Sobota, 25 Maj, Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Kopał kanalizację wykopał bomby


Niemal 850 sztuk niewybuchów znaleziono w okolicach Wielbarka . Zostały one wykopane podczas prac doprowadzających przyłącze kanalizacyjne do jednej z posesji w Wielbarku. Znaleziskiem zajęli się saperzy.

 Oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji w piątek (1 marca) został poinformowany o znalezieniu niewybuchów na terenie prywatnej posesji w Wielbarku. Do nietypowego znaleziska doszło podczas prac ziemnych związanych z przyłączem kanalizacyjnym.

 

 

- Na miejsce od razu przyjechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, którzy stwierdzili że jest to amunicja produkcji niemieckiej o średnicy 28 mm i długości 20 cm – mówi Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji.

 

 

 

Przybyły na miejsce patrol saperski potwierdził, iż znalezione niewybuchy to naboje przeciwlotnicze kal. do 75 mm. Dodatkowo po sprawdzeniu terenu ujawniono jeszcze 24 pociski przeciwlotnicze i 34 naboje przeciwlotnicze. W sumie wykopano ok. 850 sztuk amunicji.

 

 

- Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne – przestrzega policjantka. - Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu! W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Apelujemy o ostrożność i rozwagę.

 

 

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?


 

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.

 

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

 

Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.

 

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

 

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.Komentarze do artykułu

muzzy

Określenia \"bomba\" w znaczeniu wojskowym najczęściej używa się do amunicji zrzucanej ze statków powietrznych (bomby lotnicze) albo zrzucanej z samolotów lub okrętów i służącej do zwalczania okrętów podwodnych

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2019-01-10 11:57:26

Skrzaty kopały w Wagnerze (zdjęcia)

  • Środa, 2017-09-06 11:42:50

Zbudowali kanalizację i wodociąg


Komentarze