Środa, 8 Lipiec, Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety -

Reklama


Reklama

Muzeum w Szczytnie zaprasza zwiedzających (wideo)


Po 3-miesięcznej przerwie ponownie otwarto Muzeum Mazurskie w Szczytnie. Do obejrzenia jest aż 5 ekspozycji. W związku z epidemią koronawirusa zwiedzających obowiązują rygory sanitarne.


 

 

Zwiedzający muszą mieć maseczki, konieczna jest dezynfekcja dłoni i pomiar temperatury przed wejściem. Wprowadzono też obowiązkowe odstępy i ograniczenia dotyczące liczby osób mogących jednocześnie przebywać w salach muzealnych.

 

Wśród stałych wystaw w szczycieńskim muzeum są 3 ekspozycje przedstawiające historię miasta i ziemi szczycieńskiej od czasów prehistorycznych do współczesności. Z kolei wystawa etnograficzna „Kultura ludowa Mazurów” obrazuje życie codzienne wsi mazurskiej w XIX wieku. Jest też wystawa mazurskich mebli i tkanin oraz ekspozycja przyrodnicza.

 

Do końca czerwca będzie można oglądać wypożyczoną z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie wystawę „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”, która przedstawia dzieje najpotężniejszego z plemion pruskich. Składa się ona z plansz informacyjnych oraz gablot zawierających 141 zabytków archeologicznych, głównie broni i innych elementów wyposażenia jaćwieskich wojowników, a także ozdób i części strojów.

 

Dostępna jest również wystawa prezentująca kolekcję ludowych mazurskich kafli malowanych. Pochodzą one z warsztatów kaflarskich, działających w tym regionie od końca XVIII do połowy XIX wieku. Na niektórych z kafli namalowane są scenki rodzajowe, często opatrzone inskrypcją w języku polskim. Kolekcji towarzyszą rekonstrukcje obrazujące typy pieców mazurskich.

 

Szczycieńskie muzeum posiada w swych zbiorach ponad 7 tysięcy obiektów. Czynne jest przez 5 dni w tygodniu, oprócz poniedziałków i czwartków.

 

pap/ip

 

 

Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super. Pozdrawiam

  Arek


  2020-07-07 23:08:30
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Stawiam tezę że jesteś pracownikiem ratusza i głosujesz na trzaska. Krótki wpis a tyle pogardy do osób bezrobotnych. Brawo ty.

  mol \"do mol\"


  2020-07-07 22:35:53
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  ale nie rzadko tą zieleń sami niszczymy, proszę zobaczyć na ul. Władysława IV jak co niektórzy mieszkańcy na pasie zieleni urządzili sobie parkingi...czy tak można?, dlaczego za ten zniszczony pas zieleni nikt nie odpowie? A mała biel przy miejskiej pasiece, grupki amatorów różnych używek wokół urządzili sobie śmietnik oraz wyżywają się na pobliskiej roślinności.....

  Kreti


  2020-07-07 22:07:13
 • Zaginął 52-letni mieszkaniec Leleszek, trwają poszukiwania
  Tyle co wydają na poszukiwanie to by dali 200 zł dla jasnowidza Jackowskiego i znacznie szybciej by odnaleźli go.

  Czas ucieka.


  2020-07-07 18:56:21
 • Czujne kamery i burmistrz
  No i trzy bite głosy w wyborach już Krzysiu masz.

  Tomasz


  2020-07-07 18:51:51
 • Czujne kamery i burmistrz
  Dobrze,że był monitoring,bo ostatnio działa podpalacz w Dąbrowscy,palą się stodoły i samochody,a policja umorzą sprawy,zamiast szukać sprawców,tyle policji w Szczytnie i co?Trzeba liczyć na Ostrołękę,która zajęła się podpalenie samochodów w Myszyncu

  Iga koziel


  2020-07-07 18:38:27
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Panie Wilczek, posiadam paragon za wymianę szyby, która to została uszkodzona na trasie Szczytno-Lipowiec po wysypaniu przez wasze służby tych kamieni. Czy postawienie znaków ograniczających prędkość pojazdów do 40km/h pańskim zdaniem rozwiązuje problem? Kto zwróci mi poniesiony koszty ?

  k.arzyna


  2020-07-07 18:25:15
 • Czujne kamery i burmistrz
  No super... Ale już ubytków lampek to nikt nie zauważył ... ( Przy altance gdzie obecnie stacionują dzielni ratownicy ) oczywiście to nie oni to zrobili bo tej lampki brakuje już od wiosny ... Tu bolszewicka czujność służb zawiodła ... A szkoda bo molo jest dla nas i każdy kto tam przychodzi powinien korzystać z niego rozsądnie i nie robić trzody ... Czy ktoś u siebie w domu się tak zachowuję ??? Powinna się w końcu zmienić nam ta mentalność z komuny że to co wspulne to niczyje i można robić z tym co się chce

  Pan.M


  2020-07-07 15:49:27
 • Policjanci ukarali... policjantkę
  Wielkie mi hallo ! , kolizja jakich wiele wszędzie.

  Ale mi sensacja.


  2020-07-07 14:11:17
 • Dowóz uczniów z „postojowym”
  A może w czasie tego \"postojowego\" odpłatnie mogliby jeździć mieszkańcy do miasta załatwić swoje sprawy,jak to mówią wilk syty i owca cała.

  Żeby za darmo nie płacić.


  2020-07-07 14:02:53