Piątek, 3 Grudzień
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery -

Reklama


Reklama

Konflikt rolników rozwiąże wywłaszczenie?


Po 120 latach gminna droga znika, a wraz z nią wjazd na pola i do gospodarstw. Dzieli też rolników, którzy z niej korzystają. Mają oni pretensje do siebie nawzajem, ale najbardziej jednak do władz gminy, która – ich zdaniem - nieudolnie problem próbuje rozwiązać. Konfliktem zajmuje się już policja i sąd. Wójt Zbigniew Kudrzycki ostrzega, że jeśli rolnicy się nie dogadają, to skorzysta ze specustawy i drogę poszerzy kosztem gruntów rolników.Sprawa dotyczy drogi gminnej w Dąbrowach Działy, przy której swoje grunty ma pięciu rolników. Czterech z nich nie może się bez tej drogi obejść, bo to jedyny szlak dotarcia do ich gospodarstw bądź pól. Jak powiedział nam jeden z rolników, droga po 120 latach zaczęła się kurczyć i znikać. W ostatnich tygodniach dodatkowo rolnicy sami zaczęli ją zagradzać słupkami i wytyczać nowy szlak. W końcu do jednego z nich nie mogła dojechać mleczarka po odbiór mleka.

 

Mundurowi i wójt w ogniu „walki”

 

Wezwano policję. Na miejscu zjawił się też wójt Zbigniew Kudrzycki.

 

- Takie blokowanie drogi to wymierne straty dla konkretnego rolnika – mówi. - To bezprawne grodzenie, na które pozwolić nie możemy.

 


Reklama

We wtorek, 7 lipca z rolnikami spotkał się dziennikarz „Tygodnika Szczytno”. Z rozmów wynika, że każdy z nich jest zainteresowany poszerzeniem drogi i rozwiązaniem konfliktu, ale na... swoich zasadach. Co ciekawe, żaden z nich nie pamięta już, od czego ten konflikt się zaczął i jak długo trwa. Co jakiś czas przybiera on jednak na sile.

Reklama

 

Zaszłość „antysąsiedzka”

 

- Gdy zostałem wójtem problem już istniał – mówi Zbigniew Kudrzycki. - Wówczas zleciłem geodecie wytyczenie granic działek, ich rozgraniczenie i tym sposobem rozwianie tego problemu. Rozmowy i negocjacje były długie, ale w 2016 roku wydawało się, że uda nam się sprawę rozwiązać. Wszyscy zainteresowani zgodzili się na oddanie po kawałku własnych działek, aby drogę udrożnić w konfliktowym miejscu. Gdy jednak przyszło do podpisywania dokumentów, jeden z właścicieli odmówił i wszystko zaczęło się na nowo.

 

Na jakiś czas konflikt ustał. Ale w czerwcu znowu się zaostrzył.

 

Zgoda za pomocą prawnego przymusu

 

Tym razem jest silniejszy, bo rolnicy zaczęli wzajemnie zagradzać sobie przejazd.

 

- Skoro rolnicy nie mogą samodzielnie się dogadać, a my jako gmina nie możemy dopuścić do eskalacji tego konfliktu, sięgniemy po specustawę – mówi Zbigniew Kudrzycki. - To oznacza, że poszerzymy drogę wywłaszczając fragmenty gruntów rolników i poszerzymy ten odcinek. Pracę już zleciłem prawnikowi gminnemu oraz geodecie.Komentarze do artykułu

Podejdź do płota ........

W Jedwabnie jest podobnie .

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama