Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Lądowisko dla helikopterów – ratunek dla pacjentów


Przy szpitalu powiatowym w Szczytnie dobiega końca budowa całodobowego lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To inwestycja, która wielu pacjentom może uratować życie.Najlepszym dowodem na potrzebę istnienia lądowiska jest 41-letni pacjent, który pojawił się w szpitalu ostatniej niedzieli. Po wnikliwym badaniu okazało się, że jego złe samopoczucie spowodował zawał serca, i to wcale nie taki mały.

- Konieczne było możliwie szybkie przetransportowanie pacjenta do specjalistycznego szpitala – mówi dyrektor Beata Kostrzewa. - Tym nie zajmują się karetki pogotowia ratunkowego. Mogą, ale za zgodą koordynatora, który takiej nie udzielił. Kontraktowe karetki do transportu pacjentów są w Olsztynie. Trzeba było czekać półtorej godziny na jej przyjazd do Szczytna. Mogliśmy – oczywiście – wezwać śmigłowiec. W takiej sytuacji jednak, nie posiadając jeszcze własnego lądowiska, musielibyśmy i tak dowieźć chorego karetką na najbliższe lotnisko, czyli do Szyman. Pogotowie ratunkowe ma większe możliwości działania. Kiedy jednak pacjent jest już w szpitalu, my mamy niemal związane ręce.

Rozwiązuje je właśnie lądowisko dla śmigłowców. To gwarancja, że żaden pacjent z zawałem nie będzie już musiał czekać godzinami na karetkę z Olsztyna i liczyć na to, że ona zdąży: raz – dojechać, dwa – dowieźć go na kardiologię.


Reklama

 

Lądowisko szczycieńskie budowane jest z całym „dobrodziejstwem inwentarza”, którego głównym elementem jest system oświetlenia i nawigacji. Dzięki temu śmigłowce będą mogły u nas lądować o każdej porze dnia i nocy.

 

W Polsce obecnie jest niespełna 250 lądowisk dla helikopterów LPR. W porównaniu z sytuacją jeszcze sprzed 10 lat to znaczny postęp, bo wówczas było ich zaledwie kilkanaście. Nie wszystkie są tak nowoczesne, jak będzie szczycieńskie. Dla przykładu: w województwie mazurskim istnieje obecnie siedemnaście lądowisk, z tym że zaledwie osiem może przyjmować helikoptery także nocą, a siedem – jest też zarejestrowanych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, dzięki czemu nie ma żadnych ograniczeń formalnych i technicznych do korzystania z nich.

 

I takim w pełni wyposażonym i zarejestrowanym będzie lądowisko w Szczytnie. Będzie też ono ważnym argumentem przemawiającym za utworzeniem szpitalnego oddziału ratunkowego. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, od 1 stycznia 2021 roku każdy szpital, w którym działać będzie SOR, będzie też musiał dysponować całodobowym lądowiskiem lub lotniskiem.

Reklama

 

Szpital szczycieński będzie spełniał te wymogi, ale przede wszystkim będzie lepiej przystosowany do ratowania ludzkiego życia.

Inwestycja realizowana jest w ramach zadania o nazwie: „Zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców poprzez budowę lądowiska dla śmigłowców ratunkowych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Szczytnie”. Została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą 850 tysięcy złotych. Pozostałe koszty, w wysokości 420 tysięcy złotych, pokrywa budżet samorządu powiatowego.

 

Termin zakończenia inwestycji pierwotnie przewidziany był na 30 września 2017 roku. Niesprzyjająca aura spowodowała przesunięcie go o miesiąc. W związku z tym oddanie lądowiska do użytkowania nastąpi przy końcu listopada. I już życie żadnego pacjenta z zawałem serca nie będzie loterią: czy karetka zdąży czy nie zdąży dojechać. Helikopter jest znacznie szybszy.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Facet odleciał. Aby tylko zaistnieć. Może coś mądrego wymyślić dla żyjących, Panie Radny. Rzeczywiście skład Rady tej kadencji mamy wyjątkowo dobrany. Jeden wart drugiego- same asy.

  dr


  2021-09-27 12:59:02
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  W Szczytnie to świecka tradycja- jeszcze nigdy nie zrobiono nic na czas, zgodnie z planem.

  dr


  2021-09-27 12:54:55
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dlaczego w takich sprawach wypowiadają się faceci , a to dotyczy dramatu kobiet . W latach końca 80 tych jechałem z Olsztyna pociągiem ze starszą wówczas kobietą . Ona mi powiedziała ( głośno było na temat aborcji) \" co oni politycy będą się zajmować moją dupą to moja sprawa , niech się zajmą , aby ludziom było lepiej żyć .

  Zdzysk


  2021-09-27 09:53:29
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Ręka rękę myje....

  Tomasz


  2021-09-27 07:07:51
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Może i byłbym za tą inicjatywą, gdyby nie to, ze firmuje ją Paweł Wicha-Krassowski. Takie tematy powinny być podejmowane przez środowiska - osoby, których te sprawy bezpośrednio dotyczą. A tak - staje się to zwykłą hucpą polityczną, bez krzty szacunku dla prawdziwych dramatów ludzkich. Zdaje się, że jakieś wybory będą szybciej, niż zakłada to kalendarz.

  Krajan


  2021-09-26 20:50:14
 • Zazdrosny anonim na starostę
  mol , i z tym się z Tobą zgadzam.

  Coś tu nie tak .


  2021-09-26 19:51:22
 • Nartom wodnym „zaszkodził” muł
  zaszkodził muł... w głowach samorządowców

  Kolega Krzyśka


  2021-09-26 18:06:35
 • Konkurs Eko Pocztówka z wakacji, do wygrania rower
  W sierpniu też miał być konkurs z butelek plastykowych na ścieżce rowerowej Szczytno-Biskupiec , i guzik z pętelką wyszedł z tego.

  Jaja sobie robicie .


  2021-09-26 08:48:05
 • Dlaczego podkładki tarasowe są ważne? 
  Żona od zawsze chciała ładny drewniany taras, a że ja się nie znam na jego budowie, to zleciłem to firmie Parkietlux. Nie wiem czy stosowali podkładki, ale na pewno zrobili wszystko dobrze, bo po 4 latach nic się z tarasem nie dzieje.

  Marek


  2021-09-26 02:42:34
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w ruiny :-)

  raczej


  2021-09-25 22:49:38