Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

MZ: kłopoty z pobraniem szóstej dawki to najczęstszy powód niewykorzystania szczepionek


Techniczne kłopoty z pobraniem szóstej dawki z fiolki to powód utylizacji ponad połowy niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19 - poinformował w środę na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Kieszek.Kieszek odpowiadając na pytania senatorów wyjaśniał, że każdy punkt szczepień ma dostęp do systemu dystrybucji szczepionek. Jedną z jego funkcjonalności jest moduł do raportowania strat.

 

Podał, że każdy punkt szczepień ma obowiązek zaraportowania straty w ciągu 24 godzin, a oprócz wskazania ilości zmarnowanych dawek musi też podać przyczynę utracenia, wybierając ze skategoryzowanej listy.

 

"Na dziś w systemie mamy zarejestrowane 3331 straconych dawek. Ponad połowa strat - 1637 - jest spowodowana technicznym problemem z pobraniem szóstej dawki szczepionki Pfizer z fiolki" – poinformował Kieszek. Wynika to, jak podał, m.in. z niewłaściwego doboru igieł.

 

Kolejny powód strat szczepionki (574 przypadki) to uszkodzenia mechaniczne, które wystąpiły w punkcie szczepień. Najczęściej – jak wyjaśnił – jest to zbicie fiolki.


Reklama

 

Poinformował, że niewystarczająca liczba pacjentów do zaszczepienia – czyli np. sytuacja, że pacjent się nie stawił, nie było listy rezerwowej - przyczyniła się do zmarnowania 275 dawek.

 

Kieszek poinformował, że "odchylenie od warunków przechowywania", czyli np. awaria urządzeń chłodniczych odpowiada za starty w 265 przypadkach.

 

"Podejrzenie wady jakościowej to 188 przypadków. To jest oczywiście raportowane do producenta. Zgłaszamy to jako reklamację" – powiedział.

 

"Są też niewykorzystywane opakowania wielodawkowe. To podobny przypadek, to tego wymienionego wcześniej. Jest też przyczyna kradzież – zgłoszono 114 takich przypadków" – dodał.

 

Dyrektor departamentu innowacji w MZ wyliczył również, że uszkodzenie w transporcie do punktu szczepień zgłoszono w 57 przypadkach; przeterminowanie w 39 przypadkach, zaś niewystarczającą liczbę personelu szczepiącego - w 16 przypadkach.

Reklama

 

Resort zdrowia informował pod koniec grudnia ub. r., że pozyskanie i podanie sześciu dawek szczepionki przeciw COVID-19 od Pfizera z jednej fiolki jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne. W Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) preparatu Comirnaty informowano wówczas, że po rozcieńczeniu jedna fiolka produktu zawiera 5 dawek szczepionki, choć w praktyce z jednej fiolki można uzyskać ich więcej.

 

W zestawieniu na stronach gov.pl podano w środę, że zutylizowano w sumie 3549 dawek szczepionek przeciw COVID-19.

 

(PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43