Piątek, 3 Grudzień
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery -

Reklama


Reklama

Kolonia połączy się ze Spychowem


Aż 6,5 mln zł pozyskała gmina Świętajno z funduszy unijnych na budowę drogi łączącej Kolonię ze Spychowem. Droga jest powiatowa, ale gmina ma ją na razie w swoim zarządzie. Wartość zadania to ponad 10 mln zł. Ma powstać nowy odcinek o długości dokładnie 5 kilometrów i 315 metrów. Niestety przy drodze nie będzie ciągu pieszo-rowerowego.Budowa drogi Kolonia – Spychowo to już trzeci etap inwestycji, która komunikuje tak zwane krzyżówki (od drogi krajowej) przez Świętajno, Kolonię ze Spychowem. To ważny szlak drogowy dla mieszkańców gminy, ale też turystów. W 2017 roku powstał odcinek od krzyżówek do Świętajna, a trzy lata później od Świętajna do Kolonii. Przy drodze wybudowano też asfaltową ścieżkę pieszo-rowerową. Korzystają z niej piesi, rowerzyści, ale też rolkarze. To jedno z bezpieczniejszych rozwiązań.


Reklama

 

- Niestety przy trzecim etapie tej inwestycji projekt nie zakłada budowy ścieżki, dlatego nie mogliśmy nawet starać się o jej dofinansowanie – przyznaje Wojciech Lenkiewicz z Urzędu Gminy Świętajno.

 

Mieszkańcy gminy nie ukrywają rozczarowania.

 

- Szkoda, bo powstałby piękny i bezpieczny szlak, tym bardziej, że w Spychowie jest sporo atrakcji turystycznych i można byłoby do nich dotrzeć bezpiecznie rowerem, pieszo, czy na rolkach – mówi Katarzyna Kowalska. - Ale cóż, ktoś zgapił.

Reklama

 

Dofinansowanie inwestycji jest pewne. Umowa z wojewodą na przekazanie pieniędzy ma być podpisana w czwartek, 29 lipca. Droga jest powiatowa, ale w tymczasowym zarządzie gminy Świętajno. Gmina miała bowiem lepsze wskaźniki, aby jej wniosek o wsparcie był wyżej punktowany. Ten sam manewr zastosowano przy drugim etapie inwestycji łączącej Świętajno z Kolonią. Oba samorządy zrzuciły się wówczas na brakującą kwotę, podobnie ma być i w tym przypadku.

 

Do końca sierpnia ma zakończyć się postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy.

 

- Chcemy, aby prace ruszyły jeszcze w tym roku i zakończyły się w czerwcu przyszłego roku, jeszcze przed sezonem turystycznym – dodaje Wojciech Lenkiewicz.

 Komentarze do artykułu

Miszcz

Torowcy będą, mieli co rozjeżdżać teraz robią sobie skróty do Mrągowa i za chwilę będzie po drodze. Chyba, że ktoś mądry postawi bramy ograniczające wysokość dla tirów

Mieszkaniec \'Milosnej\'

Mogli by sie droga dojazdowa na tyl tartaku i do reszty domow na tz. Górkach zająć

Włodas

Czego się urzędasy z gminy Świętajno nie dotknął to zepsują, zobili w połowie ścieżkę, a o drugiej połowie już nie pomyśleli...

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama