Reklama


Reklama

Koszty pożyczki


Przed skorzystaniem z finansowania oferowanego przez banki i firmy pożyczkowe należy zwrócić szczególną uwagę na koszty pożyczki. Wbrew pozorom to nie tylko odsetki ale także inne możliwe opłaty. Sprawdź, co się składa na całkowite koszty pożyczki.Co składa się na koszt pożyczki?

 

Znajomość elementów składowych pożyczki pozwala na sprawdzenie, czy dany produkt jest dla nas opłacalny. Podstawowym błędem związanym z zagadnieniem zobowiązań finansowych jest uznawanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania jako całkowitych kosztów, które będziemy musieli ponieść.

 

 

Podstawowe koszty zobowiązań jak chwilówki, pożyczki hipoteczne czy pożyczki ratalne obejmują pożyczoną kwotę oraz odsetki, które możemy oszacować poprzez obliczenie RRSO. Warto wiedzieć, jak to zrobić, ponieważ to w zasadzie główny koszt zaciągniętego zobowiązania. Nie znaczy to jednak, że jest jedynym. W skład RRSO nie wchodzą opłaty dodatkowe, których wysokość może sprawić, że całkowite koszty pożyczki przewyższają znacząco pożyczony kapitał.

 

Opłaty dodatkowe w ramach kosztów pożyczki

 

Zdarza się, że produkty finansowe omawiane w serwisach takich jak pozyczkaportal.pl posiadają związane z nimi opłaty dodatkowe. W przeciwieństwie do tych podstawowych, rodzaj oraz liczba takich kosztów może być różna w zależności od instytucji finansowej oraz typu zobowiązania, na które się zdecydujemy.

 

Opłaty dodatkowe w ramach kosztów pożyczki powinny być widoczne w umowie, którą proponuje nam pożyczkodawca. Firmy pożyczkowe i banki mogą naliczyć je w postaci:

 

 • ubezpieczenia – na wypadek problemów ze spłatą,


  Reklama

 • prowizji z tytułu udzielenia finansowania,

 • opłaty przygotowawczej – obejmuje koszty związane z rozpatrzeniem wniosku i sporządzeniem umowy,

 • opłaty administracyjnej – utworzonej z tytułu obsługi zadłużenia,

 • zabezpieczenia – np. samochód w przypadku pożyczki pod zastaw auta.

 

Dodatkowo warto wspomnieć o refinansowaniu pożyczki. Taka usługa jest często dostępna, jednak generuje dodatkowe koszty. W umowie należy też zwrócić uwagę na ewentualne obciążenia naszego rachunku z tytułu spłaty pożyczki przed ustalonym terminem.

 

Koszty pożyczki i stopy procentowe NBP

 

9 kwietnia 2020 r. była ważną datą dla pożyczkobiorców i pożyczkodawców. W związku z epidemią COVID-19 Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych. Poskutkowało to tym, że ich wysokość wynosi:

 

 • 0,50 proc. w skali rocznej dla stopy referencyjnej,

 • 1,00 proc. w skali rocznej dla stopy lombardowej,

 • 0,00 proc. w skali rocznej dla stopy depozytowej,

 • 0,55 proc. w skali rocznej dla stopy redyskontowej,

 • 0,60 proc. w skali rocznej dla stopy dyskontowej.

 

Ten zabieg skutkuje tym, że koszty pożyczki maleją. Jest więc to dobry czas na podreperowanie budżetu domowego, który może tego wymagać wobec niestabilnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej. Kluczową kwestią jest więc znalezienie takiej oferty, która spełni nasze oczekiwania, a przy tym będzie opłacalna. W internecie istnieją różne porównywarki pożyczek. Takie serwisy nie tylko ułatwiają porównanie ofert, ale pozwalają na dopasowanie produktu do własnych potrzeb.

Reklama

 

Jak obniżyć koszty pożyczki?

 

Przy wyborze pożyczki możliwe jest obniżenie obliczonego RRSO i całkowitych kosztów. Warunkiem jest tutaj rozsądne podejście do tematu i opracowanie określonej strategii. Istnieją sprawdzone sposoby pozwalające na zmniejszenie opłat za zobowiązanie. Oto najważniejsze z nich:

 

 • darmowa pożyczka – krótkoterminowe finansowanie na mniejsze kwoty. Zwykle to pierwsza pożyczka finansowa w danej instytucji jest za darmo, a jej maksymalna wysokość to zazwyczaj 3 000 zł przy okresie spłaty do 30 dni. Należy jednak pamiętać, że nawet jeden dzień opóźnienia w uregulowaniu zadłużenia wygeneruje koszty z tytułu odsetek karnych,

 • obniżone oprocentowanie – z takim udogodnieniem można spotkać się w przypadku ofert pożyczek ratalnych czy długoterminowych,

 • negocjacja warunków – niektóre instytucje finansowe umożliwiają indywidualne ustalenie kosztów pożyczki. Najczęściej z tego sposobu mogą skorzystać stali klienci, którzy mogą liczyć na dużo lepsze warunki.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2018-04-04 14:43:46

Kosmiczne koszty samorządowych inwestycji

 • Środa, 2017-05-24 12:32:46

Nowe ulice, konieczne zmiany i... koszty

Reklama


Komentarze

 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06
 • Podziękowali rolnikom z trud pracy (zdjęcia)
  Widzę, że maseczki pozakładane,,, i to prawidłowo,,

  X1


  2020-09-23 16:11:51
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Madki uspokujta sie, bo zadzwonie do Jaworowicz

  Prokreator


  2020-09-23 08:54:51
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Niezwykła osobowość, zdarzyło mi sie zobaczyć tą niesamowitą pełną pasji twórczość. Niestety nie zdarzyło mi sie wspołpracować, aczkolwiek z młodszą siostrą wiele razy. Utalentowane rodzeństwo, przesymatyczni ludzie, pełni entuzjazju i pozytywnej energii. Podziwiam. Życzę powodzenia w dążeniu do realizacji marzeń i celów. Pozdrawiam serdecznie, wszystkiego dobrego.

  Katarzyna Sławińska


  2020-09-23 01:35:43
 • W naszych lasach pojawiła się modliszka (zdjęcia)
  Pierwszą Modliszkę przypadkowo znalazłem na trasie na Strugę już w roku 2000 oraz Turkuć Podjadek,który miał ok.5 centymetrów i wyglądał niesamowicie.

  HANS


  2020-09-22 22:46:12
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Powodzenia w poszerzaniu terytorium tego NIEBA, zarażaj swoim optymizmem i życzliwością wszystkich wokół siebie, a talent, który masz niech będzie dla Ciebie szerokim terenem nowych wyzwań i sukcesów. Świat stoi przed Tobą otworem, bierz garściami dobro z niego płynące.

  Mirosława Lipka


  2020-09-22 21:48:12
 • Schronisko młodzieżowe odzyska dawny blask (zdjęcia)
  Takie schronisko aż się prosi w b. SP1/Gimnazjum 1 - obecnie budynku SP3. Niemiec wybudował szkołę ok. 100 lat temu,to niech budynek nadal służy młodziezy.

  ika


  2020-09-22 20:23:04