Czwartek, 9 Lipiec, Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki -

Reklama


Reklama

Leśnicy chcą odebrać Niemcom... rybołowy (zdjęcia)


Leśnicy z Nadleśnictwa Szczytno chcą sprowadzić do naszych lasów rybołowa. To jeden z najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w naszym kraju. Jego liczebność szacuje się na zaledwie około 30 par.Na terenie nadleśnictwa powstaje sześć platform, które mają posłużyć rybołowom za gniazda.

 

- Rybołowów jest całkiem sporo u naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemców - mówi Agnieszka Rogawska z Nadleśnictwa Szczytno. - Trwają badania, aby ustalić dlaczego wybierają akurat tamten teren, a polskie lasy omijają. Nasze platformy powstają na drzewach górujących w okolicy, bo takie miejsca najchętniej wybierają rybołowy. Są to ptaki, które migrują i liczymy, że podczas swoich wędrówek wybiorą którąś z naszych platform na swój nowy dom – dodaje z uśmiechem pani leśnik.

 

 

Nieliczne stadła pod ścisłą ochroną

 

W Polsce rybołów jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Jego liczebność szacuje się na około 30 par, to jeden z najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w naszym kraju. Rybołów niechętnie zamieszkuje tereny, w których gniazduje orzeł bielik, a tych w naszym powiecie z kolei nie brakuje.


Reklama

 

- Dlatego nasze platformy umieściliśmy z dala od gniazd bielików – mówi Anna Boruszewska-Cudak z Nadleśnictwa Szczytno. - Ale za to blisko akwenów wodnych. Ich polowania na ryby są widowiskowe i przepiękne. Dla przypadkowych obserwatorów jest to niesamowita atrakcja.

 

 

Miejsce dla sześciu rodzin

 

Szczycieńscy leśnicy, we współpracy ze specjalistami z Komitetu Ochrony Orłów, wytypowali sześć miejsc, w których powstają specjalne platformy. Na najwyższych drzewach budowane są specjalne gniazda, każde waży około 30 kilogramów. Ich montażem zajmują się wyspecjalizowani pracownicy. Dziennikarze „Tygodnika Szczytno” przyglądał się budowie takiego gniazd na 30-metrowej sośnie w okolicach Galwicy.

 

- Jest to praca na wysokości, często przy wietrze więc drzewo mocno się kołysze – mówi pan Michał, który wspólnie ze swoim kolegą montował gniazdo w czwartek. - Budowa gniazda i jego umieszczenie na szczycie drzewa to około 2-3 godziny pracy.

Reklama

 

W perspektywie... podglądanie

 

Lokalizacja gniazd nie jest ujawniana, bo leśnicy wolą uniknąć tłumów w ich okolicy. - Ptaki potrzebują spokoju – mówią. - A poza tym nie da się ich zmusić, aby wybrały którąś z naszych platform. Robimy im doskonałe warunki, ale to one muszą same zechcieć się tu zadomowić i założyć gniazdo. Liczymy, że tak się stanie. A jeśli się pojawią to nie wykluczamy, że przy gnieździe pojawi się też kamera online, dzięki której i my, i mieszkańcy naszego powiatu będą mogli oglądać na żywo, co dzieje się w gnieździe.Komentarze do artykułu

Miki

Taka gospodarka jeziorami, że nie ma ryb. Więc i nie ma rybołowów. Trzydzieści lat temu w jeziorach było o wiele więcej ryb.

Nikodem Dyzma

Stanowczo zaprzeczam i protestuję przeciwko twierdzeniu, że Niemcy jakoby miały komukolwiek zabrać rybołowy. Tytuł artykułu jest tendencyjny i ksenofobiczny. A może należy zadać pytanie o jakość powietrza i ochronę przyrody a nie od razy posądzać Niemców o kradzież rybołowa. I żeby mi to ostatni raz było. No !

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Rybne trofea z Domowego
  A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

  Bajki wędkarzy.


  2020-07-09 10:29:52
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

  Dźwiersztyny mają głos!


  2020-07-09 10:23:55
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

  Donder


  2020-07-09 05:27:41
 • Czujne kamery i burmistrz
  Ten awans koleżanki to chyba z izolatki na lepszą celę? - no,bo jeśli ktoś rozumie słowo awans i chce go uczcić, to jest jakoś cywilizowany i nie pozbawiony praw i wolności, i zachowuje się kulturalnie czyli normalnie i pro- a nie antyspołecznie.

  ika


  2020-07-08 23:46:11
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jestem za NIE koszeniem. Vide - decyzje wielkich miast, by kosić maks. 3 razy do roku trawniki miejskie, a niektóre tereny - pozostawiać jako naturalne łąki. Wszystko to w celu zatrzymania wody - dla nas i dla małych stworzeń w glebie. Nasze trawniki to nie pola golfowe w UK ani inne Wimbledony, by musiały mieć trawkę równą i niską jak włos na rekrucie. Dostawałam w poprzednich latach (= kadencji burmistrza) szału, gdy \"dziady\" z podkoszarkami od świtu latały wokół mego bloku i wyły nie tyle kosząc ile wyrywając dopiero co wyrastającą roślinność (łącznie z kwiatami i krzewami) wiele razy od wiosny do jesieni. Zostawiali tylko suche ścierniska. Na nic zdawały się pisma do urzędów UM, że skoro nie siali (siali sąsiedzi, i ja też), to niech nie wyrywają. Teraz jest nareszcie normalniej i cieszę się widząc spokojnie wyrosłą i wykłoszoną trawę, choć zwykle nie daje jej się wysiać naturalnie, bo już zostaje i teraz skoszona / podkoszona. I od razu też podrażnia niektórym nie tylko nerw ale i alergiczną naturę...

  ika


  2020-07-08 23:38:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Wywołany do tablicy muszę się odnieść do faktów. W projekcie FIO kierowanym zarówno do młodzieży jak i seniorów zajęliśmy 10 miejsce w kraju na 2314 złożonych wniosków. Podziwiam niektóre wypowiedzi osób, nie znających założeń naszych programów wydają opinie i to znacznie odbiegające od zdania ekspertów. W kolejnym realizowanym przez z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie w ramach tegorocznej edycji programu ASOS złożono 1795 ofert, gdzie nasza oferta uplasowała się na 33 pozycji. Widocznie dla niektórych zbyt nisko oceniono naszą pracę, gdyż tylko 60 polskich organizacji w priorytecie 1 otrzymało dofinansowanie. Praca na rzecz mieszkańców Szczytna, zawsze jest dla mnie przyjemnością i wyzwaniem . Zwłaszcza wtedy, kiedy odbieram telefon, tak jak dzisiaj, od zapłakanej starszej osoby, która jest ogromnie wdzięczna, za to, że ktoś o niej pomyślał. Dużą pomocą przy docieraniu do tych osób są ośrodki pomocy społecznej i aktywnie działające stowarzyszenia oraz organizacje. Ponieważ, jak widać po komentarzach mamy mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Proponuję wyłączyć komputer i rozejrzeć się dookoła, na pewno wokół nas ktoś potrzebuje pomocy. Czasami zwykła herbata i kilka minut rozmowy dla kogoś znaczy bardzo wiele. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Szczytno może być AKTYWNE.

  Paweł Krassowski


  2020-07-08 18:40:05
 • 42-latek życie zawdzięcza policjantom, wyciągnęli go z pożaru (zdjęcia)
  Szkoda że mieszkańcy mają takiego nieodpowiedzialnego lokatora

  Stefek Burczymucha


  2020-07-08 17:45:54
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A nagranie z kamery samochodowej i świadkowie to już o tym świadczy czy także nie ? Lizusostwem kariery nie zrobisz.

  k.arzyna


  2020-07-08 17:20:41
 • Kamery popilnują Dźwierzut
  To chyba lepiej ,ze wydają na monitoring czyli dają chleb dla takich ludzi jak Pan plus bezpiczeństwo dla innych ludzi a niżeli mieli by to wydać na swoje pensje (przeżreć). To chyba jest plus dla władz ?

  Do pana alo


  2020-07-08 16:58:23
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Posiadanie paragonu na wymianę szyby nie świadczy o uszkodzeniu jej na tej drodze . Odnośnie naprawy dróg przez Pana Nowaka niech się wypowiedzą mieszkańcy wsi Dżwiersztyny gm.Pasym , bagno tam na drodze stało przez kilka lat mimo próśb sołtysa tej wsi i radnego gminy Jedwabno. Zmiana na stanowisku dyrektora dała natychmiastowy rezultat za co bardzo Dziękujemy dla Pana Rafała Wilczka.

  Do K.arzyna i mol.


  2020-07-08 15:07:40