Piątek, 7 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

Miał być Hilton, a tymczasem Cichą Polaną zajął się komornik (zdjęcia)


Miał być ekskluzywny hotel klasy Hilton, a tymczasem Cicha Polana na Wałpuszu została poddana komorniczej licytacji. Powiat szczycieński wyjątkowo nie ma szczęścia do inwestorów. Przepiękny teren nad samym jeziorem straszy, wygląda jak ten wokół Czarnobyla. A jeszcze w 2018 roku właściciel działki zapowiadał tam powstanie pięknego hotelu z zapleczem SPA.Kolejna wielka atrakcja turystyczna leży odłogiem. Cicha Polna w latach 80 i 90. była jednym z atrakcyjniejszych ośrodków wypoczynkowych w naszym powiecie. Było to naturalne zaplecze turystyczne również dla mieszkańców Szczytna. Właścicielem działki o powierzchni ponad 4 hektarów była gmina Szczytna. Ponad 10 lat temu teren został jednak sprzedany prywatnej firmie.

 

- Z tego co pamiętam poszedł za kwotę 2,3 mln zł – wspomina wójt Sławomir Wojciechowski. - Inwestor miał tam wybudować ekskluzywny hotel. Były projekty, plany i chyba nawet pozwolenie na budowę.

 

Widok jak wokół Czarnobyla

Niestety, inwestycja nie ruszył. Dobre chęci były jedynie na papierze. Bo mimo że pozwolenia zostały wydane w 2015 roku, to na terenie działki po Cichej Polanie nie działo się właściwie nic. Teren zarósł, domki letniskowe, które tam się znajdowały - zniknęły, a główny budynek popadał w ruinę. Powybijane szyby, połamane drzwi, okna, zrujnowane ściany...

 

- Rzeczywiście, przykro na to patrzeć, ale przedstawiciel inwestora wielokrotnie zapewniał nas, że inwestycja ruszy – mówił „Tygodnikowi Szczytno” jeszcze w w 2018 roku wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski. - Naprawdę też nam na tym zależy. Ale realnego wpływu na to już nie mamy. Teren jest prywatny i to właściciel decyduje o tym, co tam będzie się działo.


Reklama

 

Wędrujące pozwolenia

W przypadku terenu po ośrodku Cicha Polana trudno dokładnie dziś określić, kto był ostatecznie właścicielem działki. Kupiła ją firma Integral Spółka z o.o. I to ona otrzymała pierwsze pozwolenie na budowę na hotel. Potem pozwolenia „zmieniały właściciela” kilka razy.

- Faktycznie, pozwolenia na budowę były przepisywane na rzecz kolejnych właścicieli – mówi w 2017 roku Krzysztof Żyłka, naczelnik wydziału budownictwa Starostwa Powiatowego w Szczytnie. - Ale takie rzeczy się zdarzają, to nic nadzwyczajnego. Pozwolenia są wciąż ważne.

 

Hilton nie wyszedł

Z ośrodkiem nie było łatwo od samego początku. Gdy gmina zdecydowała się sprzedać Cichą Polanę, zainteresowanie obiektem było mizerne. Odbyło się kilka przetargów, zanim w końcu znalazł się kupiec, ale – jak wówczas z niemal nabożną czcią głoszono – kupiec aż pięciogwiazdkowy, bo z zamiarem budowy hotelu klasy Hilton.

I, niestety, na mówieniu się skończyło. Czy Cicha Polana podzieli los szczycieńskiej wieży ciśnień, przepięknych terenów (i zniszczonych obiektów) w Rudziskach Pasymskich i paru innych miejsc, których aktualną atrakcją turystyczną jest szpetota?

Reklama

 

Komornicza licytacja

Na tę chwilę powiat szczycieński stracił kolejną turystyczną perełkę. Na dodatek Cicha Polana w środę, 31 marca poddana została komorniczej licytacji. Teren wyceniono na 3 mln 570 tys. i 690 zł, cena wywoławcza była równa 3/4 tej kwoty, czyli wynosiła 2 mln 678 tys. 17 zł i 50 groszy. Do licytacji stanęło 5 osób, w tym jedna osoba związana ze Szczytnem. Niestety, Cicha Polana znów pójdzie w „obce” ręce. Najwyższą kwotę – 5,1 mln zł – zaoferowała warszawska spółka. Procedury komornicze mogą potrwać nawet kilka tygodni, więc na razie formalnie nie wiadomo, czy licytacja zakończy się wyłonieniem nowego właściciela, i kim on będzie, a tym bardziej, jakie będzie miał plany względem tego terenu.

 

 

Fot. Na razie teren po Cichej Polanie straszy. W środę 31 marca został podany komorniczej licytacji.Komentarze do artykułu

Mazury

Tak nasze miasto dba o pozyskiwanie turystów. Nie długo w Szczytnie będą tylko umierać

Paweł

Cicha polana to wynik rządów PSLu w naszej gminie i powiecie. Aby tak dalej to niedługo nawet Biedronki w Szczytnie pójdą pod komorniczy młotek...

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze