Sobota, 4 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

Makulatura i plastik nadal za złotówkę


Samorządy, w tym szczycieńskie, nie zgodziły się na podwyżkę opłat, jakie ponoszą za odpady przekazywane do spółki ZGOK, której są udziałowcami. - Chociaż głosowanie odbywa się udziałami, a tych my, jako gminy, mamy w sumie niewiele, to i tak uzyskaliśmy większość – mówi Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia.ZGOK – czyli Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, to spółka, którą tworzy ponad 30 samorządów z naszego województwa. Została utworzona dobrych kilka lat temu, by w imieniu wszystkich udziałowców i na ich rzecz „pozbywać się” odpadów, produkowanych przez mieszkańców samorządowych terenów.


Reklama

 

Za śmieci płaca też samorządy

 

Najkrócej rzecz ujmując: wszystkie odpady ostatecznie trafiają do tej właśnie spółki, a ona zajmuje się ich zagospodarowaniem, za co samorządy płacą. Płacą różnie. Na przykład tona odpadów niesegregowanych kosztuje samorząd 465 zł, a tona makulatury – tylko złotówkę. W wykazie odpadów, które zagospodarowuje ZGOK znajduje się aż 59 pozycji. Są tam m.in. takie jak zużyte opony rolnicze (1200 zł za tonę) i pozostałe opony (560 zł), farby, tusze kleje, żywice to koszt aż 4 tys. zł za tonę, tyle samo za leki.

 

- Podstawowa segregacja, prowadzona przez mieszkańców, obejmuje tylko kilka podstawowych surowców, ale w gminnych punktach odbioru odpadów (tzw. PSZOK-ach) mamy wyznaczone miejsca i kontenery, w których gromadzone są także te inne śmieci, podlegające segregacji między innymi z tego powodu, że niektóre z nich są zaliczone do niebezpiecznych i wymagają szczególnego sposobu utylizacji – tłumaczy burmistrz Pasymia.

 

Reklama

 

Weto dla podwyżki o co najmniej... 10 tysięcy procent

 

Posiedzenie wspólników ZGOK, które miało miejsce we wtorek, 2 maja, dotyczyło głównie podwyżek opłat, jakie ZGOK zaproponował samorządom – udziałowcom. Oto bowiem Zarząd spółki uznał, że za najbardziej podstawowe, najczęściej i w największych ilościach segregowane odpady gminy powinny płacić nie złotówkę, jak dotychczas a 100 albo i 150 zł. Te podwyżki miałyby objąć takie odpady jak: papier, szkło, opakowania z tworzyw sztucznych czy metale.

 

- Rozumiemy, że sytuacja na rynku surowców wtórnych się zmienia, że przybywa problemów, że rosną koszty, ale podwyżka na takim poziomie jest absolutnie nie do zaakceptowania – denerwuje się Łachmański.  Nie on jeden, bo proponowane podwyżki opłat nie zostały przez udziałowców ZGOK przyjęte. Zarząd spółki został zobowiązany do wskazania innych sposobów rozwiązania rodzących się „odpadowych” problemów.

 

 

Samorządowe koszty pokrywają mieszkańcy

 

Gdyby nowe stawki zostały zaakceptowane, mogłyby skutkować kolejnymi podwyżkami opłat, ponoszonych przez mieszkańców. Zgodnie z ustawowymi zapisami gminy nie mogą na śmieciach zarabiać i nie powinny też do nich dokładać. Jeśli więc tak drastycznie wzrosłyby koszty za segregowane surowce, które samorządy oddają ZGOK-owi do zagospodarowania, to w ostatecznym rozrachunku musieliby za to zapłacić mieszkańcy.

 

Dość wspomnieć, że – wg danych z raportu o stanie miasta – w Szczytnie w 2019 roku waga odpadów segregowanych sięgnęła blisko dwóch tysięcy ton, a znakomita większość z nich to takie, za które miasto miałoby zapłacić już nie złotówkę za tonę, a 100 czy 150 zł.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama