Reklama


Reklama

Konfliktu nie ma, głosowanie o odwołanie jednak było


Anna Bronarczyk nadal jest sołtysem Sąpłat (gmina Dźwierzuty), mimo próby jej odwołania na piątkowym zebraniu wiejskim. Czy to skończy wielomiesięczny konflikt w sołectwie? - Mamy taką nadzieję, bo nikomu on nie służy – mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty.Były to dla mnie ciężkie tygodnie i przyznam, że podjęłam nawet decyzję o rezygnacji z funkcji sołtys – mówi Anna Bronarczyk. - Ale gdy zaczęłam o tym głośno mówić, to pojawiło się wokół mnie wielu ludzi, mieszkańców sołectwa, którzy przekonywali, abym się nie poddawała, zaczęli wspierać, twierdząc, że damy radę. I daliśmy. To, że wciąż jestem sołtysem, to ich zasługa. Bardzo im dziękuję za to wsparcie. Wiele ono dla mnie znaczy.

 

 

Dogadali się

 

Piątkowe zebranie wiejskie zostało zwołane przez wójt gminy, na której ręce wpłynęły dwa pisma. Część mieszkańców sołectwa domagała się odwołania sołtys, a cześć chciała zaciekle jej bronić.

Podczas zebrania każda ze stron przedstawiła swoje racje, ale finalnie wnioskodawcy, którzy domagali się odwołania sołtys Bronarczyk stwierdzili, że są skłonni zrezygnować z głosowania wniosku o odwołanie sołtys, bo się... dogadali.

 

 

Wójt tłumaczyła

 

Początkowo Dariusz Lorenz, przedstawiciel mieszkańców, którzy domagali się odwołania sołtys, próbował podważyć legalność zebrania wiejskiego twierdząc, że radna i konkretny mieszkaniec Julianowa nie zostali indywidualnie zawiadomieni o zebraniu, mimo że to wynikało ze złożonego przez nich pisma.


Reklama

 

- Pani wójt wytłumaczyła panu Lorenzowi i zebranym, że nie ma takiego obowiązku, a zebranie zostało zwołane prawidłowo i legalnie – mówi sekretarz Trusewicz. - Mieszkańcy sołectwa o zebraniu zostali poinformowani w sposób zwyczajowy na siedem dni przed terminem, mimo że ten minimalny termin to trzy dni.

 

 

Konfliktu nie ma

 

- Konflikt został zażegnany dwa tygodnie przed piątkowym zebraniem – potwierdza to Dariusz Lorenz. - Zebraliśmy się, fundusz sołecki został na nowo podzielony tak, jak chcieli tego mieszkańcy i po sprawie. Piątkowe głosowanie o odwołanie pani sołtys było już, naszym zdaniem, bezzasadne, ale pani wójt uparła się, że formalności muszą się zachowane. Początkowo fundusz w całości miał iść na remont świetlicy wiejskiej. To nie podobało się większości mieszkańców sołectwa. Teraz jest podzielony na inwestycje w poszczególnych wsiach sołectwa i jest idealnie. Żadnego konfliktu nie ma.

 

Reklama

 

Głosowanie czysto formalne

 

Mimo deklaracji skonfliktowanych stron o porozumieniu głosownie nad odwołaniem sołtys Anna Bronarczyk odbyło się. Na 275 osób uprawnionych do głosowania w sołectwie, które składa się z mieszkańców: Julianowa, Ruska Małego oraz Sąpłat wzięło udział 51 osób. W tajnym głosowaniu za odwołaniem było 7 osób, 43 osoby był przeciwko, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

- Jestem bardzo dumna z mieszkańców naszego sołectwa – mówi Anna Bronarczyk. - Podczas głosowania pokazali swoje zaangażowanie oraz to, że kierują się swoim rozumem i rozsądkiem. Wiem, że niektórzy byli zastraszani, a mimo to nie poddali się temu. Bardzo im za to dziękuję.Komentarze do artykułu

Fuks

Jaka sołtys , taka frekwencja.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

 • Sobota, 2020-07-04 21:50:09

Dzieło sztuki, a jednak przestępstwo

 • Poniedziałek, 2020-06-08 17:10:39

Nie było przymusu w głosowaniu radnych

 • Poniedziałek, 2020-04-13 21:47:52

Rozdzieleni – a jednak sobie bliscy

 • Środa, 2020-03-11 12:56:31

Boisko przy Śląskiej jednak powstanie

Reklama


Komentarze

 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zal was sciska ? Sami nie nosicie maseczek ale komentowac to pierwsi . ludzie jestescie zalosni

  Uczestnik


  2020-08-04 18:01:37
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Jak jeść popcorn i pić kawę w maseczce?

  Ale ale


  2020-08-04 14:24:23
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

  do szary obywatel


  2020-08-04 13:07:07
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

  szary obywatel


  2020-08-04 12:11:21
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

  Anna


  2020-08-04 10:56:40
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

  mAREK


  2020-08-04 09:49:11
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

  KORONA


  2020-08-04 09:26:10
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zabawa fajnie a gdzie maseczki


  2020-08-04 06:17:54
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

  ika


  2020-08-03 22:22:08
 • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
  Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

  wdzięczny raz jeszcze


  2020-08-03 17:08:35