Środa, 26 Luty, Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Muzeum w drodze do nowego budynku


Tak całkiem ostatecznych decyzji jeszcze brak, ale z dnia na dzień rośnie prawdopodobieństwo, że po wielu latach szczycieńskie muzeum zmieni siedzibę. Zgodnie z planami ma zostać przeniesione do budynku dawnego Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Kasprowicza.



Budynek ma dwóch właścicieli. Jedna, większa część należy do miasta i wciąż spełnia swa pierwotną, edukacyjną rolę. Najwcześniej – jako szkoła podstawowa nr 1, później gimnazjum nr 1, a obecnie znów podstawówka, tyle że nr 3. Druga, nieco mniejsza część też ma swoją długą, szkolną historię.

 

Tu, tuż po wojnie, mieściło się liceum ogólnokształcące, następnie przez wiele, wiele lat kształciły się w budynku wychowawczynie przedszkoli, a ich zawodowe liceum, już w erze „nowożytnej”, po transformacji ustrojowej też ulegało kolejnym transformacjom, a to studium nauczycielskie, a to języków obcych, a to znów kolegium nauczycielskie (może w odmiennej kolejności). Ostatecznie szkoła została zupełnie zlikwidowana, budynek (jego część) stał pusty, a kolejne wojewódzkie samorządy nie mogły się zdecydować, co z nim zrobić. I w końcu wymyśliły.


Reklama

 

- Z tego co wiem, obiekt został już przekazany we władanie dla Muzeum Warmii i Mazur, któremu nasze muzeum podlega – mówi kierownik szczycieńskiej placówki Klaudiusz Woźniak i dodaje, że dawna szkoła jest obecnie intensywnie oglądana. - Mamy klucze, pokazujemy pomieszczenia specjalistom z różnych dziedzin, w najbliższy poniedziałek przyjedzie też dyrektor MWiM Piotr Żuchowski i inne osoby,w tym audytor.

 

W ocenie Woźniaka, przeprowadzka, bardzo już prawdopodobna, z pewnością miejscowemu muzeum się przysłuży.

 

- To dwa razy większa powierzchnia użytkowa, 3 x większa kubatura od tej, którą obecnie dysponujemy – wyjaśnia. - Do dyspozycji cztery kondygnacje. W podziemiu będzie wiele miejsca na magazyny, dawne klasy są wystarczająco duże, by mogły być salami wystawienniczymi. Będą pomieszczenia na działalność warsztatową, na część administracyjną, a na samej górze dawna aula będzie świetną salą konferencyjną. W ramach wstępnych „przymiarek” adaptacyjnych przewidziany jest montaż windy, więc lepsza też będzie dostępność do całego wnętrza obiektu.

Reklama



Komentarze do artykułu

lik

\"dawna aula będzie świetną salą konferencyjną\" - taaaa, z tym, że dawna aula jest chyba na granicy obu budynków i pewnie jest użytkowana na lekcje i inne zajęcia przez szkołę zza ściany - czyli obecnie SP3.

Śmieszek

\"Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie, co by tu jeszcze\"...?

Grzegorz

Muzeum....całe miasto niedługo będzie jednym wielkim muzeum. Czy burmistrz miasta jak i przewodniczący rady miejskiej mogą wyjaśnić dlaczego nie uniwersytet? Co się stało z projektem Innopolice? Czy w ich rozumieniu przeniesienie muzeum z budynku do budynku to rozwój miasta?

Piotr

Ale lata lecą :( Pamiętam jak chodząc do podstawówki SZPnr.1 biegało się na przerwie do automatów właśnie w tym jeszcze działającym kolegium, do automatów z pegasusem a i jadło się jakieś fryty :) Ale ten czas zapindala !!!!!!!!!!

Łukasz

A co z wieżą ciśnień i jej przylegającym budynkiem?

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Sobota, 2020-02-22 23:32:30

Z muzeum do... muzeum

  • Niedziela, 2020-01-26 20:38:53

Muzeum w Szczytnie zaprasza na ferie

  • Poniedziałek, 2019-12-23 19:53:33

Fikcyjna bomba w budynku prokuratury

  • Środa, 2019-11-20 17:30:50

Kiełbaski i karkówka z nowego grilla

Reklama


Komentarze

  • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
    Do Jacek. Po co Tobie plac zabaw, dołki na d jeziorem nie wystarczą? Jak do tej pory jedyne działanie Pana Burmistrza zakończone niekoniecznie sukcesem. Kiedyś jak piasek w dołku był świeży widziałem tam \"coś robiącego\" kota. Więc w jakimś stopniu okazał się być przydatny. Ale sukces , sukces, znowu sukces.

    dr


    2020-02-26 14:57:37
  • Wilczek zajmie się drogami powiatowymi
    Człowiek od wszystkiego

    Łukasz


    2020-02-26 12:01:58
  • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
    Ta rasa psa wcale nie musi być groźna. Zależy to tylko wyłączenie od wychowania. Sama mam psa rasy american bully jest też niby groźnym psem. A wcale zupełnie tak nie jest, jest łagodny i uwielbia dzieci. Nie była to żadna winna właścicieli, ponieważ psy często nawet potrafią uciec/wyrwać się że smyczy to normalne, a z podwórka jeszcze łatwiej mają do ucieczki. To tylko i wyłączenie tego mordercy, powinien zostać bardzo ukarany. Pies jest czasem lepszy niż nie jeden człowiek. Potrafi więcej zrozumieć wysłuchać i kochasz szczerze. Współczuję bardzo.. :(

    Czytelnik3


    2020-02-26 11:43:12
  • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
    Hehehehe, trzeba sie pokazać, żeby mieszkańce miasta kojarzyli z tym co \"dobre\". A plac zabaw(i nie tylko) przy ulicy Solidarności czeka :)

    Jacek


    2020-02-26 09:41:14
  • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
    Po Szczycionku też biega taki słodziak....

    Norbert


    2020-02-26 08:45:27
  • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
    Ujawnił się dawno nie widziany Pan Burmistrz. Wygląda na to , że kino w galerii , to także zasługa Pana Burmistrza. Lans, lans i parcie na szkło.

    dr


    2020-02-26 08:43:17
  • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
    Czytelnik - co ty pie@#$%isz . Wcześniej puszczali psa i nic się nie działo, nie robił ludziom krzywdy: - \" Dzieci z Małdańca ją uwielbiały. Bawiły się z nią, całowały, przytulały... \" - \" Właścicielka suczki przyznaje, że Rouse potrafiła czasem uciec z posesji. Ale nigdy nikogo nie ugryzła, czy pogoniła, nie było w niej agresji – mówi. - Najczęściej odnajdywaliśmy ją przy sklepie, gdzie bawiła się z dziećmi. \" Jeśli pies nie stanowi zagrożenia to czemu nie mogłby biegać sam? \" Miała jedynie słabość do kur \" - jedyna wada psa. Wina tylko i wyłącznie tej parówy która pociągnęła za spust. Wielki bohater k@#$a \"Widać sąsiadom cierpliwość się skończyła\" do psa który nie był agresywny? Sąsiedzi jacyś po@#$^ni. Drogi \"strzelcu\" mam nadzieje, że coś ci się przytrafi i będziesz cierpiał tak jak teraz właściciele Rouse. RiP

    Łukasz Łukasz


    2020-02-26 08:34:42
  • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
    Całą odpowiedzialność za to co się stało ponoszą właściciele i to ich bym ukarał, amstaf swobodnie biegający po wsi - skandal. Jak się ma psa to trzeba się nim zajmować. Wszyscy we wsi się z psem bawili, dzieci pod sklepem - to jakieś żarty ?. Szkoda psa i przykre że trafił na takiego właściciela.

    Lubię psy.


    2020-02-26 07:43:30
  • Centrum w szkole i w budżecie
    \"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

    Krysia


    2020-02-26 07:24:58
  • Nowe nadzieje na obwodnicę (komentarze)
    Jaka obwodnica ? To dopiero plan planów, a może tylko kiełbasa wyborcza. Gdyby nawet miała być to proces wieloletni. A planów to jeszcze w ministerstwie nie znają, no chyba że Jarek wie (on wie wszystko) ale nie powie.

    Do Janek


    2020-02-26 06:57:32