Piątek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Market – felieton Romana Żokowskiego


„Mamo ja chcę siku. - Trzymaj synku, bo tu nie ma kibelka”. Taką ostatnio podsłuchałem rozmowę w jednym ze szczycieńskich marketów. Szkoda zrobiło mi się tego małego bąbla, bo chłopiec chodził po markecie z zaciśniętymi udami. Podziwiałem jego dzielność w walce z napierającą potrzebą, a zarazem zbierała mnie złość na to, że w sklepie znajdują się setki półek, a brak jest kibelka dla klientów.Ta sytuacja z małym chłopcem, uświadomiła mi jak nieprzyjazne są nasze markety. Bywam w nich, ale nigdy nie zastanawiałem się nad tym problemem. Owszem, czasami zdarzały się naciski na pęcherz, ale do domu było niedaleko, więc jakoś sobie radziłem. A co w przypadku palącego problemu? Co mają zrobić turyści robiący zakupy w naszych marketach?

 

 

Zastanawiam się, jak to jest możliwe, że w momencie projektowania takiego marketu, nie projektuje się WC dla klientów? Czyżby nie było takiego obowiązku? A choćby i nie było, to warto zadbać o swojego klienta w myśl zasady, czym dłuższy pobyt klienta w sklepie, tym więcej pieniędzy zostawionych w kasie. Wertuję w swej pamięci i szukam marketów w Szczytnie, w których są oznakowane WC dla klientów. Wertuję i wertuje i jest – jeden.

 

Znalazłem jeden market z widocznym oznakowaniem i WC przewidzianym dla klientów. Jeden market na jedenaście działających na terenie Szczytna. Jak to mówią młodzi „szału nie ma”. Specjalnie nie wymieniam nazwy tego marketu, aby nie być posądzonym o reklamę, ale wszyscy mieszkańcy pewnie wiedzą, o który market chodzi. A co z pozostałymi? Czy tak ciężko wygospodarować jedno małe pomieszczenie, dobrze je oznakować i udostępnić klientom? A może takie kibelki znajdują się w tych marketach, tylko nie są udostępniane klientom?

 

Z odsieczą na moje pytania ruszyła moja rodzina. Żona wymieniła mi dwa markety, w których są nieoznakowane WC. Wystarczy zapytać w kasie i pani kasjerka wskaże to tajemnicze pomieszczenie i da klucz do otwarcia „sezamu”. To już nie jest źle. Procent marketów z kibelkiem rośnie. Ale znowu zacząłem się zastanawiać, dlaczego utajniono kibelki w tych dwóch marketach?


 

Dlaczego nie są oznakowane w taki sposób, aby nie trzeba było zawracać gitary pani kasjerce? Znowu stado pytań bez odpowiedzi. Już czuję jak w internecie spadną na mnie gromy, że zajmuję się „gównianym problemem”. Może i jest on „gówniany”, ale patrząc na tego małego chłopca i jego męczarnie uznałem, że warto swoje trzy grosze wtrącić w tym temacie. Czy to coś zmieni? Tego nie wiem, ale na pewno wskaże problem.

 

Wszystkie markety zachęcają nas do kupowania, ale mało który chce, abyśmy coś u nich zostawiali, oprócz oczywiście pieniędzy. Może warto powalczyć z tym problemem i opracować program zachęcający markety do bycia bardziej przyjaznym dla klientów? Temat do przemyślenia dla urzędników z ratusza. Narzekamy na psie odchody zostawiane na trawnikach. A co w takim razie zrobić ma człowiek przyparty do muru? Pozwolisz drogi czytelniku, że to pytanie pozostawię jednak bez odpowiedzi.

 

Jest takie powiedzenie, „że szewc w dziurawych butach chodzi”. W markecie kupisz papier toaletowy, a na miejscu z niego nie możesz skorzystać. Choć jedno i drugie nijak się do siebie mają, to jedno i drugie nadaje się tylko do d...

 Komentarze do artykułu

WCpiker

Nasz kraj taki piękny. Kibelki w marketach są (nie tylko we dwóch), z tego co mi się wydaje to nie ma w Lidku i Bryko Marsze. A jak chcesz otworzyć knajpkę, czy salon fryzjerski to musisz mieć 15 umywalek, 9 zlewozmywaków i innych pierdół, a nikogo nie interesuje że twój lokal ma np 30m kw. Markety zajmują wielkie powierzchnie i faktycznie porządne, czyste toalety powinny być.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.
  Autor: lik
  2019-11-14 12:57:30
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Komentatorze Masakra. To pruskie władztwo było administratorem terenów o których piszesz. Władztwo owe, jeżeli można tak powiedzieć, polegało na podległości (postawie wasalnej), w stosunku do seniora jakim była Korona Polska reprezentowana przez Króla Polskiego. Wynikało to ze strachu przed zbrojnym wygnaniem pogańskich plemion z tych terenów. W zamian za lenno, pozwolono im funkcjonować. Ci lennicy, nie Jagiełło i nie bitwa pod Grunwaldem, doprowadzili do upadku zakonu krzyżackiego. Bunt mieszczan (Prusinów) w miastach. Potem nastąpił POTOP SZWEDZKI. Prusowie stali się wasalami seniora KORONY SZWEDZKIEJ. Ponownie pozwolono im funkcjonować w zamian za pieniądze, dostarczanie żywności dla armii szwedzkiej. Potem nastąpiły rozbiory Polski i na tym gruncie wyrósł związek Państw Niemieckich i Prusinów w którym stroną dominująca byli Prusowie. Następnie wybuchła 1 wojna światowa. Na podglebiu tej wojny zaczyna odradzać się Polska. Wybucha 2 wojna światowa. Rolę jaką odegrały w tej wojnie Niemcy oraz bojówki NSDAP z naszego terenu znamy. Cel- ponowne utworzenie wielkiej rzeszy. Po jej zakończeniu państwa zwycięskie ( Wielka Brytania, Francja, Rosja, USA) podpisały w 1946 dekret o wymazaniu Prus z mapy. Argumentowały to tym, iż nie ma już nośnika ( ludzi czystej krwi) Prusinów. Zgodnie ustalono też, iż Prusowie będąc sami słabi wewnętrznie i militarnie, przez okres cichego istnienia prowokowały wojny pomiędzy krajami sąsiadów. Także zaodrzańskich Niemców . W ten sposób rozwiązano sprawę niemiecką. Zatem to co napisałeś \"nigdy polskie\", jest określeniem niejasnym mówiąc delikatnie. Przepraszam za tak szybkie przeskoki historyczne :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 11:26:33
 • W Szczytnie powstanie szkoła sportowa
  Ciekawe kto będzie dyrektorem szkoły sportowej. Bo jak będzie pani Afanasjef to powodzenia życzę.
  Autor: jaro
  2019-11-14 10:15:18
 • Ścieżka „po kolei” już otwarta (zdjęcia)
  Tomaszu I :-D Bed Gun
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 10:12:36
 • Nowa radna chce być bardziej otwarta
  Ponieważ tam rządzi Tata i jak on powie tak musi być, ale radna zachowała się bardzo nie w porządku ponieważ tak obiecała współpracować z Sąłtysową,a zachowała się jak nie powiem kto odwołując Sąłtysową która naprawdę bardzo dużo zrobiła,a jest dopiero 7 miesięcy ciekawe kto taki wysłał do Pani radnej list ponieważ naprawdę mieszkańcy nic o tym nie wiedzieli a podpisy które zbierali to nie były na odwołanie sołtysa tylko na zebranie z Panią wójt więc mam taką nadzieję, że wreszcie ktoś z tym porządek zrobi wstyd Pani radna.
  Autor: Odpowiedź dla sebek22
  2019-11-14 08:34:59
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Po co pytać o to burmistrza lepiej Panią zastępcę, burmistrz zważywszy na jego doświadczenie mógłby odpowiedziec na pytania dotyczace sportu lub sportu...
  Autor: Karol
  2019-11-14 08:29:41
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  ...tak, pracownicy obsługi już dostali pisma z propozycją zmniejszenia wymiaru zatrudnienia... lub w ogóle wypowiedzenia. Szkoda tylko, że konserwator, który jest mężem pani wicewójt zostaje na pełnym etacie i to z niezłą pensją. To się nadaje do mediów!
  Autor: Była zwolenniczka wójta
  2019-11-13 19:31:51
 • Policyjne mury pną się do góry (komentarze mieszkańców)
  Niczego to nie zmieni, szkoda tylko na niego pieniędzy. Policjanci w większości będą pełnili służbę w Szczytnie. Komuna wraca. Jeszcze brakuje GS.
  Autor: krajan
  2019-11-13 17:36:33
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  A czemu miałby się Mazurami zajmować wtedy? Toć tu pruskie (krzyżackie) władztwo było od czasów tzw. pogańskich, a nigdy polskie.
  Autor: Masakra
  2019-11-13 12:19:13
 • Trzynasta porażka SKS Szczytno
  Właściwie to sks szczytno już się pożegnał z liga okręgowa. Z 15 porażkami w lidze nie mają szans na utrzymanie. A nie zapowiada się że będzie lepiej.
  Autor: Xyz1995
  2019-11-13 10:03:57