Reklama


Reklama

Koronawirus pokonał Juranda oraz Dni i Noce


Tegoroczne Dni i Noce Szczytna zostały oficjalnie odwołane. Wszystko z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski tłumaczy nam, dlaczego podjął taką decyzję i wyjaśnia jej kulisy.Organizacja Dni i Nocy Szczytna w tym roku budzi skrajne emocje. Czy trudno było podjąć decyzję o odwołaniu imprezy?

 

Staram się zawsze słuchać mieszkańców, ale to ja muszę podjąć ostateczną decyzję. Czasami także trudną i niepopularną. Rozumiem, że kwestia organizacji największej, corocznej imprezy naszego miasta budzi emocje, ale nie o emocje, a o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców tutaj chodzi. To ono jest dla mnie priorytetem i właśnie z tego względu zdecydowałem, że w tym roku Dni i Noce Szczytna, niestety, nie będą mogły się odbyć. Wielka szkoda, bo to 30., jubileuszowa edycja. To nie była łatwa i spontaniczna decyzja, ale poparta analizą i przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Podobnie było zresztą w przypadku mojego stanowiska co do organizacji „normalnych” wyborów 10 maja.Niektórzy mówią, że to za wcześnie, bo jest dopiero połowa kwietnia, a Dni i Noce Szczytna miały odbyć się dopiero w dniach 17-19 lipca, czyli niemal równo za trzy miesiące.

Jako Szczytno nie jesteśmy wyjątkiem, odwoływane są mniejsze i większe imprezy w całym kraju. Na chwilę obecną nie wiadomo nawet, czy w najbliższych miesiącach będzie można organizować imprezy masowe. Wiele wskazuje na to, że nie, a Dni i Noce Szczytna są właśnie tego typu wydarzeniem. Nie było sensu wpędzać się w dodatkowe koszty. Do daty startu zostały w teorii trzy miesiące, ale proszę pamiętać, że przygotowania do organizacji takiej imprezy trwają dużo dłużej. Tego nie robi się z tygodnia na tydzień. W praktyce organizacja Dni i Nocy Szczytna rozciąga się na wiele miesięcy.


Reklama

 

Ile kosztowało nas to odwołanie ?

Nie ponieśliśmy absolutnie żadnych kosztów z powodu odwołania Dni i Nocy Szczytna.
 

Co z pieniędzmi, które uda się zaoszczędzić?

Można powiedzieć, że one już zostały zagospodarowane dodatkowymi kosztami związanymi z zarządzaniem kryzysowym w dobie koronawirusa i programem pomocowym dla lokalnych przedsiębiorców. Firmy i mieszkańcy oczekują od miasta pomocy, rząd apeluje do nas, żebyśmy jako miasta pomagali. I w teorii to wszystko brzmi super, ale nikt nie mówi, skąd wziąć na to pieniądze. Miasta nie stać na tak długie zamknięcie, spadają dochody, działające u nas firmy zgłaszają się z wnioskami o umorzenia czynszu, podatków i różnych opłat. To wszystko kosztuje, a niestety nie ma jakiegoś mitycznego skarbca pod ratuszem, w którym trzymamy gotówkę, która może pomóc nam w tym czasie. Dlatego ważne jest powrócenie do gospodarczej normalności. To jednak nie równa się organizowaniu ryzykownych imprez masowych.


Jak mieszkańcy Szczytna podchodzą do tematu koronawirusa i związanych z nim trudnościami życia codziennego?

Reklama


Generalnie z dużym zrozumieniem, o czym świadczą chociażby pierwsze pozytywne komentarze po decyzji o odwołaniu Dni i Nocy. Mieszkańcy Szczytna pokazali w ostatnich tygodniach, że są zdyscyplinowani i podchodzą poważnie do tematu oraz wytycznych związanych z bezpieczeństwem. Bardzo za to dziękuję, bo w dużej mierze to właśnie dzięki takiemu podejściu w naszym mieście wciąż nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia.Komentarze do artykułu

Rysiek z Klanu

Uff. Całe szczęście. Stop bazariadzie. Januszom i Grażynom z okolicznych kurpsi mówimy Nie.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Klenczon będzie miał swoją ulicę w Szczytnie
  A gdzie będzie ulica Bee Gees ?

  Fan


  2021-03-07 18:22:10
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ten ślimak pobił wszystko. Dorównaliśmy do Reszla i Bisztynka, nic im nie ujmując.

  Grazyna


  2021-03-07 17:21:01
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Panie Mądrzejowski - wolę Pana w \"loży złośliwców\", a nie na stołku burmistrza. Pewnie się Pan domyśli, ale napiszę to otwartym tekstem: nec Hercules contra plures. Z taką radą złożoną z niedouczonych doktorów nauk wszelakich, wykształciuchów po kursokonferencjach za węgorze i jednoosobowych biznesmenów - daleko by Pan nie zaszedł, mimo umiejętności negocjacyjnych. Aż tak nikomu źle nie życzę. Czekam na jakąś wielką porażkę samorządu miejskiego, aby była ona powodem wprowadzenia zarządu komisarycznego, który wyeliminowałby z decyzji tę nie nadającą się do niczego radę miejską. Wiem, że to straszne, ale nic na to nie poradzę, że obserwacja postępowania radnych doprowadziła mnie do takiego wniosku - odciąć tę gangrenę.

  Krajan \"prawdziwy\"


  2021-03-07 17:02:12
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  \"Szczepionka\" Pfizera zabiła w Izraelu 40 razy więcej seniorów i 260 razy więcej młodych ludzi niż COVID-19.- kto nie wierzy, niech sprawdzi na sobie jej skuteczność i nie zmusza innych do poddania się eksperymentowi medycznemu. https://nczas.com/2021/03/03/izrael-szczepionka-pfizera-zabila-40-razy-wiecej-seniorow-niz-covid-19/

  kroll


  2021-03-07 15:00:21
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Choć czasem jestem w tym kościele gdzie proboszczem jest ks. Andrzej, (bo należę do innego) , to bardzo cenię i szanuję Księdza. Jego oddanie Bogu i ludziom jest niezwykłe!!! Organizuje różne formy urozmaicenia Mszy Świętej, aby przyciągnąć boże owieczki do Boga. Proszę Boga o szybki powrót Księdza do zdrowia. Niechaj Łaska Boża jest zawsze z Księdzem. W obecnych czasach, takiemu Księdzu można zaufać! Boże, miej w swojej opiece Księdza Andrzeja i nie zabieraj Go nam!!!!

  WCz


  2021-03-07 14:57:54
 • „Przesiali” szkoły i przedszkola, wiemy ilu jest chorych
  Zatem mamy 242 normalnych nauczycieli, w końcu świadomośc dotarła do ludzi...a reszta niech się szybciutko wyszczepi. - \"Szczepionka\" Pfizera zabiła w Izraelu 40 razy więcej seniorów i 260 razy więcej młodych ludzi niż COVID-19.-

  kroll


  2021-03-07 14:53:08
 • Mazurskie delicje Michała Denesiuka - rosół z perliczki
  Rosół to tylko z makaronem domowej roboty

  Grazynka


  2021-03-07 14:35:09
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  A Ziemia jest płaska

  Ala


  2021-03-07 14:30:48
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  Wspaniała wiadomość! Precz z ludobójstwem!!!

  Emilia


  2021-03-07 13:14:28
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  Brawo! Brawo! Brawo!

  ola


  2021-03-07 09:29:52