Środa, 26 Luty, Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Konfliktu nie ma, głosowanie o odwołanie jednak było


Anna Bronarczyk nadal jest sołtysem Sąpłat (gmina Dźwierzuty), mimo próby jej odwołania na piątkowym zebraniu wiejskim. Czy to skończy wielomiesięczny konflikt w sołectwie? - Mamy taką nadzieję, bo nikomu on nie służy – mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty.



Były to dla mnie ciężkie tygodnie i przyznam, że podjęłam nawet decyzję o rezygnacji z funkcji sołtys – mówi Anna Bronarczyk. - Ale gdy zaczęłam o tym głośno mówić, to pojawiło się wokół mnie wielu ludzi, mieszkańców sołectwa, którzy przekonywali, abym się nie poddawała, zaczęli wspierać, twierdząc, że damy radę. I daliśmy. To, że wciąż jestem sołtysem, to ich zasługa. Bardzo im dziękuję za to wsparcie. Wiele ono dla mnie znaczy.

 

 

Dogadali się

 

Piątkowe zebranie wiejskie zostało zwołane przez wójt gminy, na której ręce wpłynęły dwa pisma. Część mieszkańców sołectwa domagała się odwołania sołtys, a cześć chciała zaciekle jej bronić.

Podczas zebrania każda ze stron przedstawiła swoje racje, ale finalnie wnioskodawcy, którzy domagali się odwołania sołtys Bronarczyk stwierdzili, że są skłonni zrezygnować z głosowania wniosku o odwołanie sołtys, bo się... dogadali.

 

 

Wójt tłumaczyła

 

Początkowo Dariusz Lorenz, przedstawiciel mieszkańców, którzy domagali się odwołania sołtys, próbował podważyć legalność zebrania wiejskiego twierdząc, że radna i konkretny mieszkaniec Julianowa nie zostali indywidualnie zawiadomieni o zebraniu, mimo że to wynikało ze złożonego przez nich pisma.


Reklama

 

- Pani wójt wytłumaczyła panu Lorenzowi i zebranym, że nie ma takiego obowiązku, a zebranie zostało zwołane prawidłowo i legalnie – mówi sekretarz Trusewicz. - Mieszkańcy sołectwa o zebraniu zostali poinformowani w sposób zwyczajowy na siedem dni przed terminem, mimo że ten minimalny termin to trzy dni.

 

 

Konfliktu nie ma

 

- Konflikt został zażegnany dwa tygodnie przed piątkowym zebraniem – potwierdza to Dariusz Lorenz. - Zebraliśmy się, fundusz sołecki został na nowo podzielony tak, jak chcieli tego mieszkańcy i po sprawie. Piątkowe głosowanie o odwołanie pani sołtys było już, naszym zdaniem, bezzasadne, ale pani wójt uparła się, że formalności muszą się zachowane. Początkowo fundusz w całości miał iść na remont świetlicy wiejskiej. To nie podobało się większości mieszkańców sołectwa. Teraz jest podzielony na inwestycje w poszczególnych wsiach sołectwa i jest idealnie. Żadnego konfliktu nie ma.

 

Reklama

 

Głosowanie czysto formalne

 

Mimo deklaracji skonfliktowanych stron o porozumieniu głosownie nad odwołaniem sołtys Anna Bronarczyk odbyło się. Na 275 osób uprawnionych do głosowania w sołectwie, które składa się z mieszkańców: Julianowa, Ruska Małego oraz Sąpłat wzięło udział 51 osób. W tajnym głosowaniu za odwołaniem było 7 osób, 43 osoby był przeciwko, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

- Jestem bardzo dumna z mieszkańców naszego sołectwa – mówi Anna Bronarczyk. - Podczas głosowania pokazali swoje zaangażowanie oraz to, że kierują się swoim rozumem i rozsądkiem. Wiem, że niektórzy byli zastraszani, a mimo to nie poddali się temu. Bardzo im za to dziękuję.



Komentarze do artykułu

Fuks

Jaka sołtys , taka frekwencja.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2019-11-28 11:06:06

„NA BOCZNYCH NIE STOJĄ…” A JEDNAK…

  • Piątek, 2019-11-15 10:10:01

Olimpijczyk jedzie jednak do Działdowa

  • Niedziela, 2019-10-20 21:13:04

Olimpijczyk jednak z porażką w Szczytnie

  • Niedziela, 2019-09-29 15:59:59

A JEDNAK WIZYTÓWKA… (list do redakcji)

  • Poniedziałek, 2019-05-20 18:26:24

Dwie stodoły w ogniu! To było podpalenie?

Reklama


Komentarze

  • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
    Do Jacek. Po co Tobie plac zabaw, dołki na d jeziorem nie wystarczą? Jak do tej pory jedyne działanie Pana Burmistrza zakończone niekoniecznie sukcesem. Kiedyś jak piasek w dołku był świeży widziałem tam \"coś robiącego\" kota. Więc w jakimś stopniu okazał się być przydatny. Ale sukces , sukces, znowu sukces.

    dr


    2020-02-26 14:57:37
  • Wilczek zajmie się drogami powiatowymi
    Człowiek od wszystkiego

    Łukasz


    2020-02-26 12:01:58
  • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
    Ta rasa psa wcale nie musi być groźna. Zależy to tylko wyłączenie od wychowania. Sama mam psa rasy american bully jest też niby groźnym psem. A wcale zupełnie tak nie jest, jest łagodny i uwielbia dzieci. Nie była to żadna winna właścicieli, ponieważ psy często nawet potrafią uciec/wyrwać się że smyczy to normalne, a z podwórka jeszcze łatwiej mają do ucieczki. To tylko i wyłączenie tego mordercy, powinien zostać bardzo ukarany. Pies jest czasem lepszy niż nie jeden człowiek. Potrafi więcej zrozumieć wysłuchać i kochasz szczerze. Współczuję bardzo.. :(

    Czytelnik3


    2020-02-26 11:43:12
  • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
    Hehehehe, trzeba sie pokazać, żeby mieszkańce miasta kojarzyli z tym co \"dobre\". A plac zabaw(i nie tylko) przy ulicy Solidarności czeka :)

    Jacek


    2020-02-26 09:41:14
  • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
    Po Szczycionku też biega taki słodziak....

    Norbert


    2020-02-26 08:45:27
  • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
    Ujawnił się dawno nie widziany Pan Burmistrz. Wygląda na to , że kino w galerii , to także zasługa Pana Burmistrza. Lans, lans i parcie na szkło.

    dr


    2020-02-26 08:43:17
  • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
    Czytelnik - co ty pie@#$%isz . Wcześniej puszczali psa i nic się nie działo, nie robił ludziom krzywdy: - \" Dzieci z Małdańca ją uwielbiały. Bawiły się z nią, całowały, przytulały... \" - \" Właścicielka suczki przyznaje, że Rouse potrafiła czasem uciec z posesji. Ale nigdy nikogo nie ugryzła, czy pogoniła, nie było w niej agresji – mówi. - Najczęściej odnajdywaliśmy ją przy sklepie, gdzie bawiła się z dziećmi. \" Jeśli pies nie stanowi zagrożenia to czemu nie mogłby biegać sam? \" Miała jedynie słabość do kur \" - jedyna wada psa. Wina tylko i wyłącznie tej parówy która pociągnęła za spust. Wielki bohater k@#$a \"Widać sąsiadom cierpliwość się skończyła\" do psa który nie był agresywny? Sąsiedzi jacyś po@#$^ni. Drogi \"strzelcu\" mam nadzieje, że coś ci się przytrafi i będziesz cierpiał tak jak teraz właściciele Rouse. RiP

    Łukasz Łukasz


    2020-02-26 08:34:42
  • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
    Całą odpowiedzialność za to co się stało ponoszą właściciele i to ich bym ukarał, amstaf swobodnie biegający po wsi - skandal. Jak się ma psa to trzeba się nim zajmować. Wszyscy we wsi się z psem bawili, dzieci pod sklepem - to jakieś żarty ?. Szkoda psa i przykre że trafił na takiego właściciela.

    Lubię psy.


    2020-02-26 07:43:30
  • Centrum w szkole i w budżecie
    \"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

    Krysia


    2020-02-26 07:24:58
  • Nowe nadzieje na obwodnicę (komentarze)
    Jaka obwodnica ? To dopiero plan planów, a może tylko kiełbasa wyborcza. Gdyby nawet miała być to proces wieloletni. A planów to jeszcze w ministerstwie nie znają, no chyba że Jarek wie (on wie wszystko) ale nie powie.

    Do Janek


    2020-02-26 06:57:32