Niedziela, 17 Październik
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła -

Reklama


Reklama

Mniej dzieci, mniej śmieci, mniej...


Alicja Kołakowska, wójt gminy Świętajna spotkała się w poniedziałek, 18 stycznia z sołtysami ze swojej gminy. - Ze względu na pandemię nie uczestniczą oni w sesjach, dlatego postanowiłam, że raz na kwartał takie spotkania będą się odbywały. Sołtysi muszą mieć dostęp do tego, co dzieje się w gminie i urzędzie, bo nie zawsze te informacje za pośrednictwem radnych do nich trafiają.Głównymi tematami pierwszego spotkania w tym roku była sytuacja demograficzna w gminie Świętajno oraz sprawa wysokości cen śmieci. Dlaczego demografia jest tak ważnym tematem?

 

Dlatego, że to ona kształtuje właściwie każdy aspekt życia. Ma wpływ na koszty funkcjonowania każdego z nas. A sytuacja w naszej gminie z roku na rok jest coraz gorsza. Spada liczba urodzeń, rośnie liczba zgonów. Odczuwamy to na przykład w gminnej oświacie. Rocznie utrzymanie szkół kosztuje nas około 8,5 mln zł, z czego z gminnych pieniędzy dokładamy aż 4 miliony złotych. Warto to sobie uświadomić. Dobrze, aby sołtysi to wiedzieli, bo te dołożone 4 mln do oświaty, to o 4 miliony mniej na lokalne inwestycje.

 

No dobrze, to jak kształtuje się ta demografia w gminie Świętajno?

 

W 2020 roku mieliśmy 48 urodzeń, 83 zgony, zawarto 34 małżeństwa, odnotowaliśmy też 11 rozwodów. Różnica pomiędzy urodzeniami, a zgonami jest naprawdę ogromna. I z roku na rok się powiększa. Dla większego obrazu podam dane z 2019 rok. Wówczas odnotowaliśmy 54 urodzeń, 82 zgony, 44 małżeństwa i 15 rozwodów.

 

A jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o liczbę mieszkańców?

 

Niestety, liczba ta systematycznie spada. W 2018 roku mieliśmy 5922 mieszkańców, w 2019 – 5795, a na koniec 2020 roku nasze statystyki odnotowały 5732 mieszkańców. W 17 naszych wsiach ubyło nam mieszkańców. Tylko w trzech nieznacznie przybyło: w Chochole z 59 mieszkańców z 2018 roku dziś mamy 62, w Konradach z 52 wzrosło do 57 oraz w Starych Czajkach z 91 do 95. W Szklarni mamy w tej chwili zero mieszkańców. W 2018 i 2019 było 2. Mieszkańców ubywa nawet w takich dużych wsiach, jak Świętajno (1836 - 2018 rok, 1782 - 2020 rok), czy Spychowo odpowiednio z 1032 do 979. Podobnie jest w Kolonii – z 732 do 712, Piasutnie – z 397 do 385.


Reklama

 

Temat gospodarki odpadami poruszył sołtysów...

 

Bo dotyczy każdego z nas, a od stycznia tego roku zmieniliśmy całkowicie system naliczania opłat. W tej chwili każde gospodarstwo będzie musiało złożyć nową deklarację śmieciową. Odeszliśmy od systemu „od rodziny”, bo zakwestionowała nam to RIO i przeszliśmy na „od osoby”. Stawka podstawowa to 23 zł od osoby. Gdy ktoś kompostuje, będzie płacił 20 zł.

 

Sołtysi na spotkaniu pytali dlaczego jest tak drogo?

 

Cena nie jest od nas zależna. Gmina nie może zarobić, ani dołożyć do gospodarki śmieciowej. Gdyby to tak solidnie policzyć, to ta stawka mogłaby wynieść nawet 30 zł od osoby. Cena śmieci wynika głównie z tego, że to ZGOK Olsztyn, gdzie finalnie trafiają odpady, dyktuje nam takie ceny. Jesteśmy od nich uzależnieni. I nie bardzo mamy możliwości negocjowania tych warunków, bo z olsztyńskim ZGOK jesteśmy związani umową aż do 2034 roku. Mamy obowiązek dostarczania im odpadów i to wiąże nam ręce. Nie możemy szukać innych odbiorców. Choć i to nie byłoby proste, bo najbliższe takie instalacje są w Ostrołęce, Ełku i Bartoszycach.

 

Sołtysi dopytywali też, czy ilość odpadów na terenie gminy się zwiększa...

 

Na szczęście nie. Coraz lepiej jest też z segregowaniem. Być może dzięki takiej postawie mieszkańców unikniemy stosowania kar za niesegregowanie, które mogą wynieść nawet 4-krotność stawki podstawowej od osoby, czyli 92 zł od mieszkańca. Niestety, problem jest z deklaracjami śmieciowymi, bo bywa, że mieszkańcy zaniżają liczbę osób w gospodarstwie. Jeśli to się nie zmieni, to - niestety - nie wykluczamy przeprowadzenia kontroli, bo jest to po prostu nieuczciwe. Za takie okłamywanie, że tak się wyrażę, płacą inni mieszkańcy.

Reklama

 

O czym rozmawiała pani jeszcze z sołtysami podczas spotkania?

 

Były dyskusje o funduszu sołeckim. Przedstawiłam też sytuację epidemiologiczną w naszej gminie. Na koniec 2020 roku służby odnotowały 84 osoby chore na covid19, 17 osób trafiło do szpitali, niestety 3 osoby zmarły. Poinformowałam sołtysów, licząc że rozpropagują to wśród mieszkańców naszej gminy, o liczbie punktów szczepień przeciw covid19 na terenie gminy Świętajno. Takich punktów mamy aż 4. Oraz o tym, że organizujemy transport dla osób, które miałyby kłopot z dotarciem na szczepienia. Myślę, że takie spotkania są z korzyścią i dla mnie, i dla sołtysów, ale przede wszystkim dla naszych mieszkańców. Bo dzięki sołtysom mają informacje z pierwszej ręki.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ma nowego prezesa
  Pompowanie pieniędzy w coś co nie ma.racji bytu to specjalność olsztyńskich oficjeli. Ilość pieniedzy która została wypompowana w ta super inwestycje nigdy się nie zwróci o dochodach nie wspominając.

  szczytno


  2021-10-16 14:35:36
 • Wójt bez „korony”, gmina w „ogonie” szczepień
  No i ludzie powinni brać przykład. Jak by się nikt nie szczepił i w maskach nie chodził to żydokomuna by odpuściła ze swoim pseudowirusem.

  Waldek


  2021-10-16 06:43:39
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Już od dawna się o tym mówi, tylko radni nie słuchają przedsiębiorców. Na naszym terenie jest duży potencjał.Przede wszystkim ustalić plan jakich inwestorów można ściągną na nasze piękne Mazury. Szkoda, że tyle fajnej przestrzeni zostało wykorzystne pod super markety. Słabo zarządzająca kadra z przykrością to informuje. Piękne miejsce wydobycie zamku tam powinno kwitnąć restauracjami z wielkiego wydarzenia. Masę zabytkow nie wykorzystanych a ciągle niszczą spustoszone budynki. Pisać każdy może a, gdzie działania i czyny. Narazie to tylko wirtualnie patrzę na zieleń, chodniki i lawczki wykorzystne w tak pięknym miejscu jak deptak Palcu Juranda. Brak szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, walkaa i pogoń, żeby być na czele wirtualnego Świata.

  Tajemniczy gość


  2021-10-15 23:27:00
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  A spalić dziada.

  Kurczak


  2021-10-15 21:44:20
 • Czyste powietrze z większą kasą
  Spokojnie Kakr...nie udusisz się \"smogiem\", bo zwyczajnie nie zdążysz.... wcześniej albo zamarzniesz, albo umrzesz z głodu, bo wydasz większość z domowego budżetu na gaz :D Ceny gazu już poszły trzykrotnie w górę, a to dopiero początek...współczuje tym co zamienili piece węglowe na gazowe :) Załatwili was eko-talibowie, poczujecie to jeszcze tej zimy. W Krakowie zakazano palenia w kominku, zabroniono pieców węglowych, wszystko to w celu poprawienia fatalnego powietrza, a smog jak jest tak jest i będzie, bo Kraków usytuowany jest w niecce. Ale niektórzy ludzie są głupi...

  XXX


  2021-10-15 21:28:57
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Do włodarza....w miejscowości Rańsk właściciele pewnego gospodarstwa od lat wynoszą pozostałości po lecie, jesieni.... Robią kompostownik po drugiej stronie swojej posiadlosci, czyli po drugiej stronie ulicy. Kierunek Jeleniowi...

  Martyna


  2021-10-15 21:22:00
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Czy radny Tomasz wie ile jest 2+2? Zapewne odpowie 9 w moim portfelu.....

  Karolina


  2021-10-15 21:18:02
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Ktoś wybrał tych nieuków. Czy dla większości radnych miejskich matematyka jest niezrozumiała?

  Grzegorz


  2021-10-15 21:16:42
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Mam w dupie Szczytno stołek się liczy a Mańkowski przed wyborami obiecywał zakłady przetworcze i gdzie one powstały?

  TomaszŁ


  2021-10-15 19:08:34
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Sołtys solidny nawet że świetlicy nie można korzystać bo piłeczki od tenisa stołowego się niszczą jak się odbijają więc lepiej zamknąć.

  Wojtek diabeł


  2021-10-15 18:45:46

Reklama