Wtorek, 2 Czerwiec, Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny -

Reklama


Reklama

Maciej Rokus: Bezpieczne wakacje nad wodą


Maciej Rokus, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. bezpieczeństwa, od wielu już lat prowadzi kampanię edukacyjną szkoląc dzieci i młodzież w zakresie bezpiecznych zachowań w wodzie i nad wodą, tak latem, jak i zimą. Jednym z elementów tej kampanii była przeprowadzona w Urzędzie Wojewódzkim konferencja dla dzieci i młodzieży. Tematem przewodnim konferencji było "Bezpieczeństwo młodzieży przebywającej na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego" z zakresu przebywania na akwenach i uprawiania sportów wodnych".W prezentacji, przedstawionej uczniom podczas tej konferencji (17 maja) mowa była m.in. o statystyce utonięć. Stan na rok 2019 wynosił zero. I zanim na dobre konferencja się zakończyła, już na południu Polski przypadek utonięcia został odnotowany. - Niestety, umiejętność radzenia sobie podczas wypadków w wodzie wciąż nie jest zadowalająca – mówi Maciej Rokus. - Wielu z tych zgonów można by uniknąć, gdyby zarówno sama ofiara, jak i świadkowie zdarzenia znali choćby podstawowe zasady ratownictwa. O kampanii edukacyjnej, a głównie o tym, co najważniejsze – o bezpieczeństwie nad wodą rozmawiamy.

 

To nie była pierwsza taka konferencja. Jaki jest ich cel?

 

Przede wszystkim wykształcenie prawidłowych odruchów w sytuacji zagrożenia życia, umiejętność obsługi sprzętu ratunkowego, asekuracyjnego, techniki samoratowania oraz prawidłowe wezwanie pomocy. Przewodnim celem spotkania z młodzieżą jest podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa oraz zmniejszenie statystyki wypadków i utonięć wśród młodzieży. Bo to jest grupa najbardziej zagrożona. Młodzi ludzie, zwykle pełni brawury i pewności siebie, tracą na rozwadze. Ważne jest więc, by jak najwięcej wiedzieli na temat zdarzeń, jakie w wodzie mogą zaistnieć i jak na nie reagować. Konferencja zrealizowana została w oparciu o prezentacją multimedialną pokaz filmów edukacyjnych, sprzętu asekuracyjnego, ratunkowego oraz technik samoratowania.

 

Czy tylko brak rozwagi u młodych jest powodem ich edukowania?

 

Nie tylko. Po prostu to, czego nauczą się teraz dzieci i młodzież, będzie owocowało przez wiele lat, także w ich dorosłym życiu. Będą mogli swoją wiedzę wykorzystać podczas własnego pobytu nad wodą , chociaż – oczywiście – najlepiej by było, by do takich sytuacji nie dochodziło, a w przyszłości przekazywać ją swoim własnym dzieciom, ograniczając w ten sposób ryzyko nieszczęścia w rodzinach.


Reklama

 

Co każdy użytkownik kąpieliska powinien wiedzieć?

 

Powinien znać przynajmniej podstawowe zasady bezpieczeństwa. Trzeba wiedzieć, że najczęściej powodem utonięć jest wstrząs termiczny. On powoduje zasłabnięcie w wodzie i w ostatecznym efekcie utonięcie. Dlatego absolutnie nie wolno spontanicznie wskakiwać do wody, często znacznie zimniejszej od temperatury powietrza. Trzeba zanurzać się powoli, pozwolić ciału, szczególnie w jego najbardziej wrażliwych miejscach (stopy, łydki, pachwiny, pachy) do tego, by się przyzwyczaiło do zimnej wody

 

Dlaczego jest to takie ważne?

 

Przy gwałtownej zmianie temperatury naczynia krwionośne kurczą się, serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi, a to powoduje osłabienie i omdlenie, przy którym człowiek po prostu bezwładnie idzie na dno. A później dopiero zachłystuje się wodą i tonie.

 

Czego jeszcze unikać?

 

Właściwie wszelkiej spontaniczności. Skakania do wody bez sprawdzenia jej głębokości i stabilności dna. Nie należy kąpać się w rzekach, gdzie niebezpieczny jest nurt i właśnie niestabilne zazwyczaj dno. Nie wolno wchodzić do wody co najmniej pół godziny po posiłku. I nie warto się... wstydzić, lecz brać ze sobą do wody bojki asekuracyjne czy kamizelki. Nie ma co udawać, że jest się doskonałym pływakiem, a nawet tym doskonałym, przy zbyt dużej pewności siebie, zdarzają się wypadki. Właśnie z powodu tego nadmiernego zaufania do własnych umiejętności, bo organizm może nas zaskoczyć i zareagować w sposób nieprzewidywalny.

Reklama

 

I o tym była mowa podczas konferencji?

 

Też. Ale prelegentem była też Patrycja Plewka, psychotraumatolog. Mówiła o tym, że dla osoby, która ulegnie wypadkowi, utonięciu – wszystko się kończy. Zostają jednak rodziny i dla nich wszystko się dopiero zaczyna: szok, żal, trauma, z którą najczęściej nie mogą się już uporać do końca własnego życia. Patrycja mówiła o tym, że młodzi zwykle o śmierci nie myślą. Ale warto, by mieli na uwadze swoich bliskich i pomyśleli o tym, jak bardzo mogą skrzywdzić i unieszczęśliwić swoje rodziny.

 

Jaka jest skuteczność takich spotkań i konferencji?

 

Po prelekcjach i prezentacjach „pracujemy” z młodzieżą bezpośrednio. Sprawdzamy ich wiedzę. Zadajemy pytania, oczekujemy odpowiedzi. I młodzież wtedy się udziela, widać, że nasze nauki trafiły na podatny grunt. Może aktywizują ją nagrody, bo za poprawne odpowiedzi dawaliśmy nagrody w formie kamizelek asekuracyjnych i ratunkowych. Ale najważniejsze jest to, że tych poprawnych odpowiedzi nie brakowało.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Szanowny \"Gościu\" i \"X-Men\"-ie, każdy bardzo dobrze wiedział, że w tym miejscu będzie w przyszłości budowana obwodnica. Mówiono o tym i pisano otwartym tekstem od dawna. Nie trzeba było budować tam domów, to i stres teraz byłby mniejszy, no i przeciwników budowy supermarketu i obwodnicy byłoby dużo mniej. Teraz na pewno niektórzy mieszkańcy Rudki będą tam leżeć, demonstrować i bronić, jak Rejtan własną piersią, w poprzek nowej drogi. No co zrobić, \"cebula mentalna\" bardzo boi się wszystkiego co nowe.

  Mieszkaniec Szczytna


  2020-06-02 07:46:37
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Rada Miejska Miasta Szczytno zaprosiła do dyskusji o stanie miasta 15 mieszkańców, którzy wg ustawy mieli uzyskać 50 podpisów od swoich współobywateli, aby w tej debacie móc uczestniczyć. Tragifarsa. Na sali obrad wszyscy radni. Gdzie mieliby się zmieścić wg rygorów sanitarnych ci wybrańcy w liczbie 15? Oglądałem tę - jak to się obecnie mówi \"ekstraordynaryjną\" sesję (rzadko w ogóle to robię i cieszę się z tego). Elokwencja prezydium rady - na poziomie licealistów ze stresem przed tablicą. Radna Kosakowska - nauczyciela - która mówi tylko, że jej się wydaje, albo , że jest wszystko \"jak by\". Radna Boczar też raczej \"niewymowna\". Żadna z tych Pań nie sformułowała jasno żadnej myśli. Złote medale mogę przyznać jedynie Seniorce Ewie Czerw, która usiłowała opanować chaos intelektualny oraz Annie Rybińskiej, która - nie zagłębiając się w erystykę po prostu zadawała proste pytania. Zauważę tutaj też specyficzną dykcję Panów Łachacza, Myślaka, Kiersikowskiego, nad którą powinni popracować - bo to wstyd. Pomijam to, iż niektórzy radni - zamiast wyrazić swoje opinie - wyczytywali (z błędami i bez odpowiedniej wymowy, z użyciem słów nieadekwatnych) wcześniej przygotowane elaboraty. Żenada

  Śmieszek


  2020-06-02 00:39:56
 • Dozór policyjny za stalking
  Chory człowiek nie może się powstrzymać od alkoholu,trzeba było go skierować na przymusowe leczenie.

  Abstynent


  2020-06-01 22:34:26
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Panie wójcie proszę nie straszyć, prosze przeczytać komentarze i wyciągnąć jakieś wnioski.

  M.P.


  2020-06-01 19:27:32
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Wszyscy napisali prawdę, a emerytka pięknie to ujęła. Co z tymi co nie złożyli deklaracji, od kwietnia nie płacą?!.....może trzeba było nie składać....

  Jagoda


  2020-06-01 19:23:50
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Właśnie, gdzie jest nasza pani sołtys? Dawniej pana sołtysa było często widać. Potem nastała pani sołtys. Tą rzadziej widziałem, ale czasem się pojawiła. Za to obecna pani sołtys, to ja nie wiem, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? A przepraszam, życzenia na tablicy ogłoszeń powiesiła. To może mogła by też powiesić ogłoszenie o konieczności złożenia deklaracji śmieciowej.

  Mieszkaniec Gizewa


  2020-06-01 10:35:54
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Słusznie ktoś z komentujących napisał aby skontrolować kto nie złożył deklaracji a nie karać uczciwych, obowiązkowych ludzi. Druga sprawa to nie wszyscy posługują się internetem. Czy sołtys nie mógłby wrzucić deklaracji do skrzynki pocztowej. Kto powiadomił mieszkańców i w jakiej formie aby składać deklaracje? Informacja na stronie internetowej Gminy nie wystarczy jeszcze raz powtarzam nie wszyscy korzystają z internetu. A nawiasem mówiąc to urzędnikom już tyłki przyrosły do stołków i ten koronawirus to bardzo im pasuje, siedzimy, siedzimy i nikt nas nie nachodzi i nie dokucza, Życzę dobrego samopoczucia.

  emerytka


  2020-06-01 08:00:32
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Ciekawe co na to mieszkańcy Rudki, a zwłaszcza przeciwnicy powstania tam supermarketu. Bo zdaje mi się, że jakoś tamtędy będzie przecinać obwodnica.

  X-Men


  2020-06-01 07:06:02
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Ustawa narzuca 50 podpisów

  Taka ustawa


  2020-05-31 22:23:49
 • Pasym z kolejnym busem
  Rabują tyle kasy za śmieci od mieszkańców to stać ich .

  $


  2020-05-31 20:24:00