Reklama


Reklama

Muzeum w drodze do nowego budynku


Tak całkiem ostatecznych decyzji jeszcze brak, ale z dnia na dzień rośnie prawdopodobieństwo, że po wielu latach szczycieńskie muzeum zmieni siedzibę. Zgodnie z planami ma zostać przeniesione do budynku dawnego Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Kasprowicza.Budynek ma dwóch właścicieli. Jedna, większa część należy do miasta i wciąż spełnia swa pierwotną, edukacyjną rolę. Najwcześniej – jako szkoła podstawowa nr 1, później gimnazjum nr 1, a obecnie znów podstawówka, tyle że nr 3. Druga, nieco mniejsza część też ma swoją długą, szkolną historię.

 

Tu, tuż po wojnie, mieściło się liceum ogólnokształcące, następnie przez wiele, wiele lat kształciły się w budynku wychowawczynie przedszkoli, a ich zawodowe liceum, już w erze „nowożytnej”, po transformacji ustrojowej też ulegało kolejnym transformacjom, a to studium nauczycielskie, a to języków obcych, a to znów kolegium nauczycielskie (może w odmiennej kolejności). Ostatecznie szkoła została zupełnie zlikwidowana, budynek (jego część) stał pusty, a kolejne wojewódzkie samorządy nie mogły się zdecydować, co z nim zrobić. I w końcu wymyśliły.


Reklama

 

- Z tego co wiem, obiekt został już przekazany we władanie dla Muzeum Warmii i Mazur, któremu nasze muzeum podlega – mówi kierownik szczycieńskiej placówki Klaudiusz Woźniak i dodaje, że dawna szkoła jest obecnie intensywnie oglądana. - Mamy klucze, pokazujemy pomieszczenia specjalistom z różnych dziedzin, w najbliższy poniedziałek przyjedzie też dyrektor MWiM Piotr Żuchowski i inne osoby,w tym audytor.

 

W ocenie Woźniaka, przeprowadzka, bardzo już prawdopodobna, z pewnością miejscowemu muzeum się przysłuży.

 

- To dwa razy większa powierzchnia użytkowa, 3 x większa kubatura od tej, którą obecnie dysponujemy – wyjaśnia. - Do dyspozycji cztery kondygnacje. W podziemiu będzie wiele miejsca na magazyny, dawne klasy są wystarczająco duże, by mogły być salami wystawienniczymi. Będą pomieszczenia na działalność warsztatową, na część administracyjną, a na samej górze dawna aula będzie świetną salą konferencyjną. W ramach wstępnych „przymiarek” adaptacyjnych przewidziany jest montaż windy, więc lepsza też będzie dostępność do całego wnętrza obiektu.

ReklamaKomentarze do artykułu

lik

\"dawna aula będzie świetną salą konferencyjną\" - taaaa, z tym, że dawna aula jest chyba na granicy obu budynków i pewnie jest użytkowana na lekcje i inne zajęcia przez szkołę zza ściany - czyli obecnie SP3.

Śmieszek

\"Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie, co by tu jeszcze\"...?

Grzegorz

Muzeum....całe miasto niedługo będzie jednym wielkim muzeum. Czy burmistrz miasta jak i przewodniczący rady miejskiej mogą wyjaśnić dlaczego nie uniwersytet? Co się stało z projektem Innopolice? Czy w ich rozumieniu przeniesienie muzeum z budynku do budynku to rozwój miasta?

Piotr

Ale lata lecą :( Pamiętam jak chodząc do podstawówki SZPnr.1 biegało się na przerwie do automatów właśnie w tym jeszcze działającym kolegium, do automatów z pegasusem a i jadło się jakieś fryty :) Ale ten czas zapindala !!!!!!!!!!

Łukasz

A co z wieżą ciśnień i jej przylegającym budynkiem?

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Fifka, szklany słoik z marihuaną i... areszt dla 37-latka
  Za posiadanie areszt i więzienie.... Ja posiadam sprzęt do gwałtu czekam na dożywocie

  Pies gończy


  2020-09-26 08:46:41
 • Policjanci zabezpieczyli pocisk od granatnika
  RPG 2 weszły do służby w 1949 więc to raczej po wojnie...

  Ziomal


  2020-09-26 04:27:50
 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06