Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Michał Tomaszczyk nominowany do nagrody Fryderyka


Szczytnianin, Michał Tomaszczyk, został nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyków 2021 roku. I to aż w trzech kategoriach: jako jazzowy artysta, debiutant oraz dla albumu Sketches from the North, nagranego wspólnie ze szwedzkim kontrabasistą Petterem Olofssonem.Michał Tomaszczyk to 34-latek. Z muzyką, jak mówi związany jest od dziecka.

 

- Jako sześciolatek trafiłem do szkoły muzycznej w Szczytnie, zaczynałem od nauki gry na fortepianie – wspomina. - Na grę na puzonie zdecydowałem się dopiero w szkole muzycznej drugiego stopnia w Olsztynie. Potem była Warszawa, studia we Wrocławiu i Katowicach. Właściwie, jak teraz na to wszystko patrzę, to na ten sukces pracowałem i pracuję każdego dnia – dodaje z uśmiechem muzyk ze Szczytna. - Nominacja to naprawdę miłe uczucie. Nie sądziłem, że otrzymam ją we wszystkich trzech kategoriach jazzowych. Ale nie ukrywam, że bardzo się z tego cieszę.

 

Jeśli Michał otrzyma Fryderyka, to dołączy do takich jazzowych sław, jak Leszek Możdżer, czy Włodzimierz Pawlik.

.


Reklama

 

W tej chwili Michał Tomaszczyk mieszka w Szwecji. Zawodowo związał się tam z zespołem Norrbotten Big Band, gdzie jest pierwszym puzonistą. Wygrał konkurs na to stanowisko.

 

Norrbotten Big Band, jeden z najbardziej cenionych zespołów jazzu wielkoorkiestrowego w Europie. Jego szefem artystycznym jest znakomity saksofonista, kompozytor, wykładowca improwizacji jazzowej i członek Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej Joakim Milder. W Polsce dał się poznać jako partner Tomasza Stańki (album „Litania”) i Tria Marcina Wasilewskiego („Spark of Life”).

 

Fryderyk to nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od 1995. Tak zwane polskie Grammy. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

 

Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej członkowie Akademii głosują na wybrane przez siebie pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje (zazwyczaj jest ich pięć). W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głos – tym razem tylko na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska. Nagrody przyznawane są w marcu każdego roku.

Reklama

 

Bez względu na werdykt, z niecierpliwością czekam na koncert Michała Tomaszczyka w Szczytnie.

 

Fot. Facebook Michał TomaszczykKomentarze do artykułu

Reginarch

Brawo Michał, jestem dumna z sukcesów Sąsiada, wielkie gratulacje od Chmielków.

Gość

Wspaniale. Gratulacje !

Śmieszek

Wreszcie coś z klasą ze Szczytna - a nie jakieś podfruwaje z dobrym wyglądem i dobrym sercem - ale wagi lekkiej. Tu jest WAGA CIĘŻKA! Gratulacje, bo nawet nominacja jest sukcesem.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Kocie łby zastąpi kostka
  parodia

  śmiechu warte


  2021-09-28 09:08:03
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  \"Zwróciliśmy się do trzech firm artystycznych więc potrzebujemy więcej kasy\"

  kradziej


  2021-09-28 09:01:13
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Palący problem. Jak chce to niech sobie stawia tylko niech sam pokryje koszty.

  karierowicz


  2021-09-28 08:58:38
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dobra inicjatywa. To, że mieszkańcy się burzą jest efektem braku wiedzy co do życia. Braki sięgają sprzed 89 roku. Więc jeszcze 3 pokolenia jak zmienią swoją mentalność względem życia. Niedługo ich pomniki oglądać będziemy. Co do godności należy się ona każdemu! Co do bólu kobiet droga jest tylko jedna terapia i wsparcie męża, którego w większości te kobiety nie mają.

  Mieszkaniec


  2021-09-28 08:29:14
 • Dwie groźne kolizje, policja apeluje o ostrożność (zdjęcia)
  Trzy ,droga Dżwiersztyny-Dybowo wyjście z zakrętu przy torach kolejowych ,zaliczony rów przydrożny.

  !


  2021-09-28 08:16:49
 • Kolejne 22 kilometry ścieżki już otwarte (zdjęcia)
  Czy w dalszym ciągu trzeba z duszą na ramieniu przebiegać z rowerem przez drogę krajową w okolicy Kulki? Super pomysł :) Tylko pogratulować Panu Staroście i Wójtowej za pomysłowość. A gdzie są te pierwotnie wskazywane w projekcie inwestycji wieże widokowe? Projekt ograniczony? Szkoda.

  marian


  2021-09-28 06:57:52
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Coś mi się wydaje, że tu ktoś resztki rozumu utracił? Jak się nie ma nic sensownego do zaoferowania, to trzeba palnąć cokolwiek, byle było o mnie głośno. Niech ludziska mają temat zastępczy!!!

  Taki jeden


  2021-09-27 21:24:49
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Odeszli od zdrowych zmysłów i tyle. Szczególnie ten pan.

  Jack


  2021-09-27 21:16:19
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Tego murala w ogóle nie powinno być. Dziwię się, że szkoła imienia Fryderyka Chopina zgodziła się na to. Chopin w swojej epoce był awangardą w przeciwieństwie do Klenczona - wtórnika.

  Taki sobie czytelnik


  2021-09-27 19:47:32
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Oszałamiający tysiąc złotych nie podziałał na wyobraźnię artystów

  Szczytnianin


  2021-09-27 18:22:54