Wtorek, 30 Listopad
Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka -

Reklama


Reklama

Koronawirus dotarł do powiatu szczycieńskiego


Szósty, potwierdzony przypadek osoby zarażonej koronawirusem dotyczy powiatu szczycieńskiego. Najprawdopodobniej jesteśmy jedynym powiatem w województwie, do którego wirus przywędrował.Chory to obywatel Niemiec, którego poszukiwano (o czym pisaliśmy w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”) i znaleziono w jednej z miejscowości naszego powiatu na ternie gminy Szczytno. Jechał tym samym autobusem, którym podróżował tzw. pacjent zero. Przyjechał w odwiedziny do swojej przyjaciółki. Został objęty, podobnie jak cała rodzina, u której się zatrzymał, kwarantanną domową. Jednak źle się poczuł i został przetransportowany do szpitala zakaźnego w Ostródzie. Tam, u niego potwierdzono obecność śmiertelnego wirusa.

 

 

 

Z naszych informacji wynika, że jest to niespełna 30-letni człowiek, więc – najprawdopodobniej – wirus nie okaże się dla niego śmiertelny, chyba że ma osłabioną odporność. Wspomniana rodzina, u której przebywał, składająca się z 4 osób, nadal poddana jest tzw. kwarantannie domowej. Przynajmniej dopóki nie będzie wyników testów, pod groźbą kary wszyscy mają zakaz opuszczania zajmowanego mieszkania.

 

 

Mimo zagrożenia, ani służby sanitarne, ani władze lokalne nie wydają w tej sprawie żadnych komunikatów. Nie odnotowaliśmy też, by podjęte zostały na terenie powiatu jakieś szczególne środki ostrożności. Nie udzielają też żadnych informacji, a wszelkie próby ich uzyskania kwitowane są jednogłośnie: „proszę dzwonić do wojewody”.


Reklama

 

 

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

 

Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Pod numerem bezpłatnej i całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Konsultanci poinformują Cię:

 

czym jest koronawirus

jak się zabezpieczyć przed koronawirusem

co zrobić, gdy wracasz z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia

gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz dowiesz się jak się z nimi skontaktować gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem.

 

Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, a z konsultantami porozmawiasz przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

 

Reklama

 

 

Decyzja Wojewody ws. Szpitala w Ostródzie

 

Wojewoda Warmińsko-Mazurski w dniu 28 lutego 2020 r. nałożył na podmiot leczniczy pn. Szpital w Ostródzie S.A. (ul. Władysława Jagiełły 1, 14-100 Ostróda), obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od dnia 28 lutego 2020 r. w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

wim

 

Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem, w celu podjęcia skutecznych działań mających na celu udzielenie pomocy medycznej (świadczeń zdrowotnych) osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

 

W związku z tym, podejmuje się decyzję o niekierowanie do szpitala w Ostródzie pacjentów, którzy mieliby trafić na oddział internistyczny oraz dziecięcy. Od chwili podpisania decyzji ograniczana będzie liczba pacjentów na w/w oddziałach.Komentarze do artykułu

Taki Tam

Do nerwus. Mol ma rację. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy np. wybieramy się do Małdańca po coś. Mając info, że tam jest ognisko, można tam po prostu nie jechać. A gdyby tak było, że burmistrz czuje taki mores do wojewody, to witał by prezydenta z otwartymi ramionami.

Nerwus do mol

Weź Ty się głąbie zajmij tym na czym się znasz i nie mieszaj się w sprawy o których nawet nie wiesz gdzie poczytać. Wojewoda (zapamiętaj) jest organem, który przejmuje dowodzenie na wszystkich frontach w takiej sytuacji i to on decyduje co mówić, kiedy mówić i w jakiej formie. Chodzi o to żeby nikt na własną rękę nie rozprzestrzeniał informacji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na społeczeństwo (panika, samosądy). Pan wojewoda jest z PIS, wiec pierwsza informacja poszła pewnie z lekkim poślizgiem bo Duduś buszował po Mazurach, więc ....Na stronach wojewody przez pierwsze dni nie był wczle koronawirus na pierwszym planie tylko wizyta dlugopisa. Więc masz gościu hierarchię ważności wydarzeń i aktualnych informacji ale to temat całkowicie drugorzędny. Za to co się dzieje i to co powinnyśmy wiedzieć leży w gestii wojewody, to on w porozumieniu z rządem o tym decyduje. Wszystkiego co on nie powie a Ty powinieneś wiedzieć dowiesz się z TVP.

Oj

Kolejne dwie osoby z naszego województwa(2kobiety)

mol

Najgorszą sytuacją jest brak pewnej i sprawdzonej informacji, ponieważ nie wiemy co naprawdę się wydarzyło a wszystko to domysły i plotki. Znając dokładnie okoliczności mamy szansę zareagować, poddać się kwarantannie lub powiadomić Sanepid w przypadku temperatury. Za ten stan niewiedzy odpowiadają włodarze miasta Szczytno, wójtowie gmin Szczytno i Dźwierzuty, szczycieński Sanepid. Jakie są fakty? Do 13 marca zamknięte są szkoły podstawowe w Rudce, Lipowcu i Gawrzyjałkach - informacje na stronach szkół (https://sprudka.edupage.org/ https://splipowiec.edupage.org/), brak informacji na stronie ug.szczytno?!!! Burmistrz wydał bzdurne oświadczenie, że osoba zarażona i osoby z którymi miał kontakt nie miały kontaktu z mieszkańcami Szczytna. Skąd taka pewności, jak koleś po przyjeździe chodził po mieście!!! Ponadto z Małdańca na pewno nie ma młodzieży uczącej się w szczycieńskich szkołach, bo tam miał nocować pacjent? I ten Małdaniec też nikt tego nie potwierdził!! A jeśli jest to inna miejscowość?! A co z przedszkolami, co z pozostałymi szkołami?? Dlaczego zamknięto szkoły w Rudce, Lipowcu, Gawrzyjałkach. Czy prawdą jest, że nauczyciele w szkołach w których zostały zawieszone zajęcia mają siedzieć w budynku szkoły. czemu to ma służyć? Jaki jest tego cel?

Kasia

Mogl sie cholera zglosic jak slyszal o zakazonym z tego autobusu w ktorym jechal moze byloby inaczej

Ja

Prawda jest taka ze tylko czekac az pol maldanca bedzie chora i reszta okolicy

Prawdą jest że osoba przebywająca z Niemiec u której wykryto koronawirusa jest w Ostródzie i cała rodzina u której przebywał jest także w Ostródzie

gość

Osoba która miała bezpośredni kontakt z osobami z koronawirusem chodziła po wiosce , już jest objęta kwarantanną tylko ciekawe czy ta osoba nie jest już chora

Ela

Niestety, pacjent był człowiekiem o baaardzo wesołym usposobieniu. Pojechali na disco do Dźwierzut. Popijali sobie przed sklepem wiejskim. Ale w jakiej miejscowości obywatel Niemiec bratał się z braćmi Słowianami, nie wiem.

Ja

Tak ale przez ten czas ile mogl pozarazac tego nie wiemy

Amen.

Smutne to , ale zacznie się czarny scenariusz tego koronawirusa w Polsce.

Mieszkanka

Drodzy Państwo, jestem mieszkanką Małdańca. Osoba zarażona była od tygodnia gościem jednej z rodzin, która obecnie jest objęta kwarantanną. Nikogo nie wywozili i nie wywożą do szpitala. Ludzie i media nakręcają całą sytuację. Jestem po rozmowie z GIS i zagrożenia nie ma, jeśli nie było kontaktu z tą osobą. TAKŻE NIE SIEJCIE AFERY TAM GDZIE JEJ NIE MA!

Zmartwiony

Podobno dzis z Maldanca zabrano do szpitala kolejne 4 osoby

monika baldyt

BO PISUAR ZABRANIA MÓWIĆ!!! DLATEGO.

thr

Do Pasymia i tak to nie dojdzie. W szczytnie będą umierać a w Pasymiu będziemy sie opalać ;)

Artur

A skąd pochodzi druga zarażona osoby w Ostródzie? Bo wiadomo, że również z warminsko mazurskiego.

Luk

Gość z Małdaniec

Luk

Pan przebywał w Małdańcu

Elo

Z jakich Dźwierzut? Przecież piszą, że z gminy Szczytno.

Z dzwierzut

atom

Widziałem typa w kaufie byl z chemii ba matką blondynka kręcone wlosy za ramionaona chudy wysoki ok 25-28 lat z maseczką na twarzy ale tylko on. Myslalem ze to żart bo w tv nic nie mowiki o naszym rejonie.

MS

Jak się czyta wasze komentarze to chce się rzygać.

Alisherov

A to pewnie ten z którym ostatnio wódkę piłem , w sumie tez cos nie tak się czuję ale na sto 100% nie wiem czy to był on bo powiat wielki a nie napisali z jakiej miejscowości był. Ale co mi tam najwyżej pozarazam innych.

Czytelnik

Do Zdenerwowana. Przecież jest napisane że gmina Szczytno. Jak się ma problemy ze zrozumieniem prostego tekstu to trzeba wrócić do podstawówki na reedukację. A może nigdy jej nie było?

Ron02

No nareszcie. ????

Pięknie! Trzeba było ukrywać się dalej!

Idioto j*****! Dlaczego od razu nie zglosileś się do lekarza na badania! S********! Tępak!

Misia13

Co za idiotyzm! Nałożył bym karę finansowa na tego człowieka i rodzinę, która nie zgłosiła tego że przebywa u nich poszkodowana osoba. Ale co to da, nikomu nie zwróci tego co zagraża teraz całemu powiatowi. Żeby tak postąpić trzeba mieć trocine zamiast mózgu. Brawa dla rodziny, która go kryła. Brak słów, byliśmy czystym powiatem, mamy źródło zakazenia. Może ujawnijcie kto jest taki inteligentny.

Zdenerwowana

Dlaczego nie jest podane z jakiej gminy....chyba mamy prawo wiedzy

Napisz

Reklama


Komentarze