Reklama


Reklama

Młody chłopak powiesił się na piłkarskiej bramce


19-letni chłopak powiesił się na poprzeczce bramki piłkarskiej na stadionie przy ulicy Śląskiej w Szczytnie. Jego ciało znaleziono około godziny 7 rano w poniedziałek, 19 października. Na ratunek było za późno. Chłopak powiesił się na szaliku. Czy do tej tragedii musiało dojść?Patryk to młody mieszkaniec Szczytna. Jego znajomi i przyjaciele nie mogą uwierzyć w to, co się stało?

 

- Zawsze można było na niego liczyć – mówi nam jeden z jego kolegów. - To był typ chłopaka, który miał serce dla wszystkich. Jestem w szoku, że to zrobił.

 

Nawet jak na samobójstwo miejsce jest dość nietypowe - centrum Szczytna, miejski stadion, wokół bloki. Specjaliści mówią, że 19-latek chciał coś zamanifestować, dlatego zrobił to niemal publicznie.

 

Na wiszące ciało na poprzeczce bramki natknął się przypadkowy mieszkaniec pobliskich bloków. 19-latek wisiał na czarnym szaliku. Mężczyzna próbował mu pomóc. Wezwano służby ratunkowe.

 

- Tuż po godz. 7 rano dostaliśmy wezwanie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że na stadionie przy ulicy Śląskiej potrzebna jest pomoc – mówi Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia ratunkowego w Szczytnie. - Nasi ratownicy niezwłocznie pojechali na wskazane miejsce. Niestety, z powodu pewnych oznak śmierci odstąpiono od czynności resuscytacyjnych.

 

 

Na miejscu tragedii pojawili się policjanci oraz prokurator. Przy 19-latku znaleziono telefon. Być może on pomoże ustalić przyczyny tej desperackiej decyzji. Z naszych informacji wynika, że chłopak, tuż przed swoją śmiercią, mógł komuś wysłać smsa z informacją, że ma zamiar popełnić samobójstwo.

 

Zwłok do czasu przyjazdu prokuratora pilnowali policjanci. Mężczyzna powiesił się na czarnym szaliku, który przymocowany był do poprzeczki bramki.


Reklama

 

Dokładne okoliczności tej tragedii będą ustalać prokuratorzy.

 

- Postępowanie jest w fazie początkowej, dlatego na razie trudno wskazać motyw, jakim kierował się ten młody człowiek – mówi Krzysztof Batycki, zastępca Prokuratora Rejonowego w Szczytnie. - Analizujemy zebrane dowody.

 

Ciało 19-latka zostało zabezpieczone. W czwartek tydzień temu odbyła się sekcja zwłok. Śledczy ustalą, czy chłopak nie był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy ktoś może pomógł mu popełnić samobójstwo.

 

- Na razie poprowadzimy postępowanie pod kątem namowy bądź udzielania pomocy przy próbie samobójczej – mówi prokurator Batycki.

 

Wstępnie wykluczono udział osób trzecich w tym zdarzeniu.

 

 

 

Komentarz psychologa:

 

Małgorzat Głodzik,

psycholog

Śmierć samobójcza ma wpływ na wiele osób z otoczenia osoby zmarłej, pozostawia ich w cierpieniu, poczuciu krzywdy, poczuciu winy, w bezsilności. Natomiast dla osoby podejmującej próbę samobójczą może wydawać się rozsądnym wyjściem, sposobem na uwolnienie się od nieznośnego cierpienia. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną podejmowania prób samobójczych są problemy i zaburzenia psychiczne, potem konflikty z osobami bliskimi, zawody miłosne, problemy finansowe. Jednak określenie kto, będąc w trudnej dla siebie sytuacji, podejmie zachowanie samobójcze, nie jest sprawą oczywistą. Większość osób sygnalizuje zamiar samobójczy: np. mówiąc o tym, że „lepiej byłoby ze sobą skończyć”, przygotowując środki (np. gromadząc leki), pisząc pożegnalne listy/smsy, oddając wartościowe dla siebie rzeczy, izolując się od otoczenia, wprowadzając do rozmów tematy związane ze śmiercią itp. Na te zachowania należy reagować czujnością, zwiększeniem zainteresowania osobą, która je podejmuje. Chodzi o taki rodzaj reakcji, który pokaże osobie, że jest dla nas ważna, że widzimy jej zmagania, że jesteśmy gotowy poświęcić jej czas, chcemy ją zrozumieć. Warto zasugerować skorzystanie ze wsparcia psychologa/psychoterapeuty.

Reklama

Co można zrobić, kiedy obawiam się, że znana mi osoba chce popełnić samobójstwo? Zacząć od uzyskania informacji w lokalnym centrum interwencji kryzysowej czy poradni psychologiczno – pedagogicznej o tym, gdzie ta osoba może uzyskać pomoc. Można także zadzwonić na oddział szpitala psychiatrycznego i porozmawiać z lekarzem dyżurnym. Zaproponować tej osobie pomoc w umówieniu/dotarciu na spotkanie ze specjalistą. Jeśli sytuacja jest pilna – np. osoba wyszła z domu mówiąc o zamiarze popełnienia samobójstwa i nie ma z nią kontaktu – należy dzwonić na policję.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55