Reklama


Reklama

Koronawirus dotarł do powiatu szczycieńskiego


Szósty, potwierdzony przypadek osoby zarażonej koronawirusem dotyczy powiatu szczycieńskiego. Najprawdopodobniej jesteśmy jedynym powiatem w województwie, do którego wirus przywędrował.Chory to obywatel Niemiec, którego poszukiwano (o czym pisaliśmy w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”) i znaleziono w jednej z miejscowości naszego powiatu na ternie gminy Szczytno. Jechał tym samym autobusem, którym podróżował tzw. pacjent zero. Przyjechał w odwiedziny do swojej przyjaciółki. Został objęty, podobnie jak cała rodzina, u której się zatrzymał, kwarantanną domową. Jednak źle się poczuł i został przetransportowany do szpitala zakaźnego w Ostródzie. Tam, u niego potwierdzono obecność śmiertelnego wirusa.

 

 

 

Z naszych informacji wynika, że jest to niespełna 30-letni człowiek, więc – najprawdopodobniej – wirus nie okaże się dla niego śmiertelny, chyba że ma osłabioną odporność. Wspomniana rodzina, u której przebywał, składająca się z 4 osób, nadal poddana jest tzw. kwarantannie domowej. Przynajmniej dopóki nie będzie wyników testów, pod groźbą kary wszyscy mają zakaz opuszczania zajmowanego mieszkania.

 

 

Mimo zagrożenia, ani służby sanitarne, ani władze lokalne nie wydają w tej sprawie żadnych komunikatów. Nie odnotowaliśmy też, by podjęte zostały na terenie powiatu jakieś szczególne środki ostrożności. Nie udzielają też żadnych informacji, a wszelkie próby ich uzyskania kwitowane są jednogłośnie: „proszę dzwonić do wojewody”.


Reklama

 

 

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

 

Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Pod numerem bezpłatnej i całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Konsultanci poinformują Cię:

 

czym jest koronawirus

jak się zabezpieczyć przed koronawirusem

co zrobić, gdy wracasz z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia

gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz dowiesz się jak się z nimi skontaktować gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem.

 

Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, a z konsultantami porozmawiasz przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

 

Reklama

 

 

Decyzja Wojewody ws. Szpitala w Ostródzie

 

Wojewoda Warmińsko-Mazurski w dniu 28 lutego 2020 r. nałożył na podmiot leczniczy pn. Szpital w Ostródzie S.A. (ul. Władysława Jagiełły 1, 14-100 Ostróda), obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od dnia 28 lutego 2020 r. w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

wim

 

Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem, w celu podjęcia skutecznych działań mających na celu udzielenie pomocy medycznej (świadczeń zdrowotnych) osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

 

W związku z tym, podejmuje się decyzję o niekierowanie do szpitala w Ostródzie pacjentów, którzy mieliby trafić na oddział internistyczny oraz dziecięcy. Od chwili podpisania decyzji ograniczana będzie liczba pacjentów na w/w oddziałach.Komentarze do artykułu

Taki Tam

Do nerwus. Mol ma rację. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy np. wybieramy się do Małdańca po coś. Mając info, że tam jest ognisko, można tam po prostu nie jechać. A gdyby tak było, że burmistrz czuje taki mores do wojewody, to witał by prezydenta z otwartymi ramionami.

Nerwus do mol

Weź Ty się głąbie zajmij tym na czym się znasz i nie mieszaj się w sprawy o których nawet nie wiesz gdzie poczytać. Wojewoda (zapamiętaj) jest organem, który przejmuje dowodzenie na wszystkich frontach w takiej sytuacji i to on decyduje co mówić, kiedy mówić i w jakiej formie. Chodzi o to żeby nikt na własną rękę nie rozprzestrzeniał informacji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na społeczeństwo (panika, samosądy). Pan wojewoda jest z PIS, wiec pierwsza informacja poszła pewnie z lekkim poślizgiem bo Duduś buszował po Mazurach, więc ....Na stronach wojewody przez pierwsze dni nie był wczle koronawirus na pierwszym planie tylko wizyta dlugopisa. Więc masz gościu hierarchię ważności wydarzeń i aktualnych informacji ale to temat całkowicie drugorzędny. Za to co się dzieje i to co powinnyśmy wiedzieć leży w gestii wojewody, to on w porozumieniu z rządem o tym decyduje. Wszystkiego co on nie powie a Ty powinieneś wiedzieć dowiesz się z TVP.

Oj

Kolejne dwie osoby z naszego województwa(2kobiety)

mol

Najgorszą sytuacją jest brak pewnej i sprawdzonej informacji, ponieważ nie wiemy co naprawdę się wydarzyło a wszystko to domysły i plotki. Znając dokładnie okoliczności mamy szansę zareagować, poddać się kwarantannie lub powiadomić Sanepid w przypadku temperatury. Za ten stan niewiedzy odpowiadają włodarze miasta Szczytno, wójtowie gmin Szczytno i Dźwierzuty, szczycieński Sanepid. Jakie są fakty? Do 13 marca zamknięte są szkoły podstawowe w Rudce, Lipowcu i Gawrzyjałkach - informacje na stronach szkół (https://sprudka.edupage.org/ https://splipowiec.edupage.org/), brak informacji na stronie ug.szczytno?!!! Burmistrz wydał bzdurne oświadczenie, że osoba zarażona i osoby z którymi miał kontakt nie miały kontaktu z mieszkańcami Szczytna. Skąd taka pewności, jak koleś po przyjeździe chodził po mieście!!! Ponadto z Małdańca na pewno nie ma młodzieży uczącej się w szczycieńskich szkołach, bo tam miał nocować pacjent? I ten Małdaniec też nikt tego nie potwierdził!! A jeśli jest to inna miejscowość?! A co z przedszkolami, co z pozostałymi szkołami?? Dlaczego zamknięto szkoły w Rudce, Lipowcu, Gawrzyjałkach. Czy prawdą jest, że nauczyciele w szkołach w których zostały zawieszone zajęcia mają siedzieć w budynku szkoły. czemu to ma służyć? Jaki jest tego cel?

Kasia

Mogl sie cholera zglosic jak slyszal o zakazonym z tego autobusu w ktorym jechal moze byloby inaczej

Ja

Prawda jest taka ze tylko czekac az pol maldanca bedzie chora i reszta okolicy

Prawdą jest że osoba przebywająca z Niemiec u której wykryto koronawirusa jest w Ostródzie i cała rodzina u której przebywał jest także w Ostródzie

gość

Osoba która miała bezpośredni kontakt z osobami z koronawirusem chodziła po wiosce , już jest objęta kwarantanną tylko ciekawe czy ta osoba nie jest już chora

Ela

Niestety, pacjent był człowiekiem o baaardzo wesołym usposobieniu. Pojechali na disco do Dźwierzut. Popijali sobie przed sklepem wiejskim. Ale w jakiej miejscowości obywatel Niemiec bratał się z braćmi Słowianami, nie wiem.

Ja

Tak ale przez ten czas ile mogl pozarazac tego nie wiemy

Amen.

Smutne to , ale zacznie się czarny scenariusz tego koronawirusa w Polsce.

Mieszkanka

Drodzy Państwo, jestem mieszkanką Małdańca. Osoba zarażona była od tygodnia gościem jednej z rodzin, która obecnie jest objęta kwarantanną. Nikogo nie wywozili i nie wywożą do szpitala. Ludzie i media nakręcają całą sytuację. Jestem po rozmowie z GIS i zagrożenia nie ma, jeśli nie było kontaktu z tą osobą. TAKŻE NIE SIEJCIE AFERY TAM GDZIE JEJ NIE MA!

Zmartwiony

Podobno dzis z Maldanca zabrano do szpitala kolejne 4 osoby

monika baldyt

BO PISUAR ZABRANIA MÓWIĆ!!! DLATEGO.

thr

Do Pasymia i tak to nie dojdzie. W szczytnie będą umierać a w Pasymiu będziemy sie opalać ;)

Artur

A skąd pochodzi druga zarażona osoby w Ostródzie? Bo wiadomo, że również z warminsko mazurskiego.

Luk

Gość z Małdaniec

Luk

Pan przebywał w Małdańcu

Elo

Z jakich Dźwierzut? Przecież piszą, że z gminy Szczytno.

Z dzwierzut

atom

Widziałem typa w kaufie byl z chemii ba matką blondynka kręcone wlosy za ramionaona chudy wysoki ok 25-28 lat z maseczką na twarzy ale tylko on. Myslalem ze to żart bo w tv nic nie mowiki o naszym rejonie.

MS

Jak się czyta wasze komentarze to chce się rzygać.

Alisherov

A to pewnie ten z którym ostatnio wódkę piłem , w sumie tez cos nie tak się czuję ale na sto 100% nie wiem czy to był on bo powiat wielki a nie napisali z jakiej miejscowości był. Ale co mi tam najwyżej pozarazam innych.

Czytelnik

Do Zdenerwowana. Przecież jest napisane że gmina Szczytno. Jak się ma problemy ze zrozumieniem prostego tekstu to trzeba wrócić do podstawówki na reedukację. A może nigdy jej nie było?

Ron02

No nareszcie. ????

Pięknie! Trzeba było ukrywać się dalej!

Idioto j*****! Dlaczego od razu nie zglosileś się do lekarza na badania! S********! Tępak!

Misia13

Co za idiotyzm! Nałożył bym karę finansowa na tego człowieka i rodzinę, która nie zgłosiła tego że przebywa u nich poszkodowana osoba. Ale co to da, nikomu nie zwróci tego co zagraża teraz całemu powiatowi. Żeby tak postąpić trzeba mieć trocine zamiast mózgu. Brawa dla rodziny, która go kryła. Brak słów, byliśmy czystym powiatem, mamy źródło zakazenia. Może ujawnijcie kto jest taki inteligentny.

Zdenerwowana

Dlaczego nie jest podane z jakiej gminy....chyba mamy prawo wiedzy

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55