Niedziela, 17 Październik
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła -

Reklama


Reklama

Kobiety w mundurach: od fitnessu do pagonów


Sierżant Lidia Podlecka to kolejna kobieta w mundurze, o której piszemy. Pochodzi z Jedwabna, a z policją związana jest od lipca 2018 roku. Jest funkcjonariuszką referatu patrolowo-interwencyjnego komendy w Szczytnie. Co ciekawe - ma niezwykły „dar” do ratowania ludzi. Mimo niezbyt długiego stażu ma na koncie życie mężczyzny, którego wspólnie ze swoim partnerem wyciągnęli z płonącego mieszkania, czy życie niedoszłego samobójcy, którego przywróciła do życia...Sierżant Lidia Podlecka ma zaledwie 30 lat, ale spore doświadczenie zawodowe. Przed założeniem munduru miała własną działalność gospodarczą. Prowadziła zajęcia fitness i taneczne.

 

- Uwielbiałam to – wspomina. - Skierowane były głównie dla dzieci. Najpierw w Jedwabnie, potem gminie, a w końcu w całym powiecie. Naprawdę wkręciłam się w to bardzo mocno. I dawało mi to wiele radości.

 

Ale, jak sama mówi, do policji nie trafiła z przypadku. - Byłam bardzo sprawna fizycznie, potrafiłam słuchać i pomagać ludziom, dlatego wiele osób mówiło mi, że świetnie odnalazłabym się w mundurowym zawodzie – śmieje się pani sierżant. - Ta myśl zaczęła we mnie kiełkować.

 

Zdziwiona i dumna mama

 

W końcu pani Lidia spróbowała. Odważyła się wziął udział w procesie rekrutacji. Wszystkie procedury przeszła bez najmniejszych kłopotów. W wielu dziedzinach była nawet lepsza niż mężczyźni, którzy również starali się o przyjęcie do policji.

 

- Gdy zostałam przyjęta, najbardziej zdziwiona była moja mama – śmieje się pani Lidia. - Zdziwiona i przerażona. Bała się o mnie, bo wiedziała, że praca w policji nie jest wcale taka prosta i bezpieczna. Teraz na szczęście jest dumna i zadowolona, że jestem policjantką. Bywa, że dzwoni do mnie i mówi, że znajomi ją zaczepiali i gratulowali mojego wyboru – mówi.

 

Pozostali jej znajomi zareagowali normalnie na mundur, ale nic w tym dziwnego, bo sami ją do tego namawiali. Dodatkowo mundur pani Lidii nie jest obcy, bo od lat była druhną w OSP Jedwabno, a obecnie związana jest z OSP Linowo.


Reklama

 

Ogrom wrażeń i... zdarzeń

 

Co jest najtrudniejsze w pracy w policji? - Przyznam, że mnie zaskoczyła liczba zdarzeń – opowiada. - Pracowałam wcześniej z ludźmi, ale nie spodziewałam się, że w naszym powiecie może dochodzić do aż tak wielu spraw, w które muszą być zaangażowani policjanci. Gros z nich to naprawdę poważne zdarzenia. Najciężej jest wtedy, gdy przychodzi interwencja, a z wezwania wynika, ze dzieje się tam coś naprawdę niedobrego, jedziemy na to i człowiek układ sobie w głowie, co tam może zrobić, jak to ogarną, jest ta niepokojąca niepewność. Ale na szczęście znika ona po dojechaniu na miejsce, bo wówczas trzeba działać, nie ma czasu na rozmyślanie.

 

Dwa życia na koncie

 

Pani Lidia mówi, że nie miała kłopotu, aby dostosować się formacji mundurowej.

 

- Wiedziałam na co się piszę – mówi. - Jest tu pewien dryg, rozkaz, ale mi to naprawdę odpowiada. Bardzo się cieszę też z tego, że od razu trafiłam do pracy w powiecie szczycieńskim. Znam teren, ludzi. To ułatwia. Praca w patrolówce też bardzo mi odpowiada, bo tu zawsze coś się dzieje, jest coś nowego, a przy moim charakterze i aktywności to idealna praca – śmieje się policjantka. - Każdy dzień jest inny. Nie ma czasu na monotonię, czy nudę.

 

Sierżant Lidia ma wyjątkowy dar do ratowania ludzkiego życia. Mimo dość krótkiego stażu pracy ma na koncie życie dwóch osób. Wraz z partnerem z patrolu wyciągnęła mężczyznę z płonącego budynku, a innym razem odcięła mężczyznę, który próbował się wieszać i przywróciła mu czynności życiowe. Obie osoby żyją do dziś.

Reklama

 

Hobby – wszechstronna aktywność

 

Prywatnie pani Lidia to narzeczona śpiewającego strażaka z KP PSP w Szczytnie, znanego między innymi z występu w „Szansie na Sukces” Łukasza Elbrudy.

 

- Takie połączenie daje szanse na wspólne tematy, ale też zrozumienie i wsparcie – mówi sierżant Podlewska. - Komuś, kto nie pracuje w formacji mundurowej trudno zrozumieć specyfikę naszej służby, gdzie grafiki i godziny pracy są bardziej orientacyjne niż realne. Poza tym Łukasz jest doskonałym zawodnikiem jujitsu i systematycznie zabiera mnie na treningi. Twierdzi, że jak będę ćwiczyła, to będzie mniej się o mnie bał, bo dam sobie radę w każdej sytuacji. I coś w tym jest, bo na razie daję radę – śmiech.

 

Pani Lidia biega, jeździ na rolkach i nadal uprawia fitness. - Lubię wysiłek fizyczny – dodaje. - A sprawność naprawdę pomaga w pracy. Tak samo jak empatia. To cecha, którą powinien mieć każdy policjant, bo ludzie naprawdę oczekują od nas tego zrozumienia. Być może w pierwszej chwili ich problemy dla nas są błahe, ale dla nich może to być akurat cały świat. Trzeba ich wysłuchać, zrozumieć, ale być też bezstronnym. Nie jest to też praca dla osób, które boją się krwi. Ale tego tematu raczej nie będę rozwijała.

 Komentarze do artykułu

M.S

Miło widzieć nową twarz w szeregu naszej Policji,Życzę spokojnych patroli i ogólnie miłej pracy-Pozdrawiam.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ma nowego prezesa
  Pompowanie pieniędzy w coś co nie ma.racji bytu to specjalność olsztyńskich oficjeli. Ilość pieniedzy która została wypompowana w ta super inwestycje nigdy się nie zwróci o dochodach nie wspominając.

  szczytno


  2021-10-16 14:35:36
 • Wójt bez „korony”, gmina w „ogonie” szczepień
  No i ludzie powinni brać przykład. Jak by się nikt nie szczepił i w maskach nie chodził to żydokomuna by odpuściła ze swoim pseudowirusem.

  Waldek


  2021-10-16 06:43:39
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Już od dawna się o tym mówi, tylko radni nie słuchają przedsiębiorców. Na naszym terenie jest duży potencjał.Przede wszystkim ustalić plan jakich inwestorów można ściągną na nasze piękne Mazury. Szkoda, że tyle fajnej przestrzeni zostało wykorzystne pod super markety. Słabo zarządzająca kadra z przykrością to informuje. Piękne miejsce wydobycie zamku tam powinno kwitnąć restauracjami z wielkiego wydarzenia. Masę zabytkow nie wykorzystanych a ciągle niszczą spustoszone budynki. Pisać każdy może a, gdzie działania i czyny. Narazie to tylko wirtualnie patrzę na zieleń, chodniki i lawczki wykorzystne w tak pięknym miejscu jak deptak Palcu Juranda. Brak szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, walkaa i pogoń, żeby być na czele wirtualnego Świata.

  Tajemniczy gość


  2021-10-15 23:27:00
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  A spalić dziada.

  Kurczak


  2021-10-15 21:44:20
 • Czyste powietrze z większą kasą
  Spokojnie Kakr...nie udusisz się \"smogiem\", bo zwyczajnie nie zdążysz.... wcześniej albo zamarzniesz, albo umrzesz z głodu, bo wydasz większość z domowego budżetu na gaz :D Ceny gazu już poszły trzykrotnie w górę, a to dopiero początek...współczuje tym co zamienili piece węglowe na gazowe :) Załatwili was eko-talibowie, poczujecie to jeszcze tej zimy. W Krakowie zakazano palenia w kominku, zabroniono pieców węglowych, wszystko to w celu poprawienia fatalnego powietrza, a smog jak jest tak jest i będzie, bo Kraków usytuowany jest w niecce. Ale niektórzy ludzie są głupi...

  XXX


  2021-10-15 21:28:57
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Do włodarza....w miejscowości Rańsk właściciele pewnego gospodarstwa od lat wynoszą pozostałości po lecie, jesieni.... Robią kompostownik po drugiej stronie swojej posiadlosci, czyli po drugiej stronie ulicy. Kierunek Jeleniowi...

  Martyna


  2021-10-15 21:22:00
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Czy radny Tomasz wie ile jest 2+2? Zapewne odpowie 9 w moim portfelu.....

  Karolina


  2021-10-15 21:18:02
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Ktoś wybrał tych nieuków. Czy dla większości radnych miejskich matematyka jest niezrozumiała?

  Grzegorz


  2021-10-15 21:16:42
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Mam w dupie Szczytno stołek się liczy a Mańkowski przed wyborami obiecywał zakłady przetworcze i gdzie one powstały?

  TomaszŁ


  2021-10-15 19:08:34
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Sołtys solidny nawet że świetlicy nie można korzystać bo piłeczki od tenisa stołowego się niszczą jak się odbijają więc lepiej zamknąć.

  Wojtek diabeł


  2021-10-15 18:45:46

Reklama