Reklama


Reklama

Krzyż i kapliczka dziełem rąk mieszkańców Nowych Kiejkut (zdjęcia)


W Nowych Kiejkutach (gmina Dźwierzuty) stanęły nowy krzyż i nowa kapliczka. Wspólnymi siłami wybudowali je mieszkańcy wsi. W niedzielę poświecił je proboszcz z Dźwierzut ksiądz Jarosław Wiszowaty. - Myślę, że w tym trudnym czasie krzyż, kapliczka, ale też nasza wspólnota, która się tego podjęła daje otuchę wszystkim mieszkańcom sołectwa – mówi Regina Bazych, mieszkanka wsi i radna. - Każdy z nas poczuł, że nie jest sam, że możemy liczyć na siebie wzajemnie. To naprawdę ważne.Mieszkańcy wsi do remontu kapliczki i krzyża przymierzali się już od 2 lat. Stary krzyż się rozsypywał, groził złamaniem i przewróceniem, podobnie było z kapliczką.

 

- Początkowo jeździliśmy po ościennych miejscowościach oglądaliśmy takie budowle – wspomina Regina Bazych. - Na przepiękne kapliczki natknęliśmy się w Jerutkach i Świętajnie. I tak zrodził się pomysł, żeby naszą kapliczkę przebudować.

 

Rodzina postawiła krzyż

 

Ciężar tej inicjatywy wzięli na siebie sołtys wsi Justyna Gajek i rada sołecka.

 

- Właściwie każda rodzina dołożyła się do tej budowy – mówi pani Regina. - Projekt kapliczki wymyślił Grzegorz Retkin. Przelał go na papier. Spodobał się wszystkim i zaczęto budowę.


Reklama

 

Jednocześnie zaczęto przygotowania do wymiany krzyża, który w Nowych Kiejkutach stał od 1946 roku. Pobudowali go pierwsi napływowi mieszkańcy wsi. - Były to trzy rodziny, ale nazwisk nie pamiętam już – mówi Regina Bazych. - Budowy nowego krzyża podjęli się bracia Ostaszewscy. Sami go wykonali, zakonserwowali i postawili. To wspaniały prezent tej rodziny dla całej naszej społeczności.

 

Otucha dla mieszkańców

 

Koszt materiałów budowlanych na samą kapliczkę wyniósł 4600 zł.

 

- W pewnym momencie tych pieniędzy zaczęło nam brakować – wspomina pani Regina. - Tu z pomocą przyszli wójt Marianna Szydlik oraz proboszcz z Dźwierzut. Z kolei od zaprzyjaźnionego księdza z Gromu Krzysztofa Pliszki otrzymaliśmy figurkę Matki Boskiej, która znajduje się w kapliczce. Przy tym wsparciu i pracach społecznych mieszkańców udało się wszystko wykończyć.

Reklama

 

Początkowo poświęcenie kapliczki i krzyża miało być bardzo uroczyste, ale ostatecznie z powodu pandemii dokonano tego w kameralnym gronie.

 

- Budowa kapliczki i krzyża w takim czasie, w którym dziś się znajdujemy daje nam wszystkim otuchę, że nie jesteśmy sami - mówi pani Regina. - Pokazuje, że mieszkańcy naszego sołectwa potrafią i chcą się wzajemnie wspierać. Jest to niezwykłe i bardzo wszystkim za to dziękuję.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55