Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Kosztowne żywienie dzieci


O 5 złotych wzrosła cena dziennego wyżywienia dziecka w przedszkolu w Jedwabnie. To bulwersuje rodziców. - Trudno się dziwić, bo w tej sytuacji koszt pobytu dziecka w placówce to ponad 500 zł miesięcznie – mówi wójt Sławomir Ambroziak.Szkolna kuchnia, w której przygotowywane są posiłki zarówno dla uczniów, jak i przedszkolaków, jest wydzierżawiana firmie, która deklaruje żywienie dzieci za najniższą cenę. Wyłanianiem kontrahenta zajmuje się zwykle GOPS, bo podstawę umowy stanowią posiłki refundowane w ramach pomocy socjalnej. W tym roku szkolnym jest trudniej niż w latach poprzednich, co zresztą odczuwają wszystkie gminy, nie tylko Jedwabno. Powodem jest wzrost stawek za posiłek. Oferenci tłumaczą to powszechnym wzrostem cen produktów, co zresztą odczuwa każdy.

 

- W szkole w Jedwabnie uczy się 320 uczniów, w przedszkolu zaś przebywa 80 dzieci – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Nie wszystkie dzieci objęte są wsparciem socjalnym, w ramach którego to GOPS pokrywa koszty wyżywienia, realizując program „Posiłek w domu i szkole”. Dofinansowanie obejmuje jednak tylko obiad i to rodzi problem dla rodziców tych dzieci przedszkolnych, które przebywają w placówce osiem godzin.

 

Do pozostałych posiłków rodzice muszą dopłacić lub też – jeśli nie „łapią” się na socjal, uiścić całość. A firma, która zdecydowała się realizować usługę w Jedwabnie wyliczyła, że całodzienne żywienie w tym roku kosztować będzie 18,5 zł.


 

- W ubiegłym roku była to stawka 13,5 zł, więc sporo mniej – mówi wójt. - Według aktualnej ceny rodzic musi miesięcznie zapłacić 100 zł opłaty za przedszkole i ponad 400 zł za wyżywienie. To dużo, a jeśli ktoś ma w przedszkolu dwoje dzieci, to kwota robi się znacząca.

 

Rodzą się więc w Jedwabnie sugestie, by gmina wróciła do dawnego systemu i szkolną kuchnię uruchomiła „osobiście”.

 

- To jednak raczej nie wchodzi w grę, bo łączy się ze zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. To nie tylko kwestia zatrudnienia odpowiedniego personelu, ale też zakup całego wyposażenia, od talerzy i sztućców poczynając, na odpowiednim sprzęcie kuchennym kończąc – rozwiewa nadzieje wójt Ambroziak.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50