Środa, 11 Grudzień, Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Kto to napisał... w Chacie


Ciekawe spotkanie przygotowali „chatowicze” czyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Szczytna. Przedstawili Szczytno za pomocą... literatury.

 - Ten projekt jest ukłonem dla naszego miasta, jego mieszkańców i autorów piszących o Szczytnie wierszem i prozą, w trzydziestą rocznicę powstania Towarzystwa Przyjaciół Szczytna – mówiła szefowa TPS – Anna Bogusz.

 

Tekstów literackich dotyczących Szczytna jest całkiem sporo. O naszym mieście pisali nobliści - Henryk Sienkiewicz („Krzyżacy”) i Czesław Miłosz („Rodzinna Europa”). Mistrz reportażu - Ryszard Kapuściński - w zbiorze „Busz po polsku” zamieścił reportaż: „Wymarsz piątej kolumny”, traktujący o dwóch mieszkankach domu starców w Szczytnie. Stał się on zresztą kanwą filmu Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów pt: „Odjazd”. Podczas spotkania nie można też było pominąć Melchiora Wańkowicza („Na tropach Smętka”) czy współczesnych: Janusza Wiśniewskiego i Jerzego Woźniaka.

 


 

 

Nie mogło też zabraknąć współczesnych – parających się literacką twórczością mieszkańców Szczytna: Leszka Mierzejewskiego, Grażyny Mączkowskiej i Małgorzaty Manelskiej, jak też Adrianny Trzepioty. Przywołane zostały opowiadania Grażyny Saj-Klocek oraz poezja: Jadwigi Żeńczykowskiej, Romana Maciejewskiego-Vargi, Anety Soi, Tadeusza Bogusza, Henryka Mankielewicza, Dariusza Karabeli, Sławomira Zbrzeźniaka, Daniela Filipowicza i Ryszarda Zapadki.

 

Wieczór prowadzony przez Agatę Gołaszewską i Annę Bogusz okraszony obszernie cytowanymi fragmentami prozy i wierszy przez Anny Bogusz /mamę i córkę/ oraz Jadwigę Pijanowską wzbudził bardzo pozytywne odczucia wśród licznie zgromadzonej publiczności. Atrakcją wieczoru był konkurs: „Kto to napisał?”. I szybko został rozstrzygnięty. Widzowie bez problemów wskazali na Grażynę Mączkowską i Małgorzatę Manelską jako autorki dwóch krótkich opowiadań z Chatą mazurską w tle.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze