Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Koszty pożyczki


Przed skorzystaniem z finansowania oferowanego przez banki i firmy pożyczkowe należy zwrócić szczególną uwagę na koszty pożyczki. Wbrew pozorom to nie tylko odsetki ale także inne możliwe opłaty. Sprawdź, co się składa na całkowite koszty pożyczki.Co składa się na koszt pożyczki?

 

Znajomość elementów składowych pożyczki pozwala na sprawdzenie, czy dany produkt jest dla nas opłacalny. Podstawowym błędem związanym z zagadnieniem zobowiązań finansowych jest uznawanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania jako całkowitych kosztów, które będziemy musieli ponieść.

 

 

Podstawowe koszty zobowiązań jak chwilówki, pożyczki hipoteczne czy pożyczki ratalne obejmują pożyczoną kwotę oraz odsetki, które możemy oszacować poprzez obliczenie RRSO. Warto wiedzieć, jak to zrobić, ponieważ to w zasadzie główny koszt zaciągniętego zobowiązania. Nie znaczy to jednak, że jest jedynym. W skład RRSO nie wchodzą opłaty dodatkowe, których wysokość może sprawić, że całkowite koszty pożyczki przewyższają znacząco pożyczony kapitał.

 

Opłaty dodatkowe w ramach kosztów pożyczki

 

Zdarza się, że produkty finansowe omawiane w serwisach takich jak pozyczkaportal.pl posiadają związane z nimi opłaty dodatkowe. W przeciwieństwie do tych podstawowych, rodzaj oraz liczba takich kosztów może być różna w zależności od instytucji finansowej oraz typu zobowiązania, na które się zdecydujemy.

 

Opłaty dodatkowe w ramach kosztów pożyczki powinny być widoczne w umowie, którą proponuje nam pożyczkodawca. Firmy pożyczkowe i banki mogą naliczyć je w postaci:

 

 • ubezpieczenia – na wypadek problemów ze spłatą,


  Reklama

 • prowizji z tytułu udzielenia finansowania,

 • opłaty przygotowawczej – obejmuje koszty związane z rozpatrzeniem wniosku i sporządzeniem umowy,

 • opłaty administracyjnej – utworzonej z tytułu obsługi zadłużenia,

 • zabezpieczenia – np. samochód w przypadku pożyczki pod zastaw auta.

 

Dodatkowo warto wspomnieć o refinansowaniu pożyczki. Taka usługa jest często dostępna, jednak generuje dodatkowe koszty. W umowie należy też zwrócić uwagę na ewentualne obciążenia naszego rachunku z tytułu spłaty pożyczki przed ustalonym terminem.

 

Koszty pożyczki i stopy procentowe NBP

 

9 kwietnia 2020 r. była ważną datą dla pożyczkobiorców i pożyczkodawców. W związku z epidemią COVID-19 Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych. Poskutkowało to tym, że ich wysokość wynosi:

 

 • 0,50 proc. w skali rocznej dla stopy referencyjnej,

 • 1,00 proc. w skali rocznej dla stopy lombardowej,

 • 0,00 proc. w skali rocznej dla stopy depozytowej,

 • 0,55 proc. w skali rocznej dla stopy redyskontowej,

 • 0,60 proc. w skali rocznej dla stopy dyskontowej.

 

Ten zabieg skutkuje tym, że koszty pożyczki maleją. Jest więc to dobry czas na podreperowanie budżetu domowego, który może tego wymagać wobec niestabilnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej. Kluczową kwestią jest więc znalezienie takiej oferty, która spełni nasze oczekiwania, a przy tym będzie opłacalna. W internecie istnieją różne porównywarki pożyczek. Takie serwisy nie tylko ułatwiają porównanie ofert, ale pozwalają na dopasowanie produktu do własnych potrzeb.

Reklama

 

Jak obniżyć koszty pożyczki?

 

Przy wyborze pożyczki możliwe jest obniżenie obliczonego RRSO i całkowitych kosztów. Warunkiem jest tutaj rozsądne podejście do tematu i opracowanie określonej strategii. Istnieją sprawdzone sposoby pozwalające na zmniejszenie opłat za zobowiązanie. Oto najważniejsze z nich:

 

 • darmowa pożyczka – krótkoterminowe finansowanie na mniejsze kwoty. Zwykle to pierwsza pożyczka finansowa w danej instytucji jest za darmo, a jej maksymalna wysokość to zazwyczaj 3 000 zł przy okresie spłaty do 30 dni. Należy jednak pamiętać, że nawet jeden dzień opóźnienia w uregulowaniu zadłużenia wygeneruje koszty z tytułu odsetek karnych,

 • obniżone oprocentowanie – z takim udogodnieniem można spotkać się w przypadku ofert pożyczek ratalnych czy długoterminowych,

 • negocjacja warunków – niektóre instytucje finansowe umożliwiają indywidualne ustalenie kosztów pożyczki. Najczęściej z tego sposobu mogą skorzystać stali klienci, którzy mogą liczyć na dużo lepsze warunki.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2018-04-04 14:43:46

Kosmiczne koszty samorządowych inwestycji

 • Środa, 2017-05-24 12:32:46

Nowe ulice, konieczne zmiany i... koszty

Reklama


Komentarze

 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i ciekawa. Bez sarkazmu tylko powiem, że mój wcześniejszy komentarz, to bardziej pytanie retoryczne, bo faktycznie jest tak, jak opisał mi przedmówca. Szkoda tylko, że ci sami urzędnicy po godzinach projektują, adaptują projekty, często są kierownikami budowy i mają i mają do tego odpowiednie kwalifikacje, pozwolenia. Oczywiście mają do tego prawo, bo za swoje się uczyli i nikt im tego nie broni, ale gdy trzeba coś zaprojektować w godzinach pracy, to już brakuje, ale mam wrażenie, że chęci a nie kwalifikacji.

  WCpiker


  2020-05-29 11:02:34
 • 33 zarzuty dla... 13-latka
  hahahahahaha co za beton umysłowy podaje jakie kolwiek hasła innym użytkownikom internetu xD

  zenek


  2020-05-29 10:59:08
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

  Justyna


  2020-05-29 08:24:14
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Na zdjęciu widać uchylone okno w srebrnym aucie, to czyli kierowca mógł być w aucie. Po drugie widzimy tylko część całości, co się dzieje po drugich stronach pojazdów. KRZYŚ nie MIŚ

  Krzyś


  2020-05-29 00:09:05
 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23