Reklama


Reklama

Konflikt rolników rozwiąże wywłaszczenie?


Po 120 latach gminna droga znika, a wraz z nią wjazd na pola i do gospodarstw. Dzieli też rolników, którzy z niej korzystają. Mają oni pretensje do siebie nawzajem, ale najbardziej jednak do władz gminy, która – ich zdaniem - nieudolnie problem próbuje rozwiązać. Konfliktem zajmuje się już policja i sąd. Wójt Zbigniew Kudrzycki ostrzega, że jeśli rolnicy się nie dogadają, to skorzysta ze specustawy i drogę poszerzy kosztem gruntów rolników.Sprawa dotyczy drogi gminnej w Dąbrowach Działy, przy której swoje grunty ma pięciu rolników. Czterech z nich nie może się bez tej drogi obejść, bo to jedyny szlak dotarcia do ich gospodarstw bądź pól. Jak powiedział nam jeden z rolników, droga po 120 latach zaczęła się kurczyć i znikać. W ostatnich tygodniach dodatkowo rolnicy sami zaczęli ją zagradzać słupkami i wytyczać nowy szlak. W końcu do jednego z nich nie mogła dojechać mleczarka po odbiór mleka.

 

Mundurowi i wójt w ogniu „walki”

 

Wezwano policję. Na miejscu zjawił się też wójt Zbigniew Kudrzycki.

 

- Takie blokowanie drogi to wymierne straty dla konkretnego rolnika – mówi. - To bezprawne grodzenie, na które pozwolić nie możemy.

 


Reklama

We wtorek, 7 lipca z rolnikami spotkał się dziennikarz „Tygodnika Szczytno”. Z rozmów wynika, że każdy z nich jest zainteresowany poszerzeniem drogi i rozwiązaniem konfliktu, ale na... swoich zasadach. Co ciekawe, żaden z nich nie pamięta już, od czego ten konflikt się zaczął i jak długo trwa. Co jakiś czas przybiera on jednak na sile.

Reklama

 

Zaszłość „antysąsiedzka”

 

- Gdy zostałem wójtem problem już istniał – mówi Zbigniew Kudrzycki. - Wówczas zleciłem geodecie wytyczenie granic działek, ich rozgraniczenie i tym sposobem rozwianie tego problemu. Rozmowy i negocjacje były długie, ale w 2016 roku wydawało się, że uda nam się sprawę rozwiązać. Wszyscy zainteresowani zgodzili się na oddanie po kawałku własnych działek, aby drogę udrożnić w konfliktowym miejscu. Gdy jednak przyszło do podpisywania dokumentów, jeden z właścicieli odmówił i wszystko zaczęło się na nowo.

 

Na jakiś czas konflikt ustał. Ale w czerwcu znowu się zaostrzył.

 

Zgoda za pomocą prawnego przymusu

 

Tym razem jest silniejszy, bo rolnicy zaczęli wzajemnie zagradzać sobie przejazd.

 

- Skoro rolnicy nie mogą samodzielnie się dogadać, a my jako gmina nie możemy dopuścić do eskalacji tego konfliktu, sięgniemy po specustawę – mówi Zbigniew Kudrzycki. - To oznacza, że poszerzymy drogę wywłaszczając fragmenty gruntów rolników i poszerzymy ten odcinek. Pracę już zleciłem prawnikowi gminnemu oraz geodecie.Komentarze do artykułu

Podejdź do płota ........

W Jedwabnie jest podobnie .

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

  Śmieszek


  2020-08-03 13:17:48
 • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
  Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

  JWB


  2020-08-03 12:02:50
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Szanowny Panie Śmieszek! Mam dobrą wiadomość dla Pana. Otóż dziś ostatni raz zabieram głos.Szkoda mi czasu na takie bezowocne dyskusje. Znam dobrze wasze środowisko a szczególnie tych od SOWY którzy w tak pięknej polszczyżnie prowadzili na temat zniewolonej dziś Polski szerokie dysputy .

  Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


  2020-08-03 00:12:09
 • To 28-letni mieszkaniec Szczytna chciał rozjechać policjantów
  Przecież ten Policjant nie użył broni tylko wykorzystał ją celem zatrzymania tego pojazdu, czytanie ze zrozumieniem boli. Cóż można dodać najpierw przeczytajcie sobie przypadki użycia i wykorzystania broni palnej a potem dyskutujcie. Policjant jak czytamy w artykule wykorzystał broń służbową celem zatrzymania pojazdu którym uciekał kierujący, więc strzelał do pojazdu i tyle w temacie

  Venom


  2020-08-02 00:16:20
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Zgadzam się i popieram pana w 100% mieszkam tu, płacę podatki, widzę co się dzieje i odczuwam to na własnej skórze, a panie Jamka odnoszę wrażenie że chyba pan tu nie mieszka ? to niech pan się zajmie swoim życiem w Szwecji, Niemczech, Holandii, czy innym krajem czy miastem. Bo wydaje mi się że żyje pan na innej planecie i TVP z certyfikowanym kłamcą Kurskim na czele oraz skazanym prawomocnym wyrokiem Morawieckim za kłamstwa zrobiło panu kisiel z mózgu.

  Do Śmieszek


  2020-08-01 18:47:21
 • Powstanie centrum kulturalne
  Również jestem zdania, że można byłoby zainwestować pieniądze przeznaczone na budowę centrum kulturalnego (czyli świetlicę) w coś bardziej potrzebnego. Świetlic w naszej gminie mamy pod dostatkiem!

  Mieszkaniec


  2020-07-31 23:19:35
 • Trociny w ogniu w Pasymiu
  Adaś znowu spał na zmianie i nie dopilnował :)

  Tomasz


  2020-07-31 20:36:26
 • Dino i sklep rolniczy wkraczają do gry
  Jak ze stacją paliw w dobrych cenach to jestem za!

  Tomasz


  2020-07-31 20:23:52
 • Rafał Brzeziński – między kosmetykami a motocyklami (zdjęcia)
  Zagalopowaleś się z tymi zasługami tylko twoimi , znaczna część tych zasług to waszej radnej.

  Obiektywy.


  2020-07-31 20:08:13
 • Dyrektorskie stołki dłużej o... rok
  Po co konkursy przecież to tylko ustawka jesteś za wójtem masz stanowisko psychoza która panuje od pierwszej kadencji ale lepiej dajesz .... masz jak w banku

  Wyborca


  2020-07-31 17:29:32