Środa, 18 Wrzesień, Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Młodzież zadbała o groby sprzed ponad stu lat (zdjęcia)


Przez dwa tygodnie grupa polskiej, niemieckiej i rosyjskiej młodzieży porządkowała w Wielbarku dawny cmentarz żołnierzy niemieckich, poległych w czasie I wojny światowej. Prace porządkowe odbywały się w ramach projektu, realizowanego przez niemiecką organizację Volksbund wspólnie z olsztyńską Fundacją „Borussia”.Pierwsza z wymienionych organizacji zajmuje się opieką nad cmentarzami, na których są pochowani niemieccy żołnierze z okresu I i II wojny światowej. Niemiecki Volksbund jest dość dużą organizacją. Zajmuje się 833 cmentarzami w 46 krajach. Główna siedziba znajduje się w Kassel i posiada przedstawicielstwo w każdym landzie.

 

Pracy na cmentarzu w Wielbarku było sporo, bo na wojskowej nekropolii jest pochowanych około 200 żołnierzy armii cesarskiej oraz niewielka liczba żołnierzy rosyjskich. To ofiary potyczek, które podczas I wojny światowej miały miejsce nie tylko w okolicy Wielbarka, ale także w nieco odleglejszych terenach. Główne prace skupiły się na poprawie stanu samych nagrobków oraz terenu pomiędzy nimi i w tym zakresie działania wspomogły władze miasta Wielbark. Ponadto na cmentarzu pomalowano ogrodzenie oraz poprawiono napisy na tablicach nagrobnych. Pierwsze i jedyne działania porządkowe na tym cmentarzu miały miejsce dość dawno, bo w 1993 roku.

 

Uczestnicy projektu byli zorganizowani w trzech młodzieżowych międzynarodowych grupach: polskiej, niemieckiej i rosyjskiej, liczącej łącznie ponad 20 osób. Pracowali dokładnie przez dwa tygodnie, wolne popołudnia poświęcając na zwiedzanie naszego regionu, m.in. Grunwald i Gierłoż.


 

W piątek, 9 sierpnia odbyły się uroczystości związane z zakończeniem prac na cmentarzu. Zostało odprawione krótkie nabożeństwo poświęcone poległym oraz złożono pamiątkowy wieniec. Zebrano również podpisy uczestników piątkowego wydarzenia i umieszczono w „kapsule czasu”, która została zakopana pod znajdującym się na cmentarzu krzyżem.

 

Jak zapewnia jeden ze koordynatorów projektu i dawny mieszkaniec naszego miasta, Mariusz Siemiątkowski, za rok w ramach projektu po raz kolejny, na terenie powiatu szczycieńskiego wielonarodowa grupa młodzieży będzie przywracać do dawnego wyglądu którąś z zapomnianych żołnierskich nekropolii z okresu I wojny światowej.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.
  Autor: Magda
  2019-09-17 18:14:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Rada Miejska jest złożona w większości z ludzi PSL, udających niezależne obywatelskie komitety w wyborach 2018. Każdy, kto obserwuje to, co dzieje się w mieście, to wie. Radnymi w mieście są urzędnicy powiatowi. Będą walczyć z H. Żuchowskim, który jest PiS. Będą się nadymać \"w trosce o dobro miasta\". Ale jak PiS wygra te wybory do sejmu - a na to się zanosi, to tę działkę przyniosą mu w zębach. Bo będą chcieli władzy się podlizać, jak to PSL - obrotowa partia: wygrywa nasz koalicjant. Taka prawda. Bo tu nie chodzi o \"dobro miasta\" tylko przepychankę w piaskownicy: bo to moje wiaderko i ci go nie dam. Na razie - tylko do wyborów. Mogą sobie tak robić, ale jak przyszło do stawiania pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - to wojewoda po prostu przejął plac i tyle.
  Autor: Śmieszek
  2019-09-17 18:05:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Niech już w tym mieście nic nie będzie poza ratuszem. Wszyscy niepotrzebni niech wyjadą do większych miast, po to, aby strzyc ich, jak przyjadą tu do rodzin, albo na wczasy. Niech już tu nic nie będzie! Zaorać, zasiać trawę i kosić - no to przynajmniej \"siano\" będzie z tego.
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-09-17 17:51:31
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Nalezalo by wprowadzić adpowiedzialność finansową wobec radnych jak i samego burmistrza za podejmowane decyzje by odpowiadali własnym majątkiem za błedy, pomyłki i fanaberie, ktorymi czestokroć się kierują. O ile burmistrz ma odrobinę dbałosci o interesy miasta i mieszkańców powinien to zaproponować na najbliższym posiedzeniu rady i poddać dyskusji.
  Autor: Dariusz
  2019-09-17 15:30:01
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno nie ma żadnych korzyści z tego, że siedziba KRUS była na terenie miasta. Tylu pracowników ilu pracowała będzie nadal pracowało, nie mam pojęcia o jakich utraconych podatkach wygaduje HŻ? Podatek od nieruchomości? Jakieś 500 zł rocznie w porównaniu z 350.000,00 zł.
  Autor: Norbert
  2019-09-17 12:25:21
 • Bezdomni umierają na naszych oczach
  I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.
  Autor: Ja
  2019-09-17 11:42:27
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  tylk ozaskakujacym jest ze zawsze to musi byc ktos spoza Szczytna badz okolic, po wiezy cisnien i hotelu na Pasymskiej do zludzenia przypominajacego stacje benzynową , banada z Pl Juranda sie nic nie nauczyła. Ktos sobie kupi kolejny teren jako lokate kapitalu pod kredyty banklowe a w miescie kolejna dziura w dupie bedzie. Nie mozna w naszym miescie zawiazac partnerstwa Cywilno publicznego i zrobic to we wlasnym zakresie?!
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:16:19
 • Szczytno znów wspiera policję w zakupie aut
  policja to chyba ma MSW do tego typu zadan, jako mieszkanie=c miasta nie zgadzam sie na to . Karetka pogotowani jest bardziej potrzebna niz nowy \"misiobus\" do przesiadywania za dworcem PKP i żarcia kebabów
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:12:40
 • Browar z pewnymi akcjami i planowaną przyszłością (rozmowa „Tygodnika”)
  to cos co nazywa sie piwo Jurand nie nadaje sie do pica a za cene 6 zeta to juz wogole. Mocz pawiana, kup[ilem dwa razy pierwszy i ostatni. Gratuluje spierdol.. legendy.
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:10:24
 • Budynek szkoły przy Kasprowicza pójdzie na sprzedaż?
  niepoRadni (niejaki Siudak w tamtej akcji maczał palce ) i ich szef znow odwala kiche jak z wieżą i hotelem na Pasymskiej przypominającym do złudzenia stację beznynową . Czy nie mozna w miescie zawiazac jakichs spolek , ktore takie inwestycje by wziely na siebie aby \"obcy\" nie rujnowali w ten sposob miasta i jego charakteru?
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 10:54:28