Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Kosztowne żywienie dzieci


O 5 złotych wzrosła cena dziennego wyżywienia dziecka w przedszkolu w Jedwabnie. To bulwersuje rodziców. - Trudno się dziwić, bo w tej sytuacji koszt pobytu dziecka w placówce to ponad 500 zł miesięcznie – mówi wójt Sławomir Ambroziak.Szkolna kuchnia, w której przygotowywane są posiłki zarówno dla uczniów, jak i przedszkolaków, jest wydzierżawiana firmie, która deklaruje żywienie dzieci za najniższą cenę. Wyłanianiem kontrahenta zajmuje się zwykle GOPS, bo podstawę umowy stanowią posiłki refundowane w ramach pomocy socjalnej. W tym roku szkolnym jest trudniej niż w latach poprzednich, co zresztą odczuwają wszystkie gminy, nie tylko Jedwabno. Powodem jest wzrost stawek za posiłek. Oferenci tłumaczą to powszechnym wzrostem cen produktów, co zresztą odczuwa każdy.

 

- W szkole w Jedwabnie uczy się 320 uczniów, w przedszkolu zaś przebywa 80 dzieci – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Nie wszystkie dzieci objęte są wsparciem socjalnym, w ramach którego to GOPS pokrywa koszty wyżywienia, realizując program „Posiłek w domu i szkole”. Dofinansowanie obejmuje jednak tylko obiad i to rodzi problem dla rodziców tych dzieci przedszkolnych, które przebywają w placówce osiem godzin.


Reklama

 

Do pozostałych posiłków rodzice muszą dopłacić lub też – jeśli nie „łapią” się na socjal, uiścić całość. A firma, która zdecydowała się realizować usługę w Jedwabnie wyliczyła, że całodzienne żywienie w tym roku kosztować będzie 18,5 zł.

 

- W ubiegłym roku była to stawka 13,5 zł, więc sporo mniej – mówi wójt. - Według aktualnej ceny rodzic musi miesięcznie zapłacić 100 zł opłaty za przedszkole i ponad 400 zł za wyżywienie. To dużo, a jeśli ktoś ma w przedszkolu dwoje dzieci, to kwota robi się znacząca.

 

Rodzą się więc w Jedwabnie sugestie, by gmina wróciła do dawnego systemu i szkolną kuchnię uruchomiła „osobiście”.

Reklama

 

- To jednak raczej nie wchodzi w grę, bo łączy się ze zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. To nie tylko kwestia zatrudnienia odpowiedniego personelu, ale też zakup całego wyposażenia, od talerzy i sztućców poczynając, na odpowiednim sprzęcie kuchennym kończąc – rozwiewa nadzieje wójt Ambroziak.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Witam, czytam i wierzę że beret jest i to faktycznie moherowy,bo jaki rozwój daje kolejny spożywczy sklep? Jak na tą miejscowość mamy ich nad to. Ten sklep zatrudni z dwanaście osób z czego część pewnie będzie na pracach interwencyjnych część stażystów. Sprawi tylko że inne mniejsze upadną, i nikt nie otworzy żadnego mniejszego sklepu bo nie uda mu się przetrwać. Wystarczy teraz policzyć ile osób straci pracę i zobaczyć czy to faktycznie dobry bilans. Co do stacji benzynowej to się zgodzę, jakoś q jest do ku... nędzy. Można tchnąć życie w tą wyludniającą się miejscowość ale nie takim nędznym sporzywczakiem. Większość ludzi którzy opóścili tą wieś to młode osoby dla których jedyną niewystarczającą rozrywką jest picie piwka w parku bo nic tu dla nich nie ma!!!

  Do moherka


  2020-02-18 02:38:53
 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13

Reklama