Reklama


Reklama

Muzeum w Szczytnie zaprasza zwiedzających (wideo)


Po 3-miesięcznej przerwie ponownie otwarto Muzeum Mazurskie w Szczytnie. Do obejrzenia jest aż 5 ekspozycji. W związku z epidemią koronawirusa zwiedzających obowiązują rygory sanitarne.


 

 

Zwiedzający muszą mieć maseczki, konieczna jest dezynfekcja dłoni i pomiar temperatury przed wejściem. Wprowadzono też obowiązkowe odstępy i ograniczenia dotyczące liczby osób mogących jednocześnie przebywać w salach muzealnych.

 

Wśród stałych wystaw w szczycieńskim muzeum są 3 ekspozycje przedstawiające historię miasta i ziemi szczycieńskiej od czasów prehistorycznych do współczesności. Z kolei wystawa etnograficzna „Kultura ludowa Mazurów” obrazuje życie codzienne wsi mazurskiej w XIX wieku. Jest też wystawa mazurskich mebli i tkanin oraz ekspozycja przyrodnicza.

 

Do końca czerwca będzie można oglądać wypożyczoną z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie wystawę „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”, która przedstawia dzieje najpotężniejszego z plemion pruskich. Składa się ona z plansz informacyjnych oraz gablot zawierających 141 zabytków archeologicznych, głównie broni i innych elementów wyposażenia jaćwieskich wojowników, a także ozdób i części strojów.

 

Dostępna jest również wystawa prezentująca kolekcję ludowych mazurskich kafli malowanych. Pochodzą one z warsztatów kaflarskich, działających w tym regionie od końca XVIII do połowy XIX wieku. Na niektórych z kafli namalowane są scenki rodzajowe, często opatrzone inskrypcją w języku polskim. Kolekcji towarzyszą rekonstrukcje obrazujące typy pieców mazurskich.

 

Szczycieńskie muzeum posiada w swych zbiorach ponad 7 tysięcy obiektów. Czynne jest przez 5 dni w tygodniu, oprócz poniedziałków i czwartków.

 

pap/ip

 

 

Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze