Wtorek, 14 Lipiec, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego -

Reklama


Reklama

Kolejni strażacy uzyskali certyfikat ratownika KPP (zdjęcia)


W Szczytnie zakończył się kolejny kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, którego organizatorem była Fundacja Autrimpus. Tym razem w szkoleniu uczestniczyli m.in. strażacy – ochotnicy z Olszyn, Szyman, Gawrzyjałek, Faryn, Trelkowa, Szuci i Jedwabna.Głównym celem kursu KPP jest przygotowanie ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji, w tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.

 

 

 

W wiosennym kursie organizowanym w bazie wodnej Miejskiego Ośrodka Sportu w Szczytnie uczestniczyło 16 osób- w większości strażaków – ochotników z gmin powiatu szczycieńskiego. W zajęciach wzięli udział także ci, którzy zdecydowali się przedłużyć swój certyfikat ratownika przed upływem jego ważności. Wszyscy spotkali się 11 kwietnia, aby sprawdzić swoje umiejętności przed komisją złożoną z lekarzy i ratownika medycznego. Wcześniej kursanci musieli zmierzyć się z egzaminem teoretycznym.

 


Reklama

 

Później przyszedł czas na działania praktyczne, w tym m.in. te dotyczące postępowań z poszkodowanym w sytuacjach urazowych. Dla kursantów przygotowano wiele pozorowanych sytuacji z jakimi mogą spotkać się podczas działań w ramienia swoich jednostek jak też i tych, które mogą się wydarzyć na co dzień. Komisja oceniała nie tylko ich działanie na poszczególnych etapach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale także współdziałanie w grupie, nie pomijając kwestii związanych ze wsparciem psychicznym poszkodowanego. Każde działanie było odpowiednio punktowane, a ewentualne niewielkie błędy popełnione podczas poszczególnych działań omawiane. Wszyscy kursanci zdali egzamin końcowy i zyskali tytuł ratownika.

 

 

 

- Szczególnie cieszymy się z tego, że w kursach KPP biorą udział strażacy-ochotnicy – mówi Grzegorz Achremczyk, ratownik medyczny i zarazem wiceprezes Fundacji Autrimpus. – Widać, że zdobytą wiedzę podczas naszych szkoleń potrafią odpowiednio wykorzystać w realnych działaniach w terenie. Nierzadko są pierwsi na miejscu zdarzenia, udzielają pierwszej pomocy i przekazują poszkodowanych Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Od ich szybkiej reakcji, i co ważnej prawidłowego postępowania na miejscu zdarzenia, zależy przecież życie i zdrowie osób poszkodowanych. Dlatego muszą być przeszkoleni w wielu dziedzinach. Cieszymy się, że do tej wiedzy możemy dołożyć swoją przysłowiową cegiełkę. Moim zdaniem nastąpiła znaczna poprawa bezpieczeństwa w powiecie szczycieńskim. Do tej pory w naszych szkoleniach uczestniczyło bowiem ponad 160 osób, z czego znaczna część to właśnie strażacy- ochotnicy.

Reklama

 

Współorganizatorami kursu był Urząd Miejski w Szczytnie i Miejski Ośrodek Sportu w Szczytnie.

 

Grzegorz Siemieniuk

Fot. Grzegorz SiemieniukKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Do osoby \"ja. A czy ten krzyż kogokolwiek ogranicza w działaniu. Proszę się organizować i co leży na sercu, realizować. Osoby, dla których jest ważny krzyż, pięknie się zorganizowały. Przykład, że można coś zrobić dla siebie i innych, jest dany. Tylko kopiować - jak to zrobić. Wszystko co nas boli, poprawiajmy a nie tylko narzekamy. Jeśli te schody nad jeziorem, dla tutejszej społeczności, są takie ważne, to bez trudu w ciągu 2 tyg., zgromadzi się 100 tys. I będą schody. \"Dla każdego coś miłego\".

  Szczęściara.


  2020-07-14 09:37:49
 • Groźnie na drogach powiatu
  Oj Przyjacielu sławny się robisz

  Damian


  2020-07-14 09:10:26
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego czego dokonano. Ale jestem ździwiona, dlaczego Jezus ma przebite dłonie a nie nadgarstki. Całun Turyński, moim zdaniem jest autentyczny, jest dowodem, że Jezus z całą pewnością miał przebite nadgarstki a nie dłonie. A ponadto i nauka dowiódła, że dłonie by nie utrzymywały ciężaru ciała, by uległy rozerwaniu.

  Szczęściara.


  2020-07-14 08:25:41
 • Groźnie na drogach powiatu
  Wydaje mi się, ze nasze kary za łamanie przepisów, jazdę na kacu lub wręcz pijanych itp.sa tak małe, ze nie oddziałują .Konfiskata przedmiotu ,,zbrodni,,i duży mandat i nie od widzimisię policjanta ,ale wedle rozporządzenia troszkę by uporzadkowalo.

  Mazurka


  2020-07-14 06:06:23
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Obrzydliwe. Czemu kościół się wszędzie panoszy. Dla mnie jako obywatela jest to po prostu łamanie moich konstytucyjnych praw, ok, niech sobie wierzą, ale w domu, a nie się z tym obnoszą jak z nie wiem czym. Mogliby za te 70 tysięcy wyremontować schody nad jeziorem na przykład. Po co komu nowy krzyz :)

  ja


  2020-07-13 22:02:57
 • Zamkowe ruiny w połowie mniej tajemnicze (zdjęcia)
  Jestem szczególnie zainteresowany latryną. Czy będzie wyeksponowana i wzbogacona o instalację multimedialną ?

  Olo


  2020-07-13 17:23:36
 • Groźnie na drogach powiatu
  Chciałabym odnieść się do fragmentu, gdzie piszecie o wypadku 16-letniej rowerzystki. A konkretnie fragment \"najprawdopodobniej zajechała jej nagle drogę\". Jak można tak pisać nie znając wersji poszkodowanej? Szkoda, że nie napiszecie np. że nie było żadnych śladów hamowania. Zamiast tego czytam, że \"nie zdążyła wyhamować\". To ma być dziennikarstwo??! Dno i metr mułu. Ale spokojnie, prawda zawsze wyjdzie na jaw. Będziecie mieli okazję sprostować te bzdury.

  Zniesmaczona


  2020-07-13 13:50:15
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Ja z innej beczki, czy jechał ktoś ostatnio dookoła Dużego Domowego? Chodnik od strony Kamionka/Szczycionka jeszcze rok i będzie całkowicie zarośnięty, zero ławek, śmietników. Służby chyba śpią.

  Grażyna


  2020-07-13 13:22:22
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Poproszę o aktualizację stronki. Obserwuję ja od początku. Bardzo fajne źródło informacji

  Patryk


  2020-07-13 10:53:21
 • Afanasjew wygrała konkurs na dyrektora szkoły sportowej
  wicie rozumicie

  uczen


  2020-07-13 08:38:13