Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Logistyka odpowiedzią na potrzeby rynku pracy


W Zespole Szkół nr 1 dwa dotychczasowe kierunki nauczania zostaną zmienione czy też raczej zastąpione przez inne. - Wygaszane będą technika: handlowe i ekonomiczne, a uruchomiamy nowe kierunki zawodowe: technik logistyk i technik rachunkowości – mówi wicedyrektor ZS nr 1 Joanna Andrzejewska.Logistyk – to zawód bardzo wszechstronny, który daje szerokie możliwości przyszłego zatrudnienia.

 

- To może być praca w magazynie, w dystrybucji, w spedycji, w transporcie, ale także w sklepie, tak jak to miało miejsce w przypadku absolwentów technikum handlowego, które będzie obecnie wygaszane w naszym Zespole – wyjaśnia wicedyrektor Andrzejewska. - Podobnie jest w przypadku technikum rachunkowości. To kierunek, który zastąpi dotychczasowe technikum ekonomiczne.

 

Obie zmiany są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Jest on analizowany w różny sposób. Między innymi wykładnię stanowią... rejestry urzędów pracy. Jeśli w gronie bezrobotnych pojawia się zbyt wielu np. sprzedawców, to widomy znak, że dalsze kształcenie w technikum handlowym jest zbędne. Z inicjatywą uruchomienia nowych kierunków edukacji wychodzi szkoła, nie może jednak tego dokonać całkowicie samodzielnie.

 

- Wymagana jest między innymi zgoda Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, która ocenia, już w skali całego województwa, potrzeby rynku na pracowników określonej profesji – tłumaczy Andrzejewska. - I takie zgody, w odniesieniu do obu nowych kierunków kształcenia, oczywiście uzyskaliśmy.


Reklama

 

Zmiany w ofercie edukacyjnej to nie tylko odpowiedź na potrzeby rynku pracy i szersze możliwości dla absolwentów podstawówek, ale też wyzwanie dla szkoły i jej nauczycieli, szczególnie w przypadku nauczycieli przedmiotów zawodowych. Krótko mówiąc – inny kierunek nauczania, to inne przedmioty, a więc niezbędne są też nowe uprawnienia do ich nauczania.

 

 

- Decyzja o wygaszaniu jednych techników i zastąpieniu ich nowymi była z nauczycielami konsultowana – zapewnia wicedyrektor Andrzejewska. - Nauczanie w klasach pierwszej i drugiej zasadniczo w technikach jest bardzo zbliżone, na tych poziomach zmiana kierunku nie będzie wymagała od nauczycieli uzyskania dodatkowych kwalifikacji, ale będzie to też czas na to, by wymagane kwalifikacje uzyskać - wyjaśnia wicedyrektor. - Nauczyciele, którzy będą w niedalekiej przyszłości nauczać przedmiotów zawodowych w nowych technikach zdecydowali się podjąć studia podyplomowe, by uzyskać niezbędne kwalifikacje.

Reklama

 

W klasach pierwszych wszystkich rodzajów szkół, które wchodzą w skład Zespołu Szkół nr 1 od września może rozpocząć naukę aż 240 absolwentów szkół podstawowych. Zrezygnowano z ubiegłorocznej, elektronicznej formy rekrutacji. W tym roku będzie się ona odbywała tradycyjnie: trzeba się po prostu do szkoły pofatygować osobiście i w odpowiednich terminach złożyć wymagane dokumenty. Szczegóły odnośnie do dokumentów oraz terminów znajdują się na stronie internetowej Szkoły, w zakładce: rekrutacja.

 

- Zachęcam do skorzystania z naszej oferty kształcenia zawodowego – mówi wicedyrektor Joanna Andrzejewska. - To atrakcyjne, ciekawe kierunki, dające w przyszłości szansę na równie ciekawą pracę.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i ciekawa. Bez sarkazmu tylko powiem, że mój wcześniejszy komentarz, to bardziej pytanie retoryczne, bo faktycznie jest tak, jak opisał mi przedmówca. Szkoda tylko, że ci sami urzędnicy po godzinach projektują, adaptują projekty, często są kierownikami budowy i mają i mają do tego odpowiednie kwalifikacje, pozwolenia. Oczywiście mają do tego prawo, bo za swoje się uczyli i nikt im tego nie broni, ale gdy trzeba coś zaprojektować w godzinach pracy, to już brakuje, ale mam wrażenie, że chęci a nie kwalifikacji.

  WCpiker


  2020-05-29 11:02:34
 • 33 zarzuty dla... 13-latka
  hahahahahaha co za beton umysłowy podaje jakie kolwiek hasła innym użytkownikom internetu xD

  zenek


  2020-05-29 10:59:08
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

  Justyna


  2020-05-29 08:24:14
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Na zdjęciu widać uchylone okno w srebrnym aucie, to czyli kierowca mógł być w aucie. Po drugie widzimy tylko część całości, co się dzieje po drugich stronach pojazdów. KRZYŚ nie MIŚ

  Krzyś


  2020-05-29 00:09:05
 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23