Środa, 24 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Mazurskie delicje: klopsiki z certyfikatem


Wśród mazurskich delicji mamy potrawy, które zostały nawet wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jedną z nich są klopsy królewieckie. Te mięsne kulki swą nazwę zawdzięczają – oczywiście – miastu Królewiec, które znajduje się na terytorium niegdyś należącym do Prus Wschodnich. Obecnie Królewiec (Kaliningrad) znajduje się na obszarze Rosji i jest stolicą obwodu kaliningradzkiego.


  • Data:

Klopsy królewieckie były jednym z najpopularniejszych dań dawnego obszaru Prus Wschodnich, czyli obecnego terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Znane były również pod nazwą „sauerklopsów”, czyli klopsów na kwaśno. Charakterystyczną cechą tego dania jest wyrazisty sos, sporządzany w dużej ilości, dlatego konieczne jest podawanie klopsów w głębokiej wazie.

 

Warunkiem przyrządzenia udanych klopsów królewieckich jest wykorzystanie najwyższej jakości mięsa cielęcego, wołowego, czasem z dodatkiem mięsa wieprzowego. Uformowane klopsy wkłada się do wrzącego bulionu wołowego, jarskiego lub do osolonej i zakwaszonej octem wody z listkiem laurowym, gotuje się około 15 minut, po czym wyławia i przechowuje w cieple. Do gotującego się wywaru dodaje się niewielką ilość mąki wymieszanej ze śmietaną.

 

Całość doprawia się do smaku masłem, sokiem z cytryny i kaparami. Powstały sos należy odstawić od ognia i delikatnie wymieszać z dwoma żółtkami. Klopsy królewieckie polane słodko-kwaśnym sosem, podawane są najczęściej z ziemniakami z wody (w kawałkach), z ogórkami lub marynowanymi buraczkami. W mojej wersji postanowiłem przygotować do nich klasyczne mazurskie dodatki, czyli kaszę i grzyby, a ogórki podać rozdrobnione inaczej niż zwykle, w postaci makaronu. Smacznego.


Reklama

 

Klopsiki królewieckie z kaszą owsianą z grzybami i tagiatelle z kiszonych ogórków

.

 

Klopsiki

Normatyw surowcowy:

Wołowina: mielona łopatka - 250 gram, cielęcina łopatka - 250 gram, masło - 3 łyżki, bułka - 2 sztuki, jajko - 1 sztuka, sól, pieprz, miód, cebula - 2 sztuki, bulion wołowy, mąka, kwaśna śmietana 1/8 litra, wino białe - 1 kieliszek, kapary - 1 słoiczek, cytryna - 1 sztuka, żółtka - 2 sztuki,

Sposób wykonania:

Mięso zmieszać z rozmoczonymi i odciśniętymi bułkami, jajkiem, solą, pieprzem i siekaną, zeszkloną na łyżce masła cebulą. Wymieszać masę, uformować klopsiki (kulki). Gotować w bulionie wołowym, po ugotowaniu wyjąć klopsiki łyżką cedzakową. Wywar przecedzić przez sito. Następnie z dwóch łyżek masła i jednej łyżki mąki sporządzić jasną zasmażkę. Rozprowadzić ją wywarem dodając kwaśną śmietanę i wino. Dodać kapary, sok z cytryny, miód i szczyptę pieprzu do smaku. Zredukować sos, włożyć do niego klopsiki, nie zagotowywać. Zaciągnąć rozbełtanymi z wodą żółtkami.

Reklama

Kasza z grzybami

Normatyw surowcowy:

Natka pietruszki, czosnek - 1-2 ząbki, 15 dag prawdziwków i kurek, 0,5 l bulionu warzywnego, sól, pieprz, majeranek, tymianek, rozmaryn, kasza owsiana, ogórek kiszony - 4 sztuki, rukola do dekoracji.

Sposób wykonania:

Grzyby poddusić z cebulą i czosnkiem na maśle, doprawić solą, pieprzem, ziołami. Kaszę obgotować w wodzie na półmiękko, wrzucić na patelnię, podlewać bulionem i podgrzewać aż zmięknie. Dodać do niej grzyby doprawić i dodać posiekaną natkę pietruszki .

Z ogórków wykroić obieraczką do ziemniaków paski i zwinąć w ruloniki.

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama