Niedziela, 5 Kwiecień, Imieniny: Ireny, Kleofasa, Wincentego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Muzeum w drodze do nowego budynku


Tak całkiem ostatecznych decyzji jeszcze brak, ale z dnia na dzień rośnie prawdopodobieństwo, że po wielu latach szczycieńskie muzeum zmieni siedzibę. Zgodnie z planami ma zostać przeniesione do budynku dawnego Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Kasprowicza.Budynek ma dwóch właścicieli. Jedna, większa część należy do miasta i wciąż spełnia swa pierwotną, edukacyjną rolę. Najwcześniej – jako szkoła podstawowa nr 1, później gimnazjum nr 1, a obecnie znów podstawówka, tyle że nr 3. Druga, nieco mniejsza część też ma swoją długą, szkolną historię.

 

Tu, tuż po wojnie, mieściło się liceum ogólnokształcące, następnie przez wiele, wiele lat kształciły się w budynku wychowawczynie przedszkoli, a ich zawodowe liceum, już w erze „nowożytnej”, po transformacji ustrojowej też ulegało kolejnym transformacjom, a to studium nauczycielskie, a to języków obcych, a to znów kolegium nauczycielskie (może w odmiennej kolejności). Ostatecznie szkoła została zupełnie zlikwidowana, budynek (jego część) stał pusty, a kolejne wojewódzkie samorządy nie mogły się zdecydować, co z nim zrobić. I w końcu wymyśliły.


Reklama

 

- Z tego co wiem, obiekt został już przekazany we władanie dla Muzeum Warmii i Mazur, któremu nasze muzeum podlega – mówi kierownik szczycieńskiej placówki Klaudiusz Woźniak i dodaje, że dawna szkoła jest obecnie intensywnie oglądana. - Mamy klucze, pokazujemy pomieszczenia specjalistom z różnych dziedzin, w najbliższy poniedziałek przyjedzie też dyrektor MWiM Piotr Żuchowski i inne osoby,w tym audytor.

 

W ocenie Woźniaka, przeprowadzka, bardzo już prawdopodobna, z pewnością miejscowemu muzeum się przysłuży.

 

- To dwa razy większa powierzchnia użytkowa, 3 x większa kubatura od tej, którą obecnie dysponujemy – wyjaśnia. - Do dyspozycji cztery kondygnacje. W podziemiu będzie wiele miejsca na magazyny, dawne klasy są wystarczająco duże, by mogły być salami wystawienniczymi. Będą pomieszczenia na działalność warsztatową, na część administracyjną, a na samej górze dawna aula będzie świetną salą konferencyjną. W ramach wstępnych „przymiarek” adaptacyjnych przewidziany jest montaż windy, więc lepsza też będzie dostępność do całego wnętrza obiektu.

ReklamaKomentarze do artykułu

lik

\"dawna aula będzie świetną salą konferencyjną\" - taaaa, z tym, że dawna aula jest chyba na granicy obu budynków i pewnie jest użytkowana na lekcje i inne zajęcia przez szkołę zza ściany - czyli obecnie SP3.

Śmieszek

\"Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie, co by tu jeszcze\"...?

Grzegorz

Muzeum....całe miasto niedługo będzie jednym wielkim muzeum. Czy burmistrz miasta jak i przewodniczący rady miejskiej mogą wyjaśnić dlaczego nie uniwersytet? Co się stało z projektem Innopolice? Czy w ich rozumieniu przeniesienie muzeum z budynku do budynku to rozwój miasta?

Piotr

Ale lata lecą :( Pamiętam jak chodząc do podstawówki SZPnr.1 biegało się na przerwie do automatów właśnie w tym jeszcze działającym kolegium, do automatów z pegasusem a i jadło się jakieś fryty :) Ale ten czas zapindala !!!!!!!!!!

Łukasz

A co z wieżą ciśnień i jej przylegającym budynkiem?

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Sobota, 2020-02-22 23:32:30

Z muzeum do... muzeum

 • Niedziela, 2020-01-26 20:38:53

Muzeum w Szczytnie zaprasza na ferie

 • Poniedziałek, 2019-12-23 19:53:33

Fikcyjna bomba w budynku prokuratury

Reklama


Komentarze

 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Ten budynek obudowujący wieżę rozebrać, a wieżę odnowić i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem. I to by poprawiło uśmiech na twarzy mieszkańców i turystów. ????????

  Mieszkaniec Szczytna


  2020-04-04 17:59:25
 • Do 11 kwietnia zakaz wstępu do lasów i parków narodowych
  Przesada, że nie można iść do lasu...gruba przesada, w lesie każdy może znaleść swoją ścieżkę i tylko na zdrowie taki spacer może wyjść.... Sami nie wiedzą co robią....dno!!!

  Nowa


  2020-04-04 17:57:50
 • Morawiecki z Jurandem za obwodnicę Szczytna
  Szczytno znowu ma pecha. Epidemia coronowirusa pokrzyżuje plany.

  Były mieszkaniec


  2020-04-04 17:49:18
 • Radni pomogli ratownikom walczyć z koronawirusem
  To dobrze że osoby publiczne wspierają służbę zdrowia w tym trudnym czasie, jednak to co widzimy to klasyczny przykład OBŁUDY. Mamy Wielki Post więc taki cytat sam się narzuca na myśl: „Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.” Radni za parę tysięcy próbują sobie zrobić reklamę bo przecież z normalnych działań ich nie możemy kojarzyć. Czy ktoś kojarzy Waldemara Zimnego, Arkadiusza Myslaka albo Aleksandrę Kobus-Drężek z jakiejś działalności w Radzie Miasta? Nie bo oni kompletnie nic nie robią. Biorą kasę za nic a teraz dali po kilkaset złotych i trąbią o tym dookoła. OBŁUDA!

  Marek


  2020-04-04 13:59:14
 • Radni pomogli ratownikom walczyć z koronawirusem
  Trzeba powiedzieć że to bardzo tani marketing polityczny...dać po kilkaset złotych z bardzo wysokiej diety, następnie polecieć do prasy i się pochwalić, a potem w komentarzach atakować swoich kolegów i koleżanki z rady za to że też nie zrobili tak jak oni... czyli nie latają z każdą darowizną do pracy. Bo tego czy inni radni dają na szczytny cel nie wiemy, bo nie każdy ma takie parcie na chwalenie się jak Kiersikowski, Trochmowicz czy Kobus-Drężek...Jedno jest pewne, państwo radni myślą że za kilkaset złotych są w stanie kupić szacunek i poważanie wyborców, więc nie mają najlepszego zdania o swoich wyborcach. Współczuję tym którzy na nich głosowali.

  Obserwator


  2020-04-04 13:48:52
 • O perspektywach przedsiębiorców...
  do \"do dr\". mój post\" Dwóch doświadczonych menadżerów- na pewno coś wymyślą. Głowy nie od parady.\" w moim zamierzeniu miał mieć wydźwięk ironiczny, a ty odebrałeś go dosłownie.

  dr


  2020-04-04 12:00:07
 • Radni pomogli ratownikom walczyć z koronawirusem
  Szacunek za działanie. Naprawdę, słowa uznania. Ale może warto spojrzeć na to szerszym okiem a nie tylko na to co widać w mediach bądź prasie? Może warto wspomnieć że niektórzy działają i nie mają przy tym powodów do pokazywania tego publicznie? Z tego co się orientuję to opozycja również zadziałała na dobro szpitala. Czemu się o tym nie mówi? Może po prostu wystarczy działać a nie się pokazywać. Chce wierzyć w szczere chęci koalicji, która oddała swoje diety na cel walki z wirusem, tylko że niestety wcześniej nie chcieli pozwolić na ich obniżkę. Już wtedy można było sobie pozwolić na przeznaczenie tych pieniędzy w celu wyposażenia szpitala. Jeżeli się mylę (mam taką nadzieję) i wypisani w artykule radni niosą pomoc ze szczerego serca to może zamiast się chwalić, że to ONI dali pieniądze, to może niech powiedzą prawdę, że to wszyscy mieszkańcy Szczytna się złożyli, bo w końcu to ich pieniądze, a nie Pana Kiersikowskiego czy Pana Trochimowicza, bo oni sami siebie na radnych nie wybrali...

  Obserwator


  2020-04-04 11:45:32
 • Uśmiech w czasach zarazy - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Ale czemu tylko /reżimowa/ walmy jasno /kurwizja/, z drugiej strony mamy /szczujnię z Wierniczej/, albo /pisiory/ i /peerelowską hołotę/. Kalizm w czystej postaci. Nie ma argumentów, są epitety, jedni drugich traktują jak podludzi święcie wierząc, że racja z całą pewnością leży po ich stronie. Nawet w tak trudnych chwilach trzeba walić w /pisiora/, /leminga/ pałą. Uodpornijmy się na dyskusję, argumenty - wyśmiewanie oponentów, poniżanie ich to właściwa droga. Słuchajmy, czytajmy i oglądajmy tylko tych, z którymi się zgadzamy - jedni wyborczą i neewsweeka, drudzy w sieci i gazetę polską. Nienawiść i chęć upodlenia /przeciwnika/. Taki Tam i marco przed nikim się nie ukrywają - używają nicków - to jest normalne, w Internecie większość ludzi posługuje się nickami z różnych względów. Pan, jako autor co oczywiste przedstawia się imieniem i nazwiskiem ale nie może Pan zarzucać czytelnikom, że podpisują się nickami. Zresztą między innymi przez postawę, jaką Pan prezentuje nie dziwię się, że ludzie nie chcą podawać nazwisk - może szef, przełożony jest /prawdziwym patriotą/, lewakiem, czy /platfusem/ po co robić sobie kłopoty. Nie strzelił Pan celnie, strzelił Pan sobie w kolano.

  MJS Blue


  2020-04-04 09:05:49
 • Uśmiech w czasach zarazy - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Szanowny Panie Mądrzejowski. Ostatnio niemalże w każdym felietonie zahacza Pan dość mocno o politykę i pisze potem \" miód na moje serce\". Ja mam po prostu dość tego ciągłego kopania się, tej wojenki polsko-polskiej, w której pan tak ochoczo uczestniczy i jeszcze duma Pana rozpiera, że trafił Pan w punkt. Pytam po co? Pozdrawiam.

  Taki Tam


  2020-04-04 08:09:56
 • Rozogi i gmina Szczytno z nielegalnymi zgromadzeniami
  Cyrk kurcze cyrk

  Ziom


  2020-04-04 05:50:29