Poniedziałek, 16 Wrzesień, Imieniny: Albina, Lolity, Ronalda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Literatura podana ze smakiem


Dwie strawy: dla ducha i ciała połączyło dwoje nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2. Z tego połączenia zrodził się I Powiatowy Konkurs Literacko–Kulinarny „Smaki literatury”. Tematem konkursu były potrawy kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowane klasyczną literaturą polską.Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli nauczyciele Ewa Napiórkowska i Michał Denesiuk. W konkursie wzięły udział reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych powiatu (3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 1 i 3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 2 Szczytnie). Zespoły stanęły przed zadaniem literackim polegającym na napisaniu pracy, w której przedstawiony miał być przepis/receptura na potrawę kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowaną dowolnym fragmentem utworu literackiego z klasycznej literatury polskiej.

 

Z nadesłanych prac zespół jurorów wybrał 6 najciekawszych, których autorzy właśnie w czwartek przygotowali opisane przez siebie dania. Każdy zespół miał w swoim składzie losowo wybranego fachowca z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, który wspomagał uczniów w gotowaniu literackich specjałów. Młodym amatorom literackiego gotowania nie brakowało twórczej inwencji, dzięki której powstały takie smakowitości jak np. „Indyk w sosie malinowym”, dla którego inspirację stanowił Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku” czy „Pijany kurczak” inspirowany wierszem Wacława Potockiego „Niechaj śpi pijany”.


 

W konkursie zwyciężyli Wiktoria Parzych i Oskar Nowak z ZS nr 2 w Szczytnie z IV klasy TŻIUG, którzy urzekli jury swoją interpretacją kulinarną wiersza „Na lipę” i smakiem kaczki marynowanej w soku lipowym otrzymując pamiątkowy puchar dla najlepszej drużyny. Wyróżnienie otrzymały Kinga Ciszkowska i Karolina Korzeniecka z III ZSZ Kucharz także z ZS nr 2 w Szczytnie.

 

Uczniowie z ZS nr 1 też wykazali się dużą kreatywnością i wysokimi umiejętnościami kucharskimi nie odstając od młodzieży kształcącej się na co dzień w szczycieńskim gastronomiku. Konkurs był okazją do wykazania się kreatywnością i pomysłowością, integracji młodzieży, odkrywania nowych smaków oraz poznawania literatury przez gotowanie i gotowania przez literaturę, a także dziedzictwa literackiego oraz kulinarnego kraju i regionu.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Ale to muasto ma przedstawicieli.... Podobno przweodniczacy rady w kryzysie i w czasie zwolnien nauczycieli zalatwił prace swojej narzeczonej? .... Ot sukcesy...
  Autor: Lucjan
  2019-09-16 14:28:18
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  DOBRZE, ŻE PRZYNAJMNIEJ JEDEN RADNY SEJMIKU - H. ŻUCHOWSKI - zajął się \"skorupami\" ze Szczytna. Przez 16 lat miasto nie zajęło się problemem wieży! Choć mogło! Bo widać, że to jest ściema, ale zatwierdził to konserwator wojewódzki! Ale miasto wolało latarnie wokół ratusza za jego zgodą wymienić na te zapałki, niż walczyć o ukrócenie działań wokół wieży. Teraz powinno miasto właśnie przystąpić do renegocjacji umowy z inwestorem i ewentualnie obarczyć go kosztami dewastacji zabytku.
  Autor: Krajan
  2019-09-15 14:29:28
 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Marne naśladownictwo Roberta Biedronia , który rozmawiał z interesantami na sofie ustawionej przed magistratem. Tyle , że Biedroń robił coś sensownego dla Słupska- u nas poza wykopami nad Małym Domowym jakoś efektów działania nie widać. Za te tak zwane stanowiska dla wędkarzy / realizacja mrzonek za nasze pieniądze zresztą/ Ktos powinien oskarżyć Pana Burmistrza za zbrodnię na krajobrazie i środowisku.
  Autor: dr
  2019-09-15 10:37:50
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Działka warta 380 tyś??? Na wjeździe dwa ogromne drzewa, najwyzsze na ulicy, na połowie działki krzaki po pas, a na drugiej połowie ogródki. Działka w środku bloków I domków jednorodzinnych dojazd osiedlowa droga, droga nieprzejezdna. Kto to wyceniał? I co chcialoby zrobic w tym miejscu miasto?? Szkoda aż tego komentować.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-09-15 09:38:00
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Do Aaa. Dużo racji w tym, że obecnej ekipie w miarę tylko udaje się zrobić to, co mieli przygotowane za poprzedniej i podane niemal na patelni. Z drugiej jednak strony znane motto Żuchowskiego brzmi: \"dajcie, bo ja chcę\". Dokładnie tak samo przed laty żądał od gminy oddania około tysiąca atrakcyjnych gospodarczo hektarów. Mieli mu (miastu) oddać i już, A jak się gmina nie zgodziła, to wodociągi odcinał. A kolei jak konserwacja i utrzymanie wieży ciśnień wymagały dużo pracy, a propagandowo było słabe, to pchnął za złotówkę, a teraz - proszę! jaki dbały o skorupy z ruin, bo jedno pisemko do marszałka mu ktoś spłodził i dał podpisać!
  Autor: massakra
  2019-09-14 17:35:27
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Tak, poniższy komentarz przedstawia całą prawdę o gremiach władzy. Dobre w tym wszystkim jest to, że jako mieszkańcy wiemy czego się spodziewać po tych rządach.... Tj. Niczego owocnego dla nas mieszkańców poza zakupem nowego auta czy tez mieszkania przez radnego czy radnych..... Wiec jak mnniemam to jest rozwój szczytna.......
  Autor: Jerzy
  2019-09-14 14:40:43
 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Burmistrz miasta juz niedlugo będzie lody sprzedawał byle by go tylko ludzie widzieli pytanie tylko czy gałkowe czy kręcone...?
  Autor: Bogdan
  2019-09-14 09:24:26
 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  Dziwne zachowanie radnych, pół-radnych i ćwierć-radnych. Zachowują się jak Kukiz ze swoimi jowami. JO i WY, to JO a tam WY :-D. Rządzę JO, a nie WY. Dzieci.
  Autor: Tomasz TK
  2019-09-14 08:49:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno ni miasto straconych szans... Biedni radni bez pomysłów i planów na jutro, cała wizja rozwoju miasta to festyny i pikniki jak i akcje co widać krótko terminowe. Radni jak i sam burmistrz to osoby bez doświadczeń w biznesach i zarządzaniu. Osiadli na etacikach czesto panstwowych gdzie zwierzchnik pokazuje palcem co mają robić. Obawiać się mozna czystej zapaści tego miasta..........
  Autor: Aaa
  2019-09-14 06:07:43
 • Adam Popek, nowy szef szczycieńskiej prokuratury
  A tak bardziej przyjaźniejszego zdjęcia nie mona było? Żeby ten pan troszeczkę chociaż się uśmiechnął?
  Autor: Śmieszek
  2019-09-13 17:12:30