Poniedziałek, 30 Marzec, Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Morawiecki z Jurandem za obwodnicę Szczytna


Wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski i radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Żuchowski spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim. - Dotyczyło ono obwodnicy Szczytna – mówi Wojciechowski. W tym gronie zabrakło jednak burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego.Do spotkania doszło w sobotę w Warszawie w budynku, w którym na co dzień urzęduje Prezes Rady Ministrów, czyli Mateusz Morawiecki.

 

- Zostałem na nie zaproszony przez wiceministra infrastruktury – mówi Sławomir Wojciechowski. - Żal było nie skorzystać, bo chcę w procesie tworzenia obwodnicy uczestniczyć od samego początku. Będę zabiegał o przyjęcie takiego rozwiązania, które będzie najmniej kolizyjne dla mieszkańców gminy Szczytno. Bo przypomnę, że obwodnica będzie szła terenami naszej gminy. Nie chcę stać z boku i tylko się temu przyglądać, dobrze jest mieć wpływ na taką inwestycję.

 

 

Zasługa Żuchowskiego

 

W spotkaniu wziął też udział Henryk Żuchowski, radny sejmiku wojewódzkiego, mieszkaniec Szczytna.

 

- Obwodnica jest bardzo ważna dla rozwoju naszego miasta, tu nikt nie ma wątpliwości – mówi. - U pana premiera tego dnia byli chyba wszyscy samorządowcy, na terenach których mają one powstawać w ramach rządowego programu. Jest to sprawa priorytetowa, dlatego dobrze być na bieżąco ze wszystkimi działaniami.

 

W Szczytnie od jakiegoś czasu rozgorzała dyskusja, komu Szczytno zawdzięcza to, że „nasza” obwodnica znalazła się w rządowym programie 100 obwodnic.

 

- Ja nie mam wątpliwości, że największą zasługę w tym temacie ma radny sejmiku i działacz PiS ze Szczytna Henryk Żuchowski – mówi wójt Wojciechowski. - Pamiętam jak dziś, jak jakiś czas temu wpadł do urzędu, poprosił o stare plany i dokumenty dotyczące obwodnicy. Zapytałem po co? Odpowiedział, że jedzie do ministerstwa, bo tam opracowywany jest rządowy program budowy obwodnic. Jak wszyscy dziś wiemy, Szczytno znalazło się w tym programie.

 

Bez polityki lepiej

 

Wójt Wojciechowski przyznaje, że nie zawsze było mu po drodze z Henrykiem Żuchowskim. Do poważnych spięć dochodziło zwłaszcza podczas kampanii samorządowej.


Reklama

 

- Ale wszystko sobie wyjaśniliśmy i do pana premiera pojechaliśmy nawet jednym samochodem – mówi z uśmiechem. - Ja jestem samorządowcem, a nie politykiem. Moją rolą jest rozmawiać z każdym i działać tak, aby mieszkańcom mojej gminy żyło się jak najlepiej. Utrzymanie dobrej współpracy z tym, czy innym rządem jest ważne, bo to tam dzielone są pieniądze. Każdy ma swoje poglądy i mogą być one różne, ale nie można się na siebie obrażać i rezygnować z tej współpracy, bo wówczas cierpią jedynie mieszkańcy danej gminy.

 

Szczytno o budowę obwodnicy stara się od ponad 15 lat. 10 lat temu pojawiły się nawet koncepcje jej budowy.

 

- Ale są one już nieaktualne – mówi wójt Wojciechowski. - Jestem po rozmowach z szefostwem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie i wiem, że trzy warianty, które były dyskutowane 10 lat temu odpadają. Nasza gmina nie stała w miejscu, rozbudowywała się. Opracowywane są właśnie nowe warianty. Na pewno będę uczestniczył w tych pracach.

 

 

Podziękowali premierowi

 

Wojciechowski i Żuchowski mieli okazję osobiście spotkać się z premierem Morawickim i chwilę z nim porozmawiać. Przy tej okazji Henryk Żuchowski wręczył premierowi statuetkę Juranda.

 

- Był to jeden z pierwszych egzemplarzy tych najpierw miejskich, a potem powiatowych wyróżnień – mówi Henryk Żuchowski. - Były to moje i pana wójta Wojciechowskiego podziękowania dla pana premiera za to, że uwzględnił potrzeby mieszkańców powiatu szczycieńskiego wpisując obwodnicę Szczytna do programu rządowego.

 

Wpisanie do planu to jednak dopiero mały krok do jej powstania.

 

- Bo teraz trzeba przy tym chodzić i tak prowadzić sprawy, aby ta obwodnica rzeczywiście powstała – mówi Sławomir Wojciechowski. - Dobrze, że jest wsparcie ze strony radnego Żuchowskiego. Myślę, że w tej kwestii przyda się każde wsparcie.

Reklama

 

 

Problem ze statuetką

 

W Warszawie zabrakło Krzysztofa Mańkowskiego, burmistrza Szczytna, dla którego obwodnica to też ważny element rozwoju miasta.

 

- Nie uczestniczyłem w tym spotkaniu, bo nikt mi tego nie zaproponował – mówi. - Ale jeśli chodzi o budowę obwodnicy jestem na bieżąco. Znam aktualne warianty jej przebiegu. Już pracuję nad jednym, ważnym elementem, który wstępnie jest ujęty, ale na razie brakuje na niego źródeł finansowania – dodaje tajemniczo. - Jeśli uda mi się to przeforsować, to wówczas cała komunikacja Szczytna rozwiązałaby się w stu procentach. Ale oczywiście i bez tego elementu zaproponowane warianty są rewelacyjne dla naszego miasta.

 

Mańkowski w rozmowie z dziennikarzem „Tygodnika Szczytno” odniósł się też do wręczonej statuetki Juranda.

 

- Idea podziękowania sama w sobie jest słuszna – mówi. - Ale zastanawia mnie forma, czyli statuetka Juranda. Myślę, że w tej sprawie powinna wypowiedzieć się kapituła Juranda, ale w sumie to nie moja sprawa.

 

Przewodniczący kapituły, starosta szczycieński Jarosław Matłach, tak skomentował tę formę podziękowania:

 

- Pan Żuchowski nie miał prawa wręczać statuetki Juranda, bo nie jest w kapitule tej nagrody – mówi. - Być może oddał jakąś z tych, którą zachował sobie jak był burmistrzem Szczytna.

 Komentarze do artykułu

Szok

Burmistrz nie został zaproszony? Hmm, ciekawe dlaczego. To żeśmy sobie włodarza wybrali..

ASDF

Będziemy jeździć d.... po nieoheblowanej desce.

Ja

Żuchowski to taki pisowski gollum. Z zawodu polityk, bo choć wiele rzeczy w życiu robił, niczym pochwalić się nie może, a raczej nie powinien. Mało w D premierowi nie wejdzie, a zapomniał chyba, że za jego szczycieńskiej aktywności, lata temu, obwodnice budowano wokół okolicznych, nierzadko mniejszych miast, jak choćby Pisz. Coś licho się starał wtedy, a teraz wielki bohater, bo do rządowego programu się przykleił. Programu, który uwzględnia zapomniane i od lat zastałe pod tym względem miasta. Jednym samochodem gnali z Jurandem. Rzygać się chce...

Szczytnianin

Wielką głupotą było organizować oraz jechać na spotkanie w tym czasie kiedy koronawirus szaleje i narażać premiera. Jak by nie można było tego przeczekać i odłożyć na inny termin. Ale cóż Żuchowski, po trupach byle do celu, inni nie liczą się dla niego.

Wieża

Żuchowski ? to ten co sprzedał Wieżę ciśnień za 1pln. I do tej pory nie odpowiedział za to ?.

jo

Popieram komentarz gościa

Gość

Żuchowski to stary dziad który powinien być już na emeryturze ale dalej knuje i szczuje. Wyjątkowo ohydna kreatura

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Są pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli
  Po prostu śmieszne. Przecież wiadomo, że z pieniędzy unijnych, których Polska nie wykorzystała, nasz kraj może finansować działania na rzecz ograniczania epidemii koronawirusa. Pan Kiersikowski lubi się lansować i umie to robić. Ale ja wolałbym, aby te min. 40 tys. zł. zostało aplikowane na wyposażenia szpitala powiatowego i przychodni (chociażby i natury elektronicznej). To nie jest sytuacja, w której priorytetem są laptopy, czy tablety (wystarczy, że radni je mają - nie wiem, po co). Ważny jest respirator, kombinezon ochronny, przyłbica, jednorazowe rękawice i maski dla lekarzy. Panie Kiersikowski - chyba urwał się Pan z choinki.

  Śmieszek


  2020-03-29 19:28:16
 • [Aktualizacja] Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, stan na 29 marca
  niestety stan ten się może zmienić na gorsze. mamy najazd warszawiaków. ludzie uważajcie na nich, mają się za młodych z wielkich miast, których COVID-19.

  mol


  2020-03-29 18:01:24
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Dalej szczujcie i podsycajcie nastroje, to \"więcej\" pożytku z tego będzie. Ludzie czego się czepiacie. Opamiętajcie się w tej zajadłości nie wiadomo po co i przeciw Komu!!! Dziękujcie Bogu żeście zdrowi.

  Obserwator


  2020-03-29 17:00:40
 • Są pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli
  z 500plus nie kupuje sie laptopow, bo dzieci to ekranowcy co im skutecznie wybijamy z glowy, ja kupuję banany i ciuchy z pepko, w zyciu bym synowi nie kupila tableta, prędzej rower, zobacz na te dzieci, ze szkoly idą z ekranem przed nosem, to im wybijalismy z glowy!!!

  do turkuc podjadek


  2020-03-29 14:46:11
 • „Imprezką” na jezdni zajmie się sąd
  A w wioskach palą ogniska, smród na całą wieś a w ognisku wszystko .

  Dbanie o czyste powietrze.


  2020-03-29 13:09:15
 • „Imprezką” na jezdni zajmie się sąd
  Komuś przeszkadzało....

  Ania


  2020-03-29 09:56:47
 • Ceny śmieci w Pasymiu... odleciały
  Pierd...nie głupot, ze ceny generują nieruchomości rekreacyjne! Większej bzdury nie słyszałem. Na działce łącznie prze cały rok nie jestem nawet dwa miesiące, a płacić muszę przez cały rok. Taka dojna krowa dla gminy, skandal!

  Letnik


  2020-03-28 21:19:04
 • KGP: 494 naruszeń zasad kwarantanny; sporadyczne przypadki gromadzenia się w grupach
  Po części wszyscy mamy kwarantannę.

  Do mieszkańca.


  2020-03-28 19:31:11
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Ali - TAK sklep to postęp! Normalny sklep, nie jakieś zapyziały handelek z cenami wyższymi niż w mieście! Stancja paliw też ci odpowiada? Lubisz przepłacać po 20-30 groszy?

  Andrzej


  2020-03-28 18:04:49
 • Szkoły w Kolonii i Jerutach zostają bez zmian
  Jesteścue wspaniali!❤(NIE POZDRAWIAM LIKWIDATOROW????)????

  Irek


  2020-03-28 10:04:13