Niedziela, 24 Październik
Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna -

Reklama


Reklama

Literatura podana ze smakiem


Dwie strawy: dla ducha i ciała połączyło dwoje nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2. Z tego połączenia zrodził się I Powiatowy Konkurs Literacko–Kulinarny „Smaki literatury”. Tematem konkursu były potrawy kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowane klasyczną literaturą polską.Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli nauczyciele Ewa Napiórkowska i Michał Denesiuk. W konkursie wzięły udział reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych powiatu (3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 1 i 3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 2 Szczytnie). Zespoły stanęły przed zadaniem literackim polegającym na napisaniu pracy, w której przedstawiony miał być przepis/receptura na potrawę kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowaną dowolnym fragmentem utworu literackiego z klasycznej literatury polskiej.

 

Z nadesłanych prac zespół jurorów wybrał 6 najciekawszych, których autorzy właśnie w czwartek przygotowali opisane przez siebie dania. Każdy zespół miał w swoim składzie losowo wybranego fachowca z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, który wspomagał uczniów w gotowaniu literackich specjałów. Młodym amatorom literackiego gotowania nie brakowało twórczej inwencji, dzięki której powstały takie smakowitości jak np. „Indyk w sosie malinowym”, dla którego inspirację stanowił Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku” czy „Pijany kurczak” inspirowany wierszem Wacława Potockiego „Niechaj śpi pijany”.


Reklama

 

W konkursie zwyciężyli Wiktoria Parzych i Oskar Nowak z ZS nr 2 w Szczytnie z IV klasy TŻIUG, którzy urzekli jury swoją interpretacją kulinarną wiersza „Na lipę” i smakiem kaczki marynowanej w soku lipowym otrzymując pamiątkowy puchar dla najlepszej drużyny. Wyróżnienie otrzymały Kinga Ciszkowska i Karolina Korzeniecka z III ZSZ Kucharz także z ZS nr 2 w Szczytnie.

 

Uczniowie z ZS nr 1 też wykazali się dużą kreatywnością i wysokimi umiejętnościami kucharskimi nie odstając od młodzieży kształcącej się na co dzień w szczycieńskim gastronomiku. Konkurs był okazją do wykazania się kreatywnością i pomysłowością, integracji młodzieży, odkrywania nowych smaków oraz poznawania literatury przez gotowanie i gotowania przez literaturę, a także dziedzictwa literackiego oraz kulinarnego kraju i regionu.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • List do redakcji - „Nartom zaszkodził muł”
  Nie trzeba mieć naukowej wiedzy aby zrozumieć, że stan jakości wody w jeziorze, o którym wspomina radny nie jest tożsamym ani zbieżnym z stanem jeziora. W tym przypadku stanem jeziora pozwalającym na realizację inwestycji nart wodnych. Jeżeli radny tego nie rozróżnia to wytłumaczę... Woda jest jednym z elementów tworzących jezioro tak jak jednym z elementów jest np. mleko wchodzące w skład ciasta. To, że mleko dodane do ciasta będzie dobre to nie znaczy ze ciasto będzie nadawało się do zjedzenia bo inne składniki mogą być nieodpowiednie. Tak samo jest z nartami wodnymi i wodą w jeziorze. To że woda jest dobra to nie znaczy, że mogą powstać narty i nie znaczy to też, że ktoś pana wprowadza w błąd. Jeżeli pyta pan o jakość wody to nic dziwnego, że urząd odpowiada na temat wody. Nie umiejętność zadawania pytań i brak wiedzy nie stanowią podstawy do wywoływania afer i pompowania balonika mającego wzbudzać zainteresowanie daną osobą...

  ZnaWca


  2021-10-21 12:29:00
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Miasto przez śmieci popada w długi a oni pokazują co dla nich najważniejsze. Zdecydowanie obowiązki i odpowiedzialność w radzie ich przerosła.

  kierowca


  2021-10-21 12:15:12
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Wart jeden drugiego, ta sama arogancja, tylko korytko, korytko i jeszcze raz koryto!

  baba


  2021-10-21 11:50:45
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Poziom naszej rady to totalne zero. Wg mnie to miejsce dla prawników i ekonomistów. Mam wrażenie ze oni wogóle nic nie rozumieją z tego co się dzieje w mieście, chyba że udają - ale po co. Ważne że w portfelu się zgadza.

  smutny


  2021-10-21 11:05:11
 • 25 ton śmieci ze Śląska sprzątnęli myśliwi (zdjęcia)
  Zdecydowanie za małe te kary.


  2021-10-21 10:33:19
 • Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, najgorzej w gminie Świętajno
  Wał się pajacu

  Rob


  2021-10-21 06:56:24
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Obejrzałem kilka ostatnich relacji. Pan Siudak zapomniał jak pokazywał innym radnym, że to on \"rządzi\" w radzie prowadząc jej obrady i nie zamierza dawać głosu innym! To nic? Jego AROGANCJA i buta i tak długo była tolerowana. Wstyd kiedy na początku kadencji wśród kierujących pracami rady nie ma odzwierciedlenia wszystkich komitetów. Zrobili sobie prywatny tj. \"razem dla mieszkańców\" folwark a teraz lament kiedy następuje zmiana. Hodowcy trzody wiedzą co dzieje się kiedy zabiera się koryto! Tak też było i w tym przypadku niestety. Prawdziwego mężczyznę poznaje się jak kończy a nie jak zaczyna! Pan Siudak nie potrafi przyjąć tego jak prawdziwy mężczyzna!

  chłop


  2021-10-21 05:56:14
 • Karetka z ratownikami miała wypadek pod Dębówkiem (zdjęcia)
  Panowie i panie ratownicy na zwolnieniach L4, jak wam pieniądze nie pasują zwolnijcie się, zmieńcie pracę, weźcie kredyt. Nikt z was nie ma nakazu bycia ratownikiem, pielęgniarką czy lekarzem. Mam już dość zakłamania tej \"kasty\" która uważa się za nadzwyczajną i nie mówcie że życie i zdrowie ratujecie, nie musicie, to tylko wykonanie zawodu za który bierzecie pieniądze. A tym ratownikom z Biskupca zdrowia życzę, bo też wiem że wśród Medyków jest wiele bardzo porządnych, uczciwych i oddanych swej pracy ludzi.

  Mol


  2021-10-20 20:55:36
 • Ratownicy protestują, w Szczytnie nie ma karetek
  MOL puknij się najpierw w łeb, a potem spróbuj napisać coś o czym masz pojęcie. No dobrze, może co do lekarzy masz rację, ale pielęgniarek nie obrażaj! Idź do Pani dyr Kostrzewy i zapytaj ją ile płaci najbardziej kompetentnym i z wieloletnim stażem pielęgniarkom...

  Zorientowany


  2021-10-20 20:32:43
 • Medalowi „rolnicy” z naszego powiatu
  Taki z niego rolnik jak z Kiersika polityk.

  Tomasz


  2021-10-20 15:43:13

Reklama