Reklama


Reklama

Logistyka odpowiedzią na potrzeby rynku pracy


W Zespole Szkół nr 1 dwa dotychczasowe kierunki nauczania zostaną zmienione czy też raczej zastąpione przez inne. - Wygaszane będą technika: handlowe i ekonomiczne, a uruchomiamy nowe kierunki zawodowe: technik logistyk i technik rachunkowości – mówi wicedyrektor ZS nr 1 Joanna Andrzejewska.Logistyk – to zawód bardzo wszechstronny, który daje szerokie możliwości przyszłego zatrudnienia.

 

- To może być praca w magazynie, w dystrybucji, w spedycji, w transporcie, ale także w sklepie, tak jak to miało miejsce w przypadku absolwentów technikum handlowego, które będzie obecnie wygaszane w naszym Zespole – wyjaśnia wicedyrektor Andrzejewska. - Podobnie jest w przypadku technikum rachunkowości. To kierunek, który zastąpi dotychczasowe technikum ekonomiczne.

 

Obie zmiany są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Jest on analizowany w różny sposób. Między innymi wykładnię stanowią... rejestry urzędów pracy. Jeśli w gronie bezrobotnych pojawia się zbyt wielu np. sprzedawców, to widomy znak, że dalsze kształcenie w technikum handlowym jest zbędne. Z inicjatywą uruchomienia nowych kierunków edukacji wychodzi szkoła, nie może jednak tego dokonać całkowicie samodzielnie.

 

- Wymagana jest między innymi zgoda Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, która ocenia, już w skali całego województwa, potrzeby rynku na pracowników określonej profesji – tłumaczy Andrzejewska. - I takie zgody, w odniesieniu do obu nowych kierunków kształcenia, oczywiście uzyskaliśmy.


Reklama

 

Zmiany w ofercie edukacyjnej to nie tylko odpowiedź na potrzeby rynku pracy i szersze możliwości dla absolwentów podstawówek, ale też wyzwanie dla szkoły i jej nauczycieli, szczególnie w przypadku nauczycieli przedmiotów zawodowych. Krótko mówiąc – inny kierunek nauczania, to inne przedmioty, a więc niezbędne są też nowe uprawnienia do ich nauczania.

 

 

- Decyzja o wygaszaniu jednych techników i zastąpieniu ich nowymi była z nauczycielami konsultowana – zapewnia wicedyrektor Andrzejewska. - Nauczanie w klasach pierwszej i drugiej zasadniczo w technikach jest bardzo zbliżone, na tych poziomach zmiana kierunku nie będzie wymagała od nauczycieli uzyskania dodatkowych kwalifikacji, ale będzie to też czas na to, by wymagane kwalifikacje uzyskać - wyjaśnia wicedyrektor. - Nauczyciele, którzy będą w niedalekiej przyszłości nauczać przedmiotów zawodowych w nowych technikach zdecydowali się podjąć studia podyplomowe, by uzyskać niezbędne kwalifikacje.

Reklama

 

W klasach pierwszych wszystkich rodzajów szkół, które wchodzą w skład Zespołu Szkół nr 1 od września może rozpocząć naukę aż 240 absolwentów szkół podstawowych. Zrezygnowano z ubiegłorocznej, elektronicznej formy rekrutacji. W tym roku będzie się ona odbywała tradycyjnie: trzeba się po prostu do szkoły pofatygować osobiście i w odpowiednich terminach złożyć wymagane dokumenty. Szczegóły odnośnie do dokumentów oraz terminów znajdują się na stronie internetowej Szkoły, w zakładce: rekrutacja.

 

- Zachęcam do skorzystania z naszej oferty kształcenia zawodowego – mówi wicedyrektor Joanna Andrzejewska. - To atrakcyjne, ciekawe kierunki, dające w przyszłości szansę na równie ciekawą pracę.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze