Środa, 8 Kwiecień, Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Konfliktu nie ma, głosowanie o odwołanie jednak było


Anna Bronarczyk nadal jest sołtysem Sąpłat (gmina Dźwierzuty), mimo próby jej odwołania na piątkowym zebraniu wiejskim. Czy to skończy wielomiesięczny konflikt w sołectwie? - Mamy taką nadzieję, bo nikomu on nie służy – mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty.Były to dla mnie ciężkie tygodnie i przyznam, że podjęłam nawet decyzję o rezygnacji z funkcji sołtys – mówi Anna Bronarczyk. - Ale gdy zaczęłam o tym głośno mówić, to pojawiło się wokół mnie wielu ludzi, mieszkańców sołectwa, którzy przekonywali, abym się nie poddawała, zaczęli wspierać, twierdząc, że damy radę. I daliśmy. To, że wciąż jestem sołtysem, to ich zasługa. Bardzo im dziękuję za to wsparcie. Wiele ono dla mnie znaczy.

 

 

Dogadali się

 

Piątkowe zebranie wiejskie zostało zwołane przez wójt gminy, na której ręce wpłynęły dwa pisma. Część mieszkańców sołectwa domagała się odwołania sołtys, a cześć chciała zaciekle jej bronić.

Podczas zebrania każda ze stron przedstawiła swoje racje, ale finalnie wnioskodawcy, którzy domagali się odwołania sołtys Bronarczyk stwierdzili, że są skłonni zrezygnować z głosowania wniosku o odwołanie sołtys, bo się... dogadali.

 

 

Wójt tłumaczyła

 

Początkowo Dariusz Lorenz, przedstawiciel mieszkańców, którzy domagali się odwołania sołtys, próbował podważyć legalność zebrania wiejskiego twierdząc, że radna i konkretny mieszkaniec Julianowa nie zostali indywidualnie zawiadomieni o zebraniu, mimo że to wynikało ze złożonego przez nich pisma.


Reklama

 

- Pani wójt wytłumaczyła panu Lorenzowi i zebranym, że nie ma takiego obowiązku, a zebranie zostało zwołane prawidłowo i legalnie – mówi sekretarz Trusewicz. - Mieszkańcy sołectwa o zebraniu zostali poinformowani w sposób zwyczajowy na siedem dni przed terminem, mimo że ten minimalny termin to trzy dni.

 

 

Konfliktu nie ma

 

- Konflikt został zażegnany dwa tygodnie przed piątkowym zebraniem – potwierdza to Dariusz Lorenz. - Zebraliśmy się, fundusz sołecki został na nowo podzielony tak, jak chcieli tego mieszkańcy i po sprawie. Piątkowe głosowanie o odwołanie pani sołtys było już, naszym zdaniem, bezzasadne, ale pani wójt uparła się, że formalności muszą się zachowane. Początkowo fundusz w całości miał iść na remont świetlicy wiejskiej. To nie podobało się większości mieszkańców sołectwa. Teraz jest podzielony na inwestycje w poszczególnych wsiach sołectwa i jest idealnie. Żadnego konfliktu nie ma.

 

Reklama

 

Głosowanie czysto formalne

 

Mimo deklaracji skonfliktowanych stron o porozumieniu głosownie nad odwołaniem sołtys Anna Bronarczyk odbyło się. Na 275 osób uprawnionych do głosowania w sołectwie, które składa się z mieszkańców: Julianowa, Ruska Małego oraz Sąpłat wzięło udział 51 osób. W tajnym głosowaniu za odwołaniem było 7 osób, 43 osoby był przeciwko, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

- Jestem bardzo dumna z mieszkańców naszego sołectwa – mówi Anna Bronarczyk. - Podczas głosowania pokazali swoje zaangażowanie oraz to, że kierują się swoim rozumem i rozsądkiem. Wiem, że niektórzy byli zastraszani, a mimo to nie poddali się temu. Bardzo im za to dziękuję.Komentarze do artykułu

Fuks

Jaka sołtys , taka frekwencja.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Nowe procedury i namioty do triażu przed szpitalami w regionie
  Zielony namiot w Szczytnie postawiło Wojsko :-)

  Dominik Górski


  2020-04-08 16:44:30
 • Złamał kwarantannę domową, a inni zakaz przemieszczania
  Jest taka wzmianka o ochronie zdrowia i życia i każdy kto na taki uszczerbek kogoś naraża zwłaszcza świadomie odpowiada za to karnie. Za świadomie rozpowszechnianie AIDS grozi odpowiedzialności karna , nie widzę czemu ma nie przy korona wirusie zwłaszcza że moja mama jest w grupie podwyższonego ryzyka . Jak i wiele inny osób. Ja cały czas robię zakupy by ona nie wychodziła z domu.


  2020-04-08 16:40:05
 • Mieszkańcy kupili respirator szpitalowi
  ps. Zbiórka nadal trwa :)

  Dominik Górski


  2020-04-08 16:31:27
 • Nocne kolejki do miejskiego żłobka
  Jeżeli zwolniło się 34 miejsca w żłobku, a podań złożono 60, w tym 10 z terenu Gminy Wiejskiej Szczytno (nieuprawnionych), to znaczy, że brak jest miejsc dla 16. dzieciaków. Skąd więc mowa o tym, że brakuje 22. miejsc? Z drugiej strony to straszne, że tylko 50. dzieciaków ma trafić do żłobka - tzn., że przyrost naturalny w Szczytnie jest słabiutki. I tylko otwarcie się na Gminę Wiejską (pod stołem, nieoficjalnie) może utrzymać żłobek w Szczytnie utrzymać. Tak bywa szkołach wiejskich, gdzie dzieci są \"podkradane\", aby utrzymać ich funkcjonowanie.

  Krajan


  2020-04-08 16:21:04
 • Mieszkańcy kupili respirator szpitalowi
  No i widzicie - 55 tys. zebranych na respirator przez mieszkańców miasta, A tych 21. radnych, co kosztują tychże mieszkańców od 35,7 tys. do 40 tys. zł miesięcznie - to się teraz chowają za tablety i zrzucają się tylko na 9 tys. ze swoich diet. Brzydko.

  Śmieszek


  2020-04-08 15:43:35
 • Nowe procedury i namioty do triażu przed szpitalami w regionie
  To I dobźe

  Olek Dps Szczytno


  2020-04-08 14:21:36
 • Nocne kolejki do miejskiego żłobka
  Pan Mańkowski to świetny aktor, ale również bezczelny człowiek bez hamulców, empatii i zrozumienia. Osiągnął w jego przekonaniu szczyt, ale uwaga, bo ze szczytu i zaszczytu łatwo spaść....

  Iga


  2020-04-08 11:57:50
 • Złamał kwarantannę domową, a inni zakaz przemieszczania
  Wszyscy ukarani rażąco naruszyli przepisy zabraniające swobodnego przemieszczania się - nie ma takich przepisów. Są tylko zalecenia i rekomendacje. A za to karać nie można. Znów ktoś chce się wykazać, kosztem kieszeni zwykłego obywatela. Odmawiać przyjęcia mandatów i niech sąd rozstrzyga!

  wolf


  2020-04-08 11:47:24
 • Radni pomogli ratownikom walczyć z koronawirusem
  No, no - to się radni miejscy szarpnęli. 9 tys. zł. od 10. osób. To policzmy, ile by wyniosła \"zbiórka\", gdyby 10. radnych zrzuciło się przynajmniej PODSTAWOWĄ DIETĄ, czyli ok. 1700 zł od \"łebka\". Byłoby to 17 tys. zł. Ta kwota to ok. POŁOWY KOSZTÓW podstawowej diety płaconej WSZYSTKIM radnym CO MIESIĄC. Jeśli chcieli się promować - źle się za to wzięli. To jest tak prymitywne, że aż boli. Albo idzie się po całości - albo wcale. Jeśli poszliby właśnie na całość - wówczas niech tzw. opozycja się zastanawia, jak przelicytować. Poza tym, jak już ktoś wcześniej zauważył, TO NIE SĄ ICH PIENIĄDZE, TYLKO PODATNIKÓW. A więc niech sobie radni - w imię dobra narodu - obniżą zdalnie te diety i zaoszczędzone środki przekażą na wsparcie Miasta Szczytno dla szpitala i ratowników medycznych. Mieszkańcy będą wdzięczni i zapamiętają ten przynajmniej jeden rozsądny krok Rady Miejskiej w Szczytnie.

  Śmieszek


  2020-04-07 14:46:55
 • Akcja #zostanwdomu poszła w... chodnik
  Czy sprawcy tej społecznej inicjatywy nie powinni zostać ukarani przez szczycieńskich policjantów? Czy to było malowane za zgodą czy to tylko niszczenie mienia? Jeżeli wszystko jest ok to osobiście wolę ciekawe graffiti na murach ale tam to już tylko \"wandalizm\" :)

  marek


  2020-04-07 10:39:46