Czwartek, 27 Czerwiec, Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Leśny koszmar (list do redakcji)


Dzień dobry Tygodniku. Piszę do was ze sprawą smutną. Nieopodal WSPolu jest lasek, a obok lasku ogródki działkowe. Chodziłam tam z synem na spacery. Dziś po dłuższej przerwie wybrałam się tam z dzieciakami (powiększyła się rodzina) i strasznie mnie zabolało, co debile (przepraszam za określenie, ale nie można być normalnym człowiekiem skoro tak się postępuje) zrobiły z tym miejscem.To tylko kilka zdjęć, a takich „kwiatków” jest dużo więcej! Lasek jest przepiękny! Sami wszystkich śmieci też nie damy rady wynieść, bo jest tego ogrom!

Mam nadzieję, że sprawdzicie. Może nawet nagłośnicie sprawę, bo mamy taki piękny skarb w tym naszym betonowym Szczytnie.

 

Pozdrawiam serdecznie

Grażyna

 

 

 

 

 

 

Od redakcji

 

Wierzymy bez sprawdzania tym bardziej, że śmieci w okolicznych lasach (praktycznie wszystkich) jest bez liku – niestety. I nie tylko w okolicznych, bo to wydaje się być „debilizmem” dość powszechnym. Korzystając z ustaleń Mateusza Ratajczaka (wp.pl) dość stwierdzić, że corocznie z lasów wywożonych jest blisko 150 tys. metrów sześciennych odpadów. Tyle, ile może pomieścić tysiąc wagonów towarowych. Warto też wspomnieć, korzystając z tego samego źródła, że „śmieciarze” nie są bezkarni. Straż leśna chętnie wręcza mandaty. Zgodnie z przepisami może to być nawet 5 tys. zł za stworzenie nielegalnego wysypiska. Samo śmiecenie może być ukarane kwotą 500 zł. A wbrew pozorom, właściciela śmieci można ustalić, co się zresztą czasem zdarza. Świadczy o tym kwota blisko 200 tysięcy złotych, które owi właściciele zapłacili.


I, z czym się zapewne autorka listu zgodzi, w zwalczaniu tego procederu dużą rolę może odegrać młodzież – nie tylko przy sprzątania raz do roku z okazji Dni Ziemi, ale właśnie w ujawnianiu śmieciarzy. Bo w hałdach i worach często znajdują się nawet dokładne wskazówki co do ich właścicieli. A dziś każdy ma komórkę, zdjęć narobić może, wskazać miejsce nielegalnego składowania odpadów i ujawnić takiego – jak to określiła pani Grażyna – debila. Straż leśna z pewnością zainteresuje się takimi dowodami, a portale społecznościowe mogą być doskonałym miejscem piętnowania takich osób. Niewykluczone, że takich, którym akurat na takim piętnie nie będzie zależało. Osobiście mam w pamięci kilka przypadków, gdy ujawnione w lasach śmieci były imiennie oznakowane, a imiona owe należały do ludzi powszechnie zaliczanych do lokalnej elity. Bo to nie dzieci i młodzież ganiają do lasu z worami odpadów. To ich rodzice czy sąsiedzi. I może właśnie to jedna z nielicznych możliwości, by to młodzi nauczyli dorosłych rozumu i kultury.

 

Halina BielawskaKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
  jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
  Autor: marek
  2019-06-26 15:25:12
 • Dwie dekady śpiewania Kantaty
  Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
  Autor: Tomasz
  2019-06-25 22:43:55
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Lichwa....
  Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
  2019-06-25 22:41:10
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-06-25 13:39:42
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
  Autor: Zbigniew
  2019-06-24 23:50:51
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
  Autor: Emil
  2019-06-24 21:08:35
 • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
  Na kolację zabiorę babcie
  Autor: Martyna karolewska
  2019-06-24 19:21:33
 • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
  Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
  Autor: Przedsiębiorca
  2019-06-24 12:40:56
 • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
  A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
  Autor: Xyz
  2019-06-23 16:42:37
 • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
  W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
  Autor: Tadeusz Rosiński
  2019-06-23 14:40:48