Niedziela, 26 Wrzesień
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa -

Reklama


Reklama

Miał być Hilton, a tymczasem Cichą Polaną zajął się komornik (zdjęcia)


Miał być ekskluzywny hotel klasy Hilton, a tymczasem Cicha Polana na Wałpuszu została poddana komorniczej licytacji. Powiat szczycieński wyjątkowo nie ma szczęścia do inwestorów. Przepiękny teren nad samym jeziorem straszy, wygląda jak ten wokół Czarnobyla. A jeszcze w 2018 roku właściciel działki zapowiadał tam powstanie pięknego hotelu z zapleczem SPA.Kolejna wielka atrakcja turystyczna leży odłogiem. Cicha Polna w latach 80 i 90. była jednym z atrakcyjniejszych ośrodków wypoczynkowych w naszym powiecie. Było to naturalne zaplecze turystyczne również dla mieszkańców Szczytna. Właścicielem działki o powierzchni ponad 4 hektarów była gmina Szczytna. Ponad 10 lat temu teren został jednak sprzedany prywatnej firmie.

 

- Z tego co pamiętam poszedł za kwotę 2,3 mln zł – wspomina wójt Sławomir Wojciechowski. - Inwestor miał tam wybudować ekskluzywny hotel. Były projekty, plany i chyba nawet pozwolenie na budowę.

 

Widok jak wokół Czarnobyla

Niestety, inwestycja nie ruszył. Dobre chęci były jedynie na papierze. Bo mimo że pozwolenia zostały wydane w 2015 roku, to na terenie działki po Cichej Polanie nie działo się właściwie nic. Teren zarósł, domki letniskowe, które tam się znajdowały - zniknęły, a główny budynek popadał w ruinę. Powybijane szyby, połamane drzwi, okna, zrujnowane ściany...

 

- Rzeczywiście, przykro na to patrzeć, ale przedstawiciel inwestora wielokrotnie zapewniał nas, że inwestycja ruszy – mówił „Tygodnikowi Szczytno” jeszcze w w 2018 roku wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski. - Naprawdę też nam na tym zależy. Ale realnego wpływu na to już nie mamy. Teren jest prywatny i to właściciel decyduje o tym, co tam będzie się działo.


Reklama

 

Wędrujące pozwolenia

W przypadku terenu po ośrodku Cicha Polana trudno dokładnie dziś określić, kto był ostatecznie właścicielem działki. Kupiła ją firma Integral Spółka z o.o. I to ona otrzymała pierwsze pozwolenie na budowę na hotel. Potem pozwolenia „zmieniały właściciela” kilka razy.

- Faktycznie, pozwolenia na budowę były przepisywane na rzecz kolejnych właścicieli – mówi w 2017 roku Krzysztof Żyłka, naczelnik wydziału budownictwa Starostwa Powiatowego w Szczytnie. - Ale takie rzeczy się zdarzają, to nic nadzwyczajnego. Pozwolenia są wciąż ważne.

 

Hilton nie wyszedł

Z ośrodkiem nie było łatwo od samego początku. Gdy gmina zdecydowała się sprzedać Cichą Polanę, zainteresowanie obiektem było mizerne. Odbyło się kilka przetargów, zanim w końcu znalazł się kupiec, ale – jak wówczas z niemal nabożną czcią głoszono – kupiec aż pięciogwiazdkowy, bo z zamiarem budowy hotelu klasy Hilton.

I, niestety, na mówieniu się skończyło. Czy Cicha Polana podzieli los szczycieńskiej wieży ciśnień, przepięknych terenów (i zniszczonych obiektów) w Rudziskach Pasymskich i paru innych miejsc, których aktualną atrakcją turystyczną jest szpetota?

Reklama

 

Komornicza licytacja

Na tę chwilę powiat szczycieński stracił kolejną turystyczną perełkę. Na dodatek Cicha Polana w środę, 31 marca poddana została komorniczej licytacji. Teren wyceniono na 3 mln 570 tys. i 690 zł, cena wywoławcza była równa 3/4 tej kwoty, czyli wynosiła 2 mln 678 tys. 17 zł i 50 groszy. Do licytacji stanęło 5 osób, w tym jedna osoba związana ze Szczytnem. Niestety, Cicha Polana znów pójdzie w „obce” ręce. Najwyższą kwotę – 5,1 mln zł – zaoferowała warszawska spółka. Procedury komornicze mogą potrwać nawet kilka tygodni, więc na razie formalnie nie wiadomo, czy licytacja zakończy się wyłonieniem nowego właściciela, i kim on będzie, a tym bardziej, jakie będzie miał plany względem tego terenu.

 

 

Fot. Na razie teren po Cichej Polanie straszy. W środę 31 marca został podany komorniczej licytacji.Komentarze do artykułu

Mazury

Tak nasze miasto dba o pozyskiwanie turystów. Nie długo w Szczytnie będą tylko umierać

Paweł

Cicha polana to wynik rządów PSLu w naszej gminie i powiecie. Aby tak dalej to niedługo nawet Biedronki w Szczytnie pójdą pod komorniczy młotek...

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43