Poniedziałek, 9 Grudzień, Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Mobilna kultura w gminie Świętajno (zdjęcia)


Trzy miejscowości z gminy Świętajno zakwalifikowały się do programu Mobilny Dom Kultury 2. W jego ramach w tych miejscowościach, dla dzieci i starszych mieszkańców, przeprowadzone zostaną warsztaty tematyczne. Do programu zakwalifikowały się Piasutno, Długi Borek oraz Biały Grunt.Pierwsze warsztaty odbył się w czerwcu, a uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach o zdrowych sokach, tworzenia magnesów, robienia mydełek czy przedmiotów z gliny. Zajęcia poprowadziły Alicja Zęgota z Pracowni Zielononoga oraz Justyna Sobczak z Pracowni Bibelu.

 

Soki z owoców i zieleniny są w dzisiejszych czasach bardzo modne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że większość „chwastów” z ogródka to tak naprawdę pożywne rośliny, które wpływają korzystnie na nasz organizm. O tym przekonali się uczestnicy zajęć.

 

Pani instruktor opowiadała o każdej zielonej roślinie, a zgromadzeni próbowali odgadnąć jej nazwę. Znalazły się tam babka lancetowata, pokrzywy, krwawnik, mięta pieprzowa, bazylia, podagrycznik i wiele innych. Uczestnicy po kolei tworzyli przepis swojego soku, który każdy mógł spróbować. Stworzone soki, bardzo wszystkim smakowały. Na koniec każdy otrzymał informator z przepisami na soki.

 

Tworzenie kolorowych, pachnących mydeł sprawia dużo radości oraz dostarcza wiele doznań zapachowych. Uczestnicy zajęć w czasie gdy rozpuszczała się baza mydła, wybierali foremkę i zastanawiali się jaki kolor i zapach wybrać. Następnie każdy własnoręcznie układał w stworzonej masie ozdoby z muszelek i diamencików. Tak przygotowane mydło musi odczekać do zastygnięcia, następnie wyciąga się je z silikonowych foremek. W ten sposób powstały pachnące mydełka.


 

Podczas warsztatów tworzyliśmy również magnesy. Magnesy był z drewnianych krążków, które były własnoręcznie malowane przez odbiorców zajęć. Powstały magnesy z serduszkami, tęczami, kolorowymi kwiatami, które z pewnością ozdobią lodówki.

 

Warsztaty pozwoliły również spróbować swoich sił w ceramice. Każdy otrzymał kawałek gliny i polegając na informacjach od instruktorek tworzył swoje dzieło. Powstały autorskie pruskie baby, dzbanki, zwierzęta.

 

Zajęcia są dla każdego, czy dorosłego czy maluszka. Zapraszamy serdecznie na kolejne zajęcia do Piasutna, Długiego Borku oraz Białego Gruntu. Informacje o terminie kolejnych warsztatów znajdują się na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie oraz na naszym facebooku.

 

Karolina Gronowska

GOK ŚwiętajnoKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze