Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Mizerne dotacje z Polskiego Ładu, najwięcej dostała Gmina Jedwabno


W Nidzicy premier Mateusz Morawiecki poinformował samorządowców o wynikach naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To bezzwrotne wsparcie, między innymi na budowę dróg, wodociągów i obiektów sportowych, otrzyma ponad 2 tysiące 780 gmin, to 97 procent samorządów. Rozdzielono ponad 23 mld złotych. Ile z tych pieniędzy trafi do naszego powiatu? - Niewiele i zdecydowanie za mało – mówią jednym głosem samorządowcy z naszego powiatu.



Jakieś, chociaż niewielkie pieniądze zostały jednak przyznane każdemu z naszych samorządów. Łącznie to ponad 37 mln zł. Zgodnie z programowymi zapowiedziami, każdy samorząd mógł złożyć trzy wnioski, wskazując cel i oczekiwaną kwotę wsparcia, przy czym wyznaczone limity były bardzo wysokie. Na przykład w przypadku takich gmin jak Pasym, wnioski mogły obejmować strategiczne inwestycje o wartości: ponad 30 mln, mniej niż 30 oraz 5 mln. Działania takiej wartości samorządy więc przewidziały, licząc na to, że dzięki środkom z Polskiego Ładu zdołają wprowadzić całościowy ład w różnych sferach. Wspomniany samorząd Pasymia za 30 obiecywanych milionów mógłby rozwiązać kwestie związane z gospodarką wodno- ściekową i o to się ubiegał. Musi się jednak zadowolić niewielką dotacją (najmniejszą w skali powiatu) na modernizację oświetlenia w gminie, której to inwestycji dotyczył „najtańszy” złożony wniosek.

Przyznane samorządom wsparcie dalece więc odbiega od oczekiwań i hipotetycznie deklarowanego. Poniżej przedstawiamy kwoty i zadania, na które samorządowcy zamierzają to wsparcie przeznaczyć. Pieniądze mają być wprowadzone do przyszłorocznych budżetów i w tym samym roku muszą zostać wydane.

 

 

Gmina Jedwabno

 

7 mln 967 tys. 167 zł:

- budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w miejscowościach Piduń – Rekownica.

- rozbudowa i przebudowa drogi gminnej w miejscowości Witówko.

- budowa sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej w Jedwabnie.

 

Gmina wiejska Szczytno


Reklama

 

7 mln 245 tys. 868 zł:

- przebudowa dróg wewnętrznych w miejscowościach: Olszyny, Gawrzyjałki, Lemany Rudka, Nowe Gizewo, Korpele, Lipowa Góra Zachodnia, Szczycionek.

- rozbudowa i przebudowa przedszkola w Kamionku, budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Lipowa Góra Wschodnia oraz centrum kulturalno-sportowego w Nowym Gizewie.

 

 

Miasto Szczytno

 

5 mln zł:

- modernizacja infrastruktury transportu drogowego na terenie Szczytna, modernizacja, przebudowa ulic: Leśna, Spółdzielcza, Norwida, Orzeszkowej, Kolberga, Broniewskiego, Łomżyńska i Klasztorna.

 

 

Gmina Rozogi

 

3 mln 775 tys. zł:

- przebudowa dróg gminnych w Dąbrowach.

- rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Rozogach.

- przebudowa dachu z wymianą pokrycia na budynku Szkoły Podstawowej w Rozogach.

 

Gmina Dźwierzuty

 

3 mln 351 tys. 895 zł:

- budowa przedszkola z dwoma oddziałami przedszkolnymi i dwiema salami na potrzeby szkoły podstawowej w Orzynach.

 

 

Reklama

Miasto i Gmina Wielbark

 

2 mln 680 tys. zł:

- rozbudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami dla zabudowy kolonijnej w Wielbarku, etap IV.

- budowa drogi gminnej ul. Piłsudskiego w Wielbarku.

- przebudowa drogi gminnej Wesołowo-Jankowo-Kucbork.

 

 

Gmina Świętajno

2 mln 493 tys. 027 zł:

- budowa sieci sanitarnej w Piasutnie.

 

Miasto i Gmina Pasym

 

1 mln 980 tys. zł:

- budowa i modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Gminy Pasym.

 

 

Powiat szczycieński

 

2 mln 970 tys. zł:

- utworzenie Zespołu Poradni Specjalistycznych przy szpitalu w Szczytnie (mają powstać m.in. punkt świadczenia usług nocnej i świątecznej opieki medycznej, apteka, poradnia ginekologiczno-położnicza, poradnia chirurgiczna, poradnia ortopedyczna, urologiczna, diabetologiczna, geriatryczna).

 

Fot. Beata Kostrzewa, dyrektor ZOZ: - Na potrzeby przyszpitalnych poradni specjalistycznych ma być przystosowany parterowy budynek, w którym dawniej mieściła się m.in. pralnia.



Komentarze do artykułu

karol

najlepiej złożyć wniosek , daJta 30 baniek to sie wyda, troche trzeba sie postarac

Scheteeeee

Złe wnioski to i taki odzew . Jedwabno wybrało kogoś z kompetencjami to dostali a Pasym tylko jeleni szuka, którzy im zaległości nadrobią

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama