Wtorek, 20 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Michał Tomaszczyk nominowany do nagrody Fryderyka


Szczytnianin, Michał Tomaszczyk, został nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyków 2021 roku. I to aż w trzech kategoriach: jako jazzowy artysta, debiutant oraz dla albumu Sketches from the North, nagranego wspólnie ze szwedzkim kontrabasistą Petterem Olofssonem.Michał Tomaszczyk to 34-latek. Z muzyką, jak mówi związany jest od dziecka.

 

- Jako sześciolatek trafiłem do szkoły muzycznej w Szczytnie, zaczynałem od nauki gry na fortepianie – wspomina. - Na grę na puzonie zdecydowałem się dopiero w szkole muzycznej drugiego stopnia w Olsztynie. Potem była Warszawa, studia we Wrocławiu i Katowicach. Właściwie, jak teraz na to wszystko patrzę, to na ten sukces pracowałem i pracuję każdego dnia – dodaje z uśmiechem muzyk ze Szczytna. - Nominacja to naprawdę miłe uczucie. Nie sądziłem, że otrzymam ją we wszystkich trzech kategoriach jazzowych. Ale nie ukrywam, że bardzo się z tego cieszę.

 

Jeśli Michał otrzyma Fryderyka, to dołączy do takich jazzowych sław, jak Leszek Możdżer, czy Włodzimierz Pawlik.

.


Reklama

 

W tej chwili Michał Tomaszczyk mieszka w Szwecji. Zawodowo związał się tam z zespołem Norrbotten Big Band, gdzie jest pierwszym puzonistą. Wygrał konkurs na to stanowisko.

 

Norrbotten Big Band, jeden z najbardziej cenionych zespołów jazzu wielkoorkiestrowego w Europie. Jego szefem artystycznym jest znakomity saksofonista, kompozytor, wykładowca improwizacji jazzowej i członek Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej Joakim Milder. W Polsce dał się poznać jako partner Tomasza Stańki (album „Litania”) i Tria Marcina Wasilewskiego („Spark of Life”).

 

Fryderyk to nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od 1995. Tak zwane polskie Grammy. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

 

Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej członkowie Akademii głosują na wybrane przez siebie pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje (zazwyczaj jest ich pięć). W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głos – tym razem tylko na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska. Nagrody przyznawane są w marcu każdego roku.

Reklama

 

Bez względu na werdykt, z niecierpliwością czekam na koncert Michała Tomaszczyka w Szczytnie.

 

Fot. Facebook Michał TomaszczykKomentarze do artykułu

Reginarch

Brawo Michał, jestem dumna z sukcesów Sąsiada, wielkie gratulacje od Chmielków.

Gość

Wspaniale. Gratulacje !

Śmieszek

Wreszcie coś z klasą ze Szczytna - a nie jakieś podfruwaje z dobrym wyglądem i dobrym sercem - ale wagi lekkiej. Tu jest WAGA CIĘŻKA! Gratulacje, bo nawet nominacja jest sukcesem.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze