Reklama


Reklama

Lampy solarne z funduszu sołeckiego zawisły w gminie Rozogi


W gminie Rozogi realizowane są inwestycje „wymyślone” przez mieszkańców i rady sołeckie. Co ciekawe, w kilku miejscowościach wskazano na potrzebę montażu lamp solarnych. I takie zostały rozmieszczone: w Zawojkach i Rozogach – po dwie, a w Radostowie i Klonie – po jednej.



Są to pierwsze takie lampy, które rozmieszczone zostały w naszej gminie – podkreśla wójt Zbigniew Kudrzycki. - Koszt każdej z nich waha się w okolicach 4-5 tysięcy złotych. Są to urządzenia już dość dobrej jakości, bo ogólnie takie lampy kosztują od 3 do nawet 10 tysięcy złotych.

 

 


Reklama

Mogłoby się pozornie wydawać, że przy takich kosztach zwrot z tytułu oszczędności energii będzie trwał długo, ale wójt twierdzi, że tak nie jest. Z jego pobieżnych wyliczeń wynika, że montaż tradycyjnego oświetlenia kosztowałby niemal tyle samo.

 

- Do ustawienia zwykłych lamp potrzebna jest dokumentacja techniczna, a sama mapka do celów projektowych kosztuje tysiąc złotych – mówi. - Trzeba zapłacić za projekt, ustawić słup albo zapłacić operatorowi energetycznemu za wykorzystanie jego słupa itp. W przypadku lamp solarnych ich ustawienie nie wymaga tylu formalności. Wystarcza zgłoszenie do starostwa. A wspomniane 4 czy 5 tysięcy obejmuje praktycznie całą instalację takiej lampy. Na koniec pozostaje już tylko... nie płacić za energię.

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2020-06-03 18:36:39

Elewacje remizy z funduszu

  • Poniedziałek, 2020-03-30 11:50:07

Rozogi i gmina Szczytno z nielegalnymi zgromadzeniami

  • Piątek, 2020-03-27 13:12:18

Trwają inwestycje drogowe w gminie Jedwabno

  • Środa, 2020-02-05 13:45:51

Rezerwa z funduszu idzie na Szkolną

  • Poniedziałek, 2020-01-27 08:55:07

Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno

Reklama


Komentarze

  • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
    Już dawno nie czytałam wywiadu z tak pozytywną osobą. Powodzenia!

    Brawo!


    2020-08-10 18:54:09
  • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
    ... jak go znajdą, przetrącić nogi i sądownie zakazać korzystania z chodzika. Moze wtedy zrozumie, co zrobił

    Proponuję...


    2020-08-10 13:55:53
  • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
    \"Nigdy się tym nie interesowaliśmy – przyznaje Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. - Sprawdziliśmy to w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i OSP Rumy robią to legalnie, ale dobrze byłoby o tym przynajmniej poinformować właściciela gruntu\". No to na jakiej podstawie był użytkowany grunt gminny przez OSP? Na jakiej podstawie dostaje się dopłaty do nie swoich gruntów, skoro Gmina obarczyła karą OSP za BEZUMOWNE KORZYSTANIE Z GRUNTÓW GMINY - tylko o 2,2 ha. A jak to wygląda wobec pozostałych prawie 8 ha, które na zasadzie SŁOWNEJ ZGODY PRYWATNYCH WŁAŚCICIELI było wykorzystanych dla uzyskiwania dopłat? I tak od 2014 r. To się nadaje do prokuratury. Chyba, że jakieś interesy wiążą właścicieli gruntów prywatnych, którzy \'na słowo\" oddali je OSP.

    Mdli mnie


    2020-08-09 15:16:42
  • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
    Złapać dziada. Za jaja i na gałąź.

    Korniszon


    2020-08-09 14:39:18
  • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
    Pewnie jakiś ciułacz złomu przytulił go , należałoby popytać na skupach złomu .

    Aluminium w cenie.


    2020-08-09 09:46:55
  • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
    Wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy.

    Wniosek do prokuratury.


    2020-08-09 08:01:33
  • Taniec „zaraził” koronawirusem dwie mieszkanki gminy Szczytno
    Brednie, skoro nie miały objawów to skąd nawet przypuszczenia że mają wirusa?

    Marek


    2020-08-07 23:05:37
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Ponieważ Szanowna Redakcja nie umieszcza wpisów, których nie może w pierwszej fazie zweryfikować - tzn. nie wiadomo, jaki będzie odzew ludu - to pozwolę sobie ponownie się wypowiedzieć, zmieniając jedynie formę (poprzednia była bardziej kulturalna). Posłużę się w tym celu parafrazą cytatu niezapomnianego filmowego dr. Sztrosmajera: Gdyby głupota umiała latać fruwać wszystkie Panie wznosiłyby się jak gołębice.

    Waga


    2020-08-06 16:26:48
  • O krok od kolejnej tragedii na drodze
    Gadanie, gadanie, gadanie, gadanie i.t.d..... a powinno być KARANIE, KARANIE i KARANIE. Tylko kij w ręku władzy coś zmieni.

    Też kierowca


    2020-08-06 09:56:28
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    do uczestnika : żal ściska bo ktoś sobie poszedł do kina...niezłe jest się czym chwalić.

    Matka


    2020-08-06 07:59:04