Reklama


Reklama

Labirynt zwany polskością powstaje w Białym Gruncie


Dobry sołtys to skarb, dzięki któremu sołectwo może się rozwijać. Bez wątpienia Aneta Gut takim sołtysem jest. Właśnie pozyskała dla swojego sołectwa Biały Grunt 29 tys. 600 zł. - Liczę, że nasz projekt zachęci młodych mieszkańców do powrotu bądź chociaż do odwiedzin swojej małej ojczyzny – mówi.



Biały Grunt to niewielka wieś w gminie Świętajno. Mieszka tam około 150 osób. Od maja ubiegłego roku sołtysem wsi jest Aneta Gut, która zastąpiła Agatę Cichą.

 

- Pani Agata zrezygnowała, i szkoda, bo była bardzo dobrym sołtysem – tak mówi o swojej poprzedniczce pani Aneta. - Mieszkańcy wsi poprosili mnie, abym wystartowała w wyborach. Tak zrobiłam. I wygrałam – mówi z uśmiechem.

 

Pożyteczne surfowanie

 

Było to dobry wybór, bo pani Aneta robi wszystko, aby jej wieś się rozwijała. Ostatnio pozyskała ponad 29 tys. z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego, na realizację projektu pn. „Labirynt zwany polskością”.


Reklama

 

- Często przeglądam portale internetowe z grantami i trafiłam na stronę Fundacji BGK – wspomina. - Wkładem własnym mógł być wolontariat, czyli praca naszych mieszkańców, więc szybko, po konsultacjach z mieszkańcami, opracowałam projekt, wysłałam i okazało się  że przyznano nam środki na jego realizację.

 

Labirynt rekreacyjny z elementami historii

 

W sołectwie powstanie nowy ogród, grillo-wędzarnia z piecem do pieczenia chleba, altana warsztatowa (prowadzone będą w niej warsztaty rękodzielnicze, plenerowe) oraz wybudowane zostaną ławeczki upamiętniające postaci historyczne z naszego regionu, między innymi Lanca, czy Leyka. Powstanie też strefa relaksu dla dorosłych i dzieci. - Na razie jeszcze na działce, na której to wszystko ma być, jest bałagan, ale już w sobotę będziemy ogradzać i porządkować cały teren – mówi sołtys Gut. - W realizację zadania zaangażowała się cała wieś. Prace podzielone są na różne etapy.

Reklama

 

Relaks zachętą dla młodych?

 

Sołtys Aneta nie ukrywa, że największą bolączką wsi jest malejąca liczba mieszkańców.

 

- Zostały tu głównie osoby starsze – mówi. - Młodzież wyjechała. Mam nadzieję, że nasz projekt zachęci dawnych mieszkańców, tych młodych, do odwiedzin swojej małej ojczyzny, bliskich, a kto wie może i powrotów.



Komentarze do artykułu

były sołtys

Fajnie, że są tacy ludzie. Szkoda, że wielu nie porafi tego docenić. Działaj Dziewczyno, ale wiedz, że z każdą inicjatywą będziesz miała coraz więcej zawiści i coraz większe grono wrogów. Obym się mylił...

Wasyl

Super, gratuluję pomysłu dla sołtysa jak i mieszkańców za zaangażowanie w działanie! Świetna inicjatywa społeczna inne sołectwa powinny brać przykład z tak małej miejscowości. Jeszcze raz gratuluję

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2020-07-22 14:16:51

Powstaje pożarnicza ścieżka edukacyjna

  • Niedziela, 2020-02-09 15:29:13

Perełka wśród świetlic powstaje w Trelkowie

  • Wtorek, 2019-07-30 14:40:42

Tadeusz zwany Jurandem

  • Środa, 2019-01-16 12:18:13

Zabiele z Orłem Białym

Reklama


Komentarze

  • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
    Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

    Śmieszek


    2020-08-03 13:17:48
  • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
    Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

    JWB


    2020-08-03 12:02:50
  • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
    Szanowny Panie Śmieszek! Mam dobrą wiadomość dla Pana. Otóż dziś ostatni raz zabieram głos.Szkoda mi czasu na takie bezowocne dyskusje. Znam dobrze wasze środowisko a szczególnie tych od SOWY którzy w tak pięknej polszczyżnie prowadzili na temat zniewolonej dziś Polski szerokie dysputy .

    Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


    2020-08-03 00:12:09
  • To 28-letni mieszkaniec Szczytna chciał rozjechać policjantów
    Przecież ten Policjant nie użył broni tylko wykorzystał ją celem zatrzymania tego pojazdu, czytanie ze zrozumieniem boli. Cóż można dodać najpierw przeczytajcie sobie przypadki użycia i wykorzystania broni palnej a potem dyskutujcie. Policjant jak czytamy w artykule wykorzystał broń służbową celem zatrzymania pojazdu którym uciekał kierujący, więc strzelał do pojazdu i tyle w temacie

    Venom


    2020-08-02 00:16:20
  • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
    Zgadzam się i popieram pana w 100% mieszkam tu, płacę podatki, widzę co się dzieje i odczuwam to na własnej skórze, a panie Jamka odnoszę wrażenie że chyba pan tu nie mieszka ? to niech pan się zajmie swoim życiem w Szwecji, Niemczech, Holandii, czy innym krajem czy miastem. Bo wydaje mi się że żyje pan na innej planecie i TVP z certyfikowanym kłamcą Kurskim na czele oraz skazanym prawomocnym wyrokiem Morawieckim za kłamstwa zrobiło panu kisiel z mózgu.

    Do Śmieszek


    2020-08-01 18:47:21
  • Powstanie centrum kulturalne
    Również jestem zdania, że można byłoby zainwestować pieniądze przeznaczone na budowę centrum kulturalnego (czyli świetlicę) w coś bardziej potrzebnego. Świetlic w naszej gminie mamy pod dostatkiem!

    Mieszkaniec


    2020-07-31 23:19:35
  • Trociny w ogniu w Pasymiu
    Adaś znowu spał na zmianie i nie dopilnował :)

    Tomasz


    2020-07-31 20:36:26
  • Dino i sklep rolniczy wkraczają do gry
    Jak ze stacją paliw w dobrych cenach to jestem za!

    Tomasz


    2020-07-31 20:23:52
  • Rafał Brzeziński – między kosmetykami a motocyklami (zdjęcia)
    Zagalopowaleś się z tymi zasługami tylko twoimi , znaczna część tych zasług to waszej radnej.

    Obiektywy.


    2020-07-31 20:08:13
  • Dyrektorskie stołki dłużej o... rok
    Po co konkursy przecież to tylko ustawka jesteś za wójtem masz stanowisko psychoza która panuje od pierwszej kadencji ale lepiej dajesz .... masz jak w banku

    Wyborca