Niedziela, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Kurpiowska Wigilia


Stało się już tradycją, że przed każdymi świętami bądź rocznicami państwowymi, Stowarzyszenie „Kurpie w Szczytnie” organizuje spotkania. Nie inaczej było w tym roku.Na suto przygotowanym kurpiowskim stole królowały typowo wigilijne potrawy, które były przygotowane zgodnie z tradycją przez potomków „puscaków”, bo i w ten sposób określano niekiedy Kurpiów.

 

– Cieszę się ze spotkania, ponieważ dzięki takim działaniom i przekazywanym tradycjom, udaje nam się zachować naszą kurpiowską kulturę i obyczaje – mówi Marianna Zając, członek stowarzyszenia i jednocześnie prezes szczycieńskiego Uniwersytetu III Wieku. - To wspaniała okazja do wymiany doświadczeń oraz przepisów i zwyczajów, ponieważ prawie każdy z członków kurpiowskiego stowarzyszenia pochodzi z innego regionu dawnej Puszczy Zielonej.


Reklama

 

– Kurpie są bardzo serdeczni i przyjacielscy, o czym miałem okazję przekonać się niejednokrotnie – mówi burmistrz Krzysztof Mańkowski, który, podobnie jak sekretarz powiatu Stefan Januszczyk, był gościem Kurpiów. - Na takim spotkaniu jestem po raz pierwszy i na pewno nie ostatni, bo dzięki temu mogę bardziej poznać kulturę i zwyczaje Kurpiów, których spora część lub też ich potomków zamieszkuje nasze miasto.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2017-12-20 12:41:02

Seniorska wigilia w Zaciszu

  • Wtorek, 2017-12-19 10:34:01

Wigilia w Rozogach (zdjęcia)

  • Czwartek, 2016-12-29 10:31:05

Wigilia emerytowanych urzędników

Reklama


Komentarze

Reklama