Sobota, 24 Sierpień, Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Kreatywność regionów na rzecz odpowiedzialnego rozwoju


Inicjatywa powstała niezależnie od wielkiej polityki. Narodziła się na samym dole i wynikła z potrzeb...Inicjatywa powstała niezależnie od wielkiej polityki. Narodziła się na samym dole i wynikła z potrzeby sytuacji, a ta z roku na rok się pogarsza. Coraz trudniej sprzedać wyprodukowany towar, utrzymać własny mały biznes i przetrwać na rynku zdominowanym przez towary wielkich zagranicznych koncernów. Jednym z elementów ochrony, budowania i rozwoju własnego potencjału gospodarczego jest tworzenie jego marki i docieranie z nią do klientów zarówno na rodzimym, jak i krajowym rynku. O Międzygminnych Targach Przedsiębiorczości w Pasymiu na tle sytuacji gospodarczej regionu rozmawiam Wojewodą Warmińsko-Mazurskim Arturem Chojeckim.

 

Badania GUS wskazują na poprawę większości wskaźników w lipcu 2016 r., w naszym województwie. Odnotowano wzrost liczby nowo powstałych podmiotów gospodarczych, zwiększenie zatrudnienia, a co za tym idzie - spadło bezrobocie. Wzrosły też nieznacznie płace. Jak Pan ocenia, czy w tej sytuacji celowym jest organizowanie Międzygminnych Targów Przedsiębiorczości w Pasymiu?

 

To bardzo optymistyczna informacja, ale jak w każdym planowaniu wszystkie, także pozytywne trendy, muszą znaleźć potwierdzenie w prognozie długoterminowej. Obecnie odnotowujemy tę dobrą tendencję. Myślę, że najbliższe miesiące potwierdzą utrwalanie się tego procesu. Dobra sytuacja na rynku pracy idzie w parze z optymistycznymi prognozami wzrostu gospodarczego. Mnie cieszy ocena Banku Światowego, według którego uruchomienie programu Rodzina 500+ daje już pierwsze pozytywne wyniki, jakim jest spadek wskaźnika skrajnego ubóstwa w Polsce o 3 p.p. Jak to się ma do Międzygminnych Targów Przedsiębiorczości w Pasymiu? Myślę, że w naszym województwie tej przedsiębiorczości naprawdę nie mamy za wiele. Nasze województwo cały czas nadgania dziesiątki lat zaniedbań i niedoinwestowania. Potrzebujemy redefinicji sektorów gwarantujących rozwój gospodarczy Warmii i Mazur. Każde działanie temu służące ma sens.

 

Jak wpisuje się w działania rządu w naszym województwie ta lokalna inicjatywa pięciu samorządów z powiatu szczycieńskiego, które postanowiły zarówno w przestrzeni gospodarczej naszego regionu, jak i całego kraju zaprezentować potencjał swoich firm, towarów, usług i rozpocząć aktywną ich promocję?

 

Rząd przywiązuje ogromną wagę do samorządowych inicjatyw w regionach, nawet, jeśli powstaje na szczeblu pięciu gmin jednego powiatu. Chciałbym przypomnieć, że zarówno goszczący niedawno w naszym województwie wicepremier Mateusz Morawiecki, jak i jego bliski współpracownik, minister rozwoju, Jerzy Kwieciński, który odwiedził nas w kwietniu br. kładli ogromny nacisk na konieczność wzmocnienia innowacyjności i kreatywności w regionach, w powiatach, w gminach. Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest odpowiedzią na główne problemy społeczno-gospodarcze kraju we wszystkich jego przestrzeniach administracyjnych. Jednym z założeń jest włączanie małych miast, obszarów wiejskich i rodzinnych gospodarstw rolnych w procesy rozwojowe. Zróżnicowana, dochodowa gospodarka, przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniom – to cele, jakie zamierza realizować. Pomoże w tym rozwój rynków lokalnych, poprawa przedsiębiorczości i mobilności zawodowej – a to przecież główne założenia Państwa inicjatywy.

 

Czy w tego typu działaniach, ukierunkowanych na wyrównanie dysproporcji pomiędzy potencjałem wytwórczym, co jest naszą mocną stroną, a udziałem w sprzedaży bezpośredniej na rynki pozaregionalne, co wychodzi nam słabiej, samorządowcy organizujący targi mogą liczyć na Pana wsparcie?

 

Oczywiście na miarę możliwości i zadań realizowanych przez każdego wojewodę. Służą temu moje spotkania z przedsiębiorcami różnych branż. Staram się pośredniczyć w kontaktach np. między Ministerstwem Rozwoju, a środowiskami biznesowymi naszego regionu. Dość widoczne jest to w relacjach z branżą meblarską, jedną z bardziej strategicznych w gospodarce Warmii i Mazur. Odwiedzam firmy meblarskie, uczestniczę w targach, polecam przedstawicielom ambasad i konsulatów odwiedzających Olsztyn. A więc pośredniczę w przekazie informacji. Służą temu również konferencje i spotkania z szefami różnych resortów. Każdy sposób na promocję jest dobry.

 

Formuła pierwszych targów w Pasymiu - miszmasz - ma na celu poza aspektem promocyjno- handlowym wydobycie i wzajemne poznanie potencjału gospodarczego gmin organizatorów, jak i regionu. Czy Pana zdaniem należałoby ją taką pozostawić na przyszłość, czy może powinna być zmieniona na targi branżowe jak np. ,,drewno i turystyka”?

 

Proszę Państwa, nie mogę tu wziąć odpowiedzialności za decyzje, które powinny zapaść jako wypadkowa podjętych działań. Jestem przekonany, że organizatorzy wypracują najlepszą i najwłaściwszą formę. Owszem „drewno i turystyka” wpisuje się jak najbardziej w gospodarcze kierunki regionu, ale trzeba też brać pod uwagę kalendarz imprez. W tym tygodniu, to już trzecia impreza o zbliżonym profilu – duże targi meblarskie odbyły się w ostródzkiej Arenie i równolegle w Iławie. Taka kumulacja podobnych tematycznie wydarzeń może być problemem dla klientów.

 


Organizatorzy Międzygminnych Targów Przedsiębiorczości w Pasymiu myślą o wpisaniu tego wydarzenia na stałe w kalendarz wydarzeń gospodarczych naszego regionu, a może i kraju. Czy Pana zdaniem ta decyzja wydaje się być uzasadniona?

 

Trzeba próbować i nie zrażać się trudnościami. Sukces rodzi się z systematyczności i determinacji. Sam pomysł jest dobry. Teraz wszystko w rękach organizatorów. Wrześniowe spotkanie będzie okazją do zaprezentowania usług i wyrobów, nawiązania współpracy biznesowej z innymi przedsiębiorcami. Ważnym elementem targów będzie także wymiana doświadczenia z innymi firmami działającymi w tej samej lub pokrewnej branży, a także poznania szerokiej oferty wystawców. Niewątpliwie inicjatywa podjęta przez 5 gmin to dobry kierunek. Nie zostaniesz dostrzeżony, jeśli się nie pokażesz – ta zasada chyba najlepiej ilustruje zamysł organizatorów. Czasem, mając nawet najlepszy produkt, czy usługę trudno jest się samodzielnie przebić, znacznie łatwiej, kiedy mamy szansę na wspólne działania i zaprezentowanie oferty w szerszej perspektywie. Mamy wiele przykładów w całej Polsce, kiedy lokalne przedsięwzięcia w niedługim czasie stawały się potężnymi, znaczącymi eventami i wierzę, że tak będzie również w tym przypadku.

 

Od zarania dziejów wiadomo, że handel ożywia. Jak z perspektywy Pana, jako Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, wygląda dziś ta sytuacja w naszym regionie? Czy słusznym jest zapraszanie do źródła powstawania towarów i usług ich odbiorców?

 

Oczywiście, że tak. Współczesny klient chce wiedzieć jak powstał dany produkt albo jak zrealizowana będzie konkretna usługa. Taka polityka otwartych drzwi sprawia, że zyskuje zarówno producent, jak i odbiorca. Wytwórcy towarów i usług mogą w ten sposób nie tylko pochwalić się oferowanymi produktami, ale także zdobyć zaufanie klientów, a ci z kolei mają pewność, że firma wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. To także bardzo dobry sposób na poznanie opinii odbiorców. W obecnych czasach konfrontacja z opinią konsumentów powinna być traktowana jak pewien punkt odniesienia i szansa na bezpośrednie dotarcie do nich.

 

Czym dla naszego regionu są takie wydarzenia jak targi i czy lokalna nisza, jaka została zagospodarowana przez: Dźwierzuty, Jedwabno, Pasym, Rozogi i Świętajno ma szansę przyczynić się do wzrostu potencjału gospodarczego naszego regionu?

 

Wszystko zależy od tego, jak konsekwentne będą gminy organizujące targi. Z pewnością nie może to być incydentalne wydarzenie, a raczej początek pewnego cyklu spotkań o charakterze biznesowym. Myślę, że lokalne władze mają swój pomysł na kontynuację tego projektu. Podstawowym problemem gmin powiatu szczycieńskiego, jak i całego województwa, jest słaby rozwój gospodarczy, wyludnianie się wspólnot, a także brak środków w budżetach gmin na realizację zadań własnych. Organizacja targów i ich formuła stwarza forum do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów, poprzez wsparcie przedsiębiorców w aktywnej ich promocji, co w mojej ocenie może przyczynić się do wyjścia z zapaści gospodarczej.

 

 

Panie Wojewodo, objął Pan Honorowy Patronat nad Targami, które odbędą się 9 i 10 września w Pasymiu. Proszę za pośrednictwem „Tygodnika Szczytno” zaprosić przedsiębiorców, mieszkańców i gości naszego regionu do odwiedzenia w tych dniach targów.

 

Szanowni mieszkańcy! Przedsiębiorcy Warmii i Mazur! Drodzy Goście! Chciałbym zaprosić serdecznie do odwiedzenia Międzygminnych Targów Przedsiębiorczości, które będą ważnym impulsem w kierunku aktywizacji środowiska oraz zachęcenia inwestorów do inwestowania w gminach naszego regionu. Wszystkim gościom i wystawcom życzę, aby targi umożliwiły zawarcie wielu nowych kontaktów biznesowych, które będą procentowały w przyszłości. Jestem pewien, że ta okazja zostanie przez Was, Drodzy Państwo, pożytecznie wykorzystana. Wierzę, że wszystkie nawiązane relacje będą miały wpływ na pobudzenie aktywności gospodarczej w regionie.

Rozmawiał

Krzysztof KolczyńskiKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  I na wszystkich świętych _ cieplutko w foteliku z wirtualna świeczka przy grobie w aplikacji. Masakra!
  Autor: Ewa
  2019-08-23 19:36:46
 • Bandyci próbowali w Szczytnie wyprać brudne pieniądze (zdjęcia)
  Przyszpanowali sobie nasi Panowie policjanci, lał ale wy jesteście skuteczni, śmiechu warte
  Autor: Ja
  2019-08-23 15:54:56
 • Szczycieńskie artefakty pojadą do Działdowa?
  Monety, spinki, naczynia, no i jakieś inne - to nie wiem. Ale wielkie gabaryty to nie są. Dlaczego nie ma na to miejsca? Bo że muzeum w Szczytnie może nie mieć - w to uwierzę, ale muzeum w Olsztynie - to cztery tramwaje przejeżdżają wiadomo gdzie. A jeszcze ten refleks Pana Dyrektora: że ze względu na wagę dla lokalnej społeczności Pan Dyrektor gotowy jest przyjąć te wykopane rzeczy. Refleks, który nastąpił po interwencji Radnego Sejmiku Henryka Żuchowskiego. Oj, coś mi tu nie gra. Może Pan Dyrektor ma wstręty do archeologii po \"złotym pociągu\" ze Śląska?
  Autor: Krajan
  2019-08-23 14:58:54
 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  A ja mam lepszy pomysł, poproszę nie o mapę (na której wykonanie trzeba poczekać kilka ładnych miesięcy, ciekawe kto za to ma zapłacić), a o stojaki na puste znicze, wyrzucane są one do koszy na śmieci setkami, a mogłyby posłużyć innej osobie. Po co zaśmiecać planetę, a osoby potrzebujące zaoszczędziłby niezłą kasę. Wystarczyłoby tylko kupić do nich nowe wkłady. Gdyby jakiś radny lub urzędnik (oczywiście z umocowaniem od burmistrza, za coś przecież kasę biorą) pofatygował się do zakładów zajmujących się obróbką metalu w Szczytnie i złożył im ofertę - wykonacie stojak, a możecie w zamian umieścić na nim reklamę, sądzę, że znalazłby się taki zakład, który by go wykonał.
  Autor: alibaba
  2019-08-23 14:50:20
 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  To bardzo dobry pomysł. Takie wirtualne cmentarze z danymi, wg których można odszukać każdy grób, funkcjonują od dawna wielu miastach. Łatwiej jest to zrobić w przypadku cmentarzy komunalnych, niż parafialnych, ale takie też są. A chodzi nie tylko o znanych zmarłych - każdy zasługuje na to, by zapominalscy krewni mogli wreszcie okazać skruchę.
  Autor: Waga
  2019-08-23 13:12:29
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  O wiemod :)
  Autor: Śmieszek
  2019-08-23 13:02:57
 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  Człowieku (CIEKAWSKI) , jakie RODO? Weź się dokształć trochę. Masakra z tymi ludźmi. Piszą bzdury, a inni potem w to wierzą. Odrobinę myślenia. Samodzielnego.
  Autor: Idiotów nie sieją
  2019-08-23 12:41:06
 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  A jak to się ma do RODO ?
  Autor: Ciekawski
  2019-08-23 12:00:59
 • Poszukiwany nie wytrzymał... sam zadzwonił na policję
  Cienias
  Autor: Rampage
  2019-08-23 11:44:04
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Śmieszek - a o który wątek chodzi? Jak to w \"ogórki\" ruszyłem kilka. Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.
  Autor: wiesław mądrzejowski
  2019-08-23 09:40:49