Poniedziałek, 1 Czerwiec, Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada -

Reklama


Reklama

Kradną tożsamość i wyłudzają pieniądze


Kilka osób z naszego powiatu padło ofiarami oszustów, którzy przejęli konta społecznościowe, a potem w wiadomościach prosili „przyjaciół” ze swoich profili o nagłą pomoc finansową. Z reguły chcieli kod BLIK do szybkiej transakcji w aplikacji bankowości mobilnej. Oszustwa idą już w tysiące złotych.Szczycieńscy policjanci ostrzegają przed wyłudzaniem pieniędzy przez osoby podszywające się pod znajomych w mediach społecznościowych.

 

- Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), należy zachować szczególną ostrożność – mówi Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji. - Przyjęliśmy kilka zgłoszeni o takiej formie oszustw.

 

 

„Oszustwo na BLIK-a” to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy do wyłudzania pieniędzy. Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska.

 

- Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść – mówi Anna Walerzak. - W przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba która go otrzyma może wypłacić pieniądze bez użycia karty. 


Reklama

 

 

BLIK jest to sześciocyfrowy kod wygenerowany z aplikacji bankowej pozwalający  nam na szybkie i wygodne wykonanie  przelewu czy wypłacenie pieniędzy z bankomatu dokładnie tak, jakbyśmy płacili kartą. Posiadanie takiego kodu  to spory komfort dla użytkownika,  jednak z  drugiej strony duże zagrożenie. 

 

 

Przelew BLIKIEM na numer telefonu - są to przelewy bez podawania numeru rachunku. Żeby na przykład szybko oddać pieniądze znajomemu, nie musisz znać numeru jego konta. Wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej banku i wpisać numer telefonu odbiorcy.

Szczycieńscy policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się z tą osobą telefonicznie i sprawdźmy czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych oraz haseł, których używamy w sieci.

Reklama

 

KPP Szczytno/ip

 

 

 

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Fot. policja.plKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze