Środa, 18 Wrzesień, Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Korzystne inwestowanie w sołectwach


Fundusz sołecki stał się szkołą, w której lokalne społeczności zdobywają wiedzę o funkcjonowaniu gminy, jej zadaniach czy o zasadach gospodarowania środkami publicznymi. Jak widać po działaniach, mieszkańcy gminy Świętajno odrobili lekcje i teraz czerpią środki z funduszu, który jest im zagwarantowany w budżecie gminy i pozwala im upiększać miejscowości, w których mieszkają.Zaledwie w ciągu miesiąca ze środków funduszu sołeckiego w 5 miejscowościach gminy Świętajno zrealizowano inwestycje, których projekty były wcześniej zgłoszone przez samych mieszkańców.

 

- Najważniejszą wartością funduszu sołeckiego jest to, że wpływa on na aktywizację mieszkańców, zachęca do wspólnych działań, a przede wszystkim służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Jego dodatkową zaletą jest to, że w dużej części naucza odpowiedzialności za lokalną społeczność - o funduszu sołeckim mówi wójt gminy Świętajno Alicja Kołakowska.

 

Najkrócej ujmując” fundusz sołecki to wydzielone z gminnego budżetu środki, które „przyznawane” są każdemu sołectwu w wysokości zależnej od liczby mieszkańców danego sołectwa. W drugiej połowie każdego roku (zwykle wrzesień – październik), podczas zebrań wiejskich mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczą pieniądze w roku następnym, a samorząd gminny te zalecenia – wskazania realizuje. Natężenie działań związanych z wykorzystaniem funduszu sołeckiego następuje najczęściej późną wiosną i latem. I tak w gminie Świętajno tylko w lipcu zrealizowano :funduszowe” oczekiwania mieszkańców w pięciu sołectwach.


 

Najwięcej środków otrzymało Spychowo, bo aż 27 608 złotych, dzięki którym zostały wykonane w amfiteatrze specjalne sceniczne rolety. Z kolei w Piasutnie funduszowe 17.091 zł przeznaczono na zakup i montaż nowych urządzeń placu zabaw. W Jerominach mieszkańcy postawili na sport i dzięki temu we wsi na terenie siłowni plenerowej zainstalowano orbitrek oraz piłkochwyt za łączną kwotę 10 101 zł. W Kolonii i Jerutach place wiejskie zostały doposażone ze środków funduszu sołeckiego w lampy solarne, które kosztowały łącznie 14 825 zł. Ponadto w Jerutach w świetlicy wiejskiej są wykonywane prace, dzięki którym zostanie wymieniona na nową instalacja elektryczna oraz wstawione nowe okna.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.
  Autor: Magda
  2019-09-17 18:14:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Rada Miejska jest złożona w większości z ludzi PSL, udających niezależne obywatelskie komitety w wyborach 2018. Każdy, kto obserwuje to, co dzieje się w mieście, to wie. Radnymi w mieście są urzędnicy powiatowi. Będą walczyć z H. Żuchowskim, który jest PiS. Będą się nadymać \"w trosce o dobro miasta\". Ale jak PiS wygra te wybory do sejmu - a na to się zanosi, to tę działkę przyniosą mu w zębach. Bo będą chcieli władzy się podlizać, jak to PSL - obrotowa partia: wygrywa nasz koalicjant. Taka prawda. Bo tu nie chodzi o \"dobro miasta\" tylko przepychankę w piaskownicy: bo to moje wiaderko i ci go nie dam. Na razie - tylko do wyborów. Mogą sobie tak robić, ale jak przyszło do stawiania pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - to wojewoda po prostu przejął plac i tyle.
  Autor: Śmieszek
  2019-09-17 18:05:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Niech już w tym mieście nic nie będzie poza ratuszem. Wszyscy niepotrzebni niech wyjadą do większych miast, po to, aby strzyc ich, jak przyjadą tu do rodzin, albo na wczasy. Niech już tu nic nie będzie! Zaorać, zasiać trawę i kosić - no to przynajmniej \"siano\" będzie z tego.
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-09-17 17:51:31
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Nalezalo by wprowadzić adpowiedzialność finansową wobec radnych jak i samego burmistrza za podejmowane decyzje by odpowiadali własnym majątkiem za błedy, pomyłki i fanaberie, ktorymi czestokroć się kierują. O ile burmistrz ma odrobinę dbałosci o interesy miasta i mieszkańców powinien to zaproponować na najbliższym posiedzeniu rady i poddać dyskusji.
  Autor: Dariusz
  2019-09-17 15:30:01
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno nie ma żadnych korzyści z tego, że siedziba KRUS była na terenie miasta. Tylu pracowników ilu pracowała będzie nadal pracowało, nie mam pojęcia o jakich utraconych podatkach wygaduje HŻ? Podatek od nieruchomości? Jakieś 500 zł rocznie w porównaniu z 350.000,00 zł.
  Autor: Norbert
  2019-09-17 12:25:21
 • Bezdomni umierają na naszych oczach
  I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.
  Autor: Ja
  2019-09-17 11:42:27
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  tylk ozaskakujacym jest ze zawsze to musi byc ktos spoza Szczytna badz okolic, po wiezy cisnien i hotelu na Pasymskiej do zludzenia przypominajacego stacje benzynową , banada z Pl Juranda sie nic nie nauczyła. Ktos sobie kupi kolejny teren jako lokate kapitalu pod kredyty banklowe a w miescie kolejna dziura w dupie bedzie. Nie mozna w naszym miescie zawiazac partnerstwa Cywilno publicznego i zrobic to we wlasnym zakresie?!
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:16:19
 • Szczytno znów wspiera policję w zakupie aut
  policja to chyba ma MSW do tego typu zadan, jako mieszkanie=c miasta nie zgadzam sie na to . Karetka pogotowani jest bardziej potrzebna niz nowy \"misiobus\" do przesiadywania za dworcem PKP i żarcia kebabów
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:12:40
 • Browar z pewnymi akcjami i planowaną przyszłością (rozmowa „Tygodnika”)
  to cos co nazywa sie piwo Jurand nie nadaje sie do pica a za cene 6 zeta to juz wogole. Mocz pawiana, kup[ilem dwa razy pierwszy i ostatni. Gratuluje spierdol.. legendy.
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:10:24
 • Budynek szkoły przy Kasprowicza pójdzie na sprzedaż?
  niepoRadni (niejaki Siudak w tamtej akcji maczał palce ) i ich szef znow odwala kiche jak z wieżą i hotelem na Pasymskiej przypominającym do złudzenia stację beznynową . Czy nie mozna w miescie zawiazac jakichs spolek , ktore takie inwestycje by wziely na siebie aby \"obcy\" nie rujnowali w ten sposob miasta i jego charakteru?
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 10:54:28