Poniedziałek, 17 Czerwiec, Imieniny: Aliny, Anety, Benona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Kto zostanie starostą, kto wicestarostą?


Ruszyły pierwsze samorządowe układanki po wyborach. Jest duże prawdopodobieństwo, że swoje stanowisko starosty utrzyma Jarosław Matłach. Fotel wicestarosty Marcina Nowocińskiego może być jednak zagrożony. Mówi się o Sylwii Jaskulskiej, ale nie tylko...Starostę, w głosowaniu tajnym, wybierają radni powiatowi. Wcale nie musi być on wybrany spośród nich, ale może. W poprzedniej kadencji starostą wybrany był radny Jarosław Matłach. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tej kadencji będzie podobnie.

 

PSL, którego członkiem jest obecny starosta, wprowadziło do rady 9 osób (na kandydatów PSL łącznie mieszkańcy naszego powiatu oddali 10751 głosów), po 5 mandatów mają Prawo i Sprawiedliwość (6 910 głosów) oraz Porozumienie Szczycieńskie (7672 głosy). Aby zostać starostą wystarczy poparcie 11 radnych. Z arytmetyki wynika, że PSL będzie musiało szukać koalicjanta. Czy szuka?

 

- Na razie za wcześnie jest na takie rozmowy – ucina Jarosław Matłach, starosta szczycieński i szef PSL w naszym powiecie.

 

Czekają na burmistrza

 

Najprawdopodobniej nowi samorządowcy powiatowi czekają na rozstrzygniecie wyborów na burmistrza Szczytna. - To będzie kreowało samorządową układankę – mówi nam jeden z nowych radnych samorządowych, który prosi o zachowanie anonimowości. - Ale zapewniam, że takie rozmowy nieoficjalnie już się toczą. Raczej Jarosław Matłach swój fotel starosty utrzyma, ale myślę, że zmiany będą na stanowisku wicestarosty.


 

Wicestarosta nie otrzymał propozycji - jeszcze

Zdaje się to potwierdzać sam wicestarosta Marcin Nowociński. - Na tym etapie naprawdę nie wiem, co się wydarzy – mówi. - Żadnej propozycji dalszej współpracy z panem starostą nie otrzymałem. A w polityce przyjęło się, że to ugrupowanie z największą liczbą mandatów radnych wychodzi z propozycją rozmów koalicyjnych. W tym przypadku PSL. Porozumienie Szczycieńskie zrobiło rewelacyjny wynik, mam pięciu radnych i czekamy.

 

Możliwe scenariusze

 

Może się jednak okazać, że Porozumienie Szczycieńskie nie doczeka się tych rozmów, bo PSL może przekonać do siebie dwóch indywidualnych radnych i rządzić bez koalicji. Wówczas też samo będzie decydowało o stanowisku wicestarosty. Z nieoficjalnych rozmów z nowymi radnymi wynika, że tak może się zdarzyć. Wśród kandydatów na wicestarostę nieoficjalnie typowani są Sylwia Jaskulska (uzyskała mandat radnej wojewódzkiej), Jerzy Szczepanek (dyrektor szkoły w Wielbarku i radny powiatowy), mówi się też o Rafale Kiersikowskim. Ale tak naprawdę każdy scenariusz jest możliwy.

 Komentarze do artykułu

Ela

Może nareszcie pora na zmiany na stanowisku starosty. Niech radnymi kieruje dobro powiatu a nie polityczne \"układziki\". Pan Marcin Nowociński jest młodym, wykształconym, błyskotliwym, o wysokiej kulturze osobistej człowiekiem. Idealna osoba na stanowisko starosty. Co do pani Jaskulskiej, już przecież piastowała urząd wicestarosty i według opinii mnóstwa osób, była to totalna porażka. Czy ludowcy naprawdę nie potrafią wyciągać właściwych wniosków?

Zła

Oby J.M nie był dalej starostą. Obiecuje a nie robi. Ludzie mu zaufali, a on ich ma gdzieś. Kręci i kłamie.

Napisz


Komentarze