Piątek, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

Klarnet - zakochany, magiczny, czarodziejski (zdjęcia)


W szczycieńskiej szkole muzycznej istnieje klasa klarnetu. Naukę na tym wspaniałym instrumencie prowadzi od 34 lat Andrzej Paszko, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale instrumentalnym.Klarnet zaliczany jest do grupy instrumentów dętych drewnianych stroikowych. Zbudowany jest z drewnianej cylindrycznej rury zakończonej z jednej strony lekko rozszerzającą się czarą głosową, z drugiej płasko ściętym ustnikiem w kształcie dzioba, do którego przylega pojedynczy stroik. Rozwinięty system klap decyduje o dużych możliwościach techniczno-wykonawczych tego instrumentu.

 

To instrument uniwersalny, skonstruowany ok. 1700 r., który już w II połowie XVIII wieku wszedł w skład orkiestry symfonicznej, jako jeden z głównych jej instrumentów. Posiada bardzo przyjemną barwę dźwięku, ciemniejszą w niższych rejestrach oraz jaśniejszą i wyraźniejszą w wysokich. Zajmuje bardzo ważną pozycję w muzyce symfonicznej, kameralnej, rozrywkowej i jazzowej.

 

Uczniowie klasy klarnetu naszej szkoły starannie przygotowują się do egzaminów, uczestniczą w koncertach szkolnych, a także w przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej i innych organizowanych konkursach i festiwalach.

 

Ostatnim wydarzeniem artystycznym, w którym uczniowie klasy klarnetu uczestniczyli 26 lutego, był koncert symfoniczny pt. „Klarnetu czar” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Jednym z solistów był absolwent naszej szkoły muzycznej, szczytnianin Dominik Jastrzębski.

 

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-8 lat) mamy ciekawą propozycję. Jest to zbiór autorskich koncepcji nauki gry na klarnecie ,,RAINBOW CLARINET", gdzie głównym założeniem tego kolorowego klarnetu jest nauka przez zabawę.

 

Ja ze swojej strony zachęcam wszystkich, których interesuje przygoda z muzyką, do podjęcia nauki gry na tym pięknym instrumencie. A poza tym jest on czarny i pasuje do wszystkiego.


Reklama

 

O tym, dlaczego warto rozpocząć edukację w szkole muzycznej i podjąć trud nauki na klarnecie mówią uczniowie.

 

Maja Dajnowska - kl. I

Mam 7 lat i zaczełam we wrześniu pierwszy rok nauki w Szkole Muzycznej w Szczytnie. Moim instrumentem jest klarnet, chociaż marzę o nauce gry na saksofonie. Nauka gry na klarnecie wymaga dużo cierpliwości, zarówno mojej, jak i mojego nauczyciela. Bardzo lubię zajęcia w szkole muzycznej i chociaż czasem nie jest lekko, to już po trzech miesiącach nauki mogłam zagrać na klarnecie dla swoich bliskich pierwszą kolędę na Święta Bożego Narodzenia. Był to największy prezent pod choinkę dla moich rodziców przede wszystkim. Dla mnie dźwięki wydobywane z klarnetu są magiczne, a muzyka to magia.

 

Maja Gut - kl. I

Przygodę z klarnetem zaczęłam jako 10-latka. Bardzo lubię grać na tym instrumencie, ponieważ sprawia mi to wielką przyjemność. Gdy pierwszy raz weszłam do budynku szkoły, to duże wrażenie zrobił na mnie fortepian, ale gdy usłyszałam dźwięk klarnetu, to wiedziałam, że to jest instrument dla mnie. Kocham klarnet i nigdy nie zastąpię go innym instrumentem.

 

Julia Toczek - kl. I

Reklama

Wybrałam szkołę muzyczną, ponieważ od zawsze interesuję się muzyką. Mój romans z klarnetem trwa od września. Od razu polubiłam grę na tym instrumencie, bo ma wyjątkowe brzmienie i mogę go polecić każdemu. Klarnet nie jest jedyną moją pasją. Uwielbiam też gimnastykę i narciarstwo.

 

Filip Moszczyński - kl. I

W wieku 5 lat zacząłem grać na keyboardzie. W mojej rodzinie prawie wszyscy interesują się muzyką. Klarnet poznałem dzięki mojemu starszemu bratu Dominikowi i jego nauczycielowi. Spodobał mi się, a dziś nauczyciel mojego brata jest i moim. Po prostu lubię lekcje gry na klarnecie w szkole muzycznej, bo daje mi to dużo radości.

 

Hubert Pawelczyk- kl. II

Mam 12 lat. Moja przygoda z muzyką rozpoczeła się w Kreolii, gdy miałem 6 lat. Obecnie jestem uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczytnie, uczęszczam do klasy drugiej cyklu czteroletniego. Kiedy pierwszy raz usłyszałem dźwięk klarnetu od razu wiedziałem, że jest to instrument, na którym pragnę nauczyć się grać.

Andrzej PaszkoKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama