Czwartek, 27 Czerwiec, Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów


Na papierze wygląda rewelacyjnie - niemal 100 hektarów pod inwestycje. W realu rośnie tam... las. Mowa o terenie przy lotnisku w Szymanach. Gmina Szczytno przyjęła właśnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.Lasy zamieniono m.in. na: tereny przemysłowe, turystyczne, usługowe. Mają stać się łakomym kąskiem dla inwestorów, bo tak wielkiej powierzchni na inwestycje trudno szukać w innej części naszego województwa. Dodatkowym atutem ma być pobliskie lotnisko.

 

- Zrobiliśmy swoje. Przyjęliśmy plan zagospodarowania przestrzennego – mówi Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. - Ale z doświadczenia wiem, że inwestorzy oczekują terenów już uzbrojonych, przygotowanych pod inwestycje. To zadanie dla właściciela gruntów, czyli marszałka.

 

 

 

Zainteresowanie inwestorów terenami jest rzeczywiście spore. Z informacji, do których dotarł „Tygodnik Szczytno” wynika, że interesowały się nim takie potęgi, jak Amazon, DHL, czy Volkswagen.

 

- Zdajemy sobie sprawę z tego zainteresowania, ale uzbrojenie, wykarczowanie tego terenu wymaga ogromnych nakładów finansowych – mówi Marcin Kuchciński, wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Szukać tych pieniędzy musimy w budżecie własnym województwa, bo póki co nie wpisuje się to w żaden program unijny. Najdroższe będzie zapewnienie dojazdu, bo w tej chwili budowa kilometra drogi o standardzie wojewódzkim to około 8 mln zł. W tym roku przygotujemy harmonogram prac. Ale raczej nie sądzę, aby teren został przygotowany pod inwestycje od razu w całości. Myślę, że prace będą postępowały w miarę potrzeb i oczekiwań potencjalnych inwestorów.


 

Pytanie tylko, czy taki schemat działania będzie odpowiadał inwestorom.

 

- Biznes nie ma czasu – mówi nam jeden z samorządowców. - Jeśli znajdzie się ktoś chętny na zainwestowanie w okolicy lotniska, to będzie chciał zrobić to już, natychmiast. Wątpię, czy będzie chciał czekać co najmniej rok, a zapewne sporo dłużej na wykarczowanie lasu, budowę mediów i dróg. Trzeba odwrócić te działania. Teren trzeba przygotować pod inwestycje jak najszybciej i czekać. Jeśli najpierw pojawi się inwestor, to zniknie szybciej niż drzewa, które dopiero wtedy zacznie się usuwać. Owszem, wielkim atutem jest tu lotnisko, które doskonale nadaje się do transportów cargo. Ale to może być i tak za mało.

 

- Jeśli będą konkretni zainteresowani prace przygotowawcze na tym terenie pod inwestycje będziemy starali się wykonać błyskawicznie – zapewnia wicemarszałek Kuchciński. - Ale podkreślam musimy mieć na to pieniądze, bo to naprawdę są ogromne koszty.Komentarze do artykułu

Mazur

Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2017-07-06 12:14:04

Wierzyć, że Bóg istnieje – to za mało

 • Czwartek, 2016-10-13 13:17:05

Marszałek wsparła trampkarzy

 • Czwartek, 2016-03-24 11:07:55

Brakuje nam cierpliwości


Komentarze

 • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
  jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
  Autor: marek
  2019-06-26 15:25:12
 • Dwie dekady śpiewania Kantaty
  Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
  Autor: Tomasz
  2019-06-25 22:43:55
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Lichwa....
  Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
  2019-06-25 22:41:10
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-06-25 13:39:42
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
  Autor: Zbigniew
  2019-06-24 23:50:51
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
  Autor: Emil
  2019-06-24 21:08:35
 • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
  Na kolację zabiorę babcie
  Autor: Martyna karolewska
  2019-06-24 19:21:33
 • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
  Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
  Autor: Przedsiębiorca
  2019-06-24 12:40:56
 • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
  A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
  Autor: Xyz
  2019-06-23 16:42:37
 • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
  W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
  Autor: Tadeusz Rosiński
  2019-06-23 14:40:48