Czwartek, 4 Czerwiec, Imieniny: Christy, Helgi, Karola -

Reklama


Reklama

Kobiety darły pierze z okazji swojego święta (zdjęcia)


Kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipowej Górze Wschodniej mają wyobraźnię. Z okazji swojego święta zorganizowały publiczne... darcie pierza. A że jest to wieś „przyklejona” do miasta i wielkiego rolnictwa tam nie ma, panie Lipowej Góry pierze pożyczyły od zaprzyjaźnionych kobiet z koła w Miętkich.W tym naszym darciu pierza chodziło o powrót do wiejskich tradycji – mówi Ewa Mirota, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Lipowej Górze. - Darcie pierza było jedną z prac kobiet w okresie wielkiego postu. Panie zbierały się w jednej z chałup, przygotowywały pióra do pierzyn i poduszek. Po ciężkiej pracy, aby była pewność, że poduchy i pierzyny będą miękkie trzeba było to wszystko okrasić dobrym trunkiem – dodaje ze śmiechem.

 

Panie z Lipowej Góry Wschodniej, a bawiło się ich około 50, były wyjątkowo wierne tej tradycji. Były worki z pierzem oraz odpowiednie zaplecze kulinarne. A wśród nich między innymi kociołek wiedźmy przygotowany przez żonę sołtysa Martę Lumę.


Reklama

 

- Wstęp na nasze wydarzenie miały wyłącznie kobiety – mówi Ewa Mirota. - Był jednak mały wyjątek. Bawić się mógł z nami Bogdan Luma, brat sołtysa. A to dlatego, że jest to nasz rodzynek, który jest jedynym męskim członkiem naszego koła gospodyń. Bogdan dbał o ognisko i serwował nam grzane wino.

 

Darcie pierza to realizacja projektu fundacji Santander. - Pod nazwą: Tu mieszkam i tu zmieniam – mówi Ewa Mirota. - Takich wydarzeń realizujmy bardzo dużo. Chodzi o to, aby ożywić naszą wieś. Zintegrować mieszkańców. Niby większość wie, że mieszka na wsi, ale związani są bardziej z miastem. Takie akcje zmieniają postrzeganie i dają dużo radości. Zależy nam też na promowaniu działań ekologicznych oraz kulturowych. Myślę, że mieszkańcy powiatu jeszcze o nas usłyszą.

Reklama

 

 

Fot. Zbigniew Gołda

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Kłamią, kłamią, kłamią Każdy rybaka ma piękny dom, elegancki samochód!!! ( z pensji ) A ryb w jeziorach już prawie niema! Wszystko jasne jeden drogiego będzie krył Komunistyczne układy!

  Wedkarz


  2020-06-04 08:39:29
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Śćiema jakich mało siaty stoją non stop szczupak odlawiany w tarlo to przestępstwo. Przestańcie odlawiac ryby w tarlo natura sama odbuduje waszą bandycka gospodarkę. Widocznie gospodarstwo ma takie układy i nie obowiazuja ich okresy ochronne a osoba decyzyjna wszystko podpisze żeby mieć z tego korzyść. Uklady musza byc od dawna gospodarstwo przekazywane z pokolenia na pokolenie tej samej rodzinie... Ale to wędkarz i kormoran jest szkodnikem...

  Wędkarz


  2020-06-04 08:15:50
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Pan Kulas jasno sprecyzował w jakim rzędzie stawia wędkarzy: \"A odławiają go też wędkarze, kormorany i inne szkodniki\"

  MJS Blue


  2020-06-04 07:09:35
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Jak byście tak racjonalnie gospodarowali to nie potrzebne by były zarybienia. Co z tego, że macie papiery jak niszczycie wody zgodnie z przepisami.

  Boleń


  2020-06-04 00:21:43
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Panie Henryku najlepszą obroną jest atak.A te ilości ryb to chyba jakaś kpina.

  Spychowo


  2020-06-03 22:34:43
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Witam jestem właśnie że Spychowa wychowałem się tam i jeszcze nie widzilame nigdy że by było zarybianie jezior chyba tylko na papierze Masakra Rybacy są kłusownikami ale legalnymi .

  Michał Wanda


  2020-06-03 22:28:52
 • Lodziarnia Beza-Krówka zaprasza na pyszne smaki
  Powodzenia, super

  Gość


  2020-06-03 21:19:02
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Niby rybacy tak na nich trzeba mówić to dobrze zorganiziwana grupa przestępcza .

  Roman Maryl A.G


  2020-06-03 19:45:12
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Żartowniś z niego rybacy 9 a wędkarze 15 kg widziałem jak stawiają tam siaty co 20m w poprzek jeziora i tak kilka rzędów koło siebie żeby co nic nie spier.....o(j .kiersztanowo),już tam nie łapie bo studnia,bezrybie totalne

  Nicram1222


  2020-06-03 17:47:16
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Tak o kłamstwo sam widziałem na własne oczy jak rybacy łowio w tarło szczupaki i wrzucano do skrzynek nie do wytarcia i też one ryby wiosno w tarło kedyś tak nie było a jak były nie wymiarowe do wyrzucali śnięte do wody i niech nie oszukuje tak jest co roku na .jedzorze Leleskim

  Piotr polak


  2020-06-03 14:45:49