Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Lato bez dożynek, Dni i Nocy - bez sztandarowych imprez


Nie będzie „Dni i Nocy Szczytna”. Nie będzie dożynek powiatowych, a i gminnych najprawdopodobniej też. Zabraknie wiejskich festynów i wielu innych wydarzeń, w które zwykle obfitowały już wiosna i lato, od tzw. długiego majowego weekendu poczynając. Przez najbliższe miesiące kontakt z kulturą zapewni tylko cyberprzestrzeń.Choć „Dni i Noce Szczytna” nieustająco miały wielu krytykantów, to jednak było to wydarzenie, które ściągało na Plac Juranda i w jego okolice prawdziwe tłumy mieszkańców i turystów. W tym roku w przedostatni weekend lipca miasto będzie ciche i puste. Wydany przez burmistrza Szczytna komunikat nie rodzi żadnych wątpliwości.

 

To ograniczenie może być przykre dla fanów poszczególnych wykonawców, którzy mieli w Szczytnie koncertować. Nie wystąpi nasz rodzimy Hunter, nie pojawi się na scenie Reggaeside, nie zaśpiewa Hiroshima, Mrozu, Ewelina Lisowska, nie pojawią się Czerwone Gitary, a z Wysp nie przyjedzie T.Rex. Miłośnicy disco polo nie potańczą też przy piosenkach Zenka. Taki zestaw artystów estrad miał w lipcu urozmaicić święto grodu.

 

Rezygnacja z organizacji „Dni i Nocy Szczytna” to nie tylko respektowanie aktualnie obowiązujących zakazów tym bardziej, że nikt nie jest w stanie przewidzieć czy i kiedy się one skończą. Mamy już połowę kwietnia, więc lipiec aż tak bardzo odległy nie jest i – racjonalnie rzecz postrzegając – nie ma żadnych podstaw, by przypuszczać, że już w lipcu wielotysięczne zgromadzenia będą bezpieczne. Rezygnacja – to także kilkaset tysięcy złotych, które miasto może, a nawet musi obecnie przeznaczyć na inne, ważniejsze społecznie cele.


Reklama

 

- Koszty artystów, ogólnie biorąc, to około 300 tysięcy złotych – mówi Andrzej Materna, dyrektor Miejskiego Domu Kultury. - To nie tylko honoraria, ale hotele, transport... Poza tym organizacja DiN to także inne koszty: wynajem sceny, nagłośnienie, ochrona, co w sumie daje kolejne ponad sto tysięcy.

 

Artyści, którzy mieli się w Szczytnie zaprezentować, już wiedzą, że imprezy nie będzie.

 

- Mieliśmy tylko zarezerwowane terminy, ale nie były podpisane umowy – informuje Materna. - Rezygnacja z wydarzenia nie będzie się więc łączyła z żadnymi kosztami.

 

„Odstępnego” od umów nie zapłaci też gmina Szczytno, która miała być w tym roku gospodarzem dożynek powiatowych.

 

- Wstępne już podpisaliśmy, ale są tak sformułowane, że odstąpienie od nich nie rodzi żadnych konsekwencji finansowych – zapewnia wicewójt Ewa Zawrotna. - Decyzję o odstąpieniu od organizacji dożynek, wspólnie ze starostą, podjęliśmy już w pierwszej połowie marca. Tegoroczną gwiazdą dożynek, zaplanowanych na 30 sierpnia, miał być zespół Weekend.

Reklama

 

Czy są jakieś widoki na zmianę tych decyzji? - To, że nie będzie wielkich wydarzeń, jest pewne – nie pozostawia złudzeń dyrektor Materna. - Trudno jednak wyrokować, czy w ogóle jakieś będą możliwe. Jeśli zakaz zostanie cofnięty, to postaramy się coś organizować, ale raczej jakieś małe, kameralne koncerty.

 Komentarze do artykułu

taki sobie obywatel

Sądzę, że decydenci (lokalne władze samorządowe) za bardzo się tym nie przejmują. Mniej roboty, decydowania, wydawania pieniędzy. Swoją pensję i tak otrzymają. Póki co - na tego typu imprezach nie muszą się lansować, bo wybory dopiero za 3 lata. Bo w zasadzie w roku wyborczym należy bratać się z ludem, robić fotki i na fb - jaki to jestem pro-społeczny, ludzki, sympatyczny... O tempora, o mores!

Krajan

Gdzie tu kultura? Dożynki? Dni i Noce Szczytna? To tylko festyny! Czas na jakąś nową formułę DiNS. Ale dożynek nie należy kojarzyć z kulturą - a jedynie tylko z kulturą ludową. I tu jest inspiracja dla tradycjonalistów, a nie dla disco polo.

Mieszkaniec

Bardzo dobrze że nie odbędzie się ta zakrapiany impreza to nie koncerty tylko melona przez 3 dni za nasze pieniadze

sgsdgs

Odpoczynek od DiN sie przyda. Owszem DiN przyciagaly tlumy ludzi, ale mniej wiecej do 2014 roku, pozniej byla bieda we frekwencjii. A i to co sie dzialo tez bylo slabe, wykonawcy, gastronomia itd. Pozdrawiam i zdrowka wszystkim

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i ciekawa. Bez sarkazmu tylko powiem, że mój wcześniejszy komentarz, to bardziej pytanie retoryczne, bo faktycznie jest tak, jak opisał mi przedmówca. Szkoda tylko, że ci sami urzędnicy po godzinach projektują, adaptują projekty, często są kierownikami budowy i mają i mają do tego odpowiednie kwalifikacje, pozwolenia. Oczywiście mają do tego prawo, bo za swoje się uczyli i nikt im tego nie broni, ale gdy trzeba coś zaprojektować w godzinach pracy, to już brakuje, ale mam wrażenie, że chęci a nie kwalifikacji.

  WCpiker


  2020-05-29 11:02:34
 • 33 zarzuty dla... 13-latka
  hahahahahaha co za beton umysłowy podaje jakie kolwiek hasła innym użytkownikom internetu xD

  zenek


  2020-05-29 10:59:08
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

  Justyna


  2020-05-29 08:24:14
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Na zdjęciu widać uchylone okno w srebrnym aucie, to czyli kierowca mógł być w aucie. Po drugie widzimy tylko część całości, co się dzieje po drugich stronach pojazdów. KRZYŚ nie MIŚ

  Krzyś


  2020-05-29 00:09:05
 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23