Reklama


Reklama

Ma szczęście do nietypowych interwencji i jest dumna z tego, że nosi mundur


Choć swoją przygodę z Policją zaczęła nieco ponad dwa lata temu, to już kilka razy ratowała ludzkie życie. Koledzy mówią, że „ma szczęście do nietypowych interwencji”. Jest wysportowana, zdyscyplinowana i zaangażowana w każde przedsięwzięcie, którego się podejmuje. Służba daje jej ogromną satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Jest dumna z tego, że nosi niebieski mundur, choć w wolnym czasie czasami wymienia go na inny. Policjantka, strażaczka oraz instruktorka fitness w jednej osobie. „Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz, ani jednego dnia w swoim życiu” – mówi sierż. Lidia Podlecka z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.Jeżeli ktoś myśli, że płeć, waga, czy wzrost mają w służbie patrolowej największe znaczenie, to po przeczytaniu tej historii o mającej 158 cm wzrostu policjantce, powinien przemyśleć swoją opinię. Odpowiednie przeszkolenie, posiadane umiejętności, cechy charakteru, chęć niesienia pomocy innym i zdolność do poświęceń - to są elementy potrzebne do tego, aby odnosić sukcesy służbowe i osobiste.

 

Takie cechy posiada sierż. Lidia Podlecka, która swoją przygodę ze służbą rozpoczęła 2 lipca 2018r. Szkolenie podstawowe zawodowe dla policjantów ukończyła w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Od 2019 roku pracuje w Referacie Patrolowo – Interwencyjnym Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Ma nieco ponad dwa lata służby, a dała się już poznać jako policjantka bardzo zdyscyplinowana, dyspozycyjna i skuteczna w działaniach wymagających szybkiej i stanowczej reakcji. Tylko w tym roku wyróżniona była już trzykrotnie za swoją godną naśladowania postawę w służbie.

 

Co takiego zrobiła?

 

Na początku maja 2020 roku pełniąc służbę w patrolu pieszym wspólnie z żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, zatrzymała na gorącym uczynku 61-letniego mężczyznę, który włamał się do budynku dworca PKS w Szczytnie. Dwa miesiące później pełniąc służbę wspólnie z kolegą z patrolu, zauważyła kłęby dymu wydobywające się z jednej z kamienic położonej na terenie miasta. Bez chwili wahania weszli na klatkę schodową pomimo tego, że budynek zajęty był już ogniem i doprowadzili do ewakuacji obecnych w środku, nieświadomych zagrożenia mieszkańców. Po tym jak większość z nich wyprowadzili na zewnątrz, wrócili do zadymionego budynku, aby upewnić się czy nikt w nim nie pozostał.


Reklama

 

Wtedy w jednym z pomieszczeń zastali półprzytomnego 42-latka, który posiadał już dość liczne poparzenia ciała. Wydostali go w bezpieczne miejsce i do czasu przyjazdu służb ratowniczych, udzielili pomocy medycznej poparzonemu mężczyźnie i zatroszczyli się o pozostałych uczestników zdarzenia. Natomiast 11 listopada patrol, w skład którego wchodziła, został skierowany do jednej z miejscowości położonej na terenie powiatu szczycieńskiego, gdzie według zgłoszenia między małżonkami miało dojść do awantury domowej. W momencie, gdy funkcjonariusze byli w drodze na interwencję jej charakter zmienił się diametralnie.

 

Otrzymali oni informację, że 41-letni sprawca awantury domowej, chce odebrać sobie życie. Po przybyciu na miejsce zastali otwarte na oścież drzwi do mieszkania. Weszli do środka i w jednym z pomieszczeń zauważyli wiszącego na sznurze mężczyznę. Policjanci natychmiast odcięli linę, jednak 41-latek nie dawał oznak życia. Bez chwili wahania podjęli czynności mające na celu przywrócenie mu oddechu i krążenia. Na szczęście, dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu i udzielonej pomocy, udało się przywrócić funkcje życiowe 41-latkowi.

 

 

Sierż. Lidia Podlecka umiejętności przydatne w służbie rozwija również w czasie wolnym. Uwielbia biegi wielodystansowe, taniec, jazdę na rowerze, na rolkach, a także morsowanie. Brała niejednokrotnie udział w runmagedonach, czyli sportowych, ekstremalnych rywalizacjach biegowych z przeszkodami. Wspólnie z partnerem trenuje również brazylijskie jiu-jitsu. Udziela się także charytatywnie, organizując zbiórki dla osób potrzebujących. Prywatnie jest zawodową instruktorką fitness, jumping fitness oraz zumby.

Reklama

 

Swoją tężyznę fizyczną podnosi również uczestnicząc w… zawodach strażackich. Jest strażaczką w Ochotniczej Straży Pożarnej z siedzibą w Linowie w gminie Dźwierzuty. Już jako 14-latka brała udział w sportowych rywalizacjach strażackich, należąc do młodzieżowej drużyny kobiecej. Tam też poczuła zamiłowanie do munduru. I choć na co dzień pełni służbę w tym policyjnym, to wciąż czasami wskakuje w strażacki, aby dalej rozwijać w sobie pasję niesienia pomocy innym.

 

Skromna, z pozoru nieśmiała mówi otwarcie:

 

„Służba w Policji daje mi ogromną satysfakcję. Jestem dumna z tego, że noszę ten mundur i nigdy, na stałe, nie zamieniłabym go na żadnej inny. Nie jestem w stanie opisać uczuć, które towarzyszą mi, gdy w końcu dochodzi do mnie myśl, że właśnie uratowałam komuś życie. Tego nie da się opisać słowami, to trzeba poczuć na własnej skórze i ja tego doświadczyłam. Co mogę więcej dodać – w życiu robię po prostu to, co kocham!”.

 

(ic/tm) KWP OlsztynKomentarze do artykułu

Brawo!

To nie jest szczęście do nietypowych interwencji tylko nietypowe zaangażowanie w pracę! Brawo Lidka! Tak trzymaj! Równaj w górę!

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Półtora roku za kolegę
  Co to jest za kara ??? za zabicie człowieka !!! złodziejaszek ze sklepu jak zasunie konserwę dostaje większy wyrok. Popaprany kraj.

  ali


  2021-01-27 15:30:19
 • Jak pani Eugenia uratowała łabędzia
  Wspaniała kobieta. A o indolencji urzędników wszelkich szczebli to już się nawet pisać nie chce. Praca na zasadzie 3P- do piętnastej, do piątku , do pierwszego. Znajdą milion argumentów na to , że nie mogli postąpić inaczej, a zabrakło po prostu empatii.

  dr


  2021-01-27 14:51:55
 • Stara Gwardia nie rdzewieje...
  Niestety z powodu Corona Wirusa nie doszlo do naszego spotkania w czerwcu 2020, zostalo ono przelozone na rok 2021 , aczkolwiek z tego samego powodu stoi ono pod znakiem zapytania. Czekamy do konca maja aby podjac ostateczna decyzje. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych Krzysztof Żelaskowski

  Krzysztof Żelaskowski


  2021-01-27 13:17:00
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  A co ma do zaoferowania dla miasta PIS czy PSL. Pierwszy jest wszystkiemu przeciw a drugi raz za a za chwilę przeciw. Dzieciaki, nie dostali chyba cukierków i się popłakali. A najgłośniej to chyba ten malutki .

  ryk


  2021-01-27 07:33:40
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Trudno się czyta te wpisy. ktoś kto ma trochę pojęcia wie że wszystkie wydatki są na komisjach uzgadniane, na tej podsdtawie tworzona jest dokumentacja za którą miasto płaci, a potem radni się wycofują bo pewnie chcą ugrać coś dla siebie (nie mieszkańców) ale za ich kompetencje płacimy wszyscy. Zobaczcie projekty z poprzedniej kadencji (2 mln) w błoto. Teraz dzieje się to samo, a robią to ci sami radni. Mają nas wszystkich gdzieś liczą się tylko oni.

  kol


  2021-01-27 06:41:11
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 10.)
  wyroki wykonywane na komunistach w Szczytnie były słuszne

  Seneka


  2021-01-26 22:25:20
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 10.)
  Milicjant Rzepka zginął za denuncjowanie swoich kolegow z AK

  Seneka


  2021-01-26 22:22:23
 • Pyskówka, jak w piaskownicy - miejski poziom debaty
  W tym (burdelu) na samym szczycie jest jeszcze większy pożar, więc szybko biegnij i go gaś strażaku!

  Do Mol


  2021-01-26 17:15:44
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Taka sobie Aneczko (zwracam uwagę na to, iż piszę Cię z dużej bukwy). Jeśli jesteś bojownikiem strony Rybińskiej, Łachacza i Kiersikowskiego - to trudno. Zapewne nic nie odwiedzie Cię od ich obrony.Ale Aneczko - zwróć uwagę na to, że wymieniłem osoby, które od lat - podobnie jak p. Boczar - są wybierani do Rady Miejskiej. Furczak - to nowicjusz. Zastanów się co twoim zdanie ci \"inni\" z dużym stażem radnych - zrobili dla miasta? Nie chce mi się już wieszać psów na Górskiej. Ale jednak muszę to powtórzyć - nic nie zrobiła dla miasta mając 16 lat na funkcji wice - a potem burmistrza miasta.


  2021-01-26 16:47:38
 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Mikołaju chciałabym iphone 11 pro ps4 z minecraft oraz spotkać fajnego chłopaka

  mel


  2021-01-26 15:19:04