Reklama


Reklama

Kwarantanna domowa poza domem?


Poważnie wzrasta liczba osób, które – poczynając od 15 marca – wróciły zza granicy. Są one oraz ich domownicy obligatoryjnie poddane dwutygodniowej kwarantannie domowej. Według danych szczycieńskiego sanepidu, w środę 18 marca, dotyczyło to 26 osób w powiecie, a już w poniedziałek, 23 marca – aż 95 (w tym 82 reemigrantów). We wtorek, 7 kwietnia liczba takich osób wzrosła do 268. Nie wszyscy chcą czy też mogą te dwa tygodnie spędzić we własnym domu. Co wtedy?Wtedy wkraczają samorządy.

 

- Mamy przygotowane miejsca izolacji – mówi wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak. - To kilka pokoi z łazienkami i telewizorem. O wyżywienie osoby odizolowanej, jeśli taka sytuacja się zdarzy, powinna zadbać rodzina. Jeśli będzie to niemożliwe, zajmie się tym GOPS.

 

Zabezpieczenie miejsc izolacji przez poszczególne samorządy nie jest (jeszcze) efektem odgórnego, okolicznościowego nakazu. Wynika to głównie z dawno obowiązujących przepisów dotyczących pomocy społecznej.

 

- To tak samo, jak w sytuacji, gdy samorząd musi zapewnić tymczasowe schronienie np. pogorzelcom – wyjaśnia rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek. - Jeśli osoba podlegająca kwarantannie nie chce odbywać jej w domu, wśród rodziny, może sobie np. wynająć odrębną kwaterę. Jeśli jednak względy ekonomiczne lub inne ważne przyczyny to wykluczają, to musi wsparcia udzielić samorząd. Na tę chwilę (poniedziałek 23 marca – przyp. H.B.), nie ma jakichś szczególnych dyspozycji, które nakładałyby na miasta i gminy zwiększone wymagania.

 

Wyjaśniamy tę kwestię wobec dochodzących do redakcji sygnałów, że samorządy muszą, a nie robią. Tak zwana „wieść gminna” niesie, że samorząd ma zapewnić dach nad głową każdemu przyjezdnemu zza granicy, jeśli ten tego zechce, a nawet dwa dachy nad głową, bo odrębnie mają być przygotowane pomieszczenia dla kwarantanny „krajowej” i „zagranicznej”.

 

- Przygotowani jesteśmy, co nie oznacza, że z odizolowanego pokoju będzie mógł skorzystać każdy, kto na teren gminy wróci i zgłosi taką chęć – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Będą musiały temu towarzyszyć bardzo, ale to bardzo istotne przesłanki: ekonomiczne i rodzinne. Na przykład jeśli w domu takiej powracającej osoby będą jednocześnie mieli przebywać członkowie rodziny z grupy wysokiego ryzyka czyli ktoś chory onkologicznie, kobieta w ciąży itp., to oczywiście miejsce izolacji zapewnimy.


Reklama

 

Szczytno jako miejsce izolacji wskazało hotelik MOS przy stadionie leśnym. - My na razie takich miejsc nie przygotowaliśmy – mówi z kolei wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski. - Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, nie przewiduję problemów. Mamy na terenie gminy bardzo dużo świetlic wiejskich, praktycznie w każdej miejscowości i w skrajnej sytuacji przystosujemy te świetlice jako miejsca kwarantanny.

W pogarszającej się sytuacji warte odnotowania jest przynajmniej zdyscyplinowanie osób, odbywających kwarantannę. - Kontrolujemy to intensywnie, codziennie – mówi insp. Radosław Drach, komendant powiatowy policji. - Jak dotąd nie odnotowaliśmy przypadku złamania warunków kwarantanny.

 

 

Warto wiedzieć

 

1. KWARANTANNA to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

2. MIEJSCE KWARANTANNY to odrębny obiekt budowlany czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w którym prowadzi się kwarantannę. Może być to własny dom, mieszkanie, lub miejsce wskazane przez służby sanitarne.

3. Od 15 marca po powrocie do Polski każdy powracający zobowiązany poddać się obowiązkowej 14-dniowej KWARANTANNIE. Odbywa się ona w miejscu zamieszkania. W przypadku braku możliwości odbywania kwarantanny w domu, można ją odbywać we wskazanym ośrodku (informacja podczas udzielania jest przekraczania granicy).

4. OBOWIĄZKI OSOBY IZOLOWANEJ:

nie wolno opuszczać MIEJSCA KWARANTANNY;

Reklama

do MIEJSCA KWARANTANNY nie wolno wpuszczać osób, które nie podlegają kwarantannie w tym miejscu;

osoby bliskie, które znajdują się w MIEJSCU KWARANTANNY również jej podlegają;

należy zamieścić informację o KWARANTANNIE na drzwiach lub ogrodzeniu;

zalecane jest przebywanie w określonym pokoju, w celu ograniczenia powierzchni do dezynfekcji;

zalecane jest ograniczenie kontaktu ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami (tu warto dodać, że zwierzęta nie stanowią zagrożenia, lecz podczas bezpośredniego kontaktu mogą się np. na ich sierści zachować kropelki zawierające wirusa)

zalecane jest założenie maski lub chustki na twarz w przypadku kontaktu z służbą zdrowia lub innymi osobami (a biorąc pod uwagę powyższe – także ze zwierzętami);

zalecane jest przestrzeganie zasad higieny;

zalecane jest monitorowanie stanu zdrowia, w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości do 30.000 zł.Komentarze do artykułu

Polak

teraz benda mandatami sypac jak popadnie żeby tylko się wykazać wielcy policjanci haha będą latać budzrzet z naszych kieszeni nie dajcie się ludzie nic nie przyjmujcie i do sądu sprawe

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Cmentarz z kolumbarium powstanie w Szczytnie
  A żwir na wyrównanie tych nierówności będzie woził Pan Kiersikowski - starem.

  biegacz


  2021-01-19 16:58:47
 • Konto w Banku Spółdzielczym dobre nie tylko na start
  Tylko nie bardzo działa tajemnica...

  biegacz


  2021-01-19 16:46:02
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - po zastrzyku, olśni ją jeszcze bardziej XD .. \"41-letni pracownik służby zdrowia w Portugalii umiera 2 dni po zaszczepieniu, ojciec \'chce odpowiedzi\" https://tiny.pl/r53p7 \"Setki Izraelczyków zostaje zarażonych Covid-19 po otrzymaniu szczepionki Pfizer \" https://tiny.pl/r53pr \"Małżonka \'idealnie zdrowego\' lekarza z Miami, 56, który zmarł z powodu choroby krwi 16 dni po szczepionce Pfizer Covid-19 jest pewna, że wywołała ją szczepionka\" https://tiny.pl/r53pw \"75-letni Izraelczyk umiera 2 godziny po przyjęciu szczepionki Covid-19.\" https://tiny.pl/r53pd


  2021-01-19 10:34:20
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Pozazdrościć gospodarza. Niestety w Szczytnie tylko stanowiska wędkarskie nad Małym Domowym i ruiny zamku. Ulica 1-go Maja- slumsy, wygódki na korytarzu dla całego piętra wspólne. Wszyscy tylko rozkładają ręce- \" sie nie da\". Teraz będzie jeszcze - to przez covid.

  dr


  2021-01-19 07:51:46
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Bardzo interesujący artykuł w którym wypowiedział się burmistrz Wielbarka na temat renowacji zabytków hm ciekawe to jest mam tylko nadzieję że te podniesienie podatków i opłat za odpady komunalne z innych rodzin nie są właśnie uwzględnione w tym przypadku bo jeśli my mieszkańcy innych ulic mamy dokładać się do reszty odnowy tego budynku to pan Burmistrz kpi sobie i niech da mi na piśmie że się mylę co do tego jeżeli dobrze myślę i z nas będą ściągane pieniądze do odnowy to jest wyłudzenie i obciążenie kosztami innych mieszkańców miasta.A jeżeli ma tak być to może zamiast premi i trzynastek wyjazdów na wczasy dla swoich pracowników z urzędu miasta przeznaczyć na renowację tak było by sprawiedliwie.

  Mała


  2021-01-19 05:55:34
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  Moja kochana szwagierka też była zagorzałą przeciwniczką szczepienia. Nic i nikt nie był w stanie jej przekonać. Myślała, że jest młoda i silna. Aż ją covid sponiewierał i nagle ją olśniło.

  X-Men


  2021-01-19 00:26:35
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  To ja chcę jeszcze bronchoskop! Po rtg, rm i ct - to podobno ostatnia deska diagnozy co się dzieje w płucach. Jak ktoś już miał gastroskopię, kolonoskopię - to i bronchoskopia mu nie będzie straszna. No to co chłopaki?! Zawalczycie o to?

  Pacjent


  2021-01-18 17:26:28
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Wczesna diagnostyka CT pozwala na odpowiednią kwalifikację i rozpoczęcie tlenoterapii przed wystąpieniem zbyt zaawansowanych zmian w układzie oddechowym. W tym sensie tomografia ratuje życie. Nie czytajcie wpisów płaskoziemców.

  Dr


  2021-01-17 06:10:03
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do Mirek...racja. Ciekawi mnie, jak tam nasza Pani Dyrektor czuje się w roli króliczka doświadczalnego :D właściwe to ciekawi mnie, czy Ona jeszcze coś czuje ... sporo osób, w tym lekarze, wymiękło po pierwszym zastrzyku i z niewyjaśnionych przyczyn zmarło [*] oczywiście nikt nie posądza o to,\"szczepionki\" Pfizera... przecież ona jest bezpieczna.

  kroll


  2021-01-16 21:07:28
 • Ratownicy przyjęli szczepionkę i... zachorowali na covid19
  do OloBolO - dokładnie tak i dlatego, że amantadyna zawsze była i nadal jest niezwykle skuteczna w leczeniu grypy typu A, (która obecnie nazywa się Covid) nasz wspaniały rząd postanowił ograniczyć jej sprzedaż, wprowadzając reglamentację :) tu nie chodzi o to, żebyśmy byli zdrowi, tylko żebyśmy pozwolili się wyszczepić.

  Patek


  2021-01-16 20:52:39