vaiman, Edward Gracz, Krzysztof Jakowicz, Elmira Darvarova. Wraz z kwartetem fortepianowym AKME był uczestnikiem oraz laureatem następujących konkursów muzyki kameralnej: IV nagroda oraz cztery nagrody specjalne, w tym nagroda publiczności na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Sergiusza Taniejewa w Moskwie (2011 r.), III nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012 r.), uczestnictwo w półfinale na 19. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Poertschach (Austria, 2012 r.).

Reklama

W 2014 r. w duecie z pianistą Arkadiuszem Godzińskim zdobył I nagrodę w kategorii muzyka kameralna na 13. Międzynarodowym Konkursie „Don Vincenzo Vitti” w Castellana Grotte (Włochy). We wrześniu 2015 ten sam zespół zakwalifikował się do rundy finałowej I. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach.

W 2018 r. wraz z Janem Lewandowskim oraz Danielem Ziomko, z którymi gra w trio fortepianowym został laureatem nagrody Grand Prix na IV International Youth Music Competition „With Music Through Europe” w Wilnie. W 2019 roku, jako członek tego samego zespołu, otrzymał I nagrodę na „VI Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach” w Bydgoszczy.

Adam Bruderek od 2014 r. związany jest z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jesienią 2019 r. uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. W tym samym roku podjął pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku asystenta w klasie kameralistyki oraz w klasie skrzypiec.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Mikołaju chciałabym iphone 11 pro ps4 z minecraft oraz spotkać fajnego chłopaka

  mel


  2021-01-26 15:19:04
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Taki sobie czytelniczku z Razem dla Mieszkańców. Jaki pomysł na miasto mają Twoi koledzy p. Siudak, p. Boczar, p. Malec, p. Furczak i inni? Czy jedynym Waszym pomysłem jest kredyt i zadłużenie miasta? A może etaciki w Urzędzie?

  Anna


  2021-01-26 13:39:36
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Odpowiedź jest prosta. Szeregowa p. Rybińska prawdopodobnie nie dostała zgody z góry. Zresztą łatwo jest klepać swoje mądrości, ale już brać pieniądze za odpowiedzialność, to zupełnie inna sprawa. I to wychwalanie Henryka, obrzydliwe. Tyle teraz robi dla miasta... A ile zepsuł lub przespał, gdy miał swoje pięć minut? Widzę tu pewną sprzeczność. Brudne polityczne gierki!

  Do TSC


  2021-01-26 09:18:09
 • 90 pensjonariuszy domu pomocy zaszczepionych
  Zaszczepiono, czy raczej poddano eutanazji?...przecież Pfizer jasno napisał w ulotce, że nie wolno szczepić ludzi z osłabioną odpornością i przyjmujących leki... To jest ludobójstwo....a ci, co są tego świadomi, a jednak wstrzykują staruszkom ten eksperymentalny preparat, są zbrodniarzami, dla których specjalnie stworzono ustawę bezkarnościową.

  kroll


  2021-01-26 08:31:06
 • Afrykański pomór w powiecie szczycieńskim
  W 2018r. było głośno o dzikach spadających z nieba, może i w tym znowu zaczęły spadać???...właściwie to nie ma co się dziwić, kawał drogi mają do przelecenia :D A tak na poważnie, to mógłby ktoś ustalić stawkę, za odstrzelenie myśliwego???...chętnie bym zapolował...z ich truchła, darmową karmę dla psów można zrobić.

  kroll


  2021-01-26 08:22:18
 • Krzyżówki znowu niebezpieczne dla kierowców (zdjęcia)
  To jest doskonałe miejsce na duże rondo - ono spowolniłoby ruch w tym miejscu oraz ułatwiłoby włączanie się do ruchu od strony Świętajna.

  PLAY


  2021-01-26 08:09:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - źle przeczytałeś, temu, co zginął pod autobusem, wpisali covida w akcie zgonu...a ci, co teraz umierają, zaraz po poddaniu się eksperymentowi medycznemu, wpisują, że umarli na choroby współistniejące....ciekawe, co Tobie wpiszą :)

  kroll


  2021-01-26 08:06:39
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Moje odczucia wobec RADNEJ RYBIŃSKIEJ są bardzo mieszane. Dziwi mnie, że taka mądra i dbająca o dobro miasta przez wiele kadencji osoba nie starowała na stanowisko Burmistrza Miasta. Nie wiem jak to się dzieje, że takie SKARBY jak radna RYBIŃSKA i radny KIERSIKOWSKI oraz doktor ŁACHACZ nie stworzyli do tej pory (wszyscy z kilkoma kadencjami i giganci intelektu) jakiegoś triumwiratu w mieście. Aż żal patrzeć jak się marnują.

  Taki sobie czytelnik


  2021-01-26 00:44:44
 • Pyskówka, jak w piaskownicy - miejski poziom debaty
  Jak burdel nie zarabia to się wymienia ku...wy nie firanki.....

  Ironia


  2021-01-25 21:16:51
 • Śmieci drenują portfele, skąd się biorą te kwoty?
  Problemem w opłatach nie są ani osoby,ani firmy... bo firmy rozliczają się na jeszcze innych zasadach:) problemem są nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjne. I to tych nieruchomości ( które ani nie są stałe zamieszkiwane, więc nie można stosować stawki od osoby, ani nie jest tam prowadzona działalność gospodarczą, więc nie rozliczają się jak przedsiębiorcy) dotyczy stawka 169 zł rocznie. A to czy kogoś można tak czy inaczej policzyć reguluje ustawa.Wynika wiec z tego że nawet jeśli jest beznadzieja,to w obowiązującym prawie.Dura lex, sex lex.I na to ani my jako mieszkańcy,ani nasi samorządowcy wpływu nie mamy.

  Roman


  2021-01-25 15:18:03