Wtorek, 18 Czerwiec, Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Literatura podana ze smakiem


Dwie strawy: dla ducha i ciała połączyło dwoje nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2. Z tego połączenia zrodził się I Powiatowy Konkurs Literacko–Kulinarny „Smaki literatury”. Tematem konkursu były potrawy kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowane klasyczną literaturą polską.Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli nauczyciele Ewa Napiórkowska i Michał Denesiuk. W konkursie wzięły udział reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych powiatu (3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 1 i 3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 2 Szczytnie). Zespoły stanęły przed zadaniem literackim polegającym na napisaniu pracy, w której przedstawiony miał być przepis/receptura na potrawę kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowaną dowolnym fragmentem utworu literackiego z klasycznej literatury polskiej.

 

Z nadesłanych prac zespół jurorów wybrał 6 najciekawszych, których autorzy właśnie w czwartek przygotowali opisane przez siebie dania. Każdy zespół miał w swoim składzie losowo wybranego fachowca z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, który wspomagał uczniów w gotowaniu literackich specjałów. Młodym amatorom literackiego gotowania nie brakowało twórczej inwencji, dzięki której powstały takie smakowitości jak np. „Indyk w sosie malinowym”, dla którego inspirację stanowił Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku” czy „Pijany kurczak” inspirowany wierszem Wacława Potockiego „Niechaj śpi pijany”.


 

W konkursie zwyciężyli Wiktoria Parzych i Oskar Nowak z ZS nr 2 w Szczytnie z IV klasy TŻIUG, którzy urzekli jury swoją interpretacją kulinarną wiersza „Na lipę” i smakiem kaczki marynowanej w soku lipowym otrzymując pamiątkowy puchar dla najlepszej drużyny. Wyróżnienie otrzymały Kinga Ciszkowska i Karolina Korzeniecka z III ZSZ Kucharz także z ZS nr 2 w Szczytnie.

 

Uczniowie z ZS nr 1 też wykazali się dużą kreatywnością i wysokimi umiejętnościami kucharskimi nie odstając od młodzieży kształcącej się na co dzień w szczycieńskim gastronomiku. Konkurs był okazją do wykazania się kreatywnością i pomysłowością, integracji młodzieży, odkrywania nowych smaków oraz poznawania literatury przez gotowanie i gotowania przez literaturę, a także dziedzictwa literackiego oraz kulinarnego kraju i regionu.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze