Wtorek, 7 Lipiec, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Muzeum w drodze do nowego budynku


Tak całkiem ostatecznych decyzji jeszcze brak, ale z dnia na dzień rośnie prawdopodobieństwo, że po wielu latach szczycieńskie muzeum zmieni siedzibę. Zgodnie z planami ma zostać przeniesione do budynku dawnego Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Kasprowicza.



Budynek ma dwóch właścicieli. Jedna, większa część należy do miasta i wciąż spełnia swa pierwotną, edukacyjną rolę. Najwcześniej – jako szkoła podstawowa nr 1, później gimnazjum nr 1, a obecnie znów podstawówka, tyle że nr 3. Druga, nieco mniejsza część też ma swoją długą, szkolną historię.

 

Tu, tuż po wojnie, mieściło się liceum ogólnokształcące, następnie przez wiele, wiele lat kształciły się w budynku wychowawczynie przedszkoli, a ich zawodowe liceum, już w erze „nowożytnej”, po transformacji ustrojowej też ulegało kolejnym transformacjom, a to studium nauczycielskie, a to języków obcych, a to znów kolegium nauczycielskie (może w odmiennej kolejności). Ostatecznie szkoła została zupełnie zlikwidowana, budynek (jego część) stał pusty, a kolejne wojewódzkie samorządy nie mogły się zdecydować, co z nim zrobić. I w końcu wymyśliły.


Reklama

 

- Z tego co wiem, obiekt został już przekazany we władanie dla Muzeum Warmii i Mazur, któremu nasze muzeum podlega – mówi kierownik szczycieńskiej placówki Klaudiusz Woźniak i dodaje, że dawna szkoła jest obecnie intensywnie oglądana. - Mamy klucze, pokazujemy pomieszczenia specjalistom z różnych dziedzin, w najbliższy poniedziałek przyjedzie też dyrektor MWiM Piotr Żuchowski i inne osoby,w tym audytor.

 

W ocenie Woźniaka, przeprowadzka, bardzo już prawdopodobna, z pewnością miejscowemu muzeum się przysłuży.

 

- To dwa razy większa powierzchnia użytkowa, 3 x większa kubatura od tej, którą obecnie dysponujemy – wyjaśnia. - Do dyspozycji cztery kondygnacje. W podziemiu będzie wiele miejsca na magazyny, dawne klasy są wystarczająco duże, by mogły być salami wystawienniczymi. Będą pomieszczenia na działalność warsztatową, na część administracyjną, a na samej górze dawna aula będzie świetną salą konferencyjną. W ramach wstępnych „przymiarek” adaptacyjnych przewidziany jest montaż windy, więc lepsza też będzie dostępność do całego wnętrza obiektu.

Reklama



Komentarze do artykułu

lik

\"dawna aula będzie świetną salą konferencyjną\" - taaaa, z tym, że dawna aula jest chyba na granicy obu budynków i pewnie jest użytkowana na lekcje i inne zajęcia przez szkołę zza ściany - czyli obecnie SP3.

Śmieszek

\"Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie, co by tu jeszcze\"...?

Grzegorz

Muzeum....całe miasto niedługo będzie jednym wielkim muzeum. Czy burmistrz miasta jak i przewodniczący rady miejskiej mogą wyjaśnić dlaczego nie uniwersytet? Co się stało z projektem Innopolice? Czy w ich rozumieniu przeniesienie muzeum z budynku do budynku to rozwój miasta?

Piotr

Ale lata lecą :( Pamiętam jak chodząc do podstawówki SZPnr.1 biegało się na przerwie do automatów właśnie w tym jeszcze działającym kolegium, do automatów z pegasusem a i jadło się jakieś fryty :) Ale ten czas zapindala !!!!!!!!!!

Łukasz

A co z wieżą ciśnień i jej przylegającym budynkiem?

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

  • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
    Jest takie dość brzydkie przysłowie , że ktoś z \"ch.jem na głowę się zamienił\". Jeśli w ratuszu ktokolwiek uważa że ludźmi z łapanki utrzymają porządek i estetykę miasta to właśnie na głowę się zamienił. Panie burmistrzu kiedy tak naprawdę podjęto decyzję o zmianie sposobu realizacji tych robót a na pewno nie podjęto tej decyzji teraz. Panie redaktorze proszę się dokładnie o to dopytać bo to trochę słabe swoje niepowodzenia zwalać na korona wirusa.

    mol


    2020-07-06 23:39:25
  • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
    \"Młode Wilcy\" Starosty. I tak się zastanawiam czemu Nowak nie wpadł na tak genialny pomysł i wszystkich dróg powiatowych tak nie wyremontował i poszerzył a stosował starą metodę. Panie Wilczek a już tak na poważnie, zrób badania szorstkości i pokaż wyniki, w innym wypadku zrobi je wojewoda a przy negatywnym wyniku stracisz dofinansowanie.

    mol


    2020-07-06 23:26:06
  • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
    A skąd ta wiedza

    Czytelnik


    2020-07-06 23:12:13
  • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
    Rozumiem że za zwrot pękniętej szyby w aucie zwracać się nsleży do Pana dyrektora?

    kierowca


    2020-07-06 21:04:26
  • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
    koncepcje już są... 2020-05-26 nawet był artykuł o tym ... no i jeszcze pytanie czy będzie tyle środków ile zażądają Wykonawcy np. remont ul. Warszawskiej i Skłodowskiej, który odszedł do Lamusa przez zbyt wysokie koszty.

    czytelnik


    2020-07-06 19:15:16
  • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
    Nie jest sztuka zrobienia czegos co po pol roku odejdzie w zapomnienie. Zrobcie cos co przyjmie sie na lata. Tak mamy swoj swiat, swoje zajawki ale ile mozna robic non stop to samo. Ja wiem ze wypowiadajac sie jako mlody bede krytykowany przez starszych :) bo nasze pokolenie to pokolenie stracone i nikt nie liczy sie ze zdaniem mlodziezy, taka prawda. Jak siedze na lawce w parku, bez alkoholu w dloni, policja podjezdza i pyta czemu siedzimy w tyle osob i ze nam sie nudzi. Tak nudzi nam sie komputer, w pilke gralismy kilka godzin wczesniej i bede siedzial gdzie i z kim mi sie podoba. Pozdrawiam ludzi z otwartymi glowami :)

    Czesio


    2020-07-06 11:40:14
  • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
    A ja proponuję młodym: Weźcie pod rękę babcię, dziadka, wyjdźcie na spacer z nimi - chociażby własnie na te warsztaty aktywizujące. A jak nie to przyprowadźcie do swoich domów i pokażcie jak obsługuje się komputer, laptop, internet, telefon komórkowy (sprawcie im taki specjalny z dużą klawiaturą dla seniorów, ostatecznie jak macie po 18, 20 parę lat - to od dziadków nie jeden prezent otrzymaliście - możecie się zrewanżować). Spacer z wnukiem dla dziadków będzie miłym wydarzenie, które wprowadzi ich - jak tu P. Mądrzejowski napisał - w obieg społeczny. Może zaprosić ich na ciastko w kawiarni? Może na przechadzkę wokół Jeziora Domowego Małego. Może w ogóle robić im zakupy, pomóc ugotować obiad? Osoby starsze, moim zdaniem, cierpią przede wszystkim na brak bieżącego kontaktu z najbliższą rodziną - swymi dziećmi i ich dziećmi. Inna sprawa, że seniorzy, których najbliżsi członkowie rodzin mieszkają poza Szczytnem, nie mogą na takie odruchy liczyć. Dlatego dobrze jest dać im szansę na jakikolwiek kontakt z zewnętrzem. Druga rzecz jest tak, że podobno w Szczytnie działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów - więc, co to stowarzyszenie robi? A może nic nie może robić - bo pole do ich działania zabiera im pan Krassowski, który - moim zdaniem powinien właśnie z nimi współdziałać. Trzecia rzecz jest jeszcze taka, że bardzo dużo seniorów potrzebuje zupełnie innych działań, aby móc się w jakikolwiek sposób uaktywnić - choroby geriatryczne, niepełnosprawność - nie pozwalają im opuścić domów! Jak oni mogą się z nich wydostać z 2, 3, czy 4 piętra bloku? Umysł w dobrej formie, tylko ciało niedomaga. No i co Panie Krassowski - ma Pan jakąś dla nich propozycję? 50 osób, które się zgłoszą - to jest kropla w morzu potrzeb osób w wieku senioralnym. Poza tym te warsztaty, które Pan zaproponował - nie za bardzo są adekwatne do potrzeb ludzi w wieku 60+. Co może powiedzieć psycholog człowiekowi doświadczonemu życiem, czy prawnik sporządzi w czasie warsztatów dobrze ułożony wzór testamentu, czy informatyk niedowidzącym seniorom wyjaśni jak posługiwać się internetem. Założenia dobra. Ale projekt - wydmuszka.

    Śmieszek


    2020-07-05 17:39:55
  • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
    Super pomysł. Z tego co pamiętam, to chyba kiedyś był jakiś dzień na naszym miejskim targowisku, gdzie działała mini giełda samochodowa.

    WcPicker


    2020-07-05 12:04:34
  • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
    Szanowni Państwo. Działalność Stowarzyszenia NSZ kierowana jest do wszystkich mieszkańców. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie pt. Aktywne Szczytno od Przedszkola do Seniora, zarówno dla młodych jak i seniorów. Zapraszamy szczególnie gorąco młodzież. Nasze Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W bieżącym roku realizujemy 3 duże projekty skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, na naszą działalność, którą dzielimy się z Państwem, wspierając przy okazji lokalny biznes. Nie zatrudniamy etatowych pracowników i opieramy się głównie na pracy naszych wolontariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy statut organizacji OPP dzięki czemu będzie można nas wesprzeć 1% podatku. Gorąco zachęcamy, zważywszy, że nie korzystamy ze wsparcia finansowego lokalnych samorządów. Zapraszamy również do kontaktu i współpracy.

    Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia


    2020-07-05 01:17:18
  • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
    Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

    Durer421