Piątek, 7 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

Mniej dzieci, mniej śmieci, mniej...


Alicja Kołakowska, wójt gminy Świętajna spotkała się w poniedziałek, 18 stycznia z sołtysami ze swojej gminy. - Ze względu na pandemię nie uczestniczą oni w sesjach, dlatego postanowiłam, że raz na kwartał takie spotkania będą się odbywały. Sołtysi muszą mieć dostęp do tego, co dzieje się w gminie i urzędzie, bo nie zawsze te informacje za pośrednictwem radnych do nich trafiają.Głównymi tematami pierwszego spotkania w tym roku była sytuacja demograficzna w gminie Świętajno oraz sprawa wysokości cen śmieci. Dlaczego demografia jest tak ważnym tematem?

 

Dlatego, że to ona kształtuje właściwie każdy aspekt życia. Ma wpływ na koszty funkcjonowania każdego z nas. A sytuacja w naszej gminie z roku na rok jest coraz gorsza. Spada liczba urodzeń, rośnie liczba zgonów. Odczuwamy to na przykład w gminnej oświacie. Rocznie utrzymanie szkół kosztuje nas około 8,5 mln zł, z czego z gminnych pieniędzy dokładamy aż 4 miliony złotych. Warto to sobie uświadomić. Dobrze, aby sołtysi to wiedzieli, bo te dołożone 4 mln do oświaty, to o 4 miliony mniej na lokalne inwestycje.

 

No dobrze, to jak kształtuje się ta demografia w gminie Świętajno?

 

W 2020 roku mieliśmy 48 urodzeń, 83 zgony, zawarto 34 małżeństwa, odnotowaliśmy też 11 rozwodów. Różnica pomiędzy urodzeniami, a zgonami jest naprawdę ogromna. I z roku na rok się powiększa. Dla większego obrazu podam dane z 2019 rok. Wówczas odnotowaliśmy 54 urodzeń, 82 zgony, 44 małżeństwa i 15 rozwodów.

 

A jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o liczbę mieszkańców?

 

Niestety, liczba ta systematycznie spada. W 2018 roku mieliśmy 5922 mieszkańców, w 2019 – 5795, a na koniec 2020 roku nasze statystyki odnotowały 5732 mieszkańców. W 17 naszych wsiach ubyło nam mieszkańców. Tylko w trzech nieznacznie przybyło: w Chochole z 59 mieszkańców z 2018 roku dziś mamy 62, w Konradach z 52 wzrosło do 57 oraz w Starych Czajkach z 91 do 95. W Szklarni mamy w tej chwili zero mieszkańców. W 2018 i 2019 było 2. Mieszkańców ubywa nawet w takich dużych wsiach, jak Świętajno (1836 - 2018 rok, 1782 - 2020 rok), czy Spychowo odpowiednio z 1032 do 979. Podobnie jest w Kolonii – z 732 do 712, Piasutnie – z 397 do 385.


Reklama

 

Temat gospodarki odpadami poruszył sołtysów...

 

Bo dotyczy każdego z nas, a od stycznia tego roku zmieniliśmy całkowicie system naliczania opłat. W tej chwili każde gospodarstwo będzie musiało złożyć nową deklarację śmieciową. Odeszliśmy od systemu „od rodziny”, bo zakwestionowała nam to RIO i przeszliśmy na „od osoby”. Stawka podstawowa to 23 zł od osoby. Gdy ktoś kompostuje, będzie płacił 20 zł.

 

Sołtysi na spotkaniu pytali dlaczego jest tak drogo?

 

Cena nie jest od nas zależna. Gmina nie może zarobić, ani dołożyć do gospodarki śmieciowej. Gdyby to tak solidnie policzyć, to ta stawka mogłaby wynieść nawet 30 zł od osoby. Cena śmieci wynika głównie z tego, że to ZGOK Olsztyn, gdzie finalnie trafiają odpady, dyktuje nam takie ceny. Jesteśmy od nich uzależnieni. I nie bardzo mamy możliwości negocjowania tych warunków, bo z olsztyńskim ZGOK jesteśmy związani umową aż do 2034 roku. Mamy obowiązek dostarczania im odpadów i to wiąże nam ręce. Nie możemy szukać innych odbiorców. Choć i to nie byłoby proste, bo najbliższe takie instalacje są w Ostrołęce, Ełku i Bartoszycach.

 

Sołtysi dopytywali też, czy ilość odpadów na terenie gminy się zwiększa...

 

Na szczęście nie. Coraz lepiej jest też z segregowaniem. Być może dzięki takiej postawie mieszkańców unikniemy stosowania kar za niesegregowanie, które mogą wynieść nawet 4-krotność stawki podstawowej od osoby, czyli 92 zł od mieszkańca. Niestety, problem jest z deklaracjami śmieciowymi, bo bywa, że mieszkańcy zaniżają liczbę osób w gospodarstwie. Jeśli to się nie zmieni, to - niestety - nie wykluczamy przeprowadzenia kontroli, bo jest to po prostu nieuczciwe. Za takie okłamywanie, że tak się wyrażę, płacą inni mieszkańcy.

Reklama

 

O czym rozmawiała pani jeszcze z sołtysami podczas spotkania?

 

Były dyskusje o funduszu sołeckim. Przedstawiłam też sytuację epidemiologiczną w naszej gminie. Na koniec 2020 roku służby odnotowały 84 osoby chore na covid19, 17 osób trafiło do szpitali, niestety 3 osoby zmarły. Poinformowałam sołtysów, licząc że rozpropagują to wśród mieszkańców naszej gminy, o liczbie punktów szczepień przeciw covid19 na terenie gminy Świętajno. Takich punktów mamy aż 4. Oraz o tym, że organizujemy transport dla osób, które miałyby kłopot z dotarciem na szczepienia. Myślę, że takie spotkania są z korzyścią i dla mnie, i dla sołtysów, ale przede wszystkim dla naszych mieszkańców. Bo dzięki sołtysom mają informacje z pierwszej ręki.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze