Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Mniej dzieci, czyli nauczyciele na bruk?


Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku do szkół podstawowych w Szczytnie poszło tak dużo dzieci, że utworzono aż 19 klas pierwszych. W tym ma być zaledwie 4. - To na razie wstępne deklaracje, ale nie wygląda na to, aby wiele się zmieniło – przyznaje Danuta Górska, burmistrz Szczytna. - To efekt tak zwanej reform...Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku do szkół podstawowych w Szczytnie poszło tak dużo dzieci, że utworzono aż 19 klas pierwszych. W tym ma być zaledwie 4. - To na razie wstępne deklaracje, ale nie wygląda na to, aby wiele się zmieniło – przyznaje Danuta Górska, burmistrz Szczytna. - To efekt tak zwanej reformy sześciolatków. Z deklaracji, które do nas spłynęły wiemy, że jeden oddział powstanie w „szóstce”, jednej w „trójce” i dwa w „dwójce”.

Mniej dzieci, to kłopot dla samorządu, bo mniej pieniędzy z subwencji trafi do budżetu, a a jednocześnie więcej bólu głowy dla nauczycieli. W czerwcu edukację kończą trzecioklasiści. Było 11 oddziałów. Jak łatwo policzyć „opiekowało” się nimi 11 nauczycieli. Od września 2016 roku miejsce będzie jedynie dla 4. Władze miasta twierdzą jednak, że nie zwalniają żadnego z nauczycieli. - Kończą się im umowy czasowe – mówi burmistrz Danuta Górska. - Po prostu nie będziemy mogli ich przedłużyć. Przykre to i dla mnie, ale w tej sytuacji nie mamy zbyt dużych możliwości. Staramy się, jak możemy, aby ograniczyć te bolesne dla nauczycieli skutki.


Reklama

Za trzy lata problem czeka oddziały IV-VI, potem gimnazja, szkoły średnie i uczelnie wyższe. Na razie jednak nikt nie chce się wypowiadać, jak ten „pusty” rocznik odbije się na zatrudnieniu w tamtych placówkach.

Pocieszające jest jedynie to, że w mieście nie zabraknie miejsc w przedszkolach. - Przygotowaliśmy dodatkowe – zapewnia Danuta Górska. - Tak, aby sześciolatki, których rodzice nie posłali do szkół mogły uczęszczać do przedszkoli. Dodatkowe sale powstają w przedszkolach przy ul. Konopnickiej i Polnej. Ta zmiana nie odbędzie się też kosztem mniejszej liczby miejsc dla trzylatków – zapewnia burmistrz. - Każde dziecko miejsce w przedszkolu znajdzie.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama