Czwartek, 26 Listopad, Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana -

Reklama


Reklama

Labirynt zwany polskością powstaje w Białym Gruncie


Dobry sołtys to skarb, dzięki któremu sołectwo może się rozwijać. Bez wątpienia Aneta Gut takim sołtysem jest. Właśnie pozyskała dla swojego sołectwa Biały Grunt 29 tys. 600 zł. - Liczę, że nasz projekt zachęci młodych mieszkańców do powrotu bądź chociaż do odwiedzin swojej małej ojczyzny – mówi.Biały Grunt to niewielka wieś w gminie Świętajno. Mieszka tam około 150 osób. Od maja ubiegłego roku sołtysem wsi jest Aneta Gut, która zastąpiła Agatę Cichą.

 

- Pani Agata zrezygnowała, i szkoda, bo była bardzo dobrym sołtysem – tak mówi o swojej poprzedniczce pani Aneta. - Mieszkańcy wsi poprosili mnie, abym wystartowała w wyborach. Tak zrobiłam. I wygrałam – mówi z uśmiechem.

 

Pożyteczne surfowanie

 

Było to dobry wybór, bo pani Aneta robi wszystko, aby jej wieś się rozwijała. Ostatnio pozyskała ponad 29 tys. z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego, na realizację projektu pn. „Labirynt zwany polskością”.


Reklama

 

- Często przeglądam portale internetowe z grantami i trafiłam na stronę Fundacji BGK – wspomina. - Wkładem własnym mógł być wolontariat, czyli praca naszych mieszkańców, więc szybko, po konsultacjach z mieszkańcami, opracowałam projekt, wysłałam i okazało się  że przyznano nam środki na jego realizację.

 

Labirynt rekreacyjny z elementami historii

 

W sołectwie powstanie nowy ogród, grillo-wędzarnia z piecem do pieczenia chleba, altana warsztatowa (prowadzone będą w niej warsztaty rękodzielnicze, plenerowe) oraz wybudowane zostaną ławeczki upamiętniające postaci historyczne z naszego regionu, między innymi Lanca, czy Leyka. Powstanie też strefa relaksu dla dorosłych i dzieci. - Na razie jeszcze na działce, na której to wszystko ma być, jest bałagan, ale już w sobotę będziemy ogradzać i porządkować cały teren – mówi sołtys Gut. - W realizację zadania zaangażowała się cała wieś. Prace podzielone są na różne etapy.

Reklama

 

Relaks zachętą dla młodych?

 

Sołtys Aneta nie ukrywa, że największą bolączką wsi jest malejąca liczba mieszkańców.

 

- Zostały tu głównie osoby starsze – mówi. - Młodzież wyjechała. Mam nadzieję, że nasz projekt zachęci dawnych mieszkańców, tych młodych, do odwiedzin swojej małej ojczyzny, bliskich, a kto wie może i powrotów.Komentarze do artykułu

były sołtys

Fajnie, że są tacy ludzie. Szkoda, że wielu nie porafi tego docenić. Działaj Dziewczyno, ale wiedz, że z każdą inicjatywą będziesz miała coraz więcej zawiści i coraz większe grono wrogów. Obym się mylił...

Wasyl

Super, gratuluję pomysłu dla sołtysa jak i mieszkańców za zaangażowanie w działanie! Świetna inicjatywa społeczna inne sołectwa powinny brać przykład z tak małej miejscowości. Jeszcze raz gratuluję

Napisz

Reklama


Komentarze