Poniedziałek, 10 Sierpień, Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca -

Reklama


Reklama

Muzyczna uczta z okazji niepodległości


Przed nami kolejny wyjątkowy koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. Zaplanowano go na wtorek, 12 listopada. Będzie on poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości.Usłyszymy - TRIO GDAŃSKIE: Anna Prabucka- Firlej – fortepian, Adam Bruderek – skrzypce, Krzysztof Sperski – wiolonczela.

 

W programie pojawią się utwory polskich kompozytorów między innymi: FRYDERYKA CHOPINA, KAROLA KURPIŃSKIEGO, FRANCISZKA MIRECKIEGO, EMANUELA KANI, LUDOMIRA MICHAŁA ROGOWSKIEGO.

 

Koncert rozpocznie się o godz. 17.30. Wstęp bezpłatny. Polecamy.

 

 

 

 

P R O G R A M

 

 
Karol Kurpiński - Nokturn

(1785 – 1857) opr. na trio fort. K. Sperski

Andante

Andantino con Variazioni

Adagio, Tempo di Mazurka

 

Franciszek Mirecki - Trio F-dur op. 22

(1791 – 1862)

Cz. II Andante sostenuto

Cz. III Finale – Allegro vivace

 

Fryderyk Chopin - Trio g-moll op.8

(1810 – 1849)

Cz. I Allegro con fuoco

Cz. III Adagio

 

Emanuel Kania - Trio g-moll

(1827 – 1887)

Cz. IV Finale – Allegro con fuoco

 

 

Ludomir Michał Rogowski - Suite rapsodique

(1881-1954)

Cz. V Berceuses et chansons d’amour

Cz. VI Chant d’adieu et de la victorie

 

 

TRIO GDAŃSKIE

ANNA PRABUCKA-FIRLEJ – fortepian

ADAM BRUDEREK – skrzypce

KRZYSZTOF SPERSKI – wiolonczela

 

 


 

 

ANNA PRABUCKA-FIRLEJ

 

 

jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Zadebiutowała w wieku 11 lat grając z orkiestrą Koncert D-dur J. Haydna. Ma na swoim koncie występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) i kameralne w większości ośrodków muzycznych w kraju i za granicą: Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Islandia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Rosja, Czechosłowacja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania, Francja, Chile, Peru, Tajlandia i Iran. Jest członkiem Tria Gdańskiego, z którym brała udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych. Wielokrotnie nagradzana za wyróżniający akompaniament w konkursach krajowych i międzynarodowych. Towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego – m.in.: Eduard Melkus (Austria) i Thomas Zehetmair (Francja) – skrzypce, Peter Damm (Niemcy) – róg, Maria Czajkowska (Rosja), Peter Leisegang (Szwajcaria), Siegfried Palm (Niemcy) – wiolonczela, William Bennett (Wielka Brytania) – flet. W VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Zwickau wyróżniono ją Dyplomem Honorowym. Jest profesorem zwyczajnym, w macierzystej Uczelni prowadzi klasę muzyki kameralnej, od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Zespoły kameralne z jej klasy zdobyły ponad 160 nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i krajowych. Anna Prabucka-Firlej jest inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa, który od roku 1997 odbywa się w Gdańsku co trzy lata oraz Międzynarodowych Festiwali Duetów Fortepianowych. Od lat zapraszana na kursy mistrzowskie i seminaria w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Litwie, Białorusi, Finlandii, Chile i Peru. Juror konkursów krajowych i międzynarodowych. Nagrała szereg audycji radiowych, telewizyjnych i płyt CD. Odznaczono ją Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, a także Medalami: Komisji Edukacji Narodowej , Za Długoletnią Służbę i Gloria Artis.


Reklama

 

 

KRZYSZTOF SPERSKI

 

 

– wiolonczelista – studia ukończył w klasie prof. Romana Sucheckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Doskonalił swą sztukę wykonawczą w kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Laszlo Mezö (Węgry) i prof. Arto Norasa (Finlandia). Jako solista i kameralista koncertował w większości ośrodków muzycznych w kraju, a także w Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, Austrii, Islandii, Rosji, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Białorusi, Ukrainie, Mołdawii, Litwie, Chorwacji, Holandii, Belgii, we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Grecji, Francji, Chile, Peru, Tajlandii i Iranie. Wraz z pianistką Anną Prabucką-Firlej i klarnecistą Markiem Schillerem przed ponad 30 laty założył Trio Gdańskie, aktywnie działające po dzień dzisiejszy, od dłuższego czasu ze skrzypkami Pawłem Kuklińskim lub Adamem Bruderkiem. Uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach muzycznych, m.in.: Kołobrzeskie Wieczory Wiolonczelowe, Międzynarodowy Festiwal Oraganowy i Kameralny w Kamieniu Pomorskim, Poznańska Wiosna Muzyczna, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Płowdiw, Warneńskie Lato, Mousikis Imeres w Salonikach, Music for Visitors w Helsinkach, Nordelbische Sommerkonzerte, Mattheiser Herbstkonzerte, International Music Festival Fadjr w Teheranie. Dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych, nagrał 4 płyty CD. Jako pedagog prowadzący w Akademii Muzycznej w Gdańsku klasę wiolonczeli przeszedł przez wszystkie szczeble akademickiej kariery, od asystenta do profesora zwyczajnego. W swojej macierzystej uczelni pełnił funkcje dziekana i prorektora i Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Jest zapraszany jako wykładowca kursów mistrzowskich i seminariów w Grecji, Finlandii, Białorusi, Szwajcarii, Chile i Peru, a także jako juror krajowych i międzynarodowych Konkursów muzycznych.

 

 

 

Adam Bruderek

 

 

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczytnie w klasie skrzypiec mgr Iwony Malinowskiej-Bartko. W 2010 roku zakończył naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie skrzypiec mgr Doroty Obijalskiej oraz został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. W 2015 roku z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej i dr Anny Wandtke-Wypych oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Jest laureatem licznych krajowych konkursów skrzypcowych, m.in. III nagroda na V Konkursie Skrzypcowym Polski Północnej w Gdyni (2004 r.), I nagroda na III Regionalnym Konkursie Skrzypcowym Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Olsztynie (2007 r.). Swoje umiejętności gry na skrzypcach kształcił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem znamienitych osobistości sceny muzycznej: Zakhar Bron, Pierre Amoyal, Tomasz Tomaszewski, Michael Vaiman, Edward Gracz, Krzysztof Jakowicz, Elmira Darvarova. Wraz z kwartetem fortepianowym AKME był uczestnikiem oraz laureatem następujących konkursów muzyki kameralnej: IV nagroda oraz cztery nagrody specjalne, w tym nagroda publiczności na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Sergiusza Taniejewa w Moskwie (2011 r.), III nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012 r.), uczestnictwo w półfinale na 19. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Poertschach (Austria, 2012 r.).

Reklama

W 2014 r. w duecie z pianistą Arkadiuszem Godzińskim zdobył I nagrodę w kategorii muzyka kameralna na 13. Międzynarodowym Konkursie „Don Vincenzo Vitti” w Castellana Grotte (Włochy). We wrześniu 2015 ten sam zespół zakwalifikował się do rundy finałowej I. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach.

W 2018 r. wraz z Janem Lewandowskim oraz Danielem Ziomko, z którymi gra w trio fortepianowym został laureatem nagrody Grand Prix na IV International Youth Music Competition „With Music Through Europe” w Wilnie. W 2019 roku, jako członek tego samego zespołu, otrzymał I nagrodę na „VI Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach” w Bydgoszczy.

Adam Bruderek od 2014 r. związany jest z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jesienią 2019 r. uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. W tym samym roku podjął pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku asystenta w klasie kameralistyki oraz w klasie skrzypiec.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
  Już dawno nie czytałam wywiadu z tak pozytywną osobą. Powodzenia!

  Brawo!


  2020-08-10 18:54:09
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  ... jak go znajdą, przetrącić nogi i sądownie zakazać korzystania z chodzika. Moze wtedy zrozumie, co zrobił

  Proponuję...


  2020-08-10 13:55:53
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  \"Nigdy się tym nie interesowaliśmy – przyznaje Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. - Sprawdziliśmy to w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i OSP Rumy robią to legalnie, ale dobrze byłoby o tym przynajmniej poinformować właściciela gruntu\". No to na jakiej podstawie był użytkowany grunt gminny przez OSP? Na jakiej podstawie dostaje się dopłaty do nie swoich gruntów, skoro Gmina obarczyła karą OSP za BEZUMOWNE KORZYSTANIE Z GRUNTÓW GMINY - tylko o 2,2 ha. A jak to wygląda wobec pozostałych prawie 8 ha, które na zasadzie SŁOWNEJ ZGODY PRYWATNYCH WŁAŚCICIELI było wykorzystanych dla uzyskiwania dopłat? I tak od 2014 r. To się nadaje do prokuratury. Chyba, że jakieś interesy wiążą właścicieli gruntów prywatnych, którzy \'na słowo\" oddali je OSP.

  Mdli mnie


  2020-08-09 15:16:42
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Złapać dziada. Za jaja i na gałąź.

  Korniszon


  2020-08-09 14:39:18
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Pewnie jakiś ciułacz złomu przytulił go , należałoby popytać na skupach złomu .

  Aluminium w cenie.


  2020-08-09 09:46:55
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  Wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy.

  Wniosek do prokuratury.


  2020-08-09 08:01:33
 • Taniec „zaraził” koronawirusem dwie mieszkanki gminy Szczytno
  Brednie, skoro nie miały objawów to skąd nawet przypuszczenia że mają wirusa?

  Marek


  2020-08-07 23:05:37
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Ponieważ Szanowna Redakcja nie umieszcza wpisów, których nie może w pierwszej fazie zweryfikować - tzn. nie wiadomo, jaki będzie odzew ludu - to pozwolę sobie ponownie się wypowiedzieć, zmieniając jedynie formę (poprzednia była bardziej kulturalna). Posłużę się w tym celu parafrazą cytatu niezapomnianego filmowego dr. Sztrosmajera: Gdyby głupota umiała latać fruwać wszystkie Panie wznosiłyby się jak gołębice.

  Waga


  2020-08-06 16:26:48
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Gadanie, gadanie, gadanie, gadanie i.t.d..... a powinno być KARANIE, KARANIE i KARANIE. Tylko kij w ręku władzy coś zmieni.

  Też kierowca


  2020-08-06 09:56:28
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  do uczestnika : żal ściska bo ktoś sobie poszedł do kina...niezłe jest się czym chwalić.

  Matka


  2020-08-06 07:59:04