Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Korzystne inwestowanie w sołectwach


Fundusz sołecki stał się szkołą, w której lokalne społeczności zdobywają wiedzę o funkcjonowaniu gminy, jej zadaniach czy o zasadach gospodarowania środkami publicznymi. Jak widać po działaniach, mieszkańcy gminy Świętajno odrobili lekcje i teraz czerpią środki z funduszu, który jest im zagwarantowany w budżecie gminy i pozwala im upiększać miejscowości, w których mieszkają.Zaledwie w ciągu miesiąca ze środków funduszu sołeckiego w 5 miejscowościach gminy Świętajno zrealizowano inwestycje, których projekty były wcześniej zgłoszone przez samych mieszkańców.

 

- Najważniejszą wartością funduszu sołeckiego jest to, że wpływa on na aktywizację mieszkańców, zachęca do wspólnych działań, a przede wszystkim służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Jego dodatkową zaletą jest to, że w dużej części naucza odpowiedzialności za lokalną społeczność - o funduszu sołeckim mówi wójt gminy Świętajno Alicja Kołakowska.

 


Reklama

Najkrócej ujmując” fundusz sołecki to wydzielone z gminnego budżetu środki, które „przyznawane” są każdemu sołectwu w wysokości zależnej od liczby mieszkańców danego sołectwa. W drugiej połowie każdego roku (zwykle wrzesień – październik), podczas zebrań wiejskich mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczą pieniądze w roku następnym, a samorząd gminny te zalecenia – wskazania realizuje. Natężenie działań związanych z wykorzystaniem funduszu sołeckiego następuje najczęściej późną wiosną i latem. I tak w gminie Świętajno tylko w lipcu zrealizowano :funduszowe” oczekiwania mieszkańców w pięciu sołectwach.

 

Najwięcej środków otrzymało Spychowo, bo aż 27 608 złotych, dzięki którym zostały wykonane w amfiteatrze specjalne sceniczne rolety. Z kolei w Piasutnie funduszowe 17.091 zł przeznaczono na zakup i montaż nowych urządzeń placu zabaw. W Jerominach mieszkańcy postawili na sport i dzięki temu we wsi na terenie siłowni plenerowej zainstalowano orbitrek oraz piłkochwyt za łączną kwotę 10 101 zł. W Kolonii i Jerutach place wiejskie zostały doposażone ze środków funduszu sołeckiego w lampy solarne, które kosztowały łącznie 14 825 zł. Ponadto w Jerutach w świetlicy wiejskiej są wykonywane prace, dzięki którym zostanie wymieniona na nową instalacja elektryczna oraz wstawione nowe okna.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  No to teraz mogę wreszcie się odnieść do tego nieszczęsnego listu p. Tadeusza Bogusza, bo doczekałem się Pana odpowiedzi nań w ostatnim numerze TS. Ponieważ krew mnie zalała z powodu tego, właściwego PiS stylu insynuacji - sugestii, stosowanego przez p. Bogusza. Większość średniego i starszego pokolenia mieszkańców Szczytna wie, czym przed laty, w jeszcze WSO MO (dla młodych: Wyższa Szkoła Oficerska Milicji Obywatelskiej), zajmował się p. Tadeusz Bogusz. Można byłoby pokusić się, w stylu p. Bogusza, o dywagacje w jakich okolicznościach pożegnał się ze \"szkółką\".

  Śmieszek


  2020-02-15 17:04:45

Reklama