Czwartek, 26 Listopad, Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana -

Reklama


Reklama

Koronawirus pokonał Juranda oraz Dni i Noce


Tegoroczne Dni i Noce Szczytna zostały oficjalnie odwołane. Wszystko z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski tłumaczy nam, dlaczego podjął taką decyzję i wyjaśnia jej kulisy.Organizacja Dni i Nocy Szczytna w tym roku budzi skrajne emocje. Czy trudno było podjąć decyzję o odwołaniu imprezy?

 

Staram się zawsze słuchać mieszkańców, ale to ja muszę podjąć ostateczną decyzję. Czasami także trudną i niepopularną. Rozumiem, że kwestia organizacji największej, corocznej imprezy naszego miasta budzi emocje, ale nie o emocje, a o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców tutaj chodzi. To ono jest dla mnie priorytetem i właśnie z tego względu zdecydowałem, że w tym roku Dni i Noce Szczytna, niestety, nie będą mogły się odbyć. Wielka szkoda, bo to 30., jubileuszowa edycja. To nie była łatwa i spontaniczna decyzja, ale poparta analizą i przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Podobnie było zresztą w przypadku mojego stanowiska co do organizacji „normalnych” wyborów 10 maja.Niektórzy mówią, że to za wcześnie, bo jest dopiero połowa kwietnia, a Dni i Noce Szczytna miały odbyć się dopiero w dniach 17-19 lipca, czyli niemal równo za trzy miesiące.

Jako Szczytno nie jesteśmy wyjątkiem, odwoływane są mniejsze i większe imprezy w całym kraju. Na chwilę obecną nie wiadomo nawet, czy w najbliższych miesiącach będzie można organizować imprezy masowe. Wiele wskazuje na to, że nie, a Dni i Noce Szczytna są właśnie tego typu wydarzeniem. Nie było sensu wpędzać się w dodatkowe koszty. Do daty startu zostały w teorii trzy miesiące, ale proszę pamiętać, że przygotowania do organizacji takiej imprezy trwają dużo dłużej. Tego nie robi się z tygodnia na tydzień. W praktyce organizacja Dni i Nocy Szczytna rozciąga się na wiele miesięcy.


Reklama

 

Ile kosztowało nas to odwołanie ?

Nie ponieśliśmy absolutnie żadnych kosztów z powodu odwołania Dni i Nocy Szczytna.
 

Co z pieniędzmi, które uda się zaoszczędzić?

Można powiedzieć, że one już zostały zagospodarowane dodatkowymi kosztami związanymi z zarządzaniem kryzysowym w dobie koronawirusa i programem pomocowym dla lokalnych przedsiębiorców. Firmy i mieszkańcy oczekują od miasta pomocy, rząd apeluje do nas, żebyśmy jako miasta pomagali. I w teorii to wszystko brzmi super, ale nikt nie mówi, skąd wziąć na to pieniądze. Miasta nie stać na tak długie zamknięcie, spadają dochody, działające u nas firmy zgłaszają się z wnioskami o umorzenia czynszu, podatków i różnych opłat. To wszystko kosztuje, a niestety nie ma jakiegoś mitycznego skarbca pod ratuszem, w którym trzymamy gotówkę, która może pomóc nam w tym czasie. Dlatego ważne jest powrócenie do gospodarczej normalności. To jednak nie równa się organizowaniu ryzykownych imprez masowych.


Jak mieszkańcy Szczytna podchodzą do tematu koronawirusa i związanych z nim trudnościami życia codziennego?

Reklama


Generalnie z dużym zrozumieniem, o czym świadczą chociażby pierwsze pozytywne komentarze po decyzji o odwołaniu Dni i Nocy. Mieszkańcy Szczytna pokazali w ostatnich tygodniach, że są zdyscyplinowani i podchodzą poważnie do tematu oraz wytycznych związanych z bezpieczeństwem. Bardzo za to dziękuję, bo w dużej mierze to właśnie dzięki takiemu podejściu w naszym mieście wciąż nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia.Komentarze do artykułu

Rysiek z Klanu

Uff. Całe szczęście. Stop bazariadzie. Januszom i Grażynom z okolicznych kurpsi mówimy Nie.

Napisz

Reklama


Komentarze