Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Karol Okrasa zachwycony karmuszką z Niebieskiego Zaułka


Zupa karmuszka i pierogi z gęsiną, ser z mleka koziego „Koszałek”, chleb wieloziarnisty – to kulinarne skarby naszego powiatu. Zachwycał się nimi między innymi sam Karol Okrasa. Warto spróbować tych specjałów. Gdzie ich szukać? Już podpowiadamy.


  • Data:

Za nami kolejny konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2019. W tym roku jury, złożone z wybitnych kucharzy, a wśród nich z mistrza Karola Okrasy, doceniło aż cztery potrawy i produkty z naszego powiatu. Festiwal smaków odbył się 25 sierpnia, w Olsztynie.

 

Karol Okrasa (w środku) w rozmowie z ekipą Niebieskiego Zaułka.

 

Zupa karmuszka i pierogi z gęsiny z Niebieskiego Zaułka Restauracji Mazurskiej w Szczytnie to już marka sama w sobie. W tym roku potrawy zajęły II miejsce w kategorii Najlepsze Potrawy Regionalne.

 

- Karmuszką zachwycił się nawet sam Karol Okrasa – mówi Joanna Król z Niebieskiego Zaułka. - Nagroda to jedno, ale słowa uznania z ust tak doskonałego kucharza to niesamowite wyróżnianie. Bardzo się z niego cieszymy.

 

 

Karmuszka to tradycyjna mazurska zupa, jednogarnkowa, gulaszowa na bazie kapusty, białej fasoli i mięsa wieprzowego. Pisząc ten tekst trudno oddać jej smak, dlatego zachęcamy do osobistej degustacji. Cena to 11 zł. Okrasę urzekły też pierogi z gęsiną.


Reklama

 

- To nasza oryginalna i chroniona receptura – zdradza pani Joanna. - Są naprawdę wyjątkowe. I nigdzie indziej ich nie można zjeść. Osiem sztuk, naprawdę dużych pierogów to koszt 20 zł. Zapraszam.

 

 

 

Niebieski Zaułek Restauracja Mazurska w Szczytnie to nie jedyna kulinarna placówka wyróżniona w konkursie. Klasą sama w sobie był ser z mleka koziego Koszałek, którego producentem jest Zajazd Tusinek Grzegorz Winiarek w Rozogach. Ser ten wygrał podkategorię produkty mleczne.

Grzegorz Winiarek.

 

- Ser powstał w naszej przetwórni i wyłącznie w tradycyjny sposób – mówi Grzegorz Winiarek z Zajazdu Tusinek w Rozogach. - Ten, który wygrał konkurs w Olsztynie miał ponad rok. Jest to ser dojrzewający. Co wpływa na jakość sera? Oj, składa się na to wiele czynników. Od jakości pastwiska, na którym żywią się zwierzęta, przez jakość mleka, pielęgnację i higienę serwa w trakcie jego dojrzewania. Trzeba zadbać, aby odpowiednie bakteria zadziałały. Ser jest naprawdę pyszny. Zresztą zapraszam do jego spróbowania. Jest on dostępny w naszym sklepie farmerskim przy Zajeździe Tusinek.

Reklama

 

 

Jerzy Kiljański, prezes GS Dźwierzuty.

 

Znakomicie w konkursie wypadł też chleb wieloziarnisty, którego wypiekiem zajmuje się piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Dźwierzutach. Ten wyjątkowy chlebek komisja konkursowa nominowała do nagrody Perła 2019, co wiąże się z tym, że ten specjał będzie rywalizował w ogólnopolskim konkursie smaków. Warto przy tym wspomnieć, że nie jest to pierwszy konkursowy sukces dźwierzuckiego chleba.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama