Czwartek, 23 Styczeń, Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Młodzież zadbała o groby sprzed ponad stu lat (zdjęcia)


Przez dwa tygodnie grupa polskiej, niemieckiej i rosyjskiej młodzieży porządkowała w Wielbarku dawny cmentarz żołnierzy niemieckich, poległych w czasie I wojny światowej. Prace porządkowe odbywały się w ramach projektu, realizowanego przez niemiecką organizację Volksbund wspólnie z olsztyńską Fundacją „Borussia”.



Pierwsza z wymienionych organizacji zajmuje się opieką nad cmentarzami, na których są pochowani niemieccy żołnierze z okresu I i II wojny światowej. Niemiecki Volksbund jest dość dużą organizacją. Zajmuje się 833 cmentarzami w 46 krajach. Główna siedziba znajduje się w Kassel i posiada przedstawicielstwo w każdym landzie.

 

Pracy na cmentarzu w Wielbarku było sporo, bo na wojskowej nekropolii jest pochowanych około 200 żołnierzy armii cesarskiej oraz niewielka liczba żołnierzy rosyjskich. To ofiary potyczek, które podczas I wojny światowej miały miejsce nie tylko w okolicy Wielbarka, ale także w nieco odleglejszych terenach. Główne prace skupiły się na poprawie stanu samych nagrobków oraz terenu pomiędzy nimi i w tym zakresie działania wspomogły władze miasta Wielbark. Ponadto na cmentarzu pomalowano ogrodzenie oraz poprawiono napisy na tablicach nagrobnych. Pierwsze i jedyne działania porządkowe na tym cmentarzu miały miejsce dość dawno, bo w 1993 roku.


Reklama

 

Uczestnicy projektu byli zorganizowani w trzech młodzieżowych międzynarodowych grupach: polskiej, niemieckiej i rosyjskiej, liczącej łącznie ponad 20 osób. Pracowali dokładnie przez dwa tygodnie, wolne popołudnia poświęcając na zwiedzanie naszego regionu, m.in. Grunwald i Gierłoż.

 

W piątek, 9 sierpnia odbyły się uroczystości związane z zakończeniem prac na cmentarzu. Zostało odprawione krótkie nabożeństwo poświęcone poległym oraz złożono pamiątkowy wieniec. Zebrano również podpisy uczestników piątkowego wydarzenia i umieszczono w „kapsule czasu”, która została zakopana pod znajdującym się na cmentarzu krzyżem.

Reklama

 

Jak zapewnia jeden ze koordynatorów projektu i dawny mieszkaniec naszego miasta, Mariusz Siemiątkowski, za rok w ramach projektu po raz kolejny, na terenie powiatu szczycieńskiego wielonarodowa grupa młodzieży będzie przywracać do dawnego wyglądu którąś z zapomnianych żołnierskich nekropolii z okresu I wojny światowej.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

  • 105 km/h w Dąbrowach i... już po prawie jazdy
    Noo niech staną na ruska Zabiele w stronę oczyszczalni zamykają budziki
    Autor: Atom
    2020-01-23 13:47:47
  • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
    ustawa ustawą fakt jest do poprawy ale z takiego typu \"śmieciami\" to chyba nie ma p;roblemu, ludzie sami wezmą kosze i kartony ....
    Autor: normalny
    2020-01-23 13:08:37
  • Koperta czy dobre słowo?
    Po co oszukiwać. Oczywiście mówią ofiara, ale.... nie mniej niż....
    Autor: h
    2020-01-23 12:36:37
  • Szczytno stawia na sport od najmłodszych lat
    Z tą troską to nie do końca tak. Wieść gminna niesie, że dyrektorem szkoły będzie eks naczelnik Dobroński, skompromitowany przez seksankiety. Już nie raz ,,zadbał\'\' o dobro naszych dzieci, więc o ich rozwój nie byłbym taki spokojny. Czy naprawdę nie ma innych kompetentnych kandydatów?
    Autor: Rodzic
    2020-01-23 11:35:08
  • Osoba, która pracowała w urzędzie...
    Osobnik kulturalny to taki, który potrafi znaleźć się w różnych sytuacjach- tych trudnych również. Miałeś 3 dni na zredagowanie pożegnania (żona mogła pomóc wszak nauczycielką jest.....). Kultury człowieku i pokory trochę. Nie będziesz wiecznie na piedestale władzy a i śmierć kiedyś nadejdzie. Ktoś może powie wtedy to ten, co w kabarecie dźwierzuckim się przebierał, taaki gruby. Beznadziejne zachowanie, a tłumaczenie wyjątkowo prymitywne.
    Autor: mieszkaniec
    2020-01-23 08:26:43
  • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
    I co komu da, że wina będzie po stronie kierowcy jak poszkodowany skończy w szpitalu, oby tylko. Odwołuję się do świadomości ludzi i ich wyobraźni. Kierowca musi przewidywać zdarzenia na drodze i pieszy też. Jeżeli w połowie pasów ktoś przejechał Ci po paznokciach, to gdzie był jak wchodziłaś na pasy. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i trzeba brać pod uwagę że może właśnie jechać zwykły burak. Dochodząc do przejścia widać czy kierowca zwalnia reagując na to że mamy zamiar przejść, jeżeli dociska to się nie wpychamy, buraka w pietruszkę nie zmienisz a życie to ŻYCIE. Nawet szlabany na przejściu sprawy nie załatwią, bo znajdzie się debil który będzie chciał je ominąć. A z tym teleportowaniem to fajna sprawa, też chciałbym umieć.
    Autor: Do A
    2020-01-23 07:25:18
  • Osoba, która pracowała w urzędzie...
    Nosorożcu weź Ty się za robotę bo o Tobie na dzień dzisiejszy można powiedzieć- persona, która przychodziła często do Urzędu Gminy a czasami pajacowała na scenie GOK-u.
    Autor: Podpowiadacz
    2020-01-23 00:25:26
  • Dziś i krowa zaprzyjaźnia się z komputerem
    I co dupa z tego wyszła. Nowinki heee dobre sobie
    Autor: Hello
    2020-01-22 21:30:44
  • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
    Faktycznie bardzo ciekawa sytuacja. Ten lub tych, którzy taką ustawę wymyślili powinno się zasypać śmieciami, może wtedy by zrozumieli legislacyjne bzdury. W stolicy i myślę w całej Polsce tak się dzieje. Szybko należy wnieść poprawki, które powinny być bardziej precyzyjnne w jaki sposób i kto ma za to odpowiadać.
    Autor: Włodzimierz Dudek
    2020-01-22 15:26:17
  • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
    \"Pieszy i kierowca\" - Z treści artykułu jasno wynika, że pieszy został zahaczony gdy już SCHODZIŁ z przejścia, to czyja to jest niby wina? Co się tak pieklisz? Na co miał ten pieszy uważać? Nagminnym jest, że kierowcy ruszają zanim pieszy opuści ulicę. Dziś w drodze do pracy jakiś idiota przejechał mi przed nosem, gdy już byłam w połowie pasów. Co niby miałam zrobić? Teleportować się na chodnik, żeby jaśnie pan nie musiał zwalniać przed pasami?
    Autor: A.
    2020-01-22 15:03:12