Reklama


Reklama

Miasto odbierze wieżę?


Żarty się skończyły – bitwa o wieżę rozpoczęła się w piątek, 28 sierpnia. Chodzi o wieżę ciśnień w Szczytnie. Obiekt po raz kolejny skontrolował konserwator zabytków. Burmistrz Krzysztof Mańkowski, który w kampanii wyborczej mówił, że problem wieży rozwiąże w ciągu jednej kadencji, stracił już cierpliwość. - Rozpoczynam właśnie procedurę wywłaszczeniową – powiedział „Tygodnikowi Szczytno”.Konserwator zabytków sprawdzi aktualny stan obiektu oraz skontroluje, czy zalecenia z wcześniejszych kontroli, których w ostatnich latach było kilka, zostały wykonane. Ostatnia kontrola odbyła się w maju 2019 roku.

 

- Wówczas konserwator zalecił wykonanie określonych prac na obiekcie, miał być na przykład naprawiony betonowy zbiornik znajdujący się na szczycie wieży – tłumaczy Łukasz Szymański, główny specjalista ds. zabytków nieruchomych. - Właściciel miał też przeprowadzić odgrzybienie i dezynfekcję obiektu.

 

 

Prawnicy torują drogę

 

Jeśli prace nie zostały wykonane, to właścicielowi grozi grzywna do 5 tys. zł. Jeśli będzie to kolejna opieszałość, to kara może sięgać nawet 50 tys. zł.


Reklama

 

Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski nie ukrywa, że kontrola będzie przeprowadzona na jego prośbę.

 

- Moim najważniejszym celem jest zmobilizowanie właściciela do działań, bo przez ostatnie dwa lata czuję, że byłem zwodzony – mówi. - Kompletnie nic się z wieżą nie działo. Ta kontrola to tak naprawdę rozpoczęcie procedury wywłaszczeniowej. Sprawę konsultowałem z prawnikami, mamy taką możliwość.

 

 

Jest kilka pomysłów

 

Burmistrz przyznaje, że aby wywłaszczanie mogło ruszyć, muszą zaangażować się w nie wojewódzki konserwator zabytków oraz szczycieńskie starostwo.

 

- Obiekt można wywłaszczyć wyłącznie na skarb państwa, ale musi być chętny do jego przejęcia – mówi Mańkowski. - My jako miasto chętnie go weźmiemy. Co dalej? Pomysłów mamy kilka. Albo obiekt sprzedamy, bo są chętni do zainwestowania i odrestaurowania wieży na cele turystyczne, albo sami powołamy spółkę, która tym się zajmie. Obecny stan nie może dalej istnieć. Mimo chęci pomocy z mojej strony, dotychczasowy właściciel nie bardzo chce go zmienić. Stąd moje drastyczne działania.

Reklama

 

Ile będzie kosztowało wywłaszczenie wieży?

 

- To wycenią biegli – mówi Mańkowski. - Ale nie spodziewam się jakichś kolosalnych kwot.

 Komentarze do artykułu

tadek

Szkoda że mieszkańcy Szczytna mają krótką lub może wybiórczą pamięć :) Jeszcze w czasie kampanii samorządowej była mowa, że nawet jeżeli doszło by do wywłaszczenia (\"\"za cenę rynkową\") to cel przejęcia takiego obiektu to \"cel Publiczny\" co potwierdza w swojej wypowiedzi konserwator zabytków. Niech Powie Pan Krzysztof jaki cel publiczny przewiduje zrealizować w przejętej wieży ciśnień? Okłamywał wszystkich już podczas kampanii i dalej to robi. Zupełnie nie szkoda mi tych wszystkich naiwnych ludzi, którzy dalej wierzą jego słowom :)

Mol

Gdzie mój komentarz? Czyżby cenzura?

Kasia

Czepiać się burmistrza jest łatwo ale to nie on rządzi miastem to PSL wydaje mu polecenia. Jedynie co może to w sprawach kadrowych w urzędzie choć i tak nie do końca.

S

Może burmistrz pokaże swoją władzę i siłę i zmniejszy diety radnym gdyż są one rażące. Czy burmistrz nie jest aż tak władny a raczej bezwładny czy też bezradny w tej i nie tylko tej kwestii?

Tomasz

Krzysiu misiu, nic nie zrobisz jedynie możesz odkupić wieże od właściciela więc by dotrzymać obietnicy złożonej mieszkańcom obciążysz budżet miasta kolejnym kredytem a tym samym samych mieszkańców, układając przy tym historyjkę, że to dla dobra mieszkańców, że miasto na tym zarobić, że każdy skorzysta, że, że , że........

Rafał

Krzysiu, jedynie co możesz zrobić to odkupić obiekt od obecnego właściciela. Na proces , który teraz próbujesz rozgłosić zabraknie i kadencji i też dobrze o tym wiesz. Więc nie mydl oczu mieszkańcom ....

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Wtorek, 2020-07-14 19:08:48

Miasto wspiera służby ratownicze

  • Środa, 2020-05-20 18:14:47

Miasto właścicielem placu zabaw

  • Czwartek, 2020-04-23 12:29:07

Miasto pomaga przedsiębiorcom

  • Wtorek, 2020-04-21 20:05:57

Czy miasto pokona przedszkola?

  • Wtorek, 2020-03-24 17:51:01

Miasto podaje rękę przedsiębiorcom

Reklama


Komentarze