Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Krzyż i kapliczka dziełem rąk mieszkańców Nowych Kiejkut (zdjęcia)


W Nowych Kiejkutach (gmina Dźwierzuty) stanęły nowy krzyż i nowa kapliczka. Wspólnymi siłami wybudowali je mieszkańcy wsi. W niedzielę poświecił je proboszcz z Dźwierzut ksiądz Jarosław Wiszowaty. - Myślę, że w tym trudnym czasie krzyż, kapliczka, ale też nasza wspólnota, która się tego podjęła daje otuchę wszystkim mieszkańcom sołectwa – mówi Regina Bazych, mieszkanka wsi i radna. - Każdy z nas poczuł, że nie jest sam, że możemy liczyć na siebie wzajemnie. To naprawdę ważne.Mieszkańcy wsi do remontu kapliczki i krzyża przymierzali się już od 2 lat. Stary krzyż się rozsypywał, groził złamaniem i przewróceniem, podobnie było z kapliczką.

 

- Początkowo jeździliśmy po ościennych miejscowościach oglądaliśmy takie budowle – wspomina Regina Bazych. - Na przepiękne kapliczki natknęliśmy się w Jerutkach i Świętajnie. I tak zrodził się pomysł, żeby naszą kapliczkę przebudować.

 

Rodzina postawiła krzyż

 

Ciężar tej inicjatywy wzięli na siebie sołtys wsi Justyna Gajek i rada sołecka.

 

- Właściwie każda rodzina dołożyła się do tej budowy – mówi pani Regina. - Projekt kapliczki wymyślił Grzegorz Retkin. Przelał go na papier. Spodobał się wszystkim i zaczęto budowę.


Reklama

 

Jednocześnie zaczęto przygotowania do wymiany krzyża, który w Nowych Kiejkutach stał od 1946 roku. Pobudowali go pierwsi napływowi mieszkańcy wsi. - Były to trzy rodziny, ale nazwisk nie pamiętam już – mówi Regina Bazych. - Budowy nowego krzyża podjęli się bracia Ostaszewscy. Sami go wykonali, zakonserwowali i postawili. To wspaniały prezent tej rodziny dla całej naszej społeczności.

 

Otucha dla mieszkańców

 

Koszt materiałów budowlanych na samą kapliczkę wyniósł 4600 zł.

 

- W pewnym momencie tych pieniędzy zaczęło nam brakować – wspomina pani Regina. - Tu z pomocą przyszli wójt Marianna Szydlik oraz proboszcz z Dźwierzut. Z kolei od zaprzyjaźnionego księdza z Gromu Krzysztofa Pliszki otrzymaliśmy figurkę Matki Boskiej, która znajduje się w kapliczce. Przy tym wsparciu i pracach społecznych mieszkańców udało się wszystko wykończyć.

Reklama

 

Początkowo poświęcenie kapliczki i krzyża miało być bardzo uroczyste, ale ostatecznie z powodu pandemii dokonano tego w kameralnym gronie.

 

- Budowa kapliczki i krzyża w takim czasie, w którym dziś się znajdujemy daje nam wszystkim otuchę, że nie jesteśmy sami - mówi pani Regina. - Pokazuje, że mieszkańcy naszego sołectwa potrafią i chcą się wzajemnie wspierać. Jest to niezwykłe i bardzo wszystkim za to dziękuję.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43