Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Młody chłopak powiesił się na piłkarskiej bramce


19-letni chłopak powiesił się na poprzeczce bramki piłkarskiej na stadionie przy ulicy Śląskiej w Szczytnie. Jego ciało znaleziono około godziny 7 rano w poniedziałek, 19 października. Na ratunek było za późno. Chłopak powiesił się na szaliku. Czy do tej tragedii musiało dojść?


  • Data:

Patryk to młody mieszkaniec Szczytna. Jego znajomi i przyjaciele nie mogą uwierzyć w to, co się stało?

 

- Zawsze można było na niego liczyć – mówi nam jeden z jego kolegów. - To był typ chłopaka, który miał serce dla wszystkich. Jestem w szoku, że to zrobił.

 

Nawet jak na samobójstwo miejsce jest dość nietypowe - centrum Szczytna, miejski stadion, wokół bloki. Specjaliści mówią, że 19-latek chciał coś zamanifestować, dlatego zrobił to niemal publicznie.

 

Na wiszące ciało na poprzeczce bramki natknął się przypadkowy mieszkaniec pobliskich bloków. 19-latek wisiał na czarnym szaliku. Mężczyzna próbował mu pomóc. Wezwano służby ratunkowe.

 

- Tuż po godz. 7 rano dostaliśmy wezwanie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że na stadionie przy ulicy Śląskiej potrzebna jest pomoc – mówi Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia ratunkowego w Szczytnie. - Nasi ratownicy niezwłocznie pojechali na wskazane miejsce. Niestety, z powodu pewnych oznak śmierci odstąpiono od czynności resuscytacyjnych.

 

 

Na miejscu tragedii pojawili się policjanci oraz prokurator. Przy 19-latku znaleziono telefon. Być może on pomoże ustalić przyczyny tej desperackiej decyzji. Z naszych informacji wynika, że chłopak, tuż przed swoją śmiercią, mógł komuś wysłać smsa z informacją, że ma zamiar popełnić samobójstwo.

 

Zwłok do czasu przyjazdu prokuratora pilnowali policjanci. Mężczyzna powiesił się na czarnym szaliku, który przymocowany był do poprzeczki bramki.


Reklama

 

Dokładne okoliczności tej tragedii będą ustalać prokuratorzy.

 

- Postępowanie jest w fazie początkowej, dlatego na razie trudno wskazać motyw, jakim kierował się ten młody człowiek – mówi Krzysztof Batycki, zastępca Prokuratora Rejonowego w Szczytnie. - Analizujemy zebrane dowody.

 

Ciało 19-latka zostało zabezpieczone. W czwartek tydzień temu odbyła się sekcja zwłok. Śledczy ustalą, czy chłopak nie był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy ktoś może pomógł mu popełnić samobójstwo.

 

- Na razie poprowadzimy postępowanie pod kątem namowy bądź udzielania pomocy przy próbie samobójczej – mówi prokurator Batycki.

 

Wstępnie wykluczono udział osób trzecich w tym zdarzeniu.

 

 

 

Komentarz psychologa:

 

Małgorzat Głodzik,

psycholog

Śmierć samobójcza ma wpływ na wiele osób z otoczenia osoby zmarłej, pozostawia ich w cierpieniu, poczuciu krzywdy, poczuciu winy, w bezsilności. Natomiast dla osoby podejmującej próbę samobójczą może wydawać się rozsądnym wyjściem, sposobem na uwolnienie się od nieznośnego cierpienia. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną podejmowania prób samobójczych są problemy i zaburzenia psychiczne, potem konflikty z osobami bliskimi, zawody miłosne, problemy finansowe. Jednak określenie kto, będąc w trudnej dla siebie sytuacji, podejmie zachowanie samobójcze, nie jest sprawą oczywistą. Większość osób sygnalizuje zamiar samobójczy: np. mówiąc o tym, że „lepiej byłoby ze sobą skończyć”, przygotowując środki (np. gromadząc leki), pisząc pożegnalne listy/smsy, oddając wartościowe dla siebie rzeczy, izolując się od otoczenia, wprowadzając do rozmów tematy związane ze śmiercią itp. Na te zachowania należy reagować czujnością, zwiększeniem zainteresowania osobą, która je podejmuje. Chodzi o taki rodzaj reakcji, który pokaże osobie, że jest dla nas ważna, że widzimy jej zmagania, że jesteśmy gotowy poświęcić jej czas, chcemy ją zrozumieć. Warto zasugerować skorzystanie ze wsparcia psychologa/psychoterapeuty.

Reklama

Co można zrobić, kiedy obawiam się, że znana mi osoba chce popełnić samobójstwo? Zacząć od uzyskania informacji w lokalnym centrum interwencji kryzysowej czy poradni psychologiczno – pedagogicznej o tym, gdzie ta osoba może uzyskać pomoc. Można także zadzwonić na oddział szpitala psychiatrycznego i porozmawiać z lekarzem dyżurnym. Zaproponować tej osobie pomoc w umówieniu/dotarciu na spotkanie ze specjalistą. Jeśli sytuacja jest pilna – np. osoba wyszła z domu mówiąc o zamiarze popełnienia samobójstwa i nie ma z nią kontaktu – należy dzwonić na policję.



Komentarze do artykułu

Bartlomiej jabcon

Srodowisko również może miec wpływ ,na mysli samobojcze. Uważam że,ludzie toksyczni moga byc tego przyczyna chodzi o pracę co do doroslej młodzieży.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama