Niedziela, 17 Październik
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła -

Reklama


Reklama

Kobiety darły pierze z okazji swojego święta (zdjęcia)


Kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipowej Górze Wschodniej mają wyobraźnię. Z okazji swojego święta zorganizowały publiczne... darcie pierza. A że jest to wieś „przyklejona” do miasta i wielkiego rolnictwa tam nie ma, panie Lipowej Góry pierze pożyczyły od zaprzyjaźnionych kobiet z koła w Miętkich.W tym naszym darciu pierza chodziło o powrót do wiejskich tradycji – mówi Ewa Mirota, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Lipowej Górze. - Darcie pierza było jedną z prac kobiet w okresie wielkiego postu. Panie zbierały się w jednej z chałup, przygotowywały pióra do pierzyn i poduszek. Po ciężkiej pracy, aby była pewność, że poduchy i pierzyny będą miękkie trzeba było to wszystko okrasić dobrym trunkiem – dodaje ze śmiechem.

 

Panie z Lipowej Góry Wschodniej, a bawiło się ich około 50, były wyjątkowo wierne tej tradycji. Były worki z pierzem oraz odpowiednie zaplecze kulinarne. A wśród nich między innymi kociołek wiedźmy przygotowany przez żonę sołtysa Martę Lumę.


Reklama

 

- Wstęp na nasze wydarzenie miały wyłącznie kobiety – mówi Ewa Mirota. - Był jednak mały wyjątek. Bawić się mógł z nami Bogdan Luma, brat sołtysa. A to dlatego, że jest to nasz rodzynek, który jest jedynym męskim członkiem naszego koła gospodyń. Bogdan dbał o ognisko i serwował nam grzane wino.

 

Darcie pierza to realizacja projektu fundacji Santander. - Pod nazwą: Tu mieszkam i tu zmieniam – mówi Ewa Mirota. - Takich wydarzeń realizujmy bardzo dużo. Chodzi o to, aby ożywić naszą wieś. Zintegrować mieszkańców. Niby większość wie, że mieszka na wsi, ale związani są bardziej z miastem. Takie akcje zmieniają postrzeganie i dają dużo radości. Zależy nam też na promowaniu działań ekologicznych oraz kulturowych. Myślę, że mieszkańcy powiatu jeszcze o nas usłyszą.

Reklama

 

 

Fot. Zbigniew Gołda

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ma nowego prezesa
  Pompowanie pieniędzy w coś co nie ma.racji bytu to specjalność olsztyńskich oficjeli. Ilość pieniedzy która została wypompowana w ta super inwestycje nigdy się nie zwróci o dochodach nie wspominając.

  szczytno


  2021-10-16 14:35:36
 • Wójt bez „korony”, gmina w „ogonie” szczepień
  No i ludzie powinni brać przykład. Jak by się nikt nie szczepił i w maskach nie chodził to żydokomuna by odpuściła ze swoim pseudowirusem.

  Waldek


  2021-10-16 06:43:39
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Już od dawna się o tym mówi, tylko radni nie słuchają przedsiębiorców. Na naszym terenie jest duży potencjał.Przede wszystkim ustalić plan jakich inwestorów można ściągną na nasze piękne Mazury. Szkoda, że tyle fajnej przestrzeni zostało wykorzystne pod super markety. Słabo zarządzająca kadra z przykrością to informuje. Piękne miejsce wydobycie zamku tam powinno kwitnąć restauracjami z wielkiego wydarzenia. Masę zabytkow nie wykorzystanych a ciągle niszczą spustoszone budynki. Pisać każdy może a, gdzie działania i czyny. Narazie to tylko wirtualnie patrzę na zieleń, chodniki i lawczki wykorzystne w tak pięknym miejscu jak deptak Palcu Juranda. Brak szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, walkaa i pogoń, żeby być na czele wirtualnego Świata.

  Tajemniczy gość


  2021-10-15 23:27:00
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  A spalić dziada.

  Kurczak


  2021-10-15 21:44:20
 • Czyste powietrze z większą kasą
  Spokojnie Kakr...nie udusisz się \"smogiem\", bo zwyczajnie nie zdążysz.... wcześniej albo zamarzniesz, albo umrzesz z głodu, bo wydasz większość z domowego budżetu na gaz :D Ceny gazu już poszły trzykrotnie w górę, a to dopiero początek...współczuje tym co zamienili piece węglowe na gazowe :) Załatwili was eko-talibowie, poczujecie to jeszcze tej zimy. W Krakowie zakazano palenia w kominku, zabroniono pieców węglowych, wszystko to w celu poprawienia fatalnego powietrza, a smog jak jest tak jest i będzie, bo Kraków usytuowany jest w niecce. Ale niektórzy ludzie są głupi...

  XXX


  2021-10-15 21:28:57
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Do włodarza....w miejscowości Rańsk właściciele pewnego gospodarstwa od lat wynoszą pozostałości po lecie, jesieni.... Robią kompostownik po drugiej stronie swojej posiadlosci, czyli po drugiej stronie ulicy. Kierunek Jeleniowi...

  Martyna


  2021-10-15 21:22:00
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Czy radny Tomasz wie ile jest 2+2? Zapewne odpowie 9 w moim portfelu.....

  Karolina


  2021-10-15 21:18:02
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Ktoś wybrał tych nieuków. Czy dla większości radnych miejskich matematyka jest niezrozumiała?

  Grzegorz


  2021-10-15 21:16:42
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Mam w dupie Szczytno stołek się liczy a Mańkowski przed wyborami obiecywał zakłady przetworcze i gdzie one powstały?

  TomaszŁ


  2021-10-15 19:08:34
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Sołtys solidny nawet że świetlicy nie można korzystać bo piłeczki od tenisa stołowego się niszczą jak się odbijają więc lepiej zamknąć.

  Wojtek diabeł


  2021-10-15 18:45:46

Reklama